زاویه سازی فک و صورت - مزایا، معایب و انواع روش زاویه سازی

زاویه سازی فک و صورت - مزایا، معایب و انواع روش ها

جراحی و زاویه سازی فک از طریق روش های مختلف، در کنار جراحی بینی، بسیار محبوب و پر طرفدار است. زاویه سازی فک و صورت در تغییر و زیبایی چهره، بسیار موثر است که در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین روش زاویه سازی فک و صورت برای زنان و مردان آشنا کنیم و به معرفی روش های جراحی زیبایی فک بپردازیم، با ما همراه باشید.

فاین فیس
فاین فیس

زاویه سازی فک و صورت

زاویه سازی فک 

زاویه سازی فک روشی کم تهاجم برای جوانسازی و بهبود فرم صورت است. در این روش با ایجاد زوایای خاص در صورت و کشیدگی پوست نتیجه دلخواه ایجاد می‌شود، در عمل زاویه سازی مهم است، که نسبت اجزای صورت رعایت شود. عدم رعایت این نسبت‌ها تاثیر منفی روی صورت می‌گذارد. اگر با وجود رعایت رژیم غذایی و ورزش خط فک ایده آل خود را ندارید، می‌توانید از طریق روش‌های مختلف با نظر پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی پوست این ناحیه را صاف کرده و زاویه سازی انجام دهید.

اما سوالی که برای بسیاری از متقاضیان پیش می آید ماندگاری این عمل زاویه سازی فک و صورت است. باید در پاسخ این سوال بگوییم، ماندگاری نتایج حاصل از زاویه سازی فک با تزریق ژل حدود ۱۲ تا ۱۸ ماه است که در برخی موارد تا ۲۴ ماه نیز ادامه خواهد داشت. هیالورونیک اسید، هیدروکسیل آپاتیت و پلی لاکتیک اسید از جمله فیلرهایی هستند که به تدریج توسط بدن جذب و تجزیه می‌شوند و پس از مدتی اثر آنها از بین می‌‌رود.

زاویه سازی فک چگونه انجام می‌شود؟

 زاویه سازی فک با تزریق ژل یک روش ساده و سرپایی است که معمولا در کمتر از ۳۰ دقیقه انجام می‌شود. شما می‌توانید همان روز پس از جلسه مشاوره اولیه به تزریق ژل بپردازید، پزشک از کرم بی حس کننده روی ناحیه مورد نظر استفاده می‌کند تا دردی احساس نکنید. سپس پزشک از سرنگ مخصوص برای تزریق ژل در ناحیه چانه استفاده می‌کند، با توجه به ساختار چانه و نتایج مورد انتظار شما ممکن است به چندین مرحله تزریق ژل نیاز داشته باشید. پس از تزریق ژل شما نیازی به استراحت در منزل ندارید و می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید.

هزینه زاویه سازی فک و صورت چقدر است؟

هزینه زاویه سازی فک و صورت به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از آن ها می تواند شامل روش زاویه سازی، نوع و میزان مواد مصرفی برای تزریق، زمان جراحی و .... دارد. لازم به ذکر است در روش زاویه سازی با تزریق ژل نیاز نیست چندین بار مراجعه نمایید شما می توانید تنها با تزریق ۲ یا ۴ ویال می‌‌توانند به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنند.

مراقبت های بعد از زاویه سازی صورت و فک چیست؟

هزینه زاویه سازی فک

با توجه به متفاوت و متنوع بودن روش های زاویه سازی فک، در ادامه شما را با روش های مراقبت بعد از جراحی زیبایی فک آشنا می کنیم.

 1. در مواردی که راویه سازی فک و صورت به روش های غیر جراحی صورت گرفته است، نیازی به مراقبت نمی باشد، تنها باید از فشار وارد کردن به این ناحیه خودداری کرد. بهتر است، در چند روز اول فعالیت‌های سنگین مانند ورزش را انجام نداد.
 2. در روش های با جراحیفک، بسته به نوع جراحی و میزان تراشیدگی فک بیمار باید یک شب در بیماستان بماند. جراح زیبایی دستورالعمل‌هایی را برای خوردن، آشامیدن، نوع مسکن‌ها و نحوه خوابیدن ارائه می‌دهد.

انواع روش های جراحی و زاویه سازی فک

روش‌های تزریقی می‌توانند دائمی یا موقت باشند و این یعنی حق انتخاب بیشتر برای شما. برخلاف روش‌های جراحی مثل ایمپلنت که حتما دائمی هستند و ایجاد تغییر در آن‌ها نیاز به جراحی دوم دارد. در روش‌های تزریقی اگر از ژل‌ها یا فیلرها استفاده کنیم، نتایج برگشت‌پذیر هستند، یعنی اگر از نتیجه‌ ی درمان راضی نبودید، می‌توانیم با تزریق یک آنزیم نتایج را به طور کامل به حالت اول برگردانیم.

