عمل بینی گوشتی | جراحی بینی گوشتی | درصد جراحی های بینی گوشتی موفق

نکات مهم درباره ی جراحی  بینی گوشتی موفق
عمل زیبایی بینی گوشتی یکی از پر‌ طرفدارترین انواع جراحی‌های زیبایی است. به جرات می‌توان گفت که کشور ما یکی از بهترین‌ها در این خصوص است و در علم جراحی بینی، مدام در حال پیشرف و به روز رسانی است.
فاین فیس
فاین فیس

علل گرایش به جراحی زیبایی 

امروزه بسیاری از کارها در کشور مد شده که جراحی زیبایی یکی از آن هاست. این روزها آمار انجام جراحی زیبایی با رشد قابل توجهی مواجه شدهاست، خصوصا در ایران که معمولا این نوع عمل ها بیشتر از غرب انجام می شود.جراحی زیبایی

اگرچه شاید نتوان به قطعیت در این خصوص نظر داد، اما با توجه به شواهد به نظر می رسد که انجام عمل های زیبایی در کشورمان آمار بالایی دارد.

افراد زیادی که در زندگی روزمره و در جاهایی مثل اتوبوس، تاکسی، کلاس درس و… می بینیم که نشانه های انجام عمل جراحی زیبایی را با خود دارند، خود شاهدی بر این مدعا هستند.

به عنوان مثال جوان هایی که روی بینیشان چسب بعد از انجام عمل جراحی زیبایی بینی دارند، این روزها خیلی مشاهده می شوند. نکته جالب تر این که این داستان همچون گذشته ها فقط مختص خانم ها نیست و انگار آقایان هم در ایران به انجام جراحی زیبایی روی آورده اند.

انواع جراحی های زیبایی در ایران

امروزه یکی از پر طرفدار ترین و شایع ترین جراحی زیبایی در ایران جراحی بینی ( عمل زیبایی بینی ) می باشد .جراح می تواند اندازه و شکل  بینی را تغییر دهد.

جراحی زیبایی بینی چیست ؟

جراحی بینی یک نوع عمل جراحی برای تغییر شکل بینی می باشد که می توان از آن برای

بزرگ کردن بینی

کوچک کردن بینی

برداشتن قوز بینی

عمل بینی گوشتی

جراحی انحراف بینی

عمل بینی استخوانی

پلیپ بینی

کوچک کردن سوراخ های بینی

تغییر زاویه بینی نسبت به لب بالا

و اصلاح عیوب دیگر بینی بهره جست.

در عمل جراحی بینی ، جراح با یک برش به استخوان و غضروف بینی دسترسی پیدا می کند. این برش اکثرا در داخل بینی زده می شود تا جای آن بعد عمل دیده نشود.

طی عمل جراحی زیبایی بینی بعد از آنکه استخوان و غضروف بینی اصلاح شد، پوست و بافت بینی بر روی ساختار جدید می نشیند. این نکته را هم فراموش نکنید که نوع پوست بینی بر عمل جراحی و نحوه جذب شدن پوست تاثیر مستقیم دارد.

در آخرین مرحله هم که یک آتل در بیرون بینی برای حفظ شکل جدید بینی تا زمان بهبود قرار داده می شود.

جراحی بینی با دو نوع بیهوشی ( بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی ) انجام خواهد شد که به پیچیدگی جراحی بستگی دارد. در طی بیهوشی موضعی صدای کار کردن دکتر روی غضروف و استخوان بینی شنیده خواهد شد.

اکثرا عمل جراحی بینی سرپایی ، ولی به ندرت بیمار یک شب در بیمارستان یا محل جراحی بستری خواهد شد.پزشک عمل بینی باید متخصص گوش و حلق بینی یا جراح پلاستیک یا هر دو باشد.( معرفی پزشکان جراحی زیبایی بینی )

چه کسانی  نیاز به جراحی بینی و جراحی زیبایی بینی دارند؟

اساساً عمل بینی به دو دسته تقسیم می‌شود. دستهٔ اول جراحی‌هایی هستند که از نظر پزشکی برای فرد لازم است و اگر انجام نشود مشکلات جدی ایجاد می‌کند. این دسته از جراحی‌های بینی لازم است و فرد باید با مراجعه به متخصص و پزشک جراح بینی مشکل خود را رفع نماید.

