ماینوکسیدیل و تاثیر آن بعد از کاشت مو

بهترین دارو بعد از کاشت مو | استفاده از ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

ریزش مو بعد از کاشت مو و ابرو تا حدودی طبیعی می باشد اما ممکن است ریزش مو بعد از کاشت مو و یا کاشت ابرو نگرانی هایی را برای شما به وجود آورد و سوالات زیادی در این باره در ذهنتان ایجاد گردد

فاین فیس
فاین فیس

ریزش مو بعد از کاشت و درمان آن ( ماینوکسیدیل )

موها و ابروها از مهم ترین ارکان زیبایی محسوب می شوند. یکی از راه های داشتن موهای پرپشت و ابروهای زیبا، کاشت مو و کاشت ابرو است که در سال های اخیر بسیار مورد توجه افراد واقع شده است.ریزش مو بعد از کاشت مو و ابرو تا حدودی طبیعی می باشد اما ممکن است ریزش مو بعد از کاشت مو و یا کاشت ابرو نگرانی هایی را برای شما به وجود آورد و سوالات زیادی در این باره در ذهنتان ایجاد گردد.

زمان مورد نیاز جهت مشاهده نتیجه کاشت مو

ریزش مو بعد از کاشت

این خیلی طبیعی است که بیمار انتظار داشته باشد خیلی زود بعد از انجام عمل کاشت مو، نتایج آن را ببیند؛ اما کاشت مو نیز مانند هر عمل دیگری دارای زمان مشخص است تا بتواند نتایج ماندگاری را داشته باشد. در واقع عوامل و فاکتورهای بسیاری می تواند در کاشت مو تاثیر گذار باشد. با توجه به این فاکتورها می توان حدود تقریبی را برای دیدن نتایج کامل Hair Transplant مشاهده کرد.می توان گفت که کاشت مو در اکثر افراد بعد از 6 تا 9  ماه می تواند دارای نتیجه رضایت بخش باشد. در برخی از افراد ممکن است این زمان به 12 ماه نیز برسد.

در واقع با بررسی شرایط سلامتی بیمار و نوع پوستی که دارد، همچنین تعداد گراف های مویی که مورد پیوند قرار گرفته است می توان به خوبی مشخص کرد که پیوند مو می تواند تا چه زمانی دارای نتایج دائمی باشد.بعد از Hair Transplant از هفته دوم تا هفته هشتم موهای کاشته شده شروع به ریزش می کنند. علت ریزش مو در این مرحله، شوک ناشی از عمل جراحی و تغییر جریان خون محلی موهاست.

از آنجایی که ما به صورت فیزیکی بافت فولیکار را از ناحیه‌ی دهنده جدا کرده‌ایم، پیاز مو دچار کمبود اکسیژن می‌شود که به آن هایپوکسیا می‌گویند و منجر به جدایی مو از فولیکول می‌شود و این اتفاق برای 90 درصد از موهای کاشته شده رخ می‌دهد.بسیاری از افراد از ایجاد ریزش در موهای کاشته شده خود احساس نگرانی می کند و در تصور این هستند که کاشت موی آنها دچار مشکل شده است و یا به درستی توسط پزشک صورت نگرفته است.

باید عنوان کنیم که ریزش مو در این دوران کاملا امری طبیعی است و می تواند خبر بسیار خوبی باشد. زیرا با ریزش موهای کاشته شده می توانید مطمئن باشید که کاشت موی شما با موفقیت انجام شده است.

زیرا فولیکول های موی جدید و طبیعی شما به حالت استراحت قرار گرفته اند تا بعد از ریزش کامل موهای کاشته شده به رشد طبیعی خود ادامه دهند. دوره ی استراحت معمولاً تا سه ماه طول می‌کشد

به همین دلیل موها در این زمان کوتاه شروع به ریزش می کند. این ریزش ها تا چند ماه ادامه دارند. در ماه سوم موهای کاشته شده شما به نازک ترین حالت ممکن خود می رسند. بعد از ماه سوم موها به صورت کامل دچار ریزش شده اند.

