مراقبت های بعد از بوتاکس | مراقبت بعد از بوتاکس خط خنده

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس چیست؟ | خوابیدن بعد از بوتاکس
پس از انجام روش های زیبایی، خوابیدن و استراحت کردن طبیعی است اما پس از بوتاکس باید مواردی را رعایت کنید تا باعث بهبودی سریع تر شما شود.
فاین فیس
فاین فیس

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس معمولا برای از بین بردن خطوط عمیق پوست به کار می رود. در روش بوتاکس با استفاده از تزریق زیر پوستی، آن ناحیه از پوست بی حس شده و باعث از بین رفتن چین و چروک می شود. با این روش، ظاهر پوست جوان تر و زیباتر شده و از پوستی زیبا برخوردار خواهید شد.

سم بوتاکس تاکنون قوی ترین سم ساخته شده توسط بشر می باشد. اگر حتی یک میلیونیم آن وارد بدن شود می تواند کشنده باشد. این سم قادر به فلج کردن تمام ماهیچه ها است ولی امروزه از تزریق بوتاکس به منظور درمان حدودا 50 بیماری استفاده می شود و مخصوصا برای زیبا سازی بدن به ویژه صورت دارای کاربرد زیادی می باشد.

تا چند روز پس از تزریق بوتاکس اتفاقاتی ممکن است برای شما رخ دهد و شما باید روش صحیح برخورد با آن ها را بدانید. هم چنین باید بدانید کدام نشانه طبیعی است و در صورت بروز کدام نشانه به پزشک مراجعه کنید.

آیا بوتاکس برایتان  بهترین انتخاب است؟

بهترین روش از بین بردن چین و چروک صورت

پیری روندی زیبا و طبیعی است. هر خط یا چین و چروکی که در صورت شما وجود دارد، تاریخچه‌ای از خنده‌ها، اخم‌ها، اوقات خوش و گاهی تلخ شما هستند. با این حال هیچ اشکالی در این که بخواهید ظاهری جوان‌تر و صورتی بی‌چین و چروک داشته باشید، وجود ندارد. واقعیت این است که همه‌ی انسان‌ها از حفظ زیبایی ظاهری خود لذت می‌برند؛ پس هیچ ایرادی ندارد اگر برای این علاقه، اقدامی کنید.

نکته‌ای که در توصیه های بوتاکس اهیمت زیادی دارد و باید پیش از اقدام برای این روش درمانی مد نظر داشته باشید، این است که آیا بوتاکس برای شما بهترین و موثرترین درمان است یا خیر. امروزه روش‌های بسیاری برای جوانسازی پوست وجود دارد که همه در جای خود بسیار موثر، کم‌خطر، کم‌عارضه و مقرون به صرفه هستند. از روش‌های تزریقی دیگر مانند تزریق ژل و تزریق چربی گرفته تا روش‌های مدرن‌تر مانند هایفوتراپی و اندولیفت، همه می‌توانند در جوانسازی پوست موثر باشند.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از بوتاکس

رعایت اقدامات مورد نیاز و مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس باعث دستیابی به بهترین نتیجه و کاهش عوارض جانبی ناشی از درمان می‌شود.

خودداری از خوابیدن پس از تزریق بوتاکس 

احساس گیجی یا خواب‌آلودگی پس از تزریق بوتاکس طبیعی می‌باشد. با این حال دراز کشیدن و خوابیدن بلافاصله پس از تزریق بوتاکس می‌تواند بر نتیجه درمان تأثیر منفی بگذارد. به همین دلیل بایستی 4 تا 6 ساعت پس از تزریق بوتاکس از خوابیدن خودداری شود. در غیر این صورت احتمال جابه‌جا شدن بوتاکس در دیگر قسمت‌های صورت وجود دارد. در نتیجه ممکن است بوتاکس بر عضلات دیگر صورت نیز اثر بگذارد.