اما دستهٔ دوم از جراحی ها، جراحی بینی زیبایی می‌باشد. جراحی بینی زیبایی شامل جراحی‌هایی هستند که فرد به خاطر درد و یا بیماری به جراح بینی مراجعه نمی‌کند و این عمل بینی بیشتر جنبهٔ زیبایی دارد.

در واقع تفاوت اصلی این دو جراحی بینی نیز در این قسمت می‌باشد. امروزه و با تخصصی شدن حرفه ها در هر کدام از این دسته ها متخصصان خاصی پرورش یافته‌اند و آمادهٔ پذیرش و خدمت رسانی به متقاضیان هستند. جراحی بینی جزء عمل‌های بینی سخت نمی‌باشد و ممکن است زمان زیادی نیز نبرد.

همانطور که گفتیم جراحی زیبایی بینی در دستهٔ دوم جراحی‌های بینی می‌باشد. در واقع افرادی که به این نوع از عمل های بینی روی می‌آورند در اکثر مواقع به دنبال زیبایی صورت خود می‌باشند.

برای مثال فردی که بینی بزرگی دارد، اعتماد به نفس کمی نیز دارد و تصور میکند که ممکن است افراد با دید خوبی به او نگاه نکنند، به همین دلیل نیز این عمل بینی نیاز است.

در بیشتر موارد جراحی‌های زیبایی بینی لازم است و جنبهٔ غیرضروری ندارد. در واقع افراد متوجه می‌شوند که بینی نامتناسبی دارند.جراحی‌های زیبایی بینی تاثیری بر روی نفس کشیدن ندارد و افراد می‌توانند در اکثر اوقات چهرهٔ جذاب تری داشته باشند.

بعد از جراحی بینی چه انتظاری داشته باشیم؟

پس از یک هفته، آتل و باندپیچی از روی بینی شما برداشته می شود.صورت کمی پف دارد و نواحی اطراف چشم و بینی کبود و متورم است . کبودی دور چشم و تورم اطراف بینی برای چند روز ادامه دارد و پس از آن بهبود می یابد.کمپرس سرد می تواند برای به حداقل رساندن تورم و کاهش درد مفید باشد . دکترتان ممکن است برای کاهش درد برای شما مسکن نیز تجویز کند .حدودا ۱۰ تا ۱۴ روز طول می کشد تا کبودی و تورم بعد از جراحی تقریبا از بین برود .ممکن است نیاز باشد تا چند روز اول بعد از جراحی سر خود را بالا نگه دارید.ممکن است چندین هفته طول بکشد تا دوباره بتوانید فعالیت های شدید را از سر بگیرید.

جراحی بینی چقدر موثر است ؟

میزان اثر بخشی جراحی به میزان انتظار شما از جراحی بینی بستگی دارد. نکته ی بسیار مهم این است که شما و جراحتان در مورد هدف جراحی به یک نظر مشترک برسید.نتیجه ی جراحی بینی دائمی است ،اگرچه ممکن است آسیب های بعدی یا عوامل دیگر روی ظاهر بینی تاثیر بگذارد. عمل زیبایی بینی فقط باید بر روی بینی فردی انجام شود که رشد او کامل شده است که در خانم ها این سن ۱۵ یا ۱۶ و در آقایان ۱۷ یا ۱۸ می باشد .اگر جراحی بینی قبل از این سن انجام شود رشد بینی می تواند روی نتیجه ی نهایی جراحی بینی تاثیر بگذارد و احتمالا موجب بروز عوارض نیز خواهد شد.

