عمل بینی طبیعی | ملاک‌های موفقیت عمل بینی | عمل بینی با اسکن سه بعدی و قالب کنترلی

عمل بینی به شکل طبیعی

در این مقاله در خصوص مدل بینی طبیعی صحبت شده است تا کسانی که می‌خواهند جراحی بینی انجام دهند با آگاهی بیشتری برای عمل اقدام کرده و جراحی رضایت بخشی داشته باشند.

فاین فیس
فاین فیس

عمل بینی چندین دهه است که در کشور ایران رواج بسیاری پیدا کرده است. با توجه به این که بینی در مرکز صورت قرار دارد، تغییرات آن می‌تواند تاثیر بسیاری در ایجاد تناسب میان اجزای چهره و در نهایت زیبایی داشته باشد. همچنین در نژاد ایرانی بینی معمولا اندکی بزرگ‌تر از سایر نژادهاست. از این رو هر ساله افراد زیادی اعم از زن و مرد برای جراحی بینی اقدام می‌کنند.
امروزه مدل‌های طبیعی بیشتر از مدل‌های فانتزی و عروسکی طرفدار دارند و اکثر افراد ترجیح می‌دهند بینی آن‌ها طوری جراحی شود که عملی به نظر نیاید. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که بینی طبیعی به چه بینی گفته می‌شود؟
در این مقاله در خصوص مدل بینی طبیعی صحبت شده است تا کسانی که می‌خواهند جراحی بینی انجام دهند با آگاهی بیشتری برای عمل اقدام کرده و جراحی رضایت بخشی داشته باشند.

انواع بینی

همان طور که قابل مشاهده است، بینی افراد مختلف، با یکدیگر فرق دارد و بینی هیچ دو نفری شبیه به هم نیست. هر بینی ساختار و امکانات خاص خود را دارد. در نتیجه با توجه به این که ورودی یکسان نیست نمی‌توان انتظار خروجی یکسان داشت؛ یعنی شما نمی‌توانید از جراح خود بخواهید بینی شما را مشابه بینی کس دیگری عمل کند. برای درک بهتر این موضوع شاید لازم باشد اندکی در خصوص ساختار بینی صحبت کنیم.
اندام بینی به صورت کلی از اجزای مختلفی تشکیل شده که شامل استخوان، غضروف، ماهیچه، رگ‌های خونی، مخاط و پوست می‌باشد. در بعضی افراد ساختار غضروفی بینی قوی است و اغلب در ناحیه بینی تجمع کرده و قوز پشتی را ایجاد می‌کند. غالبا در این افراد پوست بینی نازک است و در حین جراحی به راحتی بر ساختار جدید می‌نشیند. در بعضی افراد دیگر بافت غضروفی ضعیف است و نمی‌تواند به اندازه کافی بینی را حمایت کند، در نتیجه ممکن است در این افراد نوک بینی دچار افتادگی شود. از ویژگی‌های دیگر این نوع بینی بافت پوست ضخیم است که برای جراح محدودیت ایجاد می‌کند و به سختی بر ساختار جدید می‌نشیند. بنابراین برای این افراد نمی‌توان تغییرات زیادی در نظر گرفت. به نوع اول که بیشتر مشکلات بینی در قسمت بالا است بینی استخوانی و به نوع دوم که بیشتر مشکلات بینی در بخش پایین و نوک آن است، بینی گوشتی گفته می‌شود.

انواع بینی

عمل بینی طبیعی

در عمل بینی به روش طبیعی هدف برطرف کردن مشکلات اساسی از جمله قوز، افتادگی، کجی و ... است. برای انجام جراحی ابتدا پوست بینی در ناحیه کلوملا و سوراخ‌های بینی برش خورده و بالا برده می‌شود تا جراح بتواند به ساختارهای بینی دسترسی کامل داشته و تغییرات مد نظر خود را اعمال کند.
در این نوع جراحی اولویت اصلی حفظ سلامت راه تنفسی است و همه تغییراتی لازم بر اساس این موضوع اعمال می‌شود. به منظور برطرف کردن قوز قسمتی از استخوان و غضروف در ناحیه پل بینی خارج می‌شود و برای برطرف کردن افتادگی نوک بینی، غضروف بینی در این ناحیه تقویت می‌شود.
در عمل بینی طبیعی، بینی در مقایسه با بینی فانتزی کمتر کوچک می‌شود و قوس کمتری نیز می‌گیرد. علاوه بر آن زاویه میان نوک بینی و بالای لب در بینی طبیعی بین 90 تا 100 است که این زاویه در بینی فانتزی و عروسکی بالای 100 درجه می‌باشد. لازم به ذکر است که در عمل بینی مردان بهتر است که نوک بینی به میزان کمتری بالا برده شود تا حالت طبیعی خود را حفظ نماید.

