کامپوزیت دندان ( بهترین روش برای داشتن دندانهایی زیبا ) + مزایا و معایب

هر آنچه که باید در مورد کامپوزیت دندان بدانید

دندان‌ها نقش مهمی در چهره‌ی شما دارند. دندان محافظی برای لب‌های شماست که می‌تواند روی حالت چهره‌تان اثر بگذارد و به صورت شما شکل دهد. در زمان خندیدن یا حرف زدن دندان‌های شما نشان داده می‌شوند و ظاهر آن‌ها می‌تواند به زیبایی چهره‌ی شما اضافه کرده و یا آن را خراب کند

فاین فیس
فاین فیس

کامپوزیت دندان چیست؟

احتمالا تا به امروز افرادی  را دیده‌اید که دندان‌های نامرتب یا بدرنگی دارند و به همین دلیل در هیچ عکسی لبخند نمی‌زنند یا وقتی در جمعی مشغول صحبت هستند، مراقب‌اند دندان‌های‌شان دیده نشود. البته از قدیم گفته‌اند سیرت زیبا مهمتر از صورت زیباست و نباید آدم‌ها را براساس ویژگی‌های ظاهری مورد قضاوت قرار دهیم.

همه ما تجربه ارتباط با افرادی را در زندگی داریم که شاید ظاهر چندان جذابی نداشته باشند، ولی رفتار و خصوصیات اخلاقی‌شان بشدت تاثیرگذار است و جوری در دل آدم نفوذ می‌کنند که حتی اگر نقایصی در ویژگی‌های ظاهری داشته باشند هم زیبا و جذاب به نظرمان می‌رسند.

این یک واقعیت است و نمی‌شود آن را نادیده گرفت، اما در کنار همین واقعیت شواهدی نیز وجود دارد که ثابت می‌کند نمی‌شود نسبت به مسائل ظاهری کاملا بی‌تفاوت بود، یعنی بخواهیم یا نخواهیم گاهی ویژگی‌های ظاهری ذهن‌مان را مشغول می‌کند و حتی بر زندگی‌مان تاثیر می‌گذارد.

یک کار تأثیر برانگیز که می‌تواند باعث شود افراد زیادی جذب شما شوند لبخند زدن است. هرچه بیشتر لبخند بزنید افراد بیشتری جذب شما می‌شوند. مردم دوست دارند به خاطر برخورد گرم و صمیمانه‌ی شما به سمتتان بیایند. بااین‌وجود چیزی که اهمیت دارد لبخند زدن با اعتمادبه‌نفس است. لبخندی که با خجالت کشیدن همراه باشد اثر مخربی روی روابط شما خواهد داشت. برای اعتمادبه‌نفس داشتن در زمان لبخند زدن شما باید دندان‌های زیبایی داشته باشید. مسلماً دوست ندارید جزء آن دسته از افراد باشید که هنگام خندیدن دستشان را جلوی دهانشان می‌گیرند تا دندان‌هایشان دیده نشود.
دندان‌ها نقش مهمی در چهره‌ی شما دارند. دندان محافظی برای لب‌های شماست که می‌تواند روی حالت چهره‌تان اثر بگذارد و به صورت شما شکل دهد. در زمان خندیدن یا حرف زدن دندان‌های شما نشان داده می‌شوند و ظاهر آن‌ها می‌تواند به زیبایی چهره‌ی شما اضافه کرده و یا آن را خراب کند. دندان‌هایی با شکل و اندازه‌ی خوب و فاصله‌ی متناسب، در کنار دیگر اجزای صورت، لبخند و چهره‌ای زیبا برای شما می‌سازند.

تاثیر دندان بر روی زیبایی صورت

 کامپوزیت دندان از ترکیب چند مواد که بر اثر ترکیبات شیمیای ذره ای به نام فیلر که استحکام بالا دارد درست می شود. در واقع کامپوزیت ونیر یک ترکیب خمیری است که بر اثر تابش نور یووی در طول موج خاص سفت و سخت می شود. بعد این که کامپوزیت سفت شد به وسیله پولیش به آن فرم و شکل مناسب می دهند و این شکل و فرم بستگی به سلیقه ی بیمار دارد که بخواهد به شکلی در بیاید.

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت مخصوص ونیر دندان

نوعی از درمان با کامپوزیت دندانی به اسم کامپوزیت ونیر وجود دارد که کاربرد و زیبایی بسیاری دارد و اکثر افراد برای قسمت جلویی دندان ها که دچار فاصله یا ترک شده اند، استفاده می کنند. ظاهر افراد با این روش زیبایی تغییر قابل توجهی خواهد داشت. درمان و زیباسازی توسط ونیر کامپوزیت باعث سفید شدن دندان ها می شود بدون آنکه هیچ تراشی روی دندان ها انجام شود و آسیبی به دندان ها برساند. بعضی وقت ها به این روش ارتودنسی فوری هم می گویند. کامپوزیت ها از ترکیب ذره های فیلر به وجود می آیند که مقاومت خوبی دارند. کامپوزیت ونیر از ترکیبی خمیر مانند به وجود می آید که با امواج نوری و همچنین طول موج خاص سفت شده است. نسل جدید کامپوزیت ها علاوه بر اینکه دوام و استحکام بالایی دارند هیچگونه تخلخلی ندارند و خیلی خوب پولیش می شوند و همچنین طول عمر آنها هم بیشتر شده است. ونیرها از مواد همرنگ دندان ساخته می شوند تا عیب و ایرادهای دندان را برطرف کنند.