جراحی بینی باز یا بسته

جراحی بینی باز یا بسته

در قرن گذشته که عمل بینی بسیار محبوب شد، همه جراحی از طریق سوراخ بینی در داخل انجام می شد. جراح در زیر پوست و روی برآمدگی بینی سوراخی ایجاد می کرد و تغییرات تقریبا کورکورانه ای انجام می داد. این به معنای رینوپلاستی بسته است زیرا تمام برش ها درون بینی ایجاد می شدند. می توان گفت این نوع جراحی اندکی شبیه به تلاش برای حک کردن یک مجسمه شیشه ای ظریف (غضروف بینی) است در حالی که از زیر پتو (پوست) کارشود. که امروز نیز همچنان از روش هایی مانند آن استفاده می شود.

در نوع دیگر جراحی بینی، جراح دو برش اضافه  در بینی خود ایجاد می کند و غضروف نوک بینی را خارج می کند به این ترتیب می تواند برخی تغییرات ایجاد شده در بینی را ببیند. اما این روش اندکی آناتومی بینی را از شکل طبیعی خارج می کند و گاهی اوقات ممکن است مانع ایجاد تغییرات دقیق توسط جراح شود.

پس از آن برخی از جراحان باهوش یک ایده بهتر برای جراحی داشتند که در آن برش بسیار کوچکی قسمت کولملا و یا سطح برآمدگی پوست بینی ایجاد می کردند که بدین طریق دو سوراخ بینی را از هم جدا می ساختند. در این روش می توان تمام پوست بینی را از قسمت غضروف و استخوان بالاتر کشید و تمام آنچه که در پایین وجود دارد را دید. این تکنیک رینوپلاستی باز یا رینوپلاستی خارجی نامیده می شود.

همانند بسیاری از چیزها در زندگی، این روش هنگامی که برای اولین بار به جراحان معرفی شد با مخالفت بسیاری روبرو شد چرا که تا آن روز از روش قدیمی استفاده کرده بودند و تمایلی به انجام جراحی با روش جدید نداشتند. اما یکی از قواعد اصلی در عمل جراحی این است که هر قدر بافت پوست شخصی بهتر باشد نتیجه جراحی او بهتر خواهد بود.

مزایای عمل بینی

دلیل رایجی که افراد برای عمل بینی به سراغ آن می روند بهبود دادن ظاهر بینی شان است.خیلی از افراد احساس می کنند سایز و شکل بینی شان به صورتشان نمی خورد و تصمیم میگیرند که بینی خود را عمل کنند .

از جمله مزایای عمل جراحی بینی می توان به مواد زیر اشاره کرد :

تقارن صورت

کوچکترین عدم تقارن در بینی افراد می تواند تاثیر عمده ای در ظاهرشان ایجاد کند . جراحی بینی می تواند بینی شما را متقارن کرده و به چهره شما زیبایی ببخشد.

بهبود شکل

تغییر در پل بینی یا نوک بینی می تواند توجه را به مناطق دیگر صورت جلب کند.

حجم متناسب

کاهش دادن پهنای بینی حتی یک مقدار کم ، در تناسب بینی تاثیر گذار است.

از بین بردن قوز یا اعوجاج بینی

جراحی بینی می تواند عیوب پل بینی ( مادرزادی یا در اثر آسیب ) را اصلاح کند.

مزایای سلامتی عمل جراحی بینی

جراحی بینی علاوه بر داشتن مزایای زیبایی مزایای سلامتی هم دارد :

بهبود مشکلات تنفسی  

جراحی بینی می تواند راه های باریک بینی را باز کرده و اختلالات ساختاری را اصلاح کند و توانایی تنفسی شخص را بهبود دهد.

اصلاح نقص های مادر زادی 

جراحی بینی همانطور که نقایص مادرزادی داخلی اصلاح می کند می تواند به اصلاح نقایص بیرونی نیز بپردازد مانند انحراف تیغه ی بینی.

عوارض جراحی بینی

بعد از جراحی بینی شما باید انتظار تورم و کبودی اطراف چشم را داشته باشید . مشکلات دیگری که با احتمال کم ممکن است اتفاق بیفتد عبارتند از :

خون ریزی بینی

آسیب یا ایجاد حفره بر روی سپتوم بینی (دیواره ای که سوراخ های بینی را از هم جدا می کند)

مشکلات پوستی ،مانند از کار افتادن بافت پوست (نکروز پوست یا پوست مرده) یا حساسیت به چسب ها و باندپیچی

عفونت از عوارض عمل بینی می باشد.