بعد از این دوره موهای طبیعی شما شروع به رویش مجدد می کند. البته سرعت رشد موها در ابتدا بسیار کم است. تا ماه نهم موهای کامل خود را می توانید با ضخامت و پرپشتی قابل ملاحظه ای مشاهده کنید.

البته باید به یاد داشته باشید که هر فولیکول سیکل رشدی مخصوص و سرعت رشد متفاوتی دارد پس ممکن است در مراحل اولیه‌ی رشد، طول موها نابرابر باشد و ظاهر ناخوشایندی به فرد بدهد که با گذشت زمان برطرف می‌شود.

لازم به ذکر است که مصرف داروهای ریزش مو مانند فیناستراید یا مینوکسیدیل ممکن است به ثبات موها کمک کند و مقدار ریزش مو را کاهش دهد. همچنین یک جراح ماهر نیز می تواند در حین عمل کاشت مو اقدامات خاصی انجام دهد تا این موضوع را به حداقل برساند.

بهترین دارو برای ریزش مو بعد از کاشت مو

بهترین دارو بعد از کاشت مو چیست؟

ماينوکسيديل تنها دارويي است که به صورت موضعي باعث رشد مو مي‌شود و به فرم محلول‌هاي 2 درصدي و 5 درصدي موجود است. اين محلول، در بيشتر از 20 درصد افرادي که از آن استفاده مي‌کنند به خوبي موهاي کرکي را به موهاي ضخيم تبديل مي‌کند. و در کمتر از 10 درصد موارد مي‌تواند باعث پر شدن کامل يک سر طاس شود. در صورتي که از محلول 5 درصد استفاده شود، کمي فوايد و اثرات آن افزايش مي‌يابد. معمولا بعد از 6 ماه استفاده، آثار آن نمايان مي‌شود.
مرداني که در اوايل روند شروع ريزش مو هستند، مرداني که حداکثر منطقه طاسي آنها کمتر از 10 سانتي‌متر مربع باشد و همچنين کساني که قبل از مصرف دارو تراکم موهاي‌شان حداقل 20 تار مو در هر سانتي‌متر مربع باشد، به اين دارو بهتر جواب مي‌دهند.
ماينوکسيديل در زنان هم اثرات خوبي داشته و در 60 درصد از زنان استفاده‌کننده باعث توقف ريزش مو و رشد مجدد موهامي‌شود. در صورتي که درمان متوقف شود، بعد از 3 ماه به مرحله قبل از شروع درمان برمي‌گردد و موهاي درآمده مي‌ريزند. بايد به اين نکته نيز توجه داشت که براي حفظ موهاي درآمده ضرورت دارد روزي دو بار براي هميشه از اين محلول استفاده شود. ماينوکسيديل موضعي معمولا عوارضي نداشته و در موارد خيلي نادر حساسيت‌هاي پوستي مشاهده مي‌شود که در آن صورت، مصرف دارو بايد قطع شود.

در عمل پيوند مو، کاشت گرافت‌هاي کوچک و متعدد، عامل مهمي در ايجاد شوک گردش خون در پوست سر است که در اثر، فشار واردآمده به عروق ناشي از کاشت گرافت‌ها بوده و اين کاهش جريان خون تمام موها از جمله موهاي کاشته شده و موهاي باقي مانده از قبل را شامل مي‌شود. حالا اين سوال مطرح مي‌شود که آيا استفاده از ماينوکسيديل مي‌تواند باعث افزايش جريان خون گرافت‌ها شود و از شوک آنها جلوگيري کند؟ در پاسخ بايد گفت که مطالعاتي وجود دارند که نشان‌ مي‌دهند در افرادي که بعد از عمل از ماينوکسيديل استفاده کرده‌اند ميزان ريزش مو کاهش يافته است. در اولين مطالعه که در سال 1987 منتشر شد 12 بيمار از 2 تا 3 روز بعد از عمل، روزانه دو بار ماينوکسيديل 2 درصد مصرف کردند و در 2 نفر از بيماران که براي‌شان گرافت‌هاي گرد کاشته شده بود، هيچ‌گونه ريزشي مشاهده نشد. بعضي از جراحان، استفاده از ماينوکسيديل 2درصد را روزي 2مرتبه، تا 5 هفته بعد از عمل، تجويز مي‌کنند. به نظر آنها، ماينوکسيديل با گشاد کردن عروق باعث افزايش جريان خون ناحيه گيرنده مي‌شود و ريزش موقت مو بعد از عمل را کاهش مي‌دهد و ترميم زخم را تسريع مي‌کند.

