طرح لبخند چیست؟ | ایجاد طرح لبخند هالیوودی | مزایا و معایب طرح لبخند | هزینه طرح لبخند | لبخند هالیوودی

اصلاح طرح لبخند | مزایای طرح لبخند | معایب طرح لبخند | لبخند هالیوودی
داشتن لبخند زیبا می تواند افراد را جذاب‌تر کند. لبخند زیبا، نتیجه هماهنگی و هارمونی اجزاء صورت و فک و شکل دندان هاست. اصلاح طرح لبخند به منظور طراحی لبخند زیبا صورت می گیرد.
فاین فیس
فاین فیس

طرح لبخند 

اصلاح طرح لبخند یعنی زیباتر کردن لبخند وقتی که شما دندان‌های سالمی دارید اما فکر می‌کنید به‌دلیل سایز نامناسب، به‌هم‌ریختگی و رنگ نامتناسب، لبخندتان ظاهر زیبایی ندارد. پس برای اصلاح طرح لبخند، شرط اول، داشتن دندان‌های سالم و شرط دوم، معاینه دقیق دندان‌ها توسط دندانپزشک است. 

برای اصلاح طرح لبخند روش های متعددی وجود دارد. دندانپزشکی ترمیم و زیبایی دندان که در حوزه ی اصلاح طرح لبخند فعالیت دارد می تواند با خدماتی مانند لمینت و کامپوزیت دندان، انواع ارتودنسی، سفید کردن دندان (بلیچینگ)، روکش دندان و غیره به شما لبخندی زیبا هدیه کند.

چه مواردی در طرح لبخند اهمیت دارد؟

اصلاح طرح لبخند

طراحی لبخند با نسبت طول و عرض دندان، رابطه مستقیم دارد. در طراحی لبخند، نسبت طلایی عرض و طول دندان باید مورد توجه قرار بگیرد و محدودیت‌ها ارزیابی شود.

طراحی لبخند باید با هماهنگی خطوط لثه‌ای باشد. لبخندی زیبا و فریبنده است که خطوط لثه، هم‌راستا و قرینه باشد. چراکه در اصلاح طرح لبخند، قرمزی لثه بیش‌از حد معمولی به‌چشم می‌آید. عدم تناسب و قرینه‌نبودن لثه‌ها، زیبایی لبخند را خدشه‌دار می‌کند. بنابراین خطوط لثه‌ای شما در طرح لبخند اهمیت دارد.

روکش دندان، فقط برای طرح لبخند کاربرد ندارد و دارای کاربردهای بسیاری است که طبق تشخیص دندان‌پزشک به‌کار می‌رود.

اگر پیش از سفید کردن دندان به پوسیدگی دندان توجه نشود، مشکل‌آفرین می‌شود.

در طراحی لبخند، ابتدا باید پوسیدگی دندان‌ها رفع شود. ترمیم دندان پوسیده، باید اولین اقدام باشد. چراکه پوسیدگی یک دندان سبب می‌شود تا دندان‌های دیگر هم آسیب ببیند. هر چه زودتر پوسیدگی دندان رفع شود، هزینه کمتری برای درمان متحمل می‌شوید.

اگر دندان‌های شما برای مرتب‌شدن به ارتودنسی نیاز دارند، از سفیدکننده دندان استفاده کنید. چراکه محل قرارگیری براکت‌ها باعث زردی دندان می‌شود و دندان‌ها باید پیش از طرح لبخند، از زردی پاک شوند.

طراحی لبخند با روش روکش دندان، موضوع مهمی است. روکش کردن دندان از جمله مواردی است که در این طرح کاربرد دارد. پس از مرحله سفیدسازی، روکش کردن دندان‌های سیاه و زرد در دستور کار قرار می‌گیرد. روکش‌های سرامیکی، به سفیدی دندان کمک می‌کند.

روکش‌های سرامیکی با چسب ‌های مخصوص، روی دندان بیمار قرار می‌گیرد و زیبایی خاص دارد.

طراحی لبخند با کاشت نگین دندان هم از روش‌های محبوب این روزهاست. در کاشت نگین، مهره‌های کوچک نقره‌ای‌رنگ روی دندان قرار می‌گیرد که زیبایی خاصی به دندان می‌بخشد و انعکاس نور روی آن‌ها، سبب درخشندگی می‌شود. این مرحله در زیبایی دندان هیچ ضرورتی ندارد.

باندینگ دندان از جمله متدهای مرسوم دندان‌پزشکی است که خطری نداشته و برای بیمارانی که دندان ترک خورده دارند یا تغییر رنگ داده، توصیه می‌شود. حذف فضاهای خالی بین دندان، از جمله کارکردهای باندینگ دندان در طرح لبخند هالیوودی است.