خودداری از خوابیدن پس از تزریق بوتاکس به مدت حداقل چهار ساعت باعث می‌شود تا بوتاکس به اندازه کافی در محل مورد نظر قرار بگیرد و از جابه‌جا شدن آن جلوگیری می‌شود. جهت پیشگیری از بروز هر گونه عوارض متقاضی بایستی در مدت زمان چهار ساعت پس از تزریق بوتاکس در حالت نشسته استراحت کند.

برنامه‌ریزی جهت تزریق بوتاکس 

بهتر است جهت عدم اختلال در برنامه خواب و بهره‌مندی از خواب کافی، برای جلسه تزریق بوتاکس در زمان صبح و یا نخستین ساعات بعد از ظهر برنامه‌ریزی شود. توصیه می‌شود تزریق بوتاکس در روزهایی که از لحاظ کاری مشغله کمتری وجود دارد انجام شود. تزریق بوتاکس تنها به چند دقیقه زمان نیاز دارد؛ به همین علت متقاضی می‌تواند پس از تزریق بوتاکس به محل کار بازگردد.

یکی دیگر از گزینه‌های زمانی مناسب، تزریق بوتاکس در روزهای آخر هفته می‌باشد. با توجه به این که بسیاری از افراد روزهای آخر هفته را جهت درمان در نظر می‌گیرند، بهتر است هر چه سریع‌تر جهت تزریق بوتاکس برنامه‌ریزی شود.

نحوه خوابیدن به شکل صحیح پس از تزریق بوتاکس

برای مدت حداقل دو شب بایستی بر روی پشت خوابیده شود تا از وارد شدن فشار و جابه‌جا شدن بوتاکس اطمینان حاصل شود.

بایستی از بالش به عنوان تکیه‌گاه در زمان خواب استفاده شود. همچنین بایستی از خوابیدن بر روی شکم خودداری شود.

در صورتی که شخص به خوابیدن بر روی شکم عادت داشته باشد، امکان دارد رعایت موارد فوق کمی دشوار باشد. ولی به منظور افزایش تأثیر درمان بایستی از خوابیدن بر روی شکم یا پهلو به مدت حداقل دو شب خودداری شود.

خوابیدن به پشت برای مدت چند شب باعث می‌شود تا بوتاکس به طور کامل در ناحیه مورد نظر جذب شود. پس از چند شب خوابیدن در وضعیت‌های مختلف بدنی امکان‌پذیر است.

بی‌خوابی پس از تزریق بوتاکس 

طبق تحقیقات انجام شده، تزریق بوتاکس در برخی از افراد باعث بروز بی‌خوابی می‌شود. امکان دارد در بعضی از افراد در مدت زمان چند روز پس از تزریق کمی بی‌خوابی ایجاد شود.

آیا ماساژ صورت پس از تزریق بوتاکس امکان‌پذیر است؟

ماساژ صورت بعد از بوتاکس

متقاضی می‌تواند پس از تزریق بوتاکس از ماساژ صورت استفاده کند؛ ولی توصیه می‌شود تزریق بوتاکس و ماساژ صورت در دو روز متفاوت استفاده شوند. ماساژ صورت باعث وارد آمدن فشار بر ناحیه تحت درمان در صورت می‌شود. نفوذ بوتاکس در تارهای عضلانی به زمان نیاز دارد. به این منظور بایستی به مدت 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس از ماساژ و وارد آوردن فشار بر روی صورت خودداری شود.

بهتر است جهت دستیابی به بهترین نتیجه درمان، تا مدت زمان حداقل شش ساعت از لمس کردن صورت اجتناب شود. همچنین پس از تزریق بوتاکس صورت بایستی تمیز نگه داشته شود. استفاده از کرم ضد آفتاب و سرم‌های پوستی حداقل شش ساعت پس از تزریق بوتاکس امکان‌پذیر است. این محصولات بایستی به آرامی و بدون وارد آوردن فشار بر روی صورت استفاده شوند؛ در غیر این صورت امکان جابه‌جا شدن بوتاکس در اثر حرکات دست وجود دارد.

