19 نکته مهم پس از عمل جراحی بینی

نکات مهم پس از جراحی بینی

وقتی شما جراحی بینی انجام می دهید مطمئنا همه چیز تمام نشده بلکه شما ابتدای کار هستید و باید به یکسری نکات عمل کنید تا بهبودی کامل خود را به دست آورید.

فاین فیس
فاین فیس

وقتی شما جراحی بینی انجام می دهید مطمئنا همه چیز تمام نشده بلکه شما ابتدای کار هستید و باید به یکسری نکات عمل کنید تا بهبودی کامل خود را به دست آورید. در این مقاله سعی داریم تمامی این نکات را برای شما شرح دهیم

 1. روز اول بعد از عمل بینی استراحت کامل داشته باشید و از رژیم غذایی مایعات سرد استفاده کنید.
 2. کمپرس سرد تا ۴۸ ساعت اول (قبل از در آوردن تامپون ها) هر دو ساعت یکبار به مدت ۲۰ دقیقه روی کبودیها و کمپرس گرم ۴۸ ساعت دوم (بعد از در آوردن تامپونها) برای کم کردن کبودی و تورم به همان صورت استفاده گردد.
 3. در هفته های اول از خندیدن و حرف زدن زیاد خودداری نمایید.
 4. بعد از عمل بینی تا یک هفته استراحت نسبی داشته باشید ، از فعالیتهای جسمی زیاد ،ورزش کردن ،بلند کردن اجسام سنگین خوداری و بیشتر استراحت کنید.
 5. تا زمانی که بینی شما شکل نگرفته است از قرار گرفتن در محیط های شلوغ مانند مترو و اتوبوس که احتمال برخورد شما با افراد زیاد است خود داری نمایید.
 6. بعد از عمل بینی از خوردن غذاهای سفت که به جویدن زیاد نیاز دارد خودداری و از غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید.
 7.  به حالت نیمه نشسته استراحت کنید واز دو عدد بالشت درزیر سر استفاده گردد و از پایین نگه داشتن سر به مدت طولانی خودداری شود.
 8. در روزهای اول هنگامی که می خواهید از خواب بیدار شوید از افراد دیگر کمک بگیرید چون ممکن است سرگیجه داشته باشید .
 9. از مسواک نرم استفاده کنید و سعی کنید  لباس های دکمه دار بپوشیدکه هنگام پوشیدن با بینی شما تماس نداشته باشد .
 10. داروهای تجویز شده توسط پزشک مرتب مصرف شود و از مصرف داروهای اضافی خودداری نماید.
 11. از فین کردن خودداری نمائید و در صورت داشتن ترشح یا خونابه با دستمال کاغذی نرم بینی را خشک نمائید.
 12. در هفته های اول به علت جمع شدن ترشحات بینی و خشک شدن آن ممکن است تنفس برای شما مشکل شود برای حل این مساله شما می توانید روزانه چند نوبت از محلول سرم نمکی با استفاده از یک سرنگ ۲۰ سی سی در حالی که در دستشویی ایستاده اید بینی خود را تمیز کنید در حین شستشو مراقب باشید چسب های بینی خیس نشود .
 13. از صحبت کردن طولانی و مکالمات تلفنی و فعالیتهای اجتماعی زیاد حداکثر به مدت دو هفته اجتناب کنید. ازکشیدن سیگار به مدت دو ماه اجتناب و از مجاورت با افراد سیگاری بپرهیزید.
 14. به مدت ۲ ماه از عینک آفتابی یا طبی استفاده نکنید در صورت نیاز می توانید از لنز طبی استفاده کنید .
 15. در ماه های اول از قرار گرفتن در زیر نور آفتاب و محیط های خیلی گرم مثل سونا خود داری نمایید زیرا حرارت موجب تورم بافت ها می شود ، در صورت نیاز می توانید هنگام قرار گرفتن در زیر نور آفتاب از کلاه های لبه دار و ضد آفتاب استفاده کنید.
 16. قبل از برداشتن گچ در صورت نیاز به استحمام ، از وان یا ریختن آب با ظرف روی بدن استفاده کنید. از دوش گرفتن جدا خودداری و زمان حمام کوتاه باشد و از گرمای زیاد و بخار اجتناب کنید زیرا موجب تورم بیشتر بینی خیس شدن پانسمانها خواهد شد.
 17. بعد از کشیدن تامپونها ، به مدت ۶ ماه بینی را با سرم سدیم کلراید روزی ۳ بار به نحوی که به شما آموزش داده خواهدشد شستشو دهید.
 18. تا۶ماه از ضربه زدن به بینی جدا خودداری کنید .
 19. و در نهایت هر مساله که به نظرتان می رسد را در کاغذی یادداشت کنید و در هنگام ملاقات با دکتر خود  بپرسید .

نگرانی های بیمار پس از عمل جراحی بینی

نوک بینی به مرور زمان حدود 2 میلیمتر به پایین سوق داده می شود پس نگران سر بالا بودن بینی خود نباشید. این زمان ممکن است تا 6 ماه به طول انجامد.

تورم پس از عمل در دوطرف بینی متفاوت است پس نگران قرینه نبودن بینی خود نباشید.  و این نکته را در نظر داشته باشید که سوراخ بینی افراد عادی هم کاملا باهم تقارن ندارند و دو طرف صورت همیشه کمی از هم متفاوت هستند.

تورم بینی در افراد مختلف متفاوت هست. بعضی افراد پوست بینی ضخیمتری دارند و تورم بینی آن ها زمان بیشتری باقی می ماند. البته تمام بینی هایی که خیلی بزرگ هستند لزوما گوشتی نیستند ممکن است غضروف بزرگی داشته باشند که هنگام عمل این بزرگی رفع خواهد شد.

تا مدتی نوک بینی شما ممکن است بی حس شود و احساس بزرگی در نوک بینی خود کنید این بی حسی به مرور زمان رفع خواهد شد.

بینیهایی که کجی و انحراف شدید در ظاهر دارند باید بدانند که در اکثر اوقات انحراف بینی بعد از عمل تا حدودی باقی خواهد ماند و لازم است مجدداٌ یک عمل ترمیمی کوچک انجام داد .
و این امر بدلیل تمایل غضروف واستخوان به بازگشت به حالت اولیه می باشد و گاهی اوقات بیماران بعد ار عمل ، از کجی بینی خود شکایت می کنند . باید دانست که این کجی می تواند به علت عدم تقارن طبیعی دو نیمه صورت باشد که قبل از عمل دقت لازم را در مورد تقارن نداشته ایم .

منبع: مجله پزشکی فاین فیس