راههای کم کردن درد و سوزش لیزر موهای زائد | 10 راه برای کم کردن درد لیزر موهای زائد

چگونه درد و سوزش موقع انجام لیزر موهای زائد را کاهش دهیم؟
لیزر موهای زائد در کل درد آنچنانی و زیادی ندارد حتی برای نواحی حساس مثل زیر بغل و بیکینی...ولی هنگام انجام لیزر ، سوزش کمی احساس میشود و این سوزش و یا باصطلاح درد ناشی از لیزر ، بستگی به آستانه ی تحمل شخص دارد.
فاین فیس
فاین فیس

کم کردن درد ناشی از لیزر موهای زائد

همان‌طور که می‌دانید لیزر موهای زائد امروزه به یکی از بهترین و پرطرفدارترین روش دائمی از بین بردن موهای زائد تبدیل شده است که می‌توان با آن از شر موهای زائد نواحی مختلف صورت و بدن خلاص شد. با لیزر درمانی ۸۰ تا ۹۰ درصد موهای زائد بدنتان از بین می‌روند و موهایی که باقی می‌مانند بسیار نازک سست و کمرنگ و نرم هستند.

در روش لیزر موهای زائد از اشعه استفاده می شود. این اشعه با هدف قرار دادن فولیکول مو و همچنین گرمای تولید کرده در نواحی مورد نظر منجر به سوختن پیاز مو می شود. وقتی این عمل چندین بار در جلسات متوالی تکرار شود پیاز مو کاملا ضعیف می شود و از شر موهای زائد بدن خلاص می شوید. یکی از نکاتی که در مورد لیزر باید به آن توجه کرد رعایت نظم در جلسات لیزر است. همانطور که گفتیم در روش لیزر موهای زائد از حرارت استفاده می شود بنابراین پروسه آن همراه با کمی درد خواهد بود که این درد بستگی به عوامل مختلفی دارد و در برخی موارد بسیار ناچیز و جزئی است.

آیا لیزر بدون درد داریم؟

کم کردن درد لیزر موهای زائد

برداشتن مو با روش های مختلف فرایندی است که غالباً با درد ناگهانی همراه است. با این وجود، میل شدید به داشتن پوستی صاف و بدون موهای زائد، شما را مانند سایر زنان و گاهی اوقات مردان تحت فشار قرار می دهد تا این سختی را تحمل کرده و به هر قیمتی از شر موهای زائد بدن خلاص شوید.

از بین کلیه روش های رفع موهای زائد، لیزر مو  محبوب ترین روش است چون علاوه بر دقت و اطمینان در از بین بردن موهای زائد از نواحی مختلف بدن مانند پا، لیزر زیر بغل،  لیزر بیکینی  و حتی صورت، سرعت بالایی دارد .

احساس درد یک عامل ذهنی است. حساسیت نسبت به درد هنگام لیزر کردن در افراد گوناگون متفاوت است. معمولا افراد در جلسات ابتدایی درد و ناراحتی بیشتری تجربه خواهند کرد. زیرا موهای بیشتری روی پوست وجود دارد و رفع مو های زائد زخیم دردناک تر است. با پیشرفت جلسات لیزر مو ، از میزان درد و ناراحتی کاسته می شود. چون تعداد موهایی که با جذب لیزر حرارت تولید می کنند؛ کمتر شده و موها به طور کلی نازک تر می شوند.

نکات زیادی وجود دارد که اگر پیش از لیزر کردن رعایت کنید؛ درد کمتری احساس خواهید کرد. اما پیش از بیان این نکات باید بدانید راز لیزر بدون درد خنک کردن مناطقی است که قرار است تحت درمان قرار گیرند. خنک کردن پوست نواحی از بدن که موهای آن باید درمان شود، به طور قابل توجهی درد و ناراحتی ناشی از حرارت ایجاد شده توسط نور لیزر را از بین می برد.البته لازم به ذکر است که انتخاب بهترین کلینیک لیزر موهای زائد نیز در نتیجه ی مطلوب کار بسیار موثر است.

راهکارهای کاهش درد لیزر موهای زائد 

کاهش درد لیزر موهای زائد

برای کاهش درد ناشی زمان لیزر موهای زائد می‌توان از بی‌حس‌کننده‌های مناسب قبل از شروع لیزردرمانی استفاده نمود، معمولا نیم ساعت قبل از شروع لیزر از این بی‌حس‌کننده‌ها برای اثربخشی آن استفاده می‌شود.

کمپرس یخ بر روی محل مورد نظر قبل از شروع لیزر موهای زائد می‌تواند نقش موثری در بی‌حسی ناحیه تحت درمان داشته باشد.

استفاده از دستگاه‌های لیزر مجهز به سیستم خنک‌کننده، نقش زیادی در کاهش درد در حین لیزر درمانی، دارد.