انواع روش‌های اصلاح طرح لبخند

هر دهان و دندانی ویژگی‌های خاصی دارد و درک این ویژگی‌ها می‌تواند به ارائه خدمات دندانپزشکی زیبایی مناسب به هر فرد کمک کند. معمولاً، اصلاح لبخند لثه ای و اصلاح طرح لبخند دارای متد متعددی است و این فرایند می‌تواند ترکیبی از روش‌های زیر باشد که تشخیص  و روند کار به عهده متخصص و دندندانپزشک زیبایی است.

باندینگ دندان

باندینگ دندان

باندینگ دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی مطمئن و بی‌خطر است که برای بهبود ظاهر خراشیده، ترک خورده یا تغییر رنگ داده دندان‌ها به منظور اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. از این روش می‌توان برای حذف فضاهای خالی بین دندان ها و نیز تغییر اندازه یا شکل دندان استفاده کرد. این روش در زمان کم و کمتر از یک ساعت امکان پذیر است. در باندینگ دندان می توان از بهترین رنگی که با دندان فرد مطابقت دارد برای تغییر رنگ دندان استفاده کرد.

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان

بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان یکی از روش های متداول  برای اصلاح طرح لبخند است که برای افرادی که به دنبال داشتن لبخند زیبا با صرف زمان بسیار کم هستند، مناسب است. در این حالت بیماران می توانند فرآیند سفید شدن دندان را در مطب دندان پزشک یا در خانه انجام دهند. هر دو حالت این روش درمانی بسیار متداول است و می تواند نتایج فوق العاده در کوتاه مدت برای اصلاح طرح لبخند به همراه داشته باشد.

ونیر پرسلاین یا لمینت دندان

لمینت دندان

ونیر پرسلاین که در اصلاح لامینت یا لمینت دندان نیز نامیده می‌شود نیز قابلیت اصلاح تعدادی از مشکلات و ترمیم زیبایی دندان برای اصلاح طرح لبخند را دارد. این نوع روکش بر روی دندان ها قرار می گیرد و به این ترتیب مشکلات ظاهری آنها همچون خراشیدگی، کجی، و تغییر رنگ را پنهان می کند. فقط در طول دو جلسه درمانی، لمینت دندان می تواند به شما یک لبخند حیرت انگیز هدیه دهد.

روکش دندان

روکش دندان

برای ترمیم سریع دندان‌های آسیب دیده‌ می توان از یک روکش سرامیک با دوام که منطبق با رنگ طبیعی دندان شماست، استفاده شود.

بریس‌های ارتودنسی

بریس های ارتودنسی

دو سیستم ارتودنسی (بریس های نامرئی و بریس های شفاف سرامیکی) وجود دارد که با استفاده از یک سری بریس‌های شفاف پلاستیکی، با احتیاط و به آرامی دندان‌های شما را صاف و مرتب می‌سازد.

پر کردگی به رنگ دندان

پر کردگی به رنگ دندان

استفاده از کامپوزیت، جذاب تر و ایمن تر از روش های قدیمی است که در آنها از فلز برای پر کردن دندان ها استفاده می شود. امروزه می توان پر کردگی های فلزی قدیمی دندان را با مواد کامپوزیت دندانی سفید جایگزین کرد و به این ترتیب طرح لبخند را زیباتر جلوه داد.

کاشت دندان

کاشت دندان

اگر یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اید، کاشت دندان و ایمپلنت را به شما توصیه می کنیم و توصیه می شود برای این منظور از یک انکور برجسته برای روکش دندانی یا بریج دندان (پل دندان) استفاده  شود.

اصلاح لبخند لثه ای

لبخند لثه ای

در بعضی افراد هنگام لبخند، که طول تاج دندانهایشان کوتاه است و در حین لبخند و صحبت  مقداری از لثه ها دیده می شود ، که به این حالت لبخند لثه ای می گویند. این مشکل امروزه به لطف پیشرفت‌هایی که در علم دندانپزشکی روی داده قابل اصلاح است. برای درمان لبخند لثه ای با یک جراحی بسیار آسان و ساده با بی حسی موضعی مقداری از لثه ها بالا برده می شود و سپس با درمان لامینیت و یا ونیر کامپوزیت ظاهر لبخند بازسازی می شود .

مسئله بدحالت لبخند لثه ای در بعضی  موارد مربوط به کوتاهی لب بالا و یا هایپراکتیو بودن عضلات لب داوطلب اصلاح طرح خنده لثه ای است که  در این مواقع با جراحی پلاستیک و تغییر موقعیت لب بالا و یا تزریق بوتاکس و شل کردن عضلات لب بالا ظاهر خنده  فرد قابل درمان و بازسازی است.

مزایای اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند تغییرات چشمگیری در زندگی فرد ایجاد کرده و منافع متعددی از نظر سلامت و زیبایی به دنبال دارد.

