بریج دندان ( پل زدن و ایجاد تاج دندان ) چیست؟

بریج دندان چیست؟
بریج دندان چیست؟ در زبان انگلیسی به معنی پل دندان استاگر یک دندان در بین دو تاج دندان افتاده باشد، فاصله ایجاد شده را می‌توان با یک بریج دندانی پر کرد. بریج شامل یک مجموعه تکی از دو روکش همراه با یک دندان که در میان آن‌ها قرار گرفته است می‌باشد.
فاین فیس
فاین فیس

دکتر شبنم عبادی

پل زدن و ایجاد تاج دندان:

بریج دندان چیست پل زدن و ایجاد تاج

بریج دندان چیست؟ در زبان انگلیسی به معنی پل دندان استاگر یک دندان در بین دو تاج دندان افتاده باشد، فاصله ایجاد شده را می‌توان با یک بریج دندانی پر کرد. یکی از خدماتی که در دنداپزشکی ها انجام میشود بریج دندان است که شامل یک مجموعه تکی از دو روکش همراه با یک دندان که در میان آن‌ها قرار گرفته است می‌باشد. دو روکش بیرونی بر روی دندان‌های دو طرف قرار داده شده و نقش تکیه‌گاه بریج یا نگهدارنده دندان در محل خود را بر عهده دارند. نتیجه‌ی حاصل سه دندان عملکردی دائمی بدون هیچ فاصله‌ای بین آنها می‌باشد. در برخی از بریج ها دو طرف دندان ها روکش می شود در برخی توسط باله هایی می چسبد، این دندان ها می توانند از طلا، آلیاژها، پرسلن ، یا ترکیبی از این مواد ساخته شود، فرض کنیم یک دندان خالی دارید به این صورت پل زدن دندان صورت می گیرد که دو دندان سالم طرفین خالی تراش می دهد و یک پروتز دندان متشکل از 3 دندان مصنوعی روی دندان های سالم و ناحیه بی دندان قرار می گیرد، به این ترتیب است که چیزی شبیه پل بین 2 دندان ایجاد می شود که به آن بریج دندان گفته می شود.

چه افرادی مناسب برای استفاده از بریج های دندانی هستند؟

تقریباً تمام افرادی که ۱ تا ۳ دندان متوالی خود را از دست داده‌اند، واجد شرایط استفاده از بریج‌های دندانی هستند. کسانی که دندان‌های بیشتری را از دست داده‌اند بهتر است از پروتز‌های ثابت یا متحرک استفاده کنند. در طی این عمل، دندان‌های کناری به عنوان پایه‌ای برای بریج‌های دندانی عمل می‌کنند. بنابراین این دندان‌ها باید از نظر ساختاری سالم و عاری از هر گونه پوسیدگی باشند. علاوه بر این، در صورتی که فرد مبتلا به بیماری لثه باشد، دندانپزشک باید قبل از جایگذاری یک بریج، این مشکل لثه‌ای او را درمان کند.

انواع بریج دندان:

•    بریج سنتی : 

از دندان مصنوعی ساخته می شود که به چند تاج متصل شده است، تاج دندان یک قسمت ثابت می باشد که دندان را به یک قسمت که شبیه کلاه دندانی می باشد کاور و پوشش می دهد، تاج بر روی دندان قرار گرفته به صورتی که دو طرف کلاه قرار گرفته و دندان مصنوعی را حمایت می کند.

•    بریج مریلند: 

از دندان مصنوعی از هر دو طرف توسط ضمائم سرامیکی یا فلزی کوچک به دندان های طبیعی متصل می شود، که شبیه بال هستند، بریج های مریلند را به اسم بریج متصل کننده مریلند هم می شناسند، که بریج متصل شده رزین نامیده می شوند، این بریج ها بیشتر برای دندان های جلویی استفاده می شوند، به دلیل اینکه ظاهری شبیه به دندان دارند.

