انواع روش های پاکسازی پوست صورت| مراحل پاکسازی صورت کلینیکی| فشیال| میکرودرمینگ| میکرودرم ابریژن

مراحل پاکسازی پوست صورت| مزایا، معرفی روش ها

پاکسازی پوست یکی از مهمترین مراقبت های پوستی برای خانم ها و آقایان می باشد که توسط پزشکان متخصص، متخصصان سلامت پوست و مو، بیوتی اینفلوئنسر ها همچنین آرایشگران به شدت توصیه می شود. اما باید بدانید که روش های صحیح و پاکسازی اصولی چگونه انجام می شود و با چه راه هایی می توان آنرا به درستی انجام داد.

فاین فیس
فاین فیس

همه چیز درباره پاکسازی پوست و روش های آن

پاکسازی پوست یکی از مهمترین مراقبت های پوستی برای خانم ها و آقایان می باشد که توسط پزشکان متخصص، متخصصان سلامت پوست و مو، بیوتی اینفلوئنسر ها همچنین آرایشگران به شدت توصیه می شود. اما باید بدانید که روش های صحیح و پاکسازی اصولی چگونه انجام می شود و با چه راه هایی می توان آنرا به درستی انجام داد.

 

منظور از پاکسازی پوست چیست؟

پاکسازی یک واژه بسیار کلی و عمومی برای تعریف ترکیب روش های مراقبت پوستی است که در کل شامل سه هدف می باشد. هرکدام از این هدف ها فواید ویژه و متفاوتی برای پوست دارند.

 • برداشت سلول‌های مرده
 • پاکسازی آلودگی‌ها و چربی‌ها
 • کمک به پوست با آبرسانی، تغذیه و بهبود خونرسانی

مراحل پاکسازی پوست

برداشت سلول‌های مرده

سطح پوست یا اپیدرم متشکل از لایه های شاخی و سلول های مرده است. این سلول ها در سطحی ترین و بالاترین سطح اپیدرم قرار گرفته اند. سلول های شاخی وظیفه محافظت از پوست بدن را به عهده گرفته اند که اولین خط دفاعی بدن در برابر عوامل خارجی و بیماری زا نامیده می شود. بدن در هر 30 روز لایه های شاخی را جایگزین می کند. بعضی مواقع این پوست های مرده روی سطح پوست جمع می شوند. بردات این سلول های مرده و یا به اصطلاح تخصصی تر اگزوفولیشن به شما کمک میکن تا این سلول های مرده را از ری سطح پوست خود بردارید و پوستی شاداب تر و درخشان تر داشته باشید.
یکی از مشکلات اگزوفولیشن این است که اگر درست انجام نشود پوست شما دچار التهاب می شود. مثلا درگذشته بعضی از افراد پوست صورت خود را با کیسه های زخیم و سفید آب می سابیدند. پس از این که صورتشان گل می انداخت احساس تمیزی زیادی می کردند. در صورتی که این قرمزی پوست همان نشانه های التهاب می باشد. هرچه صورتتان بیشتر در معرض این نوع پاکسازی باشد پوستتان زودتر پیر شده و چروک های عمیقی به مرور روی پوستتان ایجاد می شود.

 

پاکسازی آلودگی‌ها و چربی‌ها

روی پوست به طور طبیعی چربی های خاصی می نشیند که کارشان حفظ رطوبت پوست می باشد. همین چربی خواص ضد میکروبی نیز دارد. اما در بعضی از افراد همین چربی منافذ پوست را به کلی می بندد و باعث ایجاد آکنه و جوش می شود. پاکسازی چربی های اضافی روی پوست را کنترل می کند و آلاینده ها و آلودگی هایی که به طور روزمره روی پوست می نشیند را کاملا پاکسازی می کند.
بزرگترین مشکلات محصولات مراقبتی پوست ه در حذف چربی نقش دارند این است که مصرف کنندگان به صورت افراطی از آن ها استفاده می کنند. همین کار باعث می شود چربی ضروری پوست نیز از بین برود. استفاده از اسکراب و لایه بردار به صورت افراطی نه تنها به پوستتان کمک نمی کند بلکه به آن آسیب نیز خواهد رساند.

 

کمک به پوست با آبرسانی، تغذیه و بهبود خونرسانی

برخی از روش های پاکسازی که شامل بخور و ماساژ صورت است می تواند به خونرسانی به پوست کمک زیادی کند. ماساژ می تواند باعث آزاد سازی عوامل ضد التهابی و ضد پیری پوست نیز باشد. حتی ماساژ پوست سر از ریزش بیش از حد موها نیز جلوگیری می کند. استفاده از لوسیون ها و کرم های مخصصوصی که در متد های پاکسازی استفاده می شود نیز باعث آبرسانی ویتامنی رسانی و تغذیه پوست می شود. این محصولات نقش مهمی در بهبود بافت، رنگ و حتی قوام پوست می شود.

