راهنمای کامل سفید کردن دندان به روش بلیچینگ

بیلیچینگ چیست؟
بلیچینگ (سفید کردن) دندان روشی رایج برای برگرداندن رنگ دندان‌هایی است که به سبب عوامل مختلف مانند کشیدن سیگار، نوشیدن چای و قهوه و یا دیگر عوامل، تغییر رنگ داده‌اند. اولین قدم برای رسیدن به این تصمیم که آیا سفید کردن دندان ها برای شما کار درستی است یا نه، معاینه توسط دندانپزشک است.
فاین فیس
فاین فیس

دندانپزشک با معاینه و تهیه عکس‌های رادیوگرافی می‌تواند به عامل بدرنگ شدن (تغییر رنگ) دندان ها پی ببرد. این بهترین کاری است که می توانید انجام دهید و بهترین فردی که می تواند شما را راهنمایی کند دندانپزشک شماست. توجه داشته باشید که رنگ طبیعی و مطلوب دندان ها باید شبیه به رنگ سفیدی چشم‌هایتان باشد.

دکتر مریم محمدی دندان پزشک زیبایی

سفید کردن دندان یا بلیچینگ 

بلیچینگ (سفید کردن) دندان روشی رایج برای برگرداندن رنگ دندان‌هایی است که به سبب عوامل مختلف مانند کشیدن سیگار، نوشیدن چای و قهوه و یا دیگر عوامل، تغییر رنگ داده‌اند.

اولین قدم برای رسیدن به این تصمیم که آیا سفید کردن دندان ها برای شما کار درستی است یا نه، معاینه توسط دندانپزشک است. دندانپزشک با معاینه و تهیه عکس‌های رادیوگرافی می‌تواند به عامل بدرنگ شدن (تغییر رنگ) دندان ها پی ببرد. این بهترین کاری است که می توانید انجام دهید و بهترین فردی که می تواند شما را راهنمایی کند دندانپزشک شماست. توجه داشته باشید که رنگ طبیعی و مطلوب دندان ها باید شبیه به رنگ سفیدی چشم‌هایتان باشد.

آیا تمام دندان‌ها به یک اندازه سفید می‌شوند؟

تمام دندان ها به یک درجه از سفیدی نمی‌رسند. هر دندان دارای یک حداکثر سفیدی است که بیشتر از آن سفید نخواهند شد، بدون در نظر گرفتن تکنیک مورد استفاده، پراکسید در 5 الی 15 دقیقه بداخل مینا نفوذ می کند و از آنجا به عاج و حتی می تواند به پالپ دندان برسد. علاوه بر اینکه رنگدانه ها را از روی دندان بر می‌دارد، می‌تواند بر روی رنگ عاج نیز اثر بگذارد و آنرا نیز تغییر دهد. بیشتر دندان ها بعد ازبلیچینگ کدر می شوند و شفافیتشان کم می شود و لی دندانی که خود در حال حاضر بسیار شفاف است، شفاف باقی می‌ماند و بنابراین ظاهرا اصلا سفید نمی شود.

مهمترین علل تغییر رنگ دندانها:

  1. سیگار کشیدن
  2. استفاده از نوشیدنیهای رنگی مثل چای ، قهوه و ...
  3. افزایش سن 
  4. عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان

پرهیز از هر یک از موارد بالا و استفاده بجا و مناسب از نوشیدنیهای رنگی مثل چای ، قهوه میتواند در سفید ماندن دندان ها موثر باشد.

درمان های بدون نیاز به نسخه

سفید کننده های دندان موجود در بازار، عمدتا به دلیل نسبتا ارزان و آسان بودن بسیار متداول شده اند.  چندین محصول سفید کننده دندان هم اکنون در بازار موجودند که به نسخه پزشک نیاز ندارند. این محصولات شامل نوارهای سفید کننده، ژل ها، قاب های دندان (mouth trays) همراه با ژل، خمیر دندان های سفید کننده و حتی آدامس های سفید کننده می باشند. این محصولات عمدتا ایمن هستند ولی در صورت وجود مشکلات دهانی بهتر است که با دندانپزشکی که عضو AACD است مشورت نمایید.
با وجود در دسترس بودن چنین محصولاتی، روش درمانی تحت نظر پزشک همچنان ایمن ترین و موثرترین روش محسوب می شود.

موارد مهم پیش از انجام بلیچینگ

نخست بیمار باید پیش دندانپزشک برود و دندان های خود را ازلحاظ میزان سلامت تست کند. در حالی که دندان ها  قابلیت کافی نداشته باشند و یا  پوسیدگی داشته باشند، ترمیم آنها بسیار حائزاهمیت است. در غیر اینصورت دندانهای آسیب دیده قادر نخواهند بود در برابر عوارض جانبی ماده بلیچینگ مقاومت کنند و در آخر بعد از مدتی تخریب و پوسیده می‌شوند. بعد از ترمیم دندان های تخریب شده، جرمگیری و برساژ انجام می شود تا نتیجه مناسب تری دریافت شود.