فواید بهداشتی و سلامت این درمان شامل کاهش خطر پر کردن بیش از حد دندان و یا فرسودگی دندان، راحت‌تر بودن مراقبت و تمیز کردن دندان است. دندان‌هایی که صاف و مرتب شده، ترمیم و یا کاشته شده‌اند، کمتر در معرض خطر پوسیدگی و عفونت قرار دارند.

اصلاح طرح لبخند می‌تواند به بازگرداندن زیبایی و جوانی کل صورت و حتی بهبود حالت بدن (پاسچر) کمک کند.

اصلاح طرح لبخند اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد.

درمان مشکلات اساسی دندان، موجب بازیابی و حفظ بهداشت دهان و دندان شما شده و در نتیجه اساس و پشتوانه‌ی محکمی برای زیبایی دندان‌های شما فراهم می‌سازد.

اصلاح طرح لبخند دارای فوائد بلندمدت برای سلامت کلی شما است. اغلب بیماران می‌توانند با افتخار لبخند زده و اعتماد به نفس بیشتری در موقعیت‌های اجتماعی یا کاری داشته باشند.

منظور از عوارض اصلاح طرح لبخند چیست؟

مراجعین اصلاح طرح لبخند بعد از مدتی دچار مشکلاتی می شوند که در اینجا به طور خلاصه به آن اشاره می کنیم. همانطور که اشاره شد مهمترین مشکل پوسیدگی دندان ها است. اما تغییر رنگ دندان ها، حساسیت دندان ها، مشکلات لثه و سایر مشکلات دهان و دندان از دیگر مشکلاتی است که با آن رو به رو می شوند. هر یک از این مشکلات دارای دلایلی است که توسط متخصصین برجسته ارتودنسی بررسی شده اند.

عوارض لمینت در اصلاح طرح لبخند

در زمان اصلاح طرح لبخند به روش لمینت، برای مرتب کردن دندان ها معمولا بخشی از مینای دندان ها تراشیده می شود. مینای دندان بخش مهمی از دندان است که به آن استحکام می بخشد. نبود این بخش مهم باعث کاهش استحکام دندان خواهد شد. بعد از تراش دادن مینای دندان روکش خاصی روی دندان قرار داده خواهد شد. اگر این روکش از استحکام و کیفیت کافی برخوردار نباشد یا به هر دلیلی دندان در معرض مواد غذایی یا باکتری ها قرار گیرد به دلیل از بین رفتن مینای آن به سرعت مستعد پوسیدگی خواهد بود. ضمن این که این دندان ها به گرما و سرما بسیار حساس خواهند بود و از این بابت هم مشکل ساز می شوند.

عوارض ارتودنسی در اصلاح طرح لبخند

ارتودنسی یکی از معمول ترین روش های اصلاح طرح لبخند است و در صورتی که ارتودنسی و اصلاح طرح لبخند توسط افراد نا آشنا به این تخصص انجام شود ممکن است مشکلات زیادی برای دندان های شما ایجاد کند. یکی از مهمترین آن ها مشکلات لثه ای است. در کنار این مشکلات یکی دیگر از عوارض ارتودنسی زرد شدن رنگ دندان و پوسیدگی دندانی است دلیل این امر وجود براکت ها و سیم های ارتودنسی نیست بلکه عدم رعایت بهداشت است. زمانی که براکت ارتودنسی بر روی دندان های شما است مواد غذایی به راحتی در آن ها گیر کرده و باعث آلودگی می شوند. اما می توان با رعایت بهداشت دهان و دندان به راحتی از این عوارض پیشگیری کرد.

عوارض سفید کردن دندان در اصلاح طرح لبخند

در زمان سفید کردن دندان ها از ماده پر قدرت بلیچینگ استفاده می شود. این مواد شیمیایی بسیار قدرتمند هستند و باید توسط متخصص با تجربه مورد استفاده قرار بگیرند . در غیر این صورت ممکن باعث کاهش استحکام مینای دندان شود. نتایج این کاهش استحکام باعث افزایش حساسیت دندان ها و حتی آسیب های جدی تر خواهد شد.

هزینه اصلاح طرح لبخند

مدت درمان و هزینه طرح لبخند دندان به دندان پزشک، نوع بیمه درمانی، وضعیت بهداشتی دندان و میزان اصلاح بستگی دارد. هر چقدر برای داشتن لبخند زیبا به درمان پیچیده تری نیاز باشد قیمت و هزینه درمان طراحی لبخند نیز افزایش می یابد. در هنگام مشاوره، دندانپزشک زیبایی تمامی این عوامل را در نظر خواهد گرفت و طرح لبخند ویژه ای را با قیمت و دستمزد مورد نظرش پیشنهاد خواهد کرد .