بانک مو چیست؟ | داشتن بانک موی قوی برای کاشت مو

تاثیر داشتن بانک موی خوب هنگام کاشت مو

بانک مو به قسمتی گفته می شود که گرافت های مو از آن جا تأمین شده و می تواند یک منبع مناسب برای ” کاشت مو ” باشد.

فاین فیس
فاین فیس

بانک مو چیست؟

ریزش مو، به خصوص در سنین پایین علاوه بر تاثیر بر جنبه­ های ظاهری فرد، بر جنبه ­های روحی روانی نیز اثر گذار است. فرد مبتلا به ریزش موی سر به دلیل ناراحتی و خجالت ممکن است از حضور در بسیاری از مناسبت ­های شغلی، تحصیلی، تفریحی یا اجتماعی اجتناب کند که این مسئله به تدریج باعث کاهش اعتماد به نفس و حتی افسردگی خواهد شد. به همین دلیل امروزه درمان ریزش موی سر نه تنها از نظر زیبایی، بلکه از نظر روحی روانی نیز اهمیت ویژه ­ای دارد.

یکی از بهترین روش­ های درمان ریزش مو، کاشت مو است.­ روش کلی کاشت مو به این شکل است که ساختارهای سازنده­ی تارهای مو (که فولیکول­ های مو نامیده می­ شوند) از یک قسمت مودار برداشته شده و سپس در پوست قسمت دچار ریزش مو قرار داده می ­شوند. این فولیکول ­ها در محل جدید خود شروع به فعالیت کرده و تارهای مو را می­ سازند. در نهایت در ناحیه­ ی دچار ریزش مو، دوباره تارهای مو شروع به رویش می­ کنند. به دلیل فعالیت همیشگی فولیکول­ های مو، اگر تارهای مو در پایان چرخه­ ی عمر خود دچار ریزش شوند، تارهای جدید ساخته شده و جایگزین آن­ ها می­ شوند.به محلی که از آن جا، فولیکول ­های مو برای کاشت مو برداشته می­ شوند، بانک مو گفته می ­شود.

بانک مو به فاصله بین پشت دو گوش فرد از قسمتی که مو روییده است و طولی به حدود 25 الی 30 سانت دارد گفته می شود، که در ناحیه پشت سر قرار دارد و معمولا موها در این ناحیه تراکم بالایی دارند و بسیار پر حجم تر از دیگر نواحی سر می باشند و همچنین از مقاومت بیشتری نیز نسبت به دیگر نواحی سر برخوردار هستند.

یکی از محاسن بانک موی سر این است که ماهیت و جنس فولیکول مو در این بخش ها متفاوت است و پس از کاشت مو دیگر لازم نیست نگران ریزش موهایی که از بانک موی سر برداشته شده باشید زیرا نه مسائل هورومونی و نه مسائل ارثی بویژه در آقایان بر روی موهای برداشت شده از بانک مو با توجه به خواستگاه متفاوت و نوع فولیکول مو تاثیری نخواهد داشت.

اهمیت بانک مو در کاشت مو

کاشت مو

یکی از مهم‌ترین اهداف در کاشت مو این است که موهای ناحیه کاشته شده نریخته و دارای رشدی طبیعی باشند. به همین دلیل در روش‌های مختلف کاشت مو برای جبران کمبود در این نواحی موهای مقاوم را از قسمت‌های مختلف بدن برمی‌دارند. به‌ عنوان‌ مثال در روش کاشت مو BHT یا کاشت موی بدن، نواحی مانند سینه یا پشت ران به‌عنوان بانک مو شناخته می‌شوند.

اما تجربه ثابت کرده که موی هیچ قسمت از بدن مانند موی پشت سر نمی‌تواند در برابر ریزش از خود نشان دهد. به‌علاوه استفاده از این موها باعث حفظ حالت طبیعی موها شده و یکنواختی آن‌ها را حفظ خواهد کرد.

در صورتی که از بانک موی قوی استفاده شود، فولیکول­ های کاشته شده نسبت به طاسی مقاوم خواهند بود. یعنی در صورتی که تارهای موی کاشته شده دچار ریزش شوند، چون فولیکول­ های مو فعال هستند، می ­توانند تارهای موی جدید بسازند. به همین دلیل نتیجه ­ی کاشت مو در این شرایط بسیار مطلوب خواهد بود و طاسی یا کم ­پشتی برطرف خواهد شد.