 

شناخت انواع پوست:   

 • پوست چرب: براق و چرب و جوش دار هستند، ضخیم بوده و منافذ بازی دارند.
 • پوست خشک: شفاف با منافذ ریز و کوچک، کشیدگی بر روی سطح پوست احساس می‌شود،دارای لک و کک و مک هستند.
 • پوست خشک و حساس: تمامی ویژگی های پوست خشک را دارند وعلاوه برا آن واکنش پذیر بوده و به سرعت دچار التهاب می‌شوند.
 • پوست مختلط: نواحی T صورت (پیشانی و چانه چرب) و نواحی U صورت (کناره لب ،زیر چشم) خشک است و بر سطح پوست کشیدگی احساس می‌شود.

 

معرفی تمام روش‌های پاکسازی پوست

پاکسازی پوست روش های مختلفی دارد که شامل روش های خانگی و آرایشگاهی و همینطور روش های کلینیکی است که به واسطه دستگاه های پیشرفته صورت می گیرد.

 

روش‌های کلینیکی پاکسازی پوست

این متد از تضمینی ترین روش ها است که توسط افراد متخصص و پزشک انجام می شود و به جوانسازی پوست نیز کمک شایانی می کند.

 

فشیال پوست

 روش فشیال اکثرا برای تغذیه پوست و موارد درمانی انجام می شود که شامل مراجل مختلف و متععدی همچون ماساژ صورت، پاکسازی، لایه برداری، بخور و خارج کردن ضایعات پوستی است. فشیال صورت و گردن از راج ترین و موثر ترین روش کلینیکی پاکسازی در دنیا شناخته شده است.

 

پاکسازی پوست با لیزر

پاکسازی پوست با لیزر درمانی تهاجمی است. چراکه به واسطه آن زخم های ریز و متععدی بر روی پوست ایجاد می شود. همین زخم ها باعث تحریک پوست و ساخت سلول های جدید می شود که باعث از بین رفتن جای جوش، لکه های پیری، چین و چروک و خطوط ریز روی صورت می شود. همچنین پاکسازی با لیزر باعث کوچک شدن منافذ بزرگ شده و بافت پوست می شود.
پاکسازی پوست با لیزر با کمک انواع روش ها مثل نور درمانی(ال ای دی تراپی)و دیگر متد ها می تواند گذینه خوبی برای درمان پوست شما باشد.

 

پاکسازی پوست با روش میکرودرم ابریژن

پاکسازی پوست با میکردرم ابریژن یکی دیگر از روش های کم تهاجمی کلینیکی است کهبا برداشتن لایه بالایی پوست، سلول های مرده سطح پوست وآلودگی های آن را کاملا از بین می برد. در نتیجه با بهره گیری از این روش شما پوستی شاداب تر و جوان تر را به خود هدیه می دهید. بهبود گردش سلولی و رشد الاستین و تولید کلاژن از ویژگی های روش میکرودرم ابریژن می باشد.

پاکسازی پوست با میکرودرم ابریژن

 

پاکسازی پوست با روش میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یکی دیگر از جدیدترین روش های پاکسازی پوست می باشد که در درمان و از بین بردن جای زخم و جوش تاثیر بسزایی دارد.این روش یک روش غیر تهاجمی شمرده می شود که با هدف جوانسازی پوس و تغذیه آن انجام می شود.
در انجام میکرونیدلینگ متخصص یا اوپراتور از دستگاهی با سوزن های کوچک استفاده می شود که با وارد کردن مقدار معینی فشار سوراخ هایی با عمق مشخص در سطح پوست ایجاد می شود که در نتیجه بستری را برای ورود سرم ها و مواد خاص مراقبتی ایجاد می کند.
در کل microneedling به بهبود موارد زیر کمک شایانی می کند:

 •     آکنه
 •     لکه های پوستی پیری یا جای زخم
 •     منافذ باز و بزرگ پوست
 •     اسکار
 •     کم بودن خاصیت ارتجاعی پوست
 •     چین و چروک و خطوط پوستی
 •     آسیب های ناشی از نور خورشید
   

روش‌های خانگی پاکسازی پوست

پاکسازی خانگی یکی از آسان ترین روش های پاکسازی و فشیال می باشد. ای روش با استفاده از مواد خانگی دست ساز و گیاهی انجام می شود و چندان اثر بخشی زیادی ندارد. البته برخی افراد با خریداری کردن ابزار و وسایل پاکسازی پیشرفته در خانه نسبت به انجام پاکسازی پوست صورت خود اقدام می کنند که این روش کمی خطرناک بوده و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

از آب ولرم استفاده کنید.

آب داغ باعث ملتهب شدن پوست می شودو آب سرد نیز به اندازه آب ولرم اثر نرم کنندگی روی پوست نخواهد گذاشت.

