سیر تا پیاز کاشت نگین دندان | از زیبایی تا بلاهایی که کاشت نگین دندان به همراه دارد | هزینه مزایا و معایب کاشت نگین دندان

هر آنچه که باید در مورد کاشت نگین دندان بدانید

در دنیای پیشرفته امروزی، تکنولوژی در تمام عرصه ها پیشرفت چشمگیری داشته است. این پیشرفت در زمینه های زیبایی هم چشمگیر بوده است به طوریکه امروزه شاهد انواع روش ها و ابزار های مختلف برای زیبایی دندان و دهان هستیم که در میان قشر زنان و دختران متقاضی زیادی دارد.

فاین فیس
فاین فیس

کاشت نگین دندان

در دنیای پیشرفته امروزی، تکنولوژی در تمام عرصه ها پیشرفت چشمگیری داشته است. این پیشرفت در زمینه های زیبایی هم چشمگیر بوده است به طوریکه امروزه شاهد انواع روش ها و ابزار های مختلف برای زیبایی دندان و دهان هستیم که در میان قشر زنان و دختران متقاضی زیادی دارد. گاهی دیده می شود افراد بدون در نظر گرفتن عوارض یک روش، هزینه ی هنگفتی را پرداخت می کنند و در طول زمان با انواع بیماری ها و ناراحتی ها دست و پنجه نرم می کنند. یکی از روش ها و کارهایی  که برای افزایش زیبایی انجام می شود، کاشت نگین بر روی دندان است.

 نگین دندان (جواهر دندان ) چیست؟

کاشت دندان

 جواهر یا نگین دندان، سنگ یا جواهری طبیعی یا مصنوعی، بی‌رنگ، براق یا هر فلز گرانبهایی مانند طلا و سنگ‌های بسیار ریز  و رنگارنگی هستند که عموما در قسمت جلو و بالای دندان‌های پیشین یا هر دندانی که هنگام لبخند زدن بیشتر نمایان است، قرار داده می‌شوند. این انتخاب مهم‌ترین بخش از مهندسی لبخند است که باعث می‌شود برق این دندان هنگام لبخند زدن توجه همه را به سمت شما جلب کرده‌ و لبخندی سفید، درخشان و باشکوه عرضه کند.

 معمولا جواهرات به کار رفته قیمت چندانی ندارند و درواقع بخش اعظم هزینه این عمل زیبایی به تجهیزات و مواد زیرساختی آن مربوط است. ‌این نگین‌ها معمولا در مطب‌های دندانپزشکی به متقاضی معرفی می‌شود ولی در مواردی افراد تمایل دارند که خودشان و از مراکز متفرقه و با قیمت‌های کمتری خریداری کنند. در این صورت باید توجه داشت که محصولات از نظر تراش، رنگ و همچنین مواد تشکیل‌دهنده مصنوعی با دقت بررسی و انتخاب شوند چون از لحظه نصب روی دندان در دهان شما قرار می‌گیرند یعنی اصلی‌ترین راه ورود آلودگی‌ها و میکروب‌ها به داخل بدن.

نکاتی در مورد کاشت نگین روی دندان 

روش کاشت نگین غیرتهاجمی و بدون درد است.

به نگهداری بیشتر نیاز ندارد.

می توان نگین را در هر زمانی که بخواهید در بیاورید یا تعویض کنید و این کارها تاثیری بر روی مینای دندان ندارند.

روش کاشت نگین دندان بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد و ۱۰۰ درصد قابل برگشت است.

نگین در برابر لکه مقاوم است.

در مسواک زدن اختلالی ایجاد نمی کند، حتی اگر از یک مسواک برقی استفاده کنید، همچنین محدودیتی برای مراجعه شما به دندانپزشک بوجود نمی آورد.

در مورد عوارض کاشت نگین دندان باید گفت در صورتی که نگین به خوبی بر روی دندان قرار گرفته باشد، به ساختارهای دندان های موجود آسیبی وارد نمی کند و عوارض و مضراتی نخواهد داشت. کاشت نگین در دندان در صورتی بدون ضرر است که توسط دندان پزشک صورت بگیرد.

ویژگی های نگین دندان 

نگین دندان

  • به طور موقت اند
  • بدون درد
  • سرگرم کننده
  • نیاز به حفاری و سوراخ ندارند.
  • به دندان صدمه نمی زنند.

نحوه اتصال نگین بر روی دندان

توصیه می شود که گذاشتن نگین دندان توسط یک دندان پزشک ماهر انجام شود، تا از انطباق دقیق نگین روی دندان اطمینان حاصل شود. فرآیند کاشت نگین در دندان کوتاه مدت و بدون درد است و تقریبا 10 دقیقه طول می کشد. نگین انتخاب شده با استفاده از یک چسب قوی روی دندان چسبانده می شود. مینای سطح دندان در این روش نباید سوراخ یا آماده شود.

