پرسش و پاسخ های رایج در مورد لیزر موهای زائد | سوالات رایج درباره لیزر موهای زائد |

پرسش و پاسخ در مورد لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یکی از امن ترین روش های حال حاضر برای از بین بردن موهای زائد شما می باشد و با توجه به دائمی بودن و هزینه و وقت آن بسیار به صرفه تر به نسبت بقیه راه های رفع موهای زائد اعم از وکس کردن یا اصلاح می باشد.

فاین فیس
فاین فیس

سوالات رایج در مورد لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یکی از امن ترین روش های حال حاضر برای از بین بردن موهای زائد شما می باشد و با توجه به دائمی بودن و هزینه و وقت آن بسیار به صرفه تر به نسبت بقیه راه های رفع موهای زائد اعم از وکس کردن یا اصلاح می باشد.شما در طول درمان کاملا متوجه خواهید شد رشد موها به طرز چشمگیری کاهش می یابد و تراکم خود را از دست می دهند.دستگاه لیزر موهای زائد می تواند به سرعت نواحی زیر بغل ( لیزر زیر بغل )، خط بیکینی ( لیزر بیکینی ) ، صورت، پاها و ... را بدون هیچ محدودیتی تحت درمان قرار دهد.به هیچ عنوان نگران درد لیزر موهای زائد نباشید که این درد به راحتی به کمک کرم بی حسی موضعی و قابلیت خنک کنندگی پوست دستگاه به کمترین حد خود می رسد.

فرایند حذف موهای زائد توسط لیزر به چه صورت است؟

لیزر موهای زائد زیر بغل

حذف موهای زائد با لیزر یک فرایند ساده است که از یک اشعه ی نور متمرکز شده بر روی پوست شما به منظور حذف موها استفاده می نماید. در واقع اشعه ی نور فولیکول های موی موجود در زیر پوست شما را هدف قرار می دهد و موجب متوقف شدن رشد مو ها از ناحیه ی ریشه می گردد. در هر بار استفاده از لیزر، بخشی از موها که در آن دوره از زمان در وضعیت رشد خود قرار دارند و یا به اصطلاح فعال هستند، حذف می گردند. از این رو جلسات متعددی برای حذف کامل موهای زائد نیاز است، زیرا همه موهای زائد در یک زمان مشخص در فاز رشد قرار نمی گیرند و فاز رشد موهای زائد متفاوت است. مدت زمان انجام فرایند لیزر بسته به اندازه محلی که قرار است توسط این روش پاک سازی شود متفاوت می باشد و می تواند از چند دقیقه تا یک ساعت متغییر باشد.

 کدام نوع لیزر برای هر نیاز خوب است؟

سه نوع محبوب لیزر عبارتند از:

لیزر دیود

لیزر دیود برای پوست روشن و تیره بسیار موثر است. نکته کلیدی در لیزر دایود، موفقیت در انتقال انرژی بالا به پوست است. انرژی توسط ملانین اطراف فولیکول مو جذب می شود اما به بافت اطراف تاثیر نمی گذارد. لیزر دایود از یک طول موج نور استفاده می کند که دارای نرخ جذب بالای ملانین می باشد. همانطور که ملانین گرم می شود، ریشه و جریان خون به فولیکول ها را از بین می برد و رشد مو را به صورت دائمی متوقف می کند. لیزر دایود فرکانس بالا و پالس کم ارائه می کند و برای انواع پوست استفاده می شود. لیزر دایود برای پوست های تیره تر موثرتر است. این لیزر برای موهای نازک تر و روشن تر کمتر تاثیر دارد. این لیزر نرخ تکرار سریعی دارد و مناطق بزرگی را پوشش می دهد و به درمان سریع مناطق بزرگتر می پردازد.