مراحل پاکسازی پوست در منزل

ابزار و مواد مورد استفاده را به دقت انتخاب کنید.

از محصولات مراقبتی ای که مخصوص نوع پوست شما است استفاده کنید. برای مثال اگر پوست خشکی دارید نباید از کرم های مخصوص پوست چرب استفاده کنید.

 

دوبار پاکسازی کنید.

اگر آرایش روزانه دارید بهتر است روزی دوبار پاکسازی انجام دهید. یکبار برای پاک کردن آلودگی ها، چربی و آرایش صورت  و بار دوم برای اگزوفولیشن و زدودن سلول های مرده.

 

از پاک کننده‌های اسیدی نترسید.

پاک کننده های اسیدی موجب لایه برداری و یکدست شدن رنگ پوست صورت می شود. حتما محصولی را انتخاب کنید که مناسب استفاده روتین روزانه باشد.

 

فقط یکبار در هفته پاکسازی عمیق انجام دهید.

پاک سازی عمیق را می توانید با یک لایه بردار شیمیایی حاوی لاکتیک اسید 10 درصد در خانه انجام دهید. اما بهتر است برای انجام این کار به سالن آرایشی و کلینیک تخصصی مراجعه نمایید.

 

اسکراب را بعد از شست و شو انجام دهید.

کار اسکراب برداشتن پوست ها وسلول های مرده است. برای این کار اول از همه آلودگی ها و چربی ها را از روی پوستتان پاک کرده و سپس اسکراب می کنید.
    عجله نکنید. پوست خود را نسابید و از پاکسازی پوست لذت ببرید.

 

روش های پاکسازی پوست آرایشگاهی

پاکسازی پوست صورت در سالن های آرایشی در چند سال اخیر به شدن رواج پیدا کرده و با وجود کم هزینه بودن و نداشتن دستگاه خاص بازهم اثر بخشی خوب و قابل قبولی به همراه داشته است. پاکسازی در آرایشگاه ها به واسطه ماسک و بخور و کرم های مخصوص و لایه بردار اناجم می شود. نتایج حاصل از روش های آرایشگاهی شادابی و طراوت پوست را تا چندین هفته به همراه دارد.
مزیت پاکسازی آرایشگاهی آرامش بخش بودن و لذت بخش بودن آن است. افزایش خونرسانی و تحریک کلاژن سازی و تولید سلول های جدید و یکسان سازی رنگ پوست نیز از دیگر مزیت های این متد می باشد. اما مکمل این روش، پاکسازی کلینیکی است که می تواند پاکسازی عمیق پوست را برای شما به ارمغان بیاورد.
نمونه ای از خدمات پکسازی آرایشگاهی:

 •     ماساژ: بهبود خونرسانی، ریلکس کردن و پیشگیری از روند پیری پوست
 •     بخور: آبرسانی و بهبود خونرسانی
 •     اگزفولیشن یا برداشت سلول‌های مرده: به کمک اسکراب‌ها، لایه بردارهای شیمیایی یا ابزارهایی مثل درمارولر
 •     پاکسازی پوست از آلاینده‌ها و چربی‌های اضافی با استفاده از شوینده‌های مختلف و محصولات لایه بردار
 •     ماسک‌ صورت برای پاکسازی، آبرسانی و ویتامین‌رسانی به پوست
 •     استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌های مفید برای آبرسانی و تغذیه پوست

 

برای پاکسازی پوست چرب چه کنیم؟

تولید چربی یکی از ویژگی های بارز پوست صورت است و همین چربی در پوست بعضی از افراد به میزان بالایی تولید می شود. به دلیل همین مساله نیز پوست صورت افراد تفاوت زیادی با هم دارد. برای اینکه بتوان چربی پوست را کنترل کرد باید از مواد مراقبتی مخصوص نوع پوست خمودتان استفاده کیند. برای کنترل چربی پست می توانید به صورت مرتب هر 40 روز یکبار این کار را انجام دهید.
پوست چرب کاملا مستعد جوش و آکنه است و در حین پاکسازی مراقبت و خدمات حرفه ای تر،لایه برداری کاملا اصولی و...نیاز دارد.

 

چه کسانی به پاکسازی صورت احتیاج دارند؟

کسانی که در اطراف چشم و دهان خود چروک های ریز زیادی دارند، کسانی که پوست خشکی دارند،افرادی که پوست صورتشان دارای کک و مک است و افرادی که در معرض آلودگی شیمیایی هستند نیاز به پاکسازی پوست به صورت مرتب دارند.

 

در پاکسازی صورت از چه دستگاهی استفاده می شود؟

داخل کلینیک های زیبایی تخصصی و معتبر از دستگاه های میکرونیدلینگ ، دستگاه میکرودرم ابریژن و دستگاه فیس آپ استفاده می شود .