نکته‌ی دوم این است که بانک مو باید به نحوی انتخاب شود که بیشترین شباهت به موهای منطقه‌ی دچار طاسی را داشته باشد. به طور مثال فرض کنید که می­خواهیم کاشت مو در منطقه ­ی شقیقه ­ها را انجام دهیم. به طور عادی، تارهای موی این ناحیه نازک هستند. حالا اگر ما از بانک مویی استفاده کنیم که تارهای موی ضخیمی داشته باشد، حتی اگر کاشت مو موفقیت آمیز باشد و طاسی یا کم­ پشتی از بین برود، نتیجه­ ی مطلوب از نظر زیبایی حاصل نخواهد شد. چرا که تارهای موی قبلی و جدید در شکل ظاهری تفاوت دارند و این تفاوت به راحتی قابل تشخیص است. در این شرایط بیمار ممکن است رضایتی از کاشت موی انجام شده نداشته باشد.

گرافت مو ( بانک مو )

گرافت همان بانک موی شما می باشد.گرافت شامل یک تا چند تار مو می باشد که در یک پیاز مو قرار گرفته است ، تراکم موی شما در هر گرافت کیفیت بانک موی شما را شامل می شود.مثلا اگر 1000 گرافت برای کاشت مو از سر شما برداشت بشود حدود 3000 تا 4000 تار مو خواهد بود.نوع برداشت گرافت ها جهت کاشت مو متفاوت است.وقتی میگوییم بانک موی کسی ضعیف است یعنی تعداد و تراکم این گرافت ها در آن منطقه از سر برای برداشت کم است.

کاشت مو با بانک موی ضعیف

بانک موی ضعیف

ممکن است قسمت پر موی فرد معمول که برای پیوند مو مورد استفاده قرار می گیرد، دچار مشکلاتی شود. به عنوان مثال هنگامی که فرد به قارچ های پوستی مبتلاست یا ممکن است این ناحیه نیز دچار ریزش شده باشد، می توان از بخش های دیگری مانند موهای سینه و پشت نیز استفاده کرد. در برخی از روش های کاشت مو به علت طاسی شدید در اطراف سر یا کم پشت بودن آن، از این نواحی استفاده می شود. یکی از مزایای استفاده از موهای پشت و سینه، مقاومت بالای آن ها است. در اصل این موها به عنوان موی زائد محسوب می شوند اما مقاومت بالایی در برابر عوامل خارجی دارند.

بانک مو موجود در سینه و پشت در آقایان معمولاً به اندازه ی لازم می تواند گرافت مو تأمین کند. موهای بدن حالتی مجعد دارند از این رو ممکن است کاشت آن ها در سر و صورت چندان جالب نباشد. از این رو به عنوان یک گزینه محسوب می شود که فقط در مواقعی که بانک مو در سر مناسب نباشد از آن استفاده می شود. یا حتی گاهی به عنوان مکمل بانک موی سر استفاده می شود. یعنی وقت بانک مو روی سر نتواند تراکم مورد نظر را برای فرد متقاضی ایجاد کند، از موهای بدن برای ایجاد تراکم استفاده می شوند.

البته بعد از کاشت مو و طی دوران رشد که مو خود را با شرایط محیط جدید وفق می دهد، بسیاری از خصوصیات آن نیز متناسب با ناحیه ی جدید تغییر می کند. به همین علت هنگامی که از بانک مو بدن استفاده می شود می توان انتظار داشت پس از مدتی موهای کاشته شده صاف شوند و رشد و حالت خود را متناسب با قسمت سر و صورت تغییر دهند. شاید برای شما این سوال مطرح شود که آیا افرادی که بانک موی ضعیف دارند، می توانند از بانک موی فرد دیگری برای کاشت مو استفاده کنند؟

پاسخ مطلقا نه است. چرا که فولیکول های مو حاوی DNA هستند و اگر از فولیکول های فرد دیگری استفاده شود، بدن فرد متقاضی کاشت مو آن ها را جسم خارجی تشخیص می دهد و پس می زند. تنها در صورتی یک فرد می تواند از بانک موی فرد دیگر استفاده کند که آن فرد دو قلوی همسان او باشد. البته از آنجایی که ریزش مو ژنتیکی است، دوقلوهای همسان هم به احتمال قریب به یقین با هم دچار ریزش مو می شوند و هر کدام به بانک موی خود نیاز دارند.

بانک موی قوی

در کنار بانک موی ضعیف افرادی هستند که از بانک موی قوی برخوردار هستند. به این معنا که تارهای مو آن‌ها در بانک مو سالم و قوی هستند و احتمال موفقیت‌آمیز بودن پروسه کاشت بسیار بالاتر است. هر چه بانک مو قوی‌تر باشد در برابر ریزش مقاوم‌تر بوده و آسیب خیلی کمتری به فولیکول‌های مو در حین کاشت و برداشت مو وارد خواهد شد. افرادی که با ریزش مو دست و پنجه نرم می‌کنند اما یک بانک موی قوی دارند (معمولا پشت سر) کاندید بسیار خوبی برای انجام پیوند مو هستند.

