برای از بین بردن موهای زائد لیزر بهتر است یا اپیلاسیون؟

تفاوت لیزر با اپیلاسیون

اپيلاسيون بعد از مدتها به صنعت لوازم آرايشي و بهداشتي معرفي شد و هنوز محبوبيت خود را در بين قشر مختلف مردم داراست اما ليزر موهاي زايد، انقلابي را بمنظور از بين بردن موي زائد بپا كرده است.

فاین فیس
فاین فیس

تفاوت لیزر با اپیلاسیون

لیزر کردن روشی مناسب جهت از بین بردن مو های زائد  است.
در فرایند جوان سازی پوست از لیزر برای از بین بردن چینه چروک ، اثرات باقی مانده جوش ها و لکه ها استفاده می شود.
در این روش پرتوی متمرکز نور را به محل مورد نظر از پوست می تابانند ،که موجب تخریب بافت های زیر پوست پس از نفوذ در آن می شود.

اساس این روش تخریب سلول های پیازچه موهای زائد توسط پرتوهای پرانرژی نور جهت جلوگیری از رشد مجدد آن ها است. در اکثر موارد این روش همیشگی است و معدود موارد گزارش شده که رشد موها پس از لیزر ادامه داشته است.

لیزر حذف موهای زائد چقدر موثر است؟

تاثیر لیزر برای افراد مختلف متفاوت است. برای مثال دو خواهر به علت رشد موهای زائد به یک دکتر با یک لیزر مراجعه می کنند. یکی از  آن ها ممکن است در اولین جلسه لیزر نتیجه آن را ببینید ولی دیگری باید چندین جلسه بگذراند تا نتیجه مشابه دیگری بگیرد.

گرچه بسیاری از تولید کنندگان لیزرها ادعا می کنند می توان این روش را برای هرنوع پوست و مو استفاده کرد ؛ با این حال انتخاب روش لیزر موهای زائد برای افرادی با پوست سفید و موهای تیره گزینه مناسب تری است. در حالیکه همین روش برای افرادی با موهای بور و روشن ممکن است اثر بخش نباشد. از طرفی پوست های تیره به علت جذب پرتو های انرژی نورانی ممکن است دچار عوارض جانبی بشوند.

ماندگاری و خطرات لیزر چیست؟

سازمان غذا و دارو آمریکا بر این باور است استفاده از روش لیزری تنها می تواند جهت کاهش رشد موهای زائد بدن به کار رود و نمی تواند آن ها را به طور کامل حذف کند.

به دلیل رشد دائم موها ممکن است تعداد جلسات درمان به 2 یا 3 یا حتی 10 جلسه با توجه به ناحیه درمان شونده و اندازه آن برسد. بیشترین موفقیت زمانی است که موها در ابتدای رشد هستند.

از عوارض جانبی استفاده از لیزر می توان به زخم و قرمزی موقت محل تحت درمان اشاره کرد.

در صورتی که شما با لیزر مشکل دارید ، آفتاب سوخته هستید و یا از ویتامین A استفاده می کنید این روش نمی تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

این روش درمقایسه با روش‌های موم کاری و الکترولیز چگونه است؟

روش موم کاری هیچ اثر تخریبی بر پیازچه مو ندارد بنابراین امکان رشد مجدد مو وجود دارد و شما ملزم به استفاده همیشگی از این روش خواهید بود.

روش موم کاری نسبت به لیزر ارزان تر است ولی برای نتیجه موثرتر می توانید روش لیزر را انتخاب کنید.

در روش الکترولیز موها دانه دانه از بین می روند در حالیکه در روش لیزر این عمل در ناحیه وسیعی صورت می گیرد و سرعت روش لیزر بسیار بیشتراز الکترولیز است

اپیلاسیون بهتر است یا لیزر؟

اپيلاسيون بعد از مدتها به صنعت لوازم آرايشي و بهداشتي معرفي شد و هنوز محبوبيت خود را در بين قشر مختلف مردم داراست
اما ليزر موهاي زايد، انقلابي را بمنظور از بين بردن موي زائد بپا كرده است
– لیزر موی زائد و ایجاد ظاهری بهتر موجب ایجاد احساس مثبت و خوبی در شما می‎شود، دیگر به خاطر رشد موهای صورت و یا دست و پاها نگران یا خجالت زده نخواهید شد. به طور کلی باعث افزایش اعتماد به نفس در شما می‎شود.
– شاید بدون حساب و کتاب کردن و تنها با شنیدن هزینه انجام لیزر تصور کنید که درمان گرانی است، اما اگر عمیق‌تر بررسی کنید انجام لیزر منجر به صرفه‌جویی در هزینه نیز می‎شود. زیرا در طولانی مدت استفاده از دیگر روش‎ها که موقتی هستند، بسیار گران‎تر خواهد بود.
– یک بار زمانی را صرف انجام لیزر خواهید کرد و برای همیشه از شر موهای زائد و دردسرهای آن آسوده خواهید بود. دیگر نیاز ندارید به طور مرتب اپیلاسیون و … را انجام دهید و در زمان شما صرفه جویی زیادی خواهد شد.
– با انجام لیزر دیگر مشکلاتی نظیر رشد مو در زیر پوست و عفونت و درد ناشی از آن را نخواهید داشت.
– برای رفع و کاهش موهای زائد استفاده از درمان لیزر مورد تایید FAD قرار گرفته است.
– سریع است و نیاز به جراحی و یا بستری شدن ندارد و پس از انجام آن قادر به حرکت هستید.
– در میان تمام روش‎های موجود، درد و ناراحتی کمتری دارد.
– بسیار سریع می‎توانید وسعت زیادی از موهای زائد را از بین ببرید.
– این روش اثر مضری بر پوست ندارد.

چگونگی از بین بردن مو در لیزر و اپیلاسیون

در اپیلاسیون از طریق کندن مومی که به بدن چسبیده میشود ریشه و ساقه مو به راحتی خارج می شود اما نهایت بدن طی دو هفته تمیز می باشد و مجددا موها رشد میکنند اما در لیزر گرما به سمت فولیکول ها هدایت می شود و کاملا موها را از بین می برد و موها پس از 6 ماه یا یکسال بسته به نوع بدن فرد رشد خیلی نازکی خواهند داشت.

مراکز موجود جهت اپیلاسیون و لیزر

تعداد مراکزی که اپیلاسیون می کنند خیلی بیشتر از لیزر است تقریبا بیشتر آرایشگاهها این کار را انجام می دهند اما برای لیزر باید به پزشک متخصص، مراکز مطمئن و افراد با تجربه که دانش کافی در این زمینه دارند مراجعه کنید.

هزینه اپیلاسیون و لیزر

هزینه هر بار اپیلاسیون کمتر از لیزر است اما به علت اینکه موها به طور کامل از بین نمیروند تعداد دفعات اپیلاسیون در طول عمر فرد بیشتر از لیزر است که همین موضوع باعث مصرف هزینه بیشتری نسبت به لیزر در طولانی مدت می شود.

مشکلات و معایب لیزر و اپیلاسیون

عوارض اپیلاسیون شامل موارد زیر می باشد:

 • سوختگی
 • پوست ریزی
 • کبودی
 • رشد موهای زیر پوستی
 • عفونت پوست ثانویه
 • درد در محل

مشکلات مربوط به لیزر

عوارض لیزر شامل موارد زیر می باشد:

 • سوزش پوست
 • پوسته پوسته شدن
 • زخم و دلمه شدن
 • تغییر در رنگ پوست
 • تاول
 • اسکار
 • تغییر در بافت پوست

منبع: مجله پزشکی پوست، مو و زیبایی فاین فیس