 لیزر الکساندریت

این لیزر سریع ترین نوع لیزر است و برای درمان مناطق بزرگتر در میان بیمارانی که لکه های سبز زیتونی دارند موثر است. این لیزر سریع ترین نوع لیزر است. این لیزر برای حذف مو از مناطق بزرگتر بدن مورد استفاده قرار می گیرد. این لیزر یکی از رایج ترین روش های حذف مو است.

 Nd YAG

این لیزر پالس بلند را می توان با خیال راحت برای تمام انواع پوست، از جمله برنزه استفاده کرد. این لیزر در مقایسه با انواع دیگر لیزرها برای موهای نازک یا روشن کمتر تاثیر دارد.

 لیزر IPL

تکنولوژی IPL (نور پالسی شدید) به طور فنی درمان لیزری نیست. این تکنولوژی از طیف گسترده ای از نور با طول موج های متفاوت استفاده می کند که منجر به انرژی غیرمتمرکز در اطراف مو و پوست می شود. در نتیجه انرژی زیاد و جذب کمتر در فولیکول منجر به تخریب موثر مو می شود. استفاده از نور باعث افزایش احتمال عوارض جانبی مانند سوختگی یا تغییر رنگ پوست می شود. IPL ها معمولا برای انواع پوست های نازک تر مناسب هستند.

آیا IPL دائمی است؟ بر خلاف آنچه که اغلب ادعا می شود، IPL روش دائمی حذف موی نیست بلکه یک روش دائمی در کاهش مو است. اگر چه IPL به طور دائم موهای بدن را کاهش می دهد، اما به طور دائمی باعث از بین رفتن موها نمی شود.

آیا IPL مانند لیزر موهای زائد است؟ اغلب IPL و لیزر اشتباه گرفته می شوند. IPL یک نور پالسی شدید است که با استفاده از طیف کامل نور با طول موج های مختلف عمل می کند، در حالی که لیزر از یک طول موج خاص نور استفاده می کند. ... هدف رنگ فولیکول مو است.

 فاصله زمانی بین جلسات لیزر چقدر است؟

لیزر موهای زائد صورت

 لیزر موهای زائد می‌تواند یک روش بسیار موثر باشد اما از آنجایی که یکی از خدمات قابل ارائه در علم پزشکی است کمی قابلیت تغییر در آن وجود دارد. هدف از درمان با لیزر برطرف کردن موهای زائد در فاز فعال رشد است. اگر چه ما دوست داریم همه موها به صورت همزمان در فاز فعال رشد قرار داشته باشند فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد از آنها در مرحله آناژن قرار دارند که این مسئله به این معنا است که در هر جلسه فقط ۲۰ درصد از موهای زائد به صورت موثر تحت درمان قرار می‌گیرند. به این ترتیب شما به چندین جلسه درمان با لیزر نیاز دارید تا همه موهای زائدتان از بین برود البته این مسئله در همه افراد یکسان نیست و پزشک بر اساس میزان رشد موهای زائد شما ممکن است پیشنهاد دیگری داشته باشد. بر اساس تجربه ما معمولا فاصله بین جلسات لیزر از ۴ هفته تا ۱۰ هفته متغیر است.

لیزر موهای زائد برای چه کسانی بهتر هستند؟

این روش برای افرادی که دارای موهای تیره و پوست روشن هستند، بهترین اثر را دارد.