جرم گیری بهتر است یا بلیچینگ دندان

به نظر می‌رسد سفید کردن دندان‌ها یا بلیچینگ دندان و جرم گیری دندان‌ها دارای یک هدف مشابه باشند. اگر چه، ظاهرا هر روش سفید کننده ممکن است با هم مشابه باشند، اما در حقیقت با هم تفاوت دارند.

جرم گیری، روشی ساده است که دندان پزشک برای از بین بردن لکه‌ها و زردی‌های روی دندان شما استفاده می‌کند و لایه‌های سطحی و زرد رنگ روی دندان را ساییده و بر طرف می‌کند. اثر جرم گیری معمولا زیاد پایدار نبوده و در اکثر مواقع، نیاز به جرم گیری مجدد وجود دارد.

افراد سیگاری و کسانی که به طور مرتب از کافئین و قهوه استفاده می‌کنند، دارای لکه‌های ماندگار تری بر روی دندان خود بوده و در این گونه مواقع توصیه می‌شود تا از روش بلیچینگ دندان برای سفید کردن و از بین بردن زردی و لکه‌های روی دندان استفاده کنید.

راههای سفید کردن دندان ها و هزینه ی بلیچینگ دندان

ماده اصلی سفیدکننده دندانها پر اکسید هیدروژن است که باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب کرده بین هرمهای مینایی شده و آنها را از بین میبرد. به مرور زمان این ماده به قسمتهای زیرین مینا در عاج نفوذ میکند سفید کردن دندان ها در خانهو رنگ آن را روشنتر کرده و باعث سفید شدن دندان میشود . دو روش کلی برای سفید کردن دندان ها با بلیچینگ وجود دارد که از نظر مراحل و هزینه ی بلیچینگ دندان متفاوت هستند.

۱. بلیچینگ در خانه (home bleaching):

در این روش دندانپزشک شما در یک جلسه از فک بالا و پایین شما قالبگیری
 میکند و در جلسه بعد یک جفت تری شفاف به شما تحویل داده میشود. که به اندازه میزان موادی که لازم است روی دندانهای شما بماند تا سفید شود بین دندانها و تری فضا تعبیه شده است. در این جلسه ماده لازم جهت بلیچینگ در خانه به شما داده میشود.

۲. روش سفید کردن دندانها در مطب (office bleaching):

در این روش نیز با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت میشود،
سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا بر روی دندانها گذاشته میشود . ماده موثره بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال میشود، بعضی با نور و بعضی با گرما. و فرق چندانی بین آنها وجود ندارد و هزینه بلیچینگ به این روش با روش بلیچینگ در منزل کمی متفاوت است.

بلیچینگ دندان با لیزر 

بلیچینگ دندان با لیزر یکی از روش‌هایی است که برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود. این کار سبب روشن شدن رنگ مینا و عاج دندان می‌شود. با استفاده از روش سفید کردن با لیزر می‌توانیم در عرض کمتر از یک ساعت و نیم، رنگ دندان‌ ها را بین دو تا شش درجه روشن‌ تر کنیم. در این مطلب شما را با این روش، مزایا و معایب آن آشنا می کنیم.

فرآیند سفید کردن دندان با لیزر چگونه انجام می شود؟

سفید کردن دندان‌ها با لیزر در مطب دندانپزشکی انجام می‌شود و گران‌ترین روش سفید کردن دندان محسوب می‌گردد. در این روش ابتدا عامل بلیچ به همه دندان‌ها مالیده می‌شود و سپس پرتوی لیزر به آنها تابانده شده و کارایی بلیچ و سرعت تأثیر گذاری آن را افزایش می‌دهد. در این روش از ژل بلیچینگ قدرتمندی استفاده می‌شود که با پرتوی لیزر فعال شده و به سرعت نتایج چشمگیری حاصل می‌نماید.

سیستم سفید کردن دندان‌ها با لیزر چگونه عمل می‌کند؟

ماده مؤثر اصلی در ترکیب ژل‌ های سفید کننده حساس به نور که در روش سفید کردن دندان با لیزر مورد استفاده قرار می‌گیرند، پراکسید هیدروژن می‌باشد. هنگامی که ژل حاوی پراکسید هیدروژن تجزیه می‌شود، اکسیژن حاصل از آن به مینا و عاج دندان وارد می‌شود و بدون آنکه تغییری در ساختار دندان‌ها ایجاد نماید، مواد رنگی موجود بر روی سطح آنها را سفید می‌کند. نور لیزری که در این روش استفاده می‌شود به فعال شدن پراکسید هیدروژن و نفوذ آن به سطح دندان کمک می‌کند.

بروزترین روش های سفید کردن

دستگاه AMD Laser:

در این روش دندانپزشکی با لیزر از ژل بلیچینگ سفید کننده، بر روی دندان ها استفاده می¬شود و در ادامه پرتو شتاب دهنده بطور مستقیم بر روی دندان ها تابانده می شود تا به این ترتیب حداکثر نتایج بهینه حاصل شود. این روش سفید کردن دندان با لیزر یک روش بی¬خطر و بدون درد است. به این ترتیب می توان رنگ دندان¬ها را تا 8 درجه در مدت کمتر از یک ساعت سفید کرد.