مشکلات احتمالی بانک مو

هر روش درمانی و زیبایی ممکن است یک سری مشکلات را به همراه داشته باشد. بسته به شرایط بدن بیمار و بانک مو، احتمال آسیب هایی نیز ممکن است وجود داشته باشد.  در جلسات مشاوره قبل از عمل کاشت مو، یک سری آزمایش ها و سوابق بیماری در فرد بررسی می شود. از این رو بهتر است قبل از این که برای کاشت مو اقدام کنید، با پزشک خود صحبت کنید. بانک مو به روش های متعددی مورد استفاده قرار می گیرد. در اصل تفاوت اصلی بین روش های پیوند مو، بیشتر بین روش برداشت مو است.

در روش های قدیمی تر یک نوار کوچک با عرض چند سانتی متر از پشت سر برداشته می شد و گرافت های مورد نیاز از آن تأمین می شد. اما در روش های جدیدتر برای رفع عوارضی مانند زخم و اسکار، تأمین گرافت با ابزار و دستگاه های دقیقی انجام می گیرد و به صورت پراکنده گرافت های مورد نیاز برداشت می شود. احتمال این که در زمان برداشت مو، به پوست سر آسیب وارد شود وجود دارد. این کار باید توسط پزشک ماهر و متخصص در زمینه ی کاشت مو انجام گیرد.

این که دقیقا از کدام ناحیه ی بانک مو برای کاشت مو استفاده شود و این که چه اثری بر پوست سر خواهد داشت، بستگی به تکنیکی دارد که پزشک برای فرد متقاضی انتخاب می کند. مثلا اگر کاشت مو به روش FUT  انجام شود، یک نوار باریک پانزده الی بیست سانتی متری از پشت سر برش داده می شود و موهای روی آن استخراج می شوند و سپس جای زخم بخیه می خورد.

اما اگر از روش FUE استفاده شود، جای زخم باقی نخواهد ماند چرا که در این روش از نقاط مختلف بانک مو فولیکول ها برداشت می شوند و این پراکندگی برداشت باعث می شود زخم ها بسیار کوچک باشند و به چشن نیایند.

البته اینکه در این روش از ناحیه ی وسیع تری از بانک مو فولیکول برداشت می شود لزوما به معنای آن نیست که نسبت به روش قبلی تعداد فولیکول های بیشتری برداشت می شود. همان طور که پیشتر گفته شد تعداد فولیکول های برداشته شده به جنس و نوع موها بستگی دارد. به خصوص در روش های برداشت پراکنده اگر استانداردهای لازم صورت نگیرد، احتمال این که حالتی به نام مردگی پوست سر ایجاد شود وجود دارد. در این صورت ناحیه پر پشت موی شما کاملاً ضعیف می شود و در صورت نیاز برای کاشت مو مجدد نمی توان از آن استفاده کرد. حتی ممکن است کاملاً کم پشت شود و برای پوشاندن آن مجبور به استفاده از موهای اطراف باشید.

 ویژگی های موثر بر یک بانک مو مناسب

1. نوع موهای اصلی بیمار

2. سایز و اندازه ناحیه گیرنده

3. کیفیت و ضخامت موها

4. رنگ موها

اگر ناحیه ای دارای این 4 ویژگی باشد، پزشک آن ناحیه را به عنوان بانک مو انتخاب خواهد کرد.

روش های متفاوت استفاده از بانک مو

پس از انتخاب بانک مو، نوبت پیوند مو و کاشت مو طبیعی خواهد بود. برای استفاده و پیوند از بانک مو انتخاب شده، دو روش وجود خواهد داشت.

1. کاشت مو به روش FUE

2. کاشت مو به روش FUT
در روش اول، ابتدا موهای بیمار کوتاه شده و پزشک متخصص توسط ابزارهای مخصوص، فولیکول های ناحیه اهدا کننده را به صورت واحدی جدا کرده و در ناحیه اهدا کننده و در سوراخ هایی که قبلا ایجاد شده اند، خواهد کاشت و پس از اتمام کار با باند و یا گازهایی پوست سر پوشش داده خواهد شد.

اما در روش دوم، پزشک پیوند مو، در ناحیه ای از پوست سر برای آماده سازی و انجام کاشت مو، حدود 6 تا 10 اینچ که گاها از یک گوش تا گوش دیگر اندازه گیری می شود، برشی به صورت نواری ایجاد خواهد کرد؛ این نوار ممکن است به 2000 قطعه کوچکتر برای کاشت مو تقسیم شود. سپس این قطعات کوچکتر در محل های مورد نظر جاگذاری خواهند شد و در نهایت پزشک سر بیمار را پس از کاشت مو طبیعی باندپیچی خواهد کرد.