قبل از اینکه نگین واقعی قرار داده شود، باید با دندان پزشک مشورت کنید و او دندان شما را معاینه کند. دندان پزشک ارزیابی می کند که آیا قبل از کاشت نگین باید روش درمانی مخصوص دندان دیگری را انجام داد یا خیر. در صورت پیدا شدن هر گونه مشکل، قبل از کاشت دندان باید برطرف شوند. دندان پزشک شما را مطمئن می سازد که مینای دندان مورد نظر شما مستحکم، سالم و بدون مشکل است. در صورتی که دندان پزشک متوجه شود که دندان مورد نظر شما مشکلی دارد، محل دیگری را برای کاشت نگین در دندان پیشنهاد می کند.

وقتی که دندان پزشک از بهداشت دهان و دندان شما رضایت کامل را داشت، زمان آن فرا می رسد که برای شما نگینی را انتخاب کند. دندان پزشک سپس به صورت کامل سطح دندان و بافت مجاور را پاکسازی می کند. سطح کمی زبر می شود و سپس نگین دندان چسبانده در محل مورد نظر قرار چسبانده می شود. دندان پزشک لیستی از روش های مراقبت از نگین روی دندان را برای شما ارائه می کند، با این حال، در صورتی که درد یا ناراحتی را احساس کردید یا نگین افتاد، در سریع ترین زمان ممکن با دندان پزشک تماس بگیرید.

برداشتن نگین از روی دندان

نگین دندان مثل روش برداشتن براکت های ارتودنسی به سادگی از روی دندان برداشته میشوند.بعد از حذف جواهر،  دندان باید جلا داده شود تا از حذف هر گونه ماده چسبنده بر روی دندان مطمئن شد.میتوان از یک روکش پلاستیکی بعد از برداشتن نگین استفاده کنید تا پس مانده های غذا به ماده های چسبنده متصل نشوند . توصیه میشود برای بازسازی مینای دندان از فلوراید استفاده کنید.

نگین دندان چه مدت باقی میمانند؟

این نگین ها یا به صورت یکبار مصرف و یا به مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار می گیرند. نگین های با ماندگاری طولانی به دلیل داشتن ماده پلاتینی دوام بیشتری دارند. آنهایی که یکبار مصرف هستند، به مدت 6 ماه تا یک سال کارایی خواهند داشت و افراد می توانند این نوع نگین ها را توسط یک وسیله نوک تیز از دندان جدا سازند، ولی نگین هایی که به صورت دائمی روی دندان نصب می شوند، فقط باید توسط پزشک متخصص جدا شوند، زیرا در غیر این صورت به دندان ها آسیب جدی وارد می شود.

هزینه کاشت نگین چقدر است؟

قیمت کاشت نگین دندان به طراحی نگین و کیفیت مواد استفاده شده در آن بستگی دارد. با توجه به اینکه بهای نگین‌ها با یکدیگر بسیار متفاوت است، بهتر است در هر حالت قیمت نگین‌ها قبل از شروع درمان کنترل شده و سپس درباره استفاده آن‌ها تصمیم‌گیری شود.

عوارض کاشت نگین دندان

با وجود نگین دندان ممکن است یک منطقه بی رنگ روی دندان شما ایجاد شود . با گذشت زمان ممکن است وجود سنگها، مینای دندان شما را سائیده کنند.

خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و عفونت افزایش پیدا میکند . بدون مراقبت مناسب دندانپزشکی از قبیل مسواک زدن مرتب و نخ دندان نگین های دندان مخفی گاه مناسب برای باکتری ها هستند . بسیاری از مردم برای نگین گذاری دندان ها از کیت های خانگی استفاده میکنند که  باعث آسیب رسیدن به دندان و ایجاد عوارضی چون پوسیدگی دندان میشود.

استفاده از ژل اسید فسفریک برای کاشت نگین بر روی دندان، باعث آسیب رساندن به مینای دندان شده و به تدریج باعث تغییر رنگ دندان می‌شود

توصیه های مهم در مورد کاشت نگین دندان

اگر شما جزء افرادی هستید که تمایل به کاشت نگین روی دندان خود دارید، چند توصیه را فراموش نکنید:

 نگین را از شرکت سازنده مطمئن و تائید شده تهیه کنید، فراموش نکنید که کیفیت نگین در ظاهر زیبا، دوام و بهداشت تاثیر زیادی دارد.

 دندانپزشک یا فرد کارگزارنده برای کاشت نگین باید علم و مهارت کافی را داشته باشد. این عمل با تکنیک خاصی انجام می شود.

 به توصیه های دندانپزشک و کارخانه سازنده برای استفاده بهینه از نگین و طریقه مسواک زدن و رعایت بهداشت عمل کنید.

 اگر جزء افرادی هستید که دندان های شما جرم زیادی دارند، به هیچ وجه استفاده از این نگین ها قبل از جرم گیری و آموزش  بهداشت برای شما مناسب نیست.