ماینوکسیدیل چگونه بر موی کاشته شده اثر می‌گذارد؟

با مصرف محلول ماینوکسیدیل می‌توان آن قسمت از پوست را که مورد عمل کاشت مو قرار گرفته است تقویت کرد. این محلول به صورت موضعی استفاده می‌شود و می‌تواند بر رویش مجدد پیاز مو تاثیرگذار باشد. استفاده از این محلول باید تا چند ماه بعد از عمل پیوند مو ادامه یابد.

روش استفاده از ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

روش استفاده از محلول ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

چگونگی استفاده از این دارو پس از کاشت مو حائز اهمیت بوده و در مقدار مصرف آن نیز توجه فرمایید. سعی نکنید بیش از مقدار تجویزی پزشک مصرف کرده و یا برای مشاهده نتایج حاصله از درمان، آن را به اندام های دیگر خود بمالید.

این دارو ممکن است بر قلب و رگ های خونی شما اثر گذاشته و اختلالات و مشکاتی برایتان بوجود آورد.

همچنین برخی از افراد در عوض هر مقدار دوز از دست رفته، چیزی معادل دو برابر دوز را بر پوست خود اعمال خواهند کرد تا نتایج حاصله از دوز از بین رفته باز گردد. از انجام این عمل خودداری نمایید.

استفاده از رنگ مو، نرم کننده های مو و سایر مواد شستشو و آرایشی موها در زمان مصرف این دارو ممکن بوده و مانعی نخواهد داشت. البته توجه داشته باشید که این مواد باید قبل از اعمال ماینوکسیدیل مورد استفاده قرار گیرند زیرا در زمان مصرف آن، الزامیست که پوست سر خشک باشد.

قبل از استفاده از این محلول باید موهایتان را خوب خشک کنید. از محلول ماینوکسیدیل بصورت موضعی در کف سر استفاده کنید. شما باید در نقاط طاس و بدون موی سرتان از این محلول استفاده کنید. از محلول ماینوکسیدیل، دو بار در روز استفاده کنید.

بعد از استفاده، اجازه بدهید تا محلول ماینوکسیدیل تا 4 ساعت بر روی سرتان بماند و بعد می توانید سرتان را با آب بشویید.

استفاده از ماینوکسیدیل، 24 ساعت قبل و پس از hair transplant ممکن نبوده و از استفاده از آن پرهیز نمایید.

عوارض ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل برخلاف سایر محلول‌هایی که برای رشد مو مورد استفاده قرار می‌گیرند، باعث کاهش تولید دی‌هیدروتستوسترون در مردان نمی‌شود. شاید تا به حال اسم دی‌هیدروتستوسترون را شنیده باشید. این هورمون عامل طاسی الگوی مردانه است.

از عوارض استفاده از ماینوکسیدیل می‌توان به خارش چشم و ایجاد قرمزی و آکنه در کف سر اشاره کرد. مشکل در تنفس، احساس سرگیجه، تورم صورت، افزایش وزن و ضربان قلب نامنظم نیز از اثرات جانبی استفاده از این محلول هستند که البته بسیار به ندرت توسط افراد تجربه شده‌اند.

آیا استفاده از ماینوکسیدیل برای خانم ها هم مناسب است؟

ماینوکسیدیل فارغ از جنسیت، دارویی مفید برای افرادی می باشد که از ریزش و کم پشتی موهای خود رنج می برند. بنابراین همه ی افراد واجد شرایط می توانند از این دارو برای ترمیم موهای خود استفاده نمایند. بسیاری از پزشکان کاشت مو برای بانوان مراجعه کننده خود، ماینوکسیدیل را تجویز نمایند.استفاده از محلول فیناستراید برای خانم ها توصیه نمی شود ولی استفاده از ماینوکسیدیل برای خانم ها بسیار مفید است. طبق تحقیقاتی که انجام شده است، ماینوکسیدیل باعث رشد موها در زنان می شود.