انواع دندان مصنوعی، همه چیز در مورد دندان مصنوعی یا برساخته

انواع دندان مصنوعی
دندان برساخته یا دندان مصنوعی ، یک اندام مصنوعی است. دندان مصنوعی جایگزین متحرکی برای دندان‌های از دست رفته محسوب می‌شود که از پلاستیک یا فلز و به صورت سفارشی تهیه می‌شود تا به خوبی روی لثه‌ها قرار بگیرد.
فاین فیس
فاین فیس

دکتر شبنم عبادی

دندان مصنوعی ( بر ساخته ) چیست؟

دندان برساخته یا دندان مصنوعی ، یک اندام مصنوعی است که در دندان پزشکی ها ساخته می شود. دندان مصنوعی جایگزین متحرکی برای دندان‌های از دست رفته محسوب می‌شود که از پلاستیک یا فلز و به صورت سفارشی تهیه می‌شود تا به خوبی روی لثه‌ها قرار بگیرد. از دندان مصنوعی کامل در صورت از دست دادن تمام دندان‌ها و از دندان مصنوعی تکه‌ای در صورت باقی بودن چند دندان استفاده می‌شود. می‌توانید با استفاده از انواع دندان مصنوعی از عملکرد طبیعی دندان‌ها برخوردار شوید و افتادگی گونه و لب‌ها را از بین ببرید.

انواع دندان مصنوعی :

1) دندان مصنوعی کامل:

دندان های مصنوعی کامل برای بیمارانی استفاده می شود که تمام دندان های طبیعی خود در فک بالا یا پایین یا هر دو فک بالا و پایین را از دست داده باشند. دندان مصنوعی کامل به دو صورت “معمولی” یا “فوری” تهیه می‌شود. دندان مصنوعی معمولی پس از کشیدن دندان‌ها و التیام یافتن لثه‌ها، تقریباً ۸ تا ۱۲ هفته بعد از کشیدن دندان‌ها در دهان قرار داده می‌شود. دندان مصنوعی فوری از قبل تهیه می‌شود و به محض کشیدن دندان‌ها در دهان قرار می‌گیرد تا بیمار در زمان انتظار برای التیام یافتن لثه‌ها بدون دندان نباشد. البته چون استخوان‌ها و لثه‌ها به مرور زمان، به ویژه در زمان التیام یافتن منقبض می‌شود، نقطه ضعف دندان مصنوعی فوری این است که در این مدت به دستکاری و تنظیم بیشتری نیاز دارد. بنابراین دندان مصنوعی فوری معمولاً راه‌ حلی موقتی است که تا زمان تهیه دندان مصنوعی اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دندان مصنوعی متحرک کامل می تواند اعتماد به نفس در ظاهر فرد را بازیابی کرده و به صحبت کردن و غذا خوردن عادی بیمار کمک نمایند.

2) دندان مصنوعی ثابت:

ایمپلنت های های دندان ، دندان مصنوعی ثابت هستند و در عمل می توانند جایگزین دندان های طبیعی شده و زیبایی دندان ها را بازیابی کنند. از ایمپلنت دندان می‌توان به عنوان پایه بریج ثابت استفاده کرد تا دیگر نیازی به دندان مصنوعی متحرک نباشد. البته هزینه کاشت دندان بالاتر است، اما ترکیب ایمپلنت و بریج در کنار یکدیگر بیشتر حس دندان طبیعی را در بیمار ایجاد می‌کند. به هر حال باید توجه کرد که ایمپلنت های دندان به استخوان فک متصل می شوند. به این ترتیب لازم است شش ماه قبل از ایمپلنت دندان، یک قلاب فلزی بطور دائم در داخل استخوان فک کاشته شود. پس از اینکه استخوان فک اطراف این قلاب رشد کرد (دوره ای که در اصطلاح به آن دوره الصاق استخوانی گفته می شود)، ترمیم ایمپلنت را می توان به این قلاب متصل نمود. ایمپلنت کم کم جای خود را به عنوان جایگزین دندان مصنوعی باز می‌کند، اما کاشت دندان برای تمام بیماران مناسب نیست.