کامپوزیت ماکروفیل یا درشت دانه

این مدل کامپوزیت چند دهه قبل وارد عرصه پزشکی شد و دارای ذرات 10 تا 15 میکرومتری می باشند. ذره های کامپوزیت ماکروفیل در مقایسه با انواع کامپوزیت دیگر درشت تر هستند که این درشت بودن ذره ها دوام و مقاومت مواد را بالا می برند ولی انجام ترمیم را سخت تر می کنند.

کامپوزیت میکروفیل یا ریز دانه

کامپوزیت میکروفیل دارای ذرات کوچکتر از 100 نانومتر هستند و همین موضوع باعث شده انجام پولیش بسیار راحت انجام شود و بخش ترمیم شده توسط میکروفیل کاملا یکدست و صاف باشد. اما این نوع کامپوزیت نسبت به کامپوزیت ماکروفیل دوام و استحکام کمتری دارد.

کامپوزیت دندان هیبرید، میکرو هیبرید و نانو هیبرید

بعضی از ذرات این نوع کامپوزیت ها در محدوده 10 تا 15 میکرومتر هستند و بعضی دیگر در محدوده 40 متر می باشند. میکروهیبرید و نانو هیبرید ها هر دو در گروه کامپوزیت های هیبرید می باشند که محدوده ذرات آنها از 100 نانومتر کمتر هستند. از مزیت های این نوع از انواع کامپوزیت ها می توان به افزایش مقاومت آنها در برابر ساییدگی و دوام و استحکام بالا اشاره کرد. ولی یکی از معایب آنها این است که با گذشت زمان زیبایی خود را از دست خواهند داد.

نانو کامپوزیت

یکی دیگر از انواع کامپوزیت ها، نانو کامپوزیت است که برای رفع مشکل های موجود در کامپوزیت های هیبریدی استفاده می شوند. اندازه ذره های این مدل کامپوزیت 20 نانومتر است و در برابر ساییدگی مقاومت خوبی دارند. نانو کامپوزیت همچنین قابلیت پولیش خوبی دارند و برای ترمیم دندان های عقبی هم کاربردی مهم دارند.

بهترین مواقع استفاده از کامپوزیت دندان

موارد استفاده از کامپوزیت دندان

 از کامپوزیت دندان برای ترمیم پوسیدگی های دندانی و یک دست شدن رنگ و فرم دندان ها استفاده می کنند.

مواقعی که افراد نمی توانند از کامپوزیت دندانی استفاده کنند؟

اگر انجام کامپوزیت از نظر اکلوژن یعنی (طرز قرار گرفتن دو فک و دندان بر روی یکدیگر) برای فرد صلاح نباشد روش ارتودنسی به او پیشنهاد می شود.

دوام کامپوزیت های دندان

دوام کامپوزیت دندان

دوام و ماندگاری کامپوزیت های دندان بالا است اما احتیاج به مراقبت های لازم دارد و فرد باید موارد بهداشتی و نیز اصول تغذیه ای را رعایت کند تا عمر کامپوزیت ها را به بیش از 10 سال برساند .

روش مراقبت از دندان های کامپوزیت شده

برای مراقبت از دندان ها به صورت مرتب مسواک بزنید.

مسواک به تنهایی قادر به نظافت تمام فواصل بین دندانی نیست پس بهتر است از نخ دندان استفاده کنید.

دقت داشته باشید که خوردن مواد غذایی سفت می تواند به دندان های کامپوزیت شده ، آسیب وارد کند و آن ها را دچار سابیدگی نماید.

بعد از خوردن مواد غذایی مانند چای و قهوه و یا خوراکی های دارای مواد رنگی دندان های خود را مسواک کنیدد، زیرا کامپوزیت ها نیز خاصیت رنگ پذیری دارند و دچار تغییر رنگ می شوند .

مزایای کامپوزیت دندان

مزایای کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان در یک جلسه دندانپزشکی انجام می شود.

بدون دستکاری ساختار مینای دندان انجام می شود.

قیمت کامپوزیت دندان ارزان تر از لمینت دندان است.

تعمیر و تعویض کامپوزیت دندان به راحتی امکان پذیر است.

روکش کامپوزیت را می توان مستقیماً در دهان ساخت و نیازی به آماده سازی آنها در آزمایشگاه دندانپزشکی نیست.

برای موفقیت یک ترمیم کامپوزیتی 4 عامل حیاتی نقش دارند

 عوامل مربوط به دندان مانند گسترش ضایعه پوسیدگی، ماهیت بافت برای چسبندگی( مینا، عاج سالم،  عاج سطح ریشه و….) و میزان نیروهای فانکشنال/پارافانکشنال  وارده به دندان

  عوامل مربوط به ماده سمی مانند محتوا و اندازه ذرات فیلر، رنگ، میزان انقباض پلیمریزاسیون،  خصوصیات مکانیکی و…

 عوامل مربوط به دندانپزشک مانند مهارت در تهیه حفره ای، قرار دادن کامپوزیت، شک دهی  و پرداخت آن 

 عوامل مربوط به بیمار مانند رعایت بهداشت دهان و دندان، رژیم غذایی، عادات خاص همه مهمتر خطر ابتلا به پوسیدگی

قیمت کامپوزیت دندان

هزینه ی کامپوزیت دندان می تواند از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد. اولین قدم قبل از تصمیم گیری در مورد قیمت کامپوزیت دندان، برنامه ریزی برای مشاوره اولیه با دندانپزشک زیبایی است. در جلسه مشاوره دندانپزشک زیبایی قادر خواهد بود تا یک طرح درمانی مناسب برای روکشهای کامپوزیتی را برای شما فراهم کند و بتواند در مورد قیمت کامپوزیت  بحث و گفتگو کند.