انسداد و گرفتگی بینی ناشی از تورم درون بینی

عوارض بیهوشی از عوارض عمل دماغ

همچنین ممکن است بینی شما در نهایت ان چیزی که شما می خواهید نشود.

پس باید همه مزایا و معایب را کنار هم بگذارید و بعد تصمیم بگیرد.

جراحی بینی گوشتی

عمل بینی گوشتی

عمل زیبایی بینی گوشتی یکی از پر‌ طرفدارترین انواع جراحی‌های زیبایی است. به جرات می‌توان گفت که کشور ما یکی از بهترین‌ها در این خصوص است و در علم جراحی بینی، مدام در حال پیشرف و به روز رسانی است. به گونه‌ای که ما شاهد حضور افراد مشهوری از سرتاسر دنیا، جهت انجام جراحی زیبایی بینی در ایران هستیم. شاید اولین دغدغه‌ای که برای هر شخصی که دارای بینی گوشتی است و قصد جراحی دارد؛ این باشد که آیا پس از عمل بینی گوشتی و گذر زمان، بینی حالت خود را حفظ می‌کند یا به فرم سابق خود باز می‌گردد؟

در عمل جراحی بینی گوشی پوست ضخیم و غضروف ظریفی دارند. از آن جایی که روش های قدیمی اغلب برای این نوع عمل بی فایده هستند کم تر مورد استفاده قرار می گیرند.

اما با استفاده از روش های جدیدتر امکان زیبایی بینی های گوشتی بیشتر است. چنان که در ابتدا گفتیم بینی های گوشتی دارای پوست ضخیم و غضروف ظریف هستند و در مقابل بینی هایی که دارای پوست نازک و غضروف ضخیم هستند، بینی استخوانی نامیده می شوند که شانس بهتری برای جراحی دارند.

جراحی بینی های گوشتی نتیجه بهتری دارد یا بینی های استخوانی؟

هر یک از این جراحی ها سختی ها و ویژگی های خاص خود را دارند. در بینی های گوشتی به دلیل آنکه افراد پوست کلفت تر، بافت نرم گوشتی و غضروف بزرگ تری در مقایسه با بقیه دارند، باید با دقت بیشتری تحت درمان قرار گیرند و جراحی آنها مدت زمان بیشتری را به خود اختصاص می دهد.احتمال برش پره بینی به دلیل بزرگ بودن پره در بینی های گوشتی بیشتر است. به همین دلیل جراحان برای جراحی این نوع از بینی ها زمان بیشتری را صرف می کنند.

آیا مراقبت از بینی های گوشتی نیز متفاوت است؟

بله. به سبب حساسیت هایی که بینی های گوشتی دارند باید مراقبت های ویژه ای را بعد از عمل داشته باشند. این مراقبت ها گاه تا ۳ ماه بعد از عمل نیز اجرا می شود. گاهی ممکن است این گروه برای برطرف شدن تورم ناحیه بینی مجبور به تزریق شوند تا بتوانند ورم بینی را مهار کنند.از طرفی آنها نیاز به دریافت ماساژ بینی ۱ تا ۲ ماه بعد از جراحی دارند. این ماساژ باید زیر نظر پزشک انجام شود تا به شکل گرفتن بینی و کاهش التهاب و تورم بینی کمک کند.

آیا فرم بینی گوشتی بعد از جراحی، برگشت‌ پذیر است؟

یکی از دغدغه‌هایی که افراد همیشه در جراحی زیبایی بینی گوشتی داشته‌اند؛ امکان برگشت پذیری آن به فرم  قبل از جراحی است. در گذشته این دغدغه، مشکلی انکار ناپذیر بود؛ زیرا تضمینی بابت عدم برگشت بینی گوشتی به فرم اولیه، پس از جراحی وجود نداشت. اما امروزه این مشکل دیگر رنگ باخته است، زیرا که پس از تحقیقات و پیشرفتی که در این‌ باره انجام شده است؛ تقریبا افتادگی و برگشت پذیری بینی گوشتی به کمترین حد ممکن و حتی به صفر رسیده است.اما چون بینی گوشتی (fleshy noses) به واسطه غضروف شکل می گیرند، برگشت پذیری این بینی ها کاهش می یابد و یا حتی ممکن است این چنین نشود.

