تزریق چربی به صورت | مزایا و معایب تزریق چربی به صورت

همه چیز در مورد تزریق چربی به صورت

تزریق چربی عملی است که طی آن چربی از نواحی که در آن جا انباشته شده مانند خارج ران، برداشته می شود و به نواحی دیگر مانند صورت، دست ها، سینه ها و باسن تزریق می شود.

فاین فیس
فاین فیس

تزریق چربی به صورت

 یکی از علت های اصلی پیری و چین و چروک های پوستی کم شدن چربی پوست است که به دنبال این اتفاق، مشکلاتی از قبیل ایجاد شدن خط خنده، خط اشک،خط اخم، چین و چروک در نواحی از جمله روی پلک ها، درمان چروک دور چشم، گونه و شقیقه ها رخ می دهد.

اما تا زمانی که این چروک ها عمیق نشده باشند، می توان در برخی از نواحی با کمک تزریق بوتاکس این مشکل را تا حدودی برطرف کرد اما زمانی که چروک ها عمیق می شوند دیگر از بوتاکس کار چندانی برنمی آید و باید به تزریق فیلرها رو آورد که بهترین پرکننده، تزریق چربی است؛ چرا که در این روش بافت چربی از قسمتی از بدن خود فرد برداشته شده و به قسمت دیگری از بدن پیوند زده می شود . چربی نوعی فیلر یا حجم دهنده طبیعی است که کاربرد های زیادی در طب و زیبایی دارد .

چه زمانی تزریق چربی به صورت انجام می‌شود؟

زمان  تزریق چربی به صورت

عمل تزریق چربی زمانی انجام می‌شود که میزان چین و چروک صورت کمی عمیق بوده و با سایر روش‌های پزشکی قابل درمان نباشد. در این هنگام پزشک معالج تشخیص می‌دهد که نحوه عمل به چه گونه‌ای باشد. به طور کلی کاربرد تزریق چربی به شرح زیر است:

پر کردن چین و چروک اطراف دهان و زیر بینی،

حجم‌دهی به لب‌ها، برجسته‌کردن گونه و چانه،

برطرف کردن نواحی فرو رفته صورت نظیر گودی زیر چشم و شقیقه‌ها،

محو کردن زخم‌ها و چاله‌های ناشی از جوش و آکنه،

برطرف کردن افتادگی و شلی پوست در افراد سن بالا،

جوانسازی پوست

تزریق چربی به صورت چگونه انجام می شود؟

تزریق چربی به صورت

این عمل جراحی زیبایی بسته به میزان تزریق مورد نیاز، به دو صورت بی حسی موضعی و بی حسی عمومی انجام می شود. معمولاً زمانی که تزریق تنها به بخش کوچکی از بدن اعمال می شود، از بی حسی موضعی و آرامش بخش استفاده می گردد.

یک عمل جراحی پیوند چربی استاندارد، معمولاً از 3 مرحله زیر تشکیل می شود 

حذف چربی

برای شروع این جراحی، چربی اولین چیزی است که به آن نیاز دارید! برای برداشتن چربی مورد نیاز معمولاً از لیپوساکشن استفاده می شود، تا چربی اضافی از مناطقی مانند شکم، باسن و ران برداشته شوند.

توجه :معمولاً از چربی که عمدتاً از فیبر تشکیل شده است، برای انجام این جراحی استفاده نمی شود. (مانند سینه مرد)

برای برداشتن چربی، از محلولی که حاوی لیدوکائین و اپینفرین جهت کاهش درد، خونریزی و راحت شدن روند حذف چربی استفاده می شود.

نکته مهم :  از روش های لیپوساکشن که با لیزر انجام می شوند، مانند SmartLipoنباید استفاده شود، چرا که این اشعه و گرما موجب از بین رفتن سلول های چربی می شوند.

جداسازی و پاک سازی سلول های چربی

به محض آنکه مقدار مورد نیاز چربی از ناحیه مورد نظر جمع آوری شد، باید سلول های آسیب دیده از سلول های سالم جدا شوند. بعد از آن با استفاده از سانتریفیوژ مایع طلایی رنگ از سلول های چربی خالص جدا شده تا چربی مورد نیاز برای تزریق آماده شود.