دستگاه Zoom Bleaching:

این دستگاه روش نوین دیگری برای سفید کردن دندان با بهره گیری از طیف آبی نور با فرکانس و طول موج مخصوص می باشد. این دستگاه با تاباندن این نور برای فعال کردن ژل بلیچینگ دندان، عملیات سفید شدن را طی 45 دقیقه یا سه مرتبه 15 دقیقه تا 8 درجه انجام می¬دهد. این روش یک روش سریع سفید شدن دندان می باشد.

دستگاه BT Cool Plus:

سیستم بلیچینگ BT Cool Plus یک ابزار سفید کردن دندان است، که در آن از آخرین تکنولوژی نور آبی، با قابلیت چرخش 360 درجه، و ناحیه نور دهی کمانی برای سفید شدن دندان ها استفاده میشود و به این ترتیب می توان کل دندان های موجود در دهان را سفید کرد. دستگاه BT Cool Plus را میتوان به راحتی و به صورت قابل اتکا در مطب دندانپزشکی استفاده کرد و در این حالت هیچگونه گرما یا صدا در هنگام سفید کردن دندان ایجاد نمی شود.
نوع لیزر دندان مورد استفاده برای سفید کردن دندان توسط دندانپزشک انتخاب می شود. هنگامی که شما درباره انتظارات خود از نتایج سفید کردن دندان با دندانپزشک زیبایی خود صحبت می کنید، دندانپزشک متخصص درباره جزئیات مربوط به هر کدام از روش های درمانی و مناسب بودن آن به شما توضیحات لازم را ارائه میکند.

سفید کردن دندان‌ها با لیزر چقدر طول می‌کشد؟

انجام این روش به طور کامل معمولاً کمتر از یک ساعت زمان می‌برد. فرایند کار با یک دوره آماده‌سازی اولیه شروع می‌شود و پس از آن کار سفید کردن دندان‌ها به مدت حدود 45 دقیقه انجام خواهد شد.

خطر قرار گرفتن در معرض پرتوهای لیزر در زمان سفید کردن دندان‌ها چگونه کنترل می‌شود؟

در هنگام استفاده از روش سفید کردن دندان‌ ها با لیزر لازم است تمامی بافت‌های نرم در داخل و اطراف دهان بیمار در برابر پرتوهای مخرب لیزر محافظت شود. متخصصی که با دستگاه کار می‌کند باید دقت و نظارت کاملی بر مراحل کار داشته باشد و اطمینان حاصل کند که تمامی بافت‌ها یا پوست بیمار در برابر اشعه لیزر پوشیده شده و محافظت می‌شود. در زمان انجام این روش باید حتماً از عینک‌های محافظ استفاده شود.

 مزایای بلیچینگ با لیزر:

استفاده از یک روش پیشرفته سفید کردن که باعث ناراحتی بیمار نمی شود.

 امکان دستیابی به نتایج بلیچینگ دندان سریع و موثر برای اصلاح طرح لبخند بیمار
 بی خطر و ایمن بودن روش سفید کردن دندان با لیزر (بی خطر بودن این روش در پژوهش های علمی به اثبات رسیده است)

امکان دستیابی بیمار به حداکثر میزان روشنی و سفیدی دندان در یک دوره درمانی سریع (45 تا 60 دقیقه ای)

 نتایج طولانی مدت و ماندگار بدون احتمال مشاهده حساسیت دندان

عوارض بیلیچینگ دندان

روش های قدیمی بلیچینگ دندان بسیار دردناک بودند و باعث ایجاد التهاب می شدند. این موضوع در حالی است که عوارض سفید کردن دندان با لیزر فقط بر نواحی بسیار خاص دندان ها متمرکز می شوند و به این ترتیب می توان از بروز آن پیشگیری کرد. حجم وسیع پژوهش ها و مطالعات کلینیکی انجام شده در این حوزه نشان می دهد سفید کردن دندان با لیزر تحت نظارت دندانپزشک متخصص بی خطر و ایمن است. به هر حال استفاده از این روش درمانی برای کودکان زیر 16 سال و زنان باردار توصیه نمی شود.

نتایج سفید کردن دندان‌ها با لیزر تا چه مدت دوام دارد؟

شما با رعایت چند نکته ساده و انجام مراقبت‌ های بعد از این درمان می‌توانید دندان‌هایتان را برای همیشه سفیدتر از آنچه که در گذشته بوده است، نگه دارید. برای حفظ بهترین و زیباترین حالت دندان‌هایتان، ما توصیه می‌کنیم که روزی دو بار دندان‌هایتان را با خمیردندان سفید کننده مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و هر چند وقت یک بار از ژل‌های سفید کننده که توسط دندانپزشک برای استفاده در منزل تجویز می‌شود، استفاده کنید.