تمرین حرکت عضلات صورت در ناحیه تزریق 

انجام حرکاتی مانند بالا بردن ابروها، اخم کردن و لبخند زدن در مدت زمان 1 تا 2 ساعت پس از تزریق بوتاکس باعث می‌شود تا بوتاکس در عضلات مورد نظر در صورت جذب شود و در نتیجه تأثیر درمان افزایش پیدا می‌کند.

عدم استفاده از روش‌های درمانی و زیبایی پوست صورت به مدت حداقل 3 روز

در صورت تمایل به استفاده از روش‌های درمانی و زیبایی بر روی پوست صورت مانند پیلینگ شیمیایی، میکرودرم ابریژن و یا لیزردرمانی به همراه تزریق بوتاکس بایستی با پزشک مشورت شود.

معمولاً پزشک توصیه می‌کند که پس از تزریق بوتاکس استفاده از روش‌های درمانی بر روی صورت به مدت 24 تا 72 ساعت به تعویق انداخته شود.

خودداری از انجام ورزش و فعالیت‌های سنگین 

پس از تزریق بوتاکس بایستی از انجام فعالیت‌های جسمانی سنگین، خصوصاً حرکاتی که نیاز به خم شدن دارند خودداری شود. همچنین جهت جلوگیری از بروز سردرد، به مدت حداقل 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس نباید از ورزش‌های ایروبیک (هوازی) استفاده شود.

در صورت تمایل به استفاده از بوتاکس، بایستی به منظور دستیابی به نتیجه رضایت‌بخش و جلوگیری از بروز هر گونه عوارض متقاضی از اقدامات مورد نیاز و مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق بوتاکس به طور کامل اطلاع داشته باشد. به این منظور پیش از تزریق بوتاکس بایستی در مورد اقدامات مراقبتی در ارتباط با تزریق بوتاکس با پزشک مشورت شود.

پرسش و پاسخ های رایج در مورد مراقبتهای بعد از بوتاکس

پرسش و پاسخ در مورد تزریق بوتاکس

چه مدت بعد از بوتاکس می توان سوار هواپیما شد ؟

نگرانی هایی وجود دارد که تغییرات فشار هوا در کابین هواپیما بر نتایج بوتاکس تاثیر می گذارد. تغییرات در فشار هوا می تواند به این معنی باشد که بوتاکس به عضلات دیگر صورت حرکت کند. ما به بیماران خود توصیه می کنیم که طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از درمان از پرواز اجتناب نمایند.

آیا می توانم پس از انجام بوتاکس ، رانندگی کنم؟

بله، تزریق بوتاکس بر توانایی شما در رانندگی تاثیر نمی گذارد. اگر ترجیح می دهید که بعد از عمل برای رفتن به خانه از وسایل نقلیه ی عمومی استفاده کنید، وسیله های  حمل و نقل عمومی عالی از مطب ما وجود دارد.

آیا می توانم پس از بوتاکس چهره خود را لمس کنم؟

بله، پس از انجام بوتاکس، می توانید روزانه نگهداری های روتین پوستی را ادامه دهید، از جمله لمس کردن صورت خود برای تمیز کردن و مرطوب کردن پوست. با این حال، پس از انجام این روش، از ماساژ دادن یا مالیدن صورت برای حداقل ۶ ساعت، اما به طور کامل ۲۴ ساعت جلوگیری کنید.

چه مدت پس از بوتاکس می توانم درمان هایی مانند فیشال (facials) یا میکرودرمابراسیون (microdermabrasion) داشته باشم؟

بهتر است حداقل ۷ روز برای فیشال و یا میکرودرمابراسیون پس از بوتاکس منتظر بمانید. همچنین باید حداقل ۷ روز از مواد شیمیایی پوستی، درمان لیزری و نور خورشید دور باشید.