دستگاه‌های لیزر موهای زائد جدید مانند الکساندرایت به دلیل تکنولوژی جدیدتر سرعت بیشتری در درمان دارند در نتیجه درد کمتری ایجاد می‌کنند.

در بانوان، به دلیل بالا رفتن حساسیت بدن در دوران قاعدگی، لیزر موهای زائد با درد بیشتری همراه خواهد بود. بنابراین پیشنهاد می‌شود طوری برنامه‌ریزی کنید که در این دوران این درمان را بر روی بدن خود انجام ندهید.

نوشیدن آب فراوان قبل از شروع لیزر موهای زائد، به طور موثری درد ناشی از سوزش لیزر را کاهش می‌دهد.

از نوشیدن قهوه و سایر نوشیدنی‌های کافئین‌دار قبل از لیزر کردن موهای زائد خودداری ، زیرا باعث افزایش درد ناشی از لیزر در بدن می‌شود.

اگر حین لیزر درمانی تحمل درد برای شما ممکن نبود، از پزشک معالج یا تکنسین دستگاه بخواهید کار را برای دقایقی متوقف کند و با گذاشتن کمپرس سرد در ناحیه مورد نظر درد آن را تسکین داده و سپس به کار ادامه دهید.

لیزر موهای زائد نیازی به موهای بلند ندارد بنابراین 24 ساعت قبل از درمان با لیزر موهای زائد موهای بدن خود را شیو کنید. لیزر موهای زائد کوتاه درد کمتری در مقایسه با لیزر موهای زائد بلند دارد.

از انجام لیزر موهای زائد، بلافاصله قبل و یا در زمان قاعدگی اجتناب کنید.

مراقبت از ناحیه لیزر شده پس از درمان

مراقبت از ناحیه ی لیزر شده

 به یاد داشته باشید که آن را آسان بگیرید

 اگر خط بیکینی، زیر بغل یا سایر نواحی بسیار حساس خود را لیزر کرده‌اید، باید لباس‌های گشاد بپوشید یا فعالیت بدنی خود را برای استراحت در طول روز کاهش دهید. همیشه محل درمان شده را تمیز و بدون عرق نگه دارید.

قبل از رفتن به بیرون، از ضد آفتاب استفاده کنید

پوست تحت لیزر، نسبت به آفتاب سوختگی حساس و مستعد خواهد بود. بنابراین بسته به ناحیه‌ای که لیزر کرده‌اید، ممکن است لازم باشد قبل از بیرون رفتن از ضدآفتاب استفاده کنید. اگر قبل از رفتن به ساحل یا سفر، قصد انجام لیزر موهای زائد را دارید بایستی قبل از رفتن تا زمان بهبودی را برنامه ریزی کنید و هر روز از ضدآفتاب استفاده کنید. برای حداکثر محافظت، از SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.

ناحیه لیزر شده را نخارانید

ممکن است پس از انجام لیزر دچار خارش شوید، اما خاراندن پوست یک مشکل بزرگ است. خاراندن پوست درمان شده، می‌تواند منجر به التهاب یا سوزش پوست شود. بنابراین ناحیه لیزر شده را به حال خود رها کنید و بگذارید بهبود یابد. اگر پس از درمان، خارش را تجربه می‌کنید از کیسه‌های یخی و داروهای بدون نسخه استفاده کنید و یا به یک حمام آرامش‌بخش و آرام بروید.

موانع درمان لیزر شامل موارد زیر است

لیزر موهای نازک و کرکی را از بین نمی برد.

کسانی که موهای قرمز یا خاکستری دارد ، گزینه مناسبی برای انجام لیزر نیستند. همچنین لیزر بر روی موهای کرکی و نازک اثر بخش نیست.

کسانی که تازه سولاریوم یا حمام آفتاب رفتند

افرادی که پوست های خود را برنزه کرده اند ، باید حداقل ۲ الی ۳ ماه صبر کنند تا رنگ پوستشان به رنگ طبیعی خود برگردد.

وجود تبخال فعال

در صورت وجود تبخال در ناحیه مورد نظر برای لیزر ، امکان انتقال ویروس و بروز عفونت وجود دارد. کسانی که تبخال فعال یا سابقه ی آن را دارند ، پزشک برای آنها داروهای ضد ویروسی تجویز می کند.

وجود زخم عفونتی

در صورت وجود یک زخم عفونتی بر روی بدنتان ، انجام لیزر باعث انتقال عفونت به نواحی دیگر بدن می شود.

مبتلا به بیماری های پوستی

در صورتی مبتلا به بیمارهای پوستی مانند پسوریازیس ، ویتیلیگو باشید ، در اثر انجام لیزر دچار زخم یا سوختگی می شود . و میزان درد حاصل از لیزر افزایش پیدا می کند.

خانم های باردار یا شیرده

البته سند قطعی ممنوعیت لیزر برای خانم های باردار معلوم نشده ، اما توصیه می شود انجام لیزر را این دوران انتخاب نکنید.