تزریق دوباره چربی

گام نهایی برای به پایان رساندن این عمل زیبایی، تزریق  چربی آماده شده، به ناحیه مورد نظر است. بسته به میزان حجم از دست رفته و شکل ناحیه، تزریق فبا شیوه های مختلف انجام می شود.

نکته مهم :به خاطر داشته باشید که به احتمال زیاد بعد از مدتی، چربی تزریق شده جذب بدن می شود. به همین دلیل برخی مواقع بر اساس تشخیص پزشک، 1.5 برابر از مقدار مورد نیاز تزریق می شود. البته لازم به ذکر است که میزان ماندگاری این عمل جوانسازی بسته به هر فرد متفاوت است. بنابراین احتمالا بعد از اولین باری که این جراحی زیبایی را انجام دادید، متوجه میزان ماندگاری آن در بدنتان خواهید شد.

نتیجه ی تزریق چربی چه زمانی قابل مشاهده است؟

نتیجه ی تزریق چربی به صورت چه زمانی قابل مشاهده است؟

افرادی که اقدام به انجام تزریق چربی کرده اند ؛ بلافاصله پس از انجام این روش از جوانسازی پوست ، می توانند تغییرات چشمگیری را مشاهده کنند ؛ اما لازم به ذکر است ، نتایج نهایی تزریق چربی ،  پس از گذشت یک ماه از انجام آن ، قابل مشاهده خواهد بود.

مزایا و معایب  تزریق چربی

لیست معایب تزریق چربی کوتاه و فهرست مزایای آن بسیار طولانی است. در این جا از هرکدام سه مورد مهم را انتخاب کرده‌ایم تا شما با مزایا و معایب تزریق چربی آشنا شوید.

توصیه های قبل از تزریق چربی 

اگر قصد عمل تزریق چربی را دارید بهتر است از ۵ الی ۶ هفته قبل به چند نکته مهم توجه کنید :

فرقی نمی‌کند که فرایند عمل به چه گونه‌ای خواهد بود، بهتر است از چند هفته قبل مصرف آب خود را بالا برده و با اینکار به پوست خود آبرسانی کنید. آبرسانی به پوست و تامین آب مورد نیاز بدن قبل از جراحی بسیار مهم می‌باشد.

تا ۶ هفته قبل از عمل تزریق از کشیدن سیگار و قلیان جدا خودداری کنید تا پوست شما آمده جراحی شود.

اگر آسپرین و داروهای ضدالتهابی مصرف می‌کنید، بهتر است برای مدتی مصرف آن‌ها را متوقف کنید. برخی از این داروها ممکن است میزان خون‌رسانی به بدن را افزایش دهند که این امر موجب انباشت خون در نواحی مختلف بدن شده و کار را برای پزشک سخت می‌کند.

توصیه می‌شود برنامه‌های خود را برای مدتی لغو کنید تا پس از انجام عمل جراحی مجبور به ترک خانه نشوید. یکی از شروط لازم جهت بهبودی سریع و موثر بودن عمل جراحی، استراحت کافی است.

حتما از یک نفر بخواهید که شما را پس از عمل همراهی کرده و به خانه ببرد.

تزریق چربی به کدام نواحی از بدن انجام می شود؟

برخی از رایج ترین کاربردهای تزریق چربی عبارت اند از :

تزریق چربی به سینه

با استفاده از تزریق فیلر به سینه نه تنها می توانید سایزش را به صورت طبیعی افزایش دهید، بلکه می توانید کاملاً طبیعی فرم دلخواهتان را نیز به آن ها بدهید. بر اساس نظرسنجی های انجام شده، استفاده از این عمل زیبایی، کاملاً طبیعی تر از از جایگذاری ایمپلنت است. معمولاً برای این عمل زیبایی سینه از چربی کمر و یا بازو استفاده می شود.