ملاک‌های موفقیت عمل بینی

اگر در نظر دارید که با انجام عمل بینی، بینی شما ایده‌آل شود، سخت در اشتباه هستید. باید گفت که جراحی بینی سبب می‌شود که مشکلات عمده ظاهری بینی شما برطرف شود که این موضوع بر زیبایی می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. پس در این جراحی مشکلات ظاهری بینی شما بهتر می‌شود، اما نمی‌توان انتظار ایده‌آل را داشت. علاوه بر آن در صورتی که درگیر مشکلات تنفسی هستید، با این جراحی می‌توانید بهبود پیدا کنید. در صورتی که بینی شما از نظر ظاهری بهتر شود و سلامت راه تنفسی نیز حفظ شود، می‌توان گفت که عمل شما موفقیت آمیز بوده است. 
نکته دیگری که در این جراحی باید در نظر داشت نسبت‌های طلایی صورت است. جراح عمل بینی علاوه بر این که در زمینه پزشکی باید مهارت‌های لازم را داشته باشد، از نظر هنری و زیبایی شناسی نیز باید ماهر باشد. بینی شما باید در تناسب با سایر اجزای صورتتان باشد. به طور مثال در کسی که پیشانی بلند و چانه کشیده‌ای دارد، یک بینی کوتاه سبب برهم زدن تناسب صورت شده و هرچند خود بینی زیبا باشد، تناسب و زیبایی صورت را برهم می‌زند. یا در مثالی دیگر اگر فاصله میان چشم‌ها زیاد باشد و عرض بینی کم شود، هرچند بینی دیگر پهن به نظر نمی‌رسد اما دیگر در تناسب با اعضای چهره نخواهد بود.

ملاک‌های موفقیت عمل بینی

عمل بینی با اسکن سه بعدی و قالب کنترلی

با توجه به محبوبیت عمل بینی در ایران، روش‌های نوینی برای افزایش رضایت از این جراحی فراهم شده است. یکی از مهمترین این روش‌ها جراحی بینی با اسکن سه بعدی و قالب کنترلی است. با استفاده از این روش اگر نمی‌دانید که چه مدل بینی برای شما مناسب‌تر است، می‌توانید به صورت سه بعدی و نزدیک به واقعیت مدل‌های مختلف را بر چهره خود امتحان کنید.
در این روش، قبل از جلسه مشاوره عمل بینی از چهره متقاضی عکسبرداری سه بعدی انجام شده و با استفاده از نرم افزارهای خاص مدل سه بعدی چهره ساخته می‌شود. در مرحله بعد در جلسه مشاوره، بر اساس خواسته متقاضی و امکان سنجی پزشک تغییرات لازم بر بینی اعمال می‌شود. در این مرحله متقاضی می‌تواند به صورت سه بعدی ببیند که بینی او تقریبا بعد از عمل به چه شکل در می‌آید. معمولا در گذشته اگر کسی بینی گوشتی داشت جراح تنها می‌توانست بگوید که بینی او تا چند درصد تغییر می‌کند و متقاضی هیچ تصوری نداشت که دقیقا چه تغییراتی بر بینی اش اعمال خواهد شد.
در مرحله بعد بر اساس طراحی نهایی، آنالیزهای لازم انجام شده و قالب‌های کنترلی مختص متقاضی توسط پرینترهای سه بعدی ساخته می‌شود. این قالب‌ها انواع مختلفی دارند و هر کدام از آن‌ها برای سنجش ناحیه خاصی از بینی استفاده می‌شود. جراح در حین عمل بینی بر اساس آنالیزهای انجام شده متوجه می‌شود که برای رسیدن به طراحی نهایی چه تغییراتی باید بر بینی اعمال کند و در مرحله آخر از قالب‌های کنترلی برای سنجش درستی تغییرات استفاده می‌کند. لازم به ذکر است که در این روش جراحی تنها زمانی به پایان می‌رسد که قالب‌های مورد نظر به طور کامل با بینی جدید تطبیق پیدا کند.