 • زاویه سازی فک و صورت با چربی

در این روش که برای جوانسازی نیز از آن استفاده می شود، از بافت چربی خود فرد استفاده می شود. در این روش از قسمت هایی از بدن که چربی های مناسب و ماندگاری بالایی برای انجام این کار دارند استفاده می شود؛ چربی هایی مانند کنار ران، دور ناف، پهلو، قسمت داخلی کشاله ران، دور زانوها.

پزشک زیبایی با توجه به وضعیت مراجعه کننده انتخاب می کند که این چربی از کدام قسمت بدن انتخاب شود. طبیعتاً این عمل در اتاق جراحی و در شرایط کاملاً استریل انجام می شود. اگر چه در این روش جراحی به صورت بی حسی موضعی انجام می شود اما کلیه شرایط یک عمل جراحی در آن باید رعایت شود. بعد از استخراج چربی از قسمت مورد نظر، چربی برای انتقال به فک و صورت آماده می شود. سپس این چربی ها را به کمک  میل های کوچکی که کانول نامیده می شود، به صورت تزریق می کند. معمولاً در این روش زاویه سازی فک و صورت، تا چند روز کبودی و تورم وجود دارد و سپس برطرف خواهد شد.

 • زاویه سازی فک و صورت با ژل

تزریق فیلرهای پوستی با بی حسی موضعی انجام می شود و بدون درد خواهد بود. در این روش با استفاده از فیلرهای که معمولاً حاوی اسیدهیالورونیک و کلسیم هستند برای زاویه سازی فک و صورت استفاده می شود. متخصص زیبایی با این تزریق حالت V شکل در قسمت چانه ایجاد می کند. ژل‌ های حاوی مادّه طبیعی اسید هیالورونیک به مرور جذب بدن می‌شوند. به همین دلیل ژلی که در فک و چانه تزریق می شود بین 1 تا 2 سال باقی در این نواحی با توجه به بدن هر فرد باقی می ماند. در نتیجه حتماً باید برای تزریق مجدد به پزشک مراجعه نمایید.

بعد از این تزریق فرد نباید تا 48 ساعت به صورت خود آب بزند، به صورت خود دست بکشد و قسمت تزریق شده را حرکت بدهد زیرا این کار باعث حرکت ژل و تغییر شکل ناحیه تزریق شده می شود. علاوه بر این، از قرار گرفتن در معرض گرمای بیش از حد تا 2 هفته بعد از تزریق خودداری کنید.

 • زاویه سازی فک و صورت با نخ

یکی دیگر از روش های زاویه سازی فک و صورت استفاده از نخ های قابل جذبی است که برای لیفت صورت نیز استفاده می شود. این نخ در لایه زیرین پوست قرار می گیرند و پزشک زیبایی به کمک آن ها زاویه سازی را انجام می دهد. در این روش معمولاً از نخ سیلوئت که از نظر کارایی و کیفیت بهتر از سایر نخ ها است استفاده می شود. این نخ ها با قرار گرفتن در زیر پوست کلاژن سازی را افزایش می دهند و علاوه بر آن به سنتز الاستین و اسید هیالورونیک نیز کمک می کنند که جوانسازی پوست را نیز به همراه دارند. ماندگاری زاویه سازی با نخ بستگی به پوست فرد دارد و معمولاً تا 2 سال باقی می ماند. خود نخ ها 6 تا 8 ماه بعد جذب بدن می شوند.

بوتاکس صورت

 بوتاکس یک ماده فلج کننده است که در دنیای زیبایی طرفداران زیادی دارد و به منظور کاهش چین و چروک صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان از تزریق بوتاکس به منظور زاویه سازی فک استفاده کرد. بوتاکس در برخی از افراد به بهبود شکل فک کمک می‌کند اما معمولاً اثر آن طی مدت سه تا چهار ماه از بین می‌رود.

 • زاویه سازی فک با تزریق کیبلا

متخصص زیبایی برای افرادی که مقداری چربی در ناحیه فک و زیر چانه دارند، از روش کیبلا استفاده می‌کند. کیبلا یک ماده ذوب‌کننده است و با تزریق به چربی‌ها آن‌ها را از بین می‌برد. برای رفع چربی در ناحیه چانه می‌توان از برچسب مخصوصی حاوی اسید دئوکسی کولیک استفاده کرد. اما در قسمت‌های کناری و پشتی فک نیاز به تزریق بوده و با برچسب نمی‌توان مشکل را رفع کرد. با توجه به میزان چربی در ناحیه فک به ۱ تا ۶ ویال (ظرف کوچک مخصوص نگه‌داری دارو) کیبلا نیاز است. برای حفظ نتایج باید مراقب افزایش وزن خود باشید. زیرا با افزایش وزن دوباره چربی به این ناحیه بازمی‌گردد.