در جراحی بینی گوشتی تقویت غضروف انجام می شود. بدین منظور غضروف میانی بینی (سپتوم) را برداشته و برای تقویت غضروف نوک بینی مورد استفاده قرار می گیرد. به طوری که زمان آغاز تغییرات پلاستیکی در بینی، هیچ گونه تغییر و یا برگشت پذیری در فرم بینی اتفاق نمی افتد.

تکنیک جراحی بینی گوشتی

عمل زیبایی بینی استخوانی با بینی گوشتی کاملا متفاوت است. هدف اصلی در جراحی بینی‌های گوشتی، باریک و کوچک‌تر کردن نیمه تحتانی بینی و زیبا سازی قسمت نوک و جمع کردن پره‌های بینی است. از آنجایی که بینی گوشتی غضروف ضعیفی دارد و با صیقل دادن آن ضعیف‌تر هم می‌شود؛ در گذشته امکان برگشت پذیری آن به فرم اولیه بسیار بالا بود.

در ‎روش‌های جدید، جراح تا حد امکان از برداشتن زیاد غضروف پرهیز می‌کند و تنها در مواردی همچون برداشتن قوز بینی، غضروف را صیقل می‌دهد. همچنین جراح علاوه بر تقویت غضروف‌های نازک بینی اقدام به مستحکم نمودن ساختار آن هم می‌کند؛ برای این عمل، غضروف را از تیغه وسط بینی برداشته و جهت تقویت غضروف‌های ضعیف بینی‌های گوشتی، آن را در قسمت نوک بینی قرار می‌دهد. علاوه بر این از تکنیک تقویت ساختار غضروف ، برای ایجاد فشار بر روی پوست بینی استفاده می‌شود تا بینی خوش‌فرم و باریک‌تر شود. در نهایت عرض پره‌های بینی از کنار کوچک می‌شود تا پهنای بینی کاهش داده شود.

یک پزشک ماهر و باتجربه باید خلاقیت، هنر و حوصله به‌ خرج دهد تا بیمار را به نتیجه دلخواه خود برساند و این امر در جراحی بینی گوشتی بسیار مهم‌تر است. به عبارتی این نوع جراحی‌ها، بسیار سخت است و همه جراحان زیبایی، قادر به انجام آن به نحو احسنت نیستند.

درصد جراحی های بینی گوشتی موفق

بسیاری از افرادی که می خواهند جراحی زیبایی بینی انجام دهند، از جراح خود سوال می کنند که به چه میزان عمل جراحی بینی من موفقیت آمیز خواهد بود و معمولا دوست دارند پزشک جراح با استفاده از درصد به این پرسش پاسخ بدهد.تعیین نتیجه جراحی بینی با درصد مشکلات خاص خودش را دارد و ممکن است تفسیرهای مختلفی از این درصد بدست آید. به عنوان مثال اگر جراح به بیمار بگوید که عمل شما 60 موفقیت آمیز خواهد بود، بلافاصله شخص این سوال را مطرح می کند که این به چه معناست ؟ آیا منظور شما این است که 40 درصد امکان مشکل در جراحی من وجود دارد ؟ در حالی که این دقیقا چیزی نیست که پزشک می خواهد بگویید.