3) پروتز پارسیل دندان ( دندان مصنوعی تکه ای یا جزئی):

پروتز دندان یا دندان مصنوعی متحرک تکه ای معمولا از دندان مصنوعی متصل به پایه پلاستیکی صورتی یا همرنگ لثه تشکیل می‌شود که به بدنه فلزی متصل می‌شود. این بدنه فلزی دندان مصنوعی را در جای خود نگه می‌دارد. برای بیمارانی که تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند، اما به دنبال استفاده از ایمپلنت دندان یا پل نیستند، دندان مصنوعی جزئی می تواند یک روش درمانی مناسب باشد. دندان مصنوعی تکه‌ای در صورتی کاربرد دارد که یک یا چند دندان طبیعی در فک بالا یا پایین وجود داشته باشد. در این حالت دندان های مصنوعی جزئی متحرک را می توان با استفاده از دندان های طبیعی، لثه ها، و یک ساختار ارتباطی ساخته شده از پلاستیک و فلز در دهان بیمار نگه داشت. دندان مصنوعی پارسیل، ظریف و متحرک است، ظاهری طبیعی دارد و در عوض قلاب با اتصال‌های داخلی به روکش‌های کناری متصل می‌شود.

4) دندان مصنوعی درون کاشت دندانی ( ایمپلنت):

ایمپلنت دندان یک نوع پایه فلزی خاص از جنس تیتانیوم است که با سلول‌های بدن کاملا سازگار می‌باشد. ایمپلنت به عنوان جایگزین ثابت و دائمی برای دندان از دست رفته است که توسط دندانپزشک برای بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. دندانپزشک، ایمپلنت دندان را داخل استخوان فک قرار داده و قسمت تاج و روکش دندان ساخته شده را بر روی آن قرار می‌دهد. افرادی که یک یا چند دندان و یا حتی کل دندان‌های خود را از دست داده‌اند با استفاده از ایمپلنت و کاشت دندان می‌توانند زیبایی طرح لبخند و توانایی جویدن طبیعی خود را بازیابند. در ایمپلنت بدون جراحی یا پانچ به جای اینکه لثه شکافته شود و در معرض دید کامل قرار بگیرد، جراحان ماهر محل قرار دادن ایمپلنت را به راحتی حس می‌کنند و حتی تراکم استخوان را هم کاملاٌ در این اسکن ها می‌توانند مشاهده نمایند.

نکاتی درباره ی استفاده از دندان مصنوعی:

دندان مصنوعی جدید همیشه در دهان، عضوی بیگانه است. چندین روز یا هفته یا حتی ماه لازم است تا شما به آن عادت کنید. زمان لازم برای سازگاری با دندان مصنوعی در افراد کاملا متفاوت است. برای غذا خوردن کمی وقت صرف کنید. غذا خوردن را با غذاهای نرم و غذاهایی که به تکه های کوچک تقسیم شده اند، شروع کنید. ممکن است زمانی که برای اولین بار دندان مصنوعی را در دهان می گذارید، میزان ترشح بزاق دهانتان افزایش یابد. این پاسخ غدد بزاقی دهان است که پس از چند هفته به حالت اولیه خود باز می گردد. با بلعیدن بزاق می توانید به تسریع بهبود این شرایط کمک کنید. استخوان فک و لثه ها به صورت طبیعی به مرور تغییر شکل می دهند؛ و این مسئله ممکن است روی وضعیت قرارگیری دندان مصنوعی تان تأثیر بگذارد. هر گونه تغییر می تواند باعث ناراحتی شما در هنگام صرف غذا ،  آزردگی بافت لثه شود، عفونت های دهانی را به وجود آورد و نهایتا فیزیک مناسب صورت شما را به هم بزند. استفاده از چسب های نگهدارنده دندان مصنوعی در این موارد می تواند بسیار کارآمد باشد؛ اما اگر مشکل شما پیشرفته باشد، حتما باید با دنداپزشک خود جهت تعویض دندان مصنوعی تان مشورت کنید.

مراقبت از دندان مصنوعی جدید:

نکات چندی را گرد آوری کرده ایم که به شما کمک می کند تا به بهترین وجه از دندان مصنوعی خود مراقبت کنید. بخاطر داشته باشید که مدت زیادی طول می کشد تا به دندان مصنوعی عادت کنید، بنابراین صبور باشید.