 • زاویه سازی فک با هایفوتراپی

بسیاری از پزشکان متخصص زیبایی از هایفوتراپی برای زاویه سازی فک و صورت استفاده می‌کنند. در این روش که به آن اولتراپی نیز می‌گویند، از انرژی اولتراسوند استفاده می‌شود. این انرژی با تحریک بافت‌های زیرین پوست باعث سفت شدن و لیفتینگ این ناحیه می‌شود. امواج اولتراسوند روی یک ناحیه در لایه‌های عمیق پوست متمرکز می‌شود. فرکانس‌های بالا پروتئین‌های پوست را گرم می‌کند. با کشیدن پوست تولید کلاژن تحریک شده و پوست سفت می‌شود.

مزایای زاویه سازی فک 

زاویه سازی فک با تزریق ژل، چربی یا حتی بوتاکس، روش‌هایی غیرتهاجمی و کم‌دردسر هستند، دوره‌ی نقاهت ندارند و تقریبا بی‌خطرند. 

 • اصلاح خط فک و باریک شدن این ناحیه
 • زاویه سازی در صورت‌های گرد و بدون زاویه
 • برطرف کردن عدم تقارن در فک

نکات مهم قبل از زاویه سازی فک برای زنان و مردان چیست؟

زاویه سازی فک از سری جراحی های مهمی است که حتما باید قبل از انجام این نوع جراحی زیبایی، با پزشک خود از داروهایی که مصرف می کنید در جریان بزارید. برخی داروها مانند داروهای ضدالتهاب، آسپرین و مکمل‌های گیاهی بر روی عمل زیبایی تاثیر گذاشته و با رقیق‌سازی خون احتمال خونریزی و کبودی را افزایش می‌دهند. پزشک با اطلاع از داروهای مصرفی و بیماری‌های شخص در مورد مناسب بودن این روش و نوع زاویه‌سازی تصمیم می‌گیرد. در رابطه با جراحی فک باید قبل از انجام جراحی در بیمارستان بستری شوید. پزشک چند هفته قبل از جراحی از شما می‌خواهد مصرف سیگار و برخی داروها را قطع کنید، در رابطه با جراحی خانم‌ها معمولا باید مصرف داروهای هورمونی قطع شود.

معایب زاویه سازی فک و صورت

عوارض زاویه سازی فک شامل قرمزی، تورم یا کمی کبودی است. زاویه سازی بدون جراحی دوره نقاهت نداشته و می‌توان پس از انجام عمل زیبایی به فعالیت‌های روزانه پرداخت. اما در روش‌های جراحی برای زاویه سازی صورت همانند هر نوع جراحی عوارض و معایبی وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد.

 • کبودی
 • خونریزی خفیف
 • قرمزی
 • تورم
 • عفونت
 • آسیب دیدگی عصب
 • آسیب دیدگی پوست
 • زخم
 • آسیب عصبی
 • درد

حرکات ورزشی برای لاغری صورت

انواع ورزش برای زاویه سازی فک

 • چرخاندن زبان

 1.  چرخاندن زبان یکی از حرکاتی است که عضلات زیر چانه را هدف قرار می‌‌دهد.
 2. زبان خود را به سقف دهانتان و پشت دندان‌های خود بچسبانید.
 3. سپس سایر نقاط زبان خود را به قسمت فوقانی دهان تان فشار دهید و سعی کنید به منظور فعال کردن عضلات گردن و چانه خود به ایجاد صداهای ارتعاشی بپردازید.
 4. این تمرین را سه مرتبه و هر مرتبه ۱۵ بار تکرار کنید.
 • چرخش گردن

 یکی دیگر از تمریناتی که می‌تواند به بهبود شکل فک کمک کند، چرخاندن گردن است.

 1. برای انجام این تمرین می‌توانید به پشت دراز بکشید و زبان خود را به سقف دهانتان فشار دهید تا عضلات گردن فعال شوند.
 2. سپس چانه خود را به سمت قفسه سینه بکشید و سرتان را کمی به سمت بالا هدایت کنید.
 3. سعی کنید این تمرین را سه مرتبه و هر مرتبه ده بار انجام دهید. انجام دادن این تمرین به تقویت و افزایش حجم عضلات گردن کمک می‌‌کند و از شل شدن پوست این ناحیه جلوگیری می‌نماید. معمولا شما می‌توانید به کمک چند روش، نتایج کاملا طبیعی به دست بیاورید. در نظر داشته باشید، مراقبت صحیح از پوست و در صورت لزوم استفاده از روش‌های جراحی و غیر جراحی می‌تواند شما را به نتیجه دلخواه تان برساند.

چگونه می توان غبغب را با زاویه سازی بر طرف کرد؟

برای برطرف کردن غبغب فیلر های مختلفی وجود دارد، شما می توانید از فیلرهایی استفاده نمایید که هیالورونیک اسیدی هستند (مانند ژوویدرم)، رفع غبغب با استفاده از تزریق فیلر امکان‌پذیر خواهد بود.

منبع: مجله پزشکی پوست، مو و زیبایی فاین فیس