زمان بهبودی بوتاکس چقدر است؟

درمان با بوتاکس حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد و شما معمولا اولین اثرات درمان را حدود ۳ تا ۵ روز بعد می ببینید. نتایج درمان ممکن است تا ۱۴ روز طول بکشد. بعد از درمان ممکن است تورم ناگهانی (شبیه به گاز گرفتگی) وجود داشته باشد اما باید در عرض یک ساعت حل شود. همچنین احتمال کبودی نیز وجود دارد.

نحوه ی خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس چگونه است؟

چگونگی خوابیدن بعد از بوتاکس سوالی است که به طور معمول یک سوال مشترک در بین بیمارانی است که بوتاکس انجام داده اند. برای جلوگیری از هر گونه اختلال در الگوی خواب، یک زمان مناسب و معین را برای استراحت در نظر گرفته و تا چند شب پس از بوتاکس در همین ساعت استراحت کنید.

علاوه بر این، هنگام خوابیدن بعد از بوتاکس باید موارد زیر را رعایت کنید تا مشکلی ایجاد نشود:

سر خود را بالا نگه دارید.

از حرکت زیاد هنگام استراحت اجتناب کنید.

توصیه می شود از کمپرس یخ استفاده نکنید.

تاثیر بوتاکس تا چه مدت باقی می ماند؟

نتایج بوتاکس در بیشتر بیماران به مدت ۵ تا ۸ ماه ادامه خواهد یافت.

هنگامی که نتایج بوتاکس از بین می رود چه اتفاقی می افتد ؟

بعد از حدود ۳ تا ۴ ماه شما به تدریج متوجه خواهید شد که مناطقی که توسط بوتاکس درمان شده اند، به حالت قبل از بوتاکس بازمی گردند. داشتن بوتاکس چروک ها را تشدید نمی کند، بنابراین اگر چربی های خود را بعد از درمان بوتاکس شدید تر احساس کنید، به احتمال زیاد به این دلیل است که شما به حالت نرم بوتاکس روی چهره تان عادت کرده بودید.

آیا تزریق بوتاکس خطرناک است ؟

در صورتی که تزریق بوتاکس توسط پزشک ماهر و با تجربه و با استفاده از مواد مرغوب و درجه یک صورت گیرد، هیچ عوارضی در پی نخواهد داشت.

آیا بعد از رفتن اثر بوتاکس ، چین و چروک های صورت بیشتر از قبل خواهد شد؟

خیر – این تفکر کاملا اشتباه است چرا که با از بین رفتن تاثیر بوتاکس ، عضلات صورت درست به حالت قبلی برگشته و چین و چروک ها بدتر نمی شوند.

آیا با تکرار مکرر تزریق بوتاکس اثر آن مانند دفعه های قبلی نیست ؟

خیر این طور نیست ، اما بسته به سیستم ایمنی بدن هر فرد، ممکن است پس از تزریق های بسیار زیاد ، بدن در مقابل سم بوتاکس آنتی بادی تولید کند و به همین دلیل تاثیر بوتاکس همانند بارهای اولیه نیست.

آیا تزریق بوتاکس در دوران بارداری یا شیردهی نیز امکان پذیر است؟

انجام هر عمل زیبایی در زمان بارداری ممکن است نوزاد را تحت تاثیر قرار دهد و به آن آسیب بزند، بنابراین توصیه می شود در این زمان از انجام هرگونه فعالیت های زیبایی همچون تزریق بوتاکس ، لیزر موهای زائد ، لیزر جوانسازی  ، کاشت مو و ...غیره پرهیز نمایید.

آیا امکان ورود ماده بوتاکس به خون وجود دارد ؟

امکان ورود ماده بوتاکس در صورتی وجود دارد که پزشک از تجربه کافی برخوردار نباشد ، بنابراین می توان گفت که بله ممکن است ماده بوتاکس وارد خون شود. تزریق باید تنها در عضله انجام شود و این کار نباید اتفاق بیوفتد اما در صورت وارد شدن آن به خون هم علائم ظاهری شدیدی در پی نخواهد داشت.

منبع : مجله پوست ، مو و زیبایی فاین فیس