گذاشتن و برداشتن دندان مصنوعی: 

دندانپزشک یا متخصص پروتز به شما شیوه گذاشتن و برداشتن دندان مصنوعی را آموزش می دهد. هر سوالی دارید براحتی از وی بپرسید. قبل از ترک مطب یقین حاصل نمایید که مشکلی در گذاشتن و برداشتن دندان ندارید. بخاطر داشته باشید که هرگز نباید دندان مصنوعی را به زور در دهان گذاشته یا بردارید.

عملکرد دندان مصنوعی جدید:

با گذاشتن دندان مصنوعی جدید احساس می کنید که یک جسم خارجی در دهان شماست، حتی اگر قبال دندان مصنوعی داشته باشید. این امری کامال طبیعی است چون مدتی زمان الزم است تا به آن عادت کنید. هنگامی که می خواهید برای اولین بار با دندان مصنوعی جدید غذا بخورید با غذاهای نرم شروع کنید برای مثال سبزیجاتی که اندکی پخته شده باشند. تکه های کوچکی از غذا را گاز بزنید و به آهستگی بجوید. در صورتی که قسمتی از دندان های شما مصنوعی نیست بجای دندانهای مصنوعی، غذا را با آنها گاز بزنید. در صورت امکان بطور همزمان با دندانهای هر دو طرف دهان غذا را بجوید.

نگهداری و مراقبت از دندان های مصنوعی:

در صورتی که دندان مصنوعی شما بشکند یا آسیب ببیند، بالفاصله آن را دربیاورید. سعی نکنید آن را تعمیر کنید، خم کرده یا تغییر دهید. برای تعمیر آن به کلینیک دندانپزشکی تلفن کرده و وقت بگیرید. اگر دندان شما برآمدگی دارد (باره دندان یا مواد رسوبی)آن را در آب سرکه به نسبت 1 قسمت سرکه و 4 قسمت آب قرار دهید. در صورتی که برآمدگی از بین نرفت به کلینیک دندانپزشکی زنگ بزنید و برای پولیش مجدد دندان وقت بگیرید.

زخم دهان ناشی از دندان مصنوعی:

قسمت زیر محل قرارگرفتن دندان مصنوعی ممکن است کمی جراحت پیدا زخم دهان ناشی از دندان مصنوعی کند. در این صورت با کلینیک تماس بگیرید تا وقتی به شما بدهند تا طرز قرار گرفتن دندان مصنوعی را تنظیم کنند. در صورتی که جراحت شدید باشد، حداقل طی بخشی از روز دندان مصنوعی را بردارید. با این وجود، قبل از مراجعه به کلینیک چند ساعتی دندان مصنوعی را بگذارید تا بدانیم کدام قسمت دندان نیاز به تنظیم دارد. خودتان دندان مصنوعی را تنظیم نکنید یا سعی ننمایید آن را ترمیم کنید.

مراقبت از دندان مصنوعی در طی شب:

هر شب قبل از رفتن به رختخواب دندان مصنوعی خود را بردارید. این کار به دهان شما فرصت استراحت می دهد و کمک می کند که در طی خواب دندان های خود را نسابید. هر شب با یک مسواک نرم دندان مصنوعی خود را تمیز کنید و آن ها را در معرض هوای خشک قرار دهید. این کار از تکثیر باکتریها جلوگیری می کند.

بهداشت و تمیز کردن دندان مصنوعی:

برای رعایت بهداشت دندان های طبیعی باید پس از صرف غذا دهان خود را تمیز کنید. دندانپزشک و متخصص پروتز روش صحیح مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را به شما آموزش می دهد. پس از صرف غذا برای جلوگیری از باقی ماندن غذا و تشکیل پالک باید دندان های مصنوعی را نیز تمیز نمایید. دندان مصنوعی را برداشته و با یک مسواک نرم و صابون سطوح داخلی و خارجی آن را تمیز نمایید.

از مواد زیر برای تمیزکردن دندان مصنوعی استفاده نکنید: 

  • آب داغ 
  • مواد شوینده آشپزخانه 
  • مواد ساینده 
  • مواد سفید کننده رختشویی 
  • الکل متیلی 
  • مواد ضد عفونی کننده (مگر با دستور دندانپزشک)

دکتر شبنم عبادی