تزریق چربی باسن

تزریق چربی به باسن معمولاً با هدف افزایش جذابیت ظاهری انجام می شود! و ارتباط خاصی به سن فرد متقاضی ندارد. برای انجام این جراحی، معمولاً به حجم زیادی از چربی نیاز است. به همین دلیل چربی مورد نیاز را از قسمتهایی که چربی زائد دارند، برمی دارند. قسمتهایی مانند شکم و ران.

تزریق چربی صورت

در میان قسمت های مختلف بدن، صورت اولین جایی است که آثار پیری در آن ظاهر می شود. چرا که با گذر زمان، چربی صورت به دلیل افزایش سن و از بین رفتن مواد مغذی کم و کمتر می شود. این چربی از دست رفته موجب کاهش حجم بخش های مختلف صورت، خصوصاً زیر چشم، گونه، لب و ... می شود. بنابراین تزریق چربی به صورت معمولاً برای نواحی زیر استفاده می گردد :

تزریق چربی به زیر چشم

تزریق چربی به زیر چشم معمولاً بنا به دلایل مختلفی انجام می گیرد. نازک و البته حساس بودن پوست دور چشم باعث می شود که اثر اشعه آفتاب و افزایش سن بیشتر از قسمت های دیگر صورت روی آن نمایان شود. بنابراین از تزریق فیلر به زیر چشم برای رفع تیرگی و کبودی دور چشم و از بین بردن چین وچروک استفاده می شود.

تزریق چربی به گونه

یکی از قسمت های صورت که در زیبایی افراد تأثیر شگرفی دارد، گونه است! تزریق چربی به گونه معمولاً بنا به یکی از دلایل زیر انجام می شود :

افزایش سن و افتادگی گونه

رژیم لاغری و از بین رفتن حجم گونه ها

دلایل ژنتیکی و مادرزادی

توجه :  این نوع تزریق، یکی از مواردی است که به صورت سرپایی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود.

تزریق چربی به لب

برای بزرگ کردن و افزایش حجم لب، روش های مختلفی وجود دارد که یکی از بهترینشان تزریق چربی به لب از بدن خود فرد است! روش انجام این کار به خود بیمار بستگی دارد. به عبارت دیگر شما می توانید تزریق با به یک لب و یا هر دوی آن ها انجام دهید. استفاده از این روش در مقایسه با سایر روش ها مانند تزریق ژل و کاشت پروتز عوارض کمتری دارد.

تزریق چربی به واژن (تزریق چربی به لابیا)

داشتن رابطه جنسی سالم یکی از مهم ترین اصول داشتن زندگی زناشویی لازم است. معمولاً با گذر زمان و افزایش سن و یا دلایل ژنتیکی، زنان اندام تناسلی زیبایی نداشته و همین مسئله در اعتماد به نفس و رابطه زناشویی شان تأثیر منفی گذاشته است. به همین دلیل است که در سال های اخیرجوانسازی واژن با تزریق چربی به همراه تنگ کردن واژن از جمله پرطرف دار ترین جراحی های زیبایی بوده است. میزان ماندگاری تزریق چربی در این حالت، بین 2 الی 1 سال متغیر است.

تزریق چربی به دست

در تزریق چربی به دست از چربی فرآوری شده از بدن خود بیمار،برای صاف کردن دست بیمار استفاده می شود.سلول های چربی با لیپوساکشن از ناحیه اهدا کننده (معمولاً از اطراف ناف یا ران) با استفاده از یک سوزن کوچک متصل به سرنگ جدا می‌شوند.سپس سلول‌های چربی پردازش می‌شوند و با استفاده از سوزن و سرنگ بلانت داخل منطقه چروکیده دست تزریق می شوند.

هزینه ی تزریق چربی 

به منظور تعیین هزینه تزریق چربی فاکتورهای متفاوتی باید تحت بررسی قرار گیرد ؛ از این رو گفته می شود هزینه نهایی تزریق چربی پس از معاینه بیمار توسط پزشک اعلام می گردد ؛ بنابراین جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره به پزشک مراجعه کرده و تحت معاینه قرار گیرید ؛ پزشک پس از انجام معاینات مورد نیاز ، هزینه این روش از جوانسازی پوست  را به شما اعلام خواهند کرد.

منبع : مجله پوست ، مو و زیبایی فاین فیس