•    بریج معلق : 

این بریج ها در یک طرف دندان از دست رفته متصل شده و از یک یا چند تاج تشکیل می شود، بریج های معلق برای دندان های از دست رفته ای استفاده می شوند که این دندان ها در یک سمت آن حضور دارند.

فواید  و مزایای بریج دندان:

  • لبخندی زیبا برای شما ایجاد می شود
  • قسمت های خالی و بی دندان شما پر می شود
  • ظاهری زیبا به دندان های شما می بخشد
  • صحبت کردن و جویدن را بهبود می بخشد
  • از لحاظ رنگ و شکل و فرم می تواند شبیه به دندان های شما باشد
  • از تغییر دندان های باقیمانده جلوگیری می کند
  • با رعایت بهداشت می توان سالیان سال بریج شما سالم باقی بماند

عوارض بریج دندان:

ممکن است بعد از چند سال چسب متصل کننده از بین برود
اگر بهداشت رعایت نشود دندان های پایه پوسیده می شود

طول عمر بریج های دندانی

بریج های دندانی بسته به رعایت بهداشت شما می تواند از 5 الی 15 سال با شما باشد، پس دقت کنید که بریج های دندانی دائمی نبوده و بعد از مدتی به طور کامل دیگر قادر به استفاده از آن نیستید.

هزینه بریج دندان

هزینه متغیر بوده و بسته به نوع بریج انتخابی و کلینیک درمانی انجام دهنده‌ی عمل، قیمت بریج دندان متفاوت خواهند بود. بیمه‌های درمانی معمولاً درصدی از هزینه بریج دندان را با توجه به طرح درمانی دندانپزشکی بیمار می‌پردازند.

مراقبت از بریج‌های دندانی

از آنجایی که موفقیت و ماندگاری بریج‌ها به استحکام شالوده‌ی ایجاد شده از طریق دندان‌های پیرامونی بستگی دارد، ضروریست که سلامت و استحکام دندان‌های باقی مانده حفظ شود. مسواک زدن دو مرتبه در روز و استفاده‌ی روزانه از نخ دندان در جلوگیری ازپوسیدگی دندان و بروز بیماری‌های لثه که می‌توانند به از دست رفتن دندان‌های منجر شوند، بسیار مؤثر خواهد بود. متخصص بهداشت دهان و دندان و یا دندانپزشک می‌تواند نحوه‌ی صحیح مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را به شما آموزش دهد. برنامه‌ریزی منظم برای تمیز نگه داشتن دندان به تشخیص زودهنگام مشکلات دندانی در مراحل اولیه‌ و درمان بهتر آن‌ها کمک می‌کند. بهره‌گیری از یک رژیم غذایی متعادل برای تغذیه‌ی مناسب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. 

معایب احتمالی بریج دندان :

نگهداری:

بریج‌ها مستلزم مراقبت و نگهداری اضافه از جمله تمیز کردن زیر پونتیک می‌باشند. بیمارانی که از بریج‌های ثابت استفاده می‌کنند همچنان باید برای معاینات منظم به دندانپزشک مراجعه کنند تا از یکپارچگی ساختار بریج مطمئن شده و وضعیت دندان‌های تکیه‌گاه بررسی شوند.

دوام : 

با اینکه بریج‌های ثابت از دندان‌های مصنوعی بادوام‌تر هستند، اما باید به دقت از آن‌ها نگهداری شود. پرهیز از جویدن مواد غذایی بسیار سخت، چسبنده یا ترد توسط بریج بسیار مهم است. ترمیم یا تعویض بریج‌ها می‌تواند با گذشت زمان پرهزینه شود.

تاثیر دندان‌هایی مجاور بریج: 

آماده‌سازی دندان به معنی تراش دادن آن است که بر ساختار و سلامت کلی دندان تاثیر گذاشته و می‌تواند موجب درد و ناراحتی شود. این امر همچنین موجب افزایش احتمال بروز مشکلاتی برای آن دندان‌ها می‌گردد.

دکتر شبنم عبادی