شرایط مناسب برای جراحی بینی گوشتی

اولین چیزی که بسیار حائز اهمیت است سلامت روحی و جسمانی فرد است.اگر فرد کاملا سلامت باشد پس از جراحی به راحتی به هوش آمده و همچنین عمل تاثیر چندانی بر جسم او نمی گذارد. اگر شخص در مورد سلامت جسمانی خود شک و تردید داشته باشد، جراحی او پس از چکاب کامل و انجام آزمایش های متعدد انجام می شود. هر فردی که جراحی بینی انجام می دهد باید انتظار منطقی از عمل خود داشته باشد. بنابراین شخصی که انتظار نتیجه غیر منطقی از جراحی بینی خود داشته باشد و یا دچار بیماری هایی از قبیل افسردگی و وسواس باشد، مورد خوبی برای جراحی بینی نیست.

 عمل جراحی گوشتی و رفع مشکلات تنفسی

جراحی مشکلات تنفسی بینی،نوعی رینوپلاستی است که عملکرد بینی را بهبود می بخشد. بعضی از افراد به علت مسائل مادر زادی مشکل تنفسی دارند. در مجرای تنفسی برخی از افراد گرفتگی وجود دارد که موجب مسدود شدن راه تنفسی میشود. بنابراین به منظور بهبود جریان هوا در بینی صورت می گیرد. باید گفت که برخی افراد داری بینی بسیار کوچک هستند و با کمک عمل جراحی مقداری آن را بزرگ تر کرده تا تناسب بینی با صورت افزایش یابد.

جراحی دوباره بینی گوشتی

برخی از بیماران از نتیجه جراحی اولیه بینی گوشتی خود ناراضی هستند و برای بار دوم به جراحی بینی می پردازند. عمل دوم به منظور اصلاح نقص های عمل اول انجام می شود.در نهایت شما باید این نکته را در نظر بگیرید که همه افراد دارای ساختار بینی خاصی هستند، بنابراین انواع جراحی که در بالا ذکر شد در هر فرد کمی متفاوت است. با انتخاب یک جراح ماهر می توانید نگرانی های خود را به حداقل برسانید، زیرا او بهترین راه ممکن را برای شما فراهم می کند و به شما در تصمیم گیری درست و منطقی کمک می کند.

مراقبت‌های پس از عمل بینی گوشتی

به همان اندازه که یک جراحی خوب، در رسیدن به نتیجه مطلوب حائز اهمیت است؛ مراقبت‌های بعد از عمل بینی هم بسیار مهم است. پس رعایت نکات زیر را جدی بگیرید:

پس از جراحی، تا حد امکان از خندیدن و حرکات ماهیچه‌ای صورت خودداری کنید.

هنگام خوابیدن به حالت طاق‌باز بخوابید و به گونه‌ای دراز بکشید که حتما سر بالاتر قرار گیرد.

با دهان باز، عطسه کنید.

از تخلیه تحت فشار بینی (فین کردن) خودداری کنید.

از الکل به‌ هیچ ‌وجه استفاده نکنید.

با آب داغ، استحمام نکنید.

تا 12 ساعت پس از جراحی، از کمپرس یخ بر روی اطراف چشم استفاده کنید.

از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارن، به مدت 12 ساعت پرهیز کنید.

تا 7 روز پس از عمل، غذای تند نخورید.

تا 21 روز، هرگز ورزش نکنید؛ پس از آن با احتیاط کامل می‌توانید، ورزش‌های سبک انجام دهید.

تا 30 روز از عینک استفاده نکنید.

تا یک ماه شنا نکنید.
 

چند نکته مهم پس از عمل بینی گوشتی

به مدت چهار روز، ترشحات خونابه از بینی طبیعی است.

کبودی دور چشم و بینی بعد از حدود سه هفته برطرف می‌شود.

دوره مراقبت و بهبودی افرادی که دارای بینی گوشی هستند، طولانی‌تر است.

افراد پس از جراحی بین یک تا دو ماه بایستی از چسب بینی استفاده کنند.
 

در صورتی که با علائمی همچون جوش‌‌های پوستی بیش از حد معمول، تپش قلب، سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ مکرر، خون‌ریزی بینی، اسهال و درد بیش از حد بینی یا اجزای صورت مواجه شدید؛ با پزشک خود تماس بگیرید و در صورت نیاز برای معاینه به مطب جراح مراجعه کنید.