 پس از چند جلسه لیزر چه تعداد موهای زائد شروع به ریزش می‌کنند؟ 

 تعداد موهای زائدی که در هر جلسه از لیزر شروع به ریزش می‌کنند می‌تواند متغیر باشد. به طور کلی موهای زائد در سه مرحله شروع به رشد می‌‌نمایند و لیزر موهای زائد فقط بر روی موهای که در فاز فعال رشد قرار دارند تاثیر خواهد گذاشت. در صورتی که موهای زائد در این فاز قرار داشته باشند باید به طور دائمی از بین بروند. برخی از موهای زائد فوراً از فولیکول‌ها جدا می‌شوند حال آنکه ممکن است برخی دیگر به رشد خود ادامه دهند و چند هفته بعد شروع به ریزش نمایند. ما معمولاً به مراجعه کنندگان خود پیشنهاد می‌کنیم که برای لیزر موهای زائد صورت و گردن هر چهار هفته یک بار مراجعه کنند و برای سایر نقاط بدن و از گردن به پایین هر ۶ هفته یک بار تا همه موهای زائد به طور صحیح وارد فاز فعال رشد شوند. در برخی موارد ممکن است پس از لیزر موهای زائد تعداد آنها افزایش پیدا کند حال آنکه در برخی دیگر تعداد آن‌ها کاهش پیدا کند که این مسئله به فاز رشد موها بستگی دارد.

پس از اتمام جلسات لیزر، تا چه مدت با رشد مو مواجه نخواهیم شد؟

 غالبا پس از چهار تا شش جلسه هر شش ماه یک بار باید به کلینیک ها مراجعه کنید. و رشد موها را اتا هشتاد درصد کاهش دهید.

 آیا حذف موهای زائد با استفاده از لیزر دردناک است؟

لیزر موهای زائد درد دارد؟

این مساله که آیا انجام لیزر برای شما آزار دهنده و درد آور خواهد بود یا خیر کاملا بستگی به میزان حساسیت شما و مقاومت بدن شما در برابر درد دارد. برخی افراد در جلسات لیزر خود اعلام نموده اند که هیچ دردی احساس نکرده اند و تنها حسی شبیه به مالیده شدن یک جسم بر روی پوست خود را داشته اند و برخی دیگر اعلام نموده اند که درد آن شبیه به درد نیشگون گرفته شدن است. البته همان طور که گفته شد این مساله کاملا به میزان حساسیت افراد بستگی دارد اما در حالت کلی می توان گفت که هیچ درد جدی و آزار دهنده ای در روش درمانی با لیزر وجود نخواهد داشت که برای فرد غیر قابل تحمل باشد.

لیزر موهای زائد چه عوارضی دربر دارد؟ ( عوارض لیزر موهای زائد )

هرگز بعد از لیزر در معرض نور آفتاب قرار نگیرید چون با سوختگی و لک های سفید پوستی مواجه می شوید.در صورت عدم  مراقبت‌های لازم پس از لیزر و دستکاری زخم ها پوستتان تاول خواهد زد و با اسکار پوستی مواجه می شوید. علاوه لیزر کردن پوست توسط افراد غیر متخصص و ناآشنا می تواند باعث بروز زخم، لک یا تاول پوستی می شود.

 آیا شیو کردن می‌‌تواند باعث رشد سریع‌تر و افزایش ضخامت موهای زائد شود؟ 

 این شایعه در خصوص شیو کردن وجود دارد که باعث افزایش ضخامت موهای زائد و رشد سریع‌تر آنها می‌‌شود زیرا نوک موهای زائد نرم است و در صورتی که برای مدتی دست کاری نشوند و در معرض نور قرار بگیرند رنگ آنها به صورت بالقوه روشن می‌شود. اما موهایی که به تازگی شیو شده باشند رشد مجدد نوک آنها تیز و زبر است و هنگامی که مقابل نور قرار می‌گیرند به رنگ تیره دیده خواهند شد.

آیا پس از لیزر امکان برگشت و رشد دوباره مو وجود دارد؟

حتی پس از لیزر، گاهی موها دوباره رشد می‌کنند. ممکن است باز هم نیاز به انجام جلسات درمانی دوره‌ای بلند مدت برای حفظ اثر بخشی لیزر موهای زائد وجود داشته باشد. به طور مثال موهای زیر بغل در طول یک دوره ۵ ماهه چرخه رشد خود را کامل می‌کنند و دوره رشد برای موهای پا در حدود ۱۲ ماه به طول می‌انجامد.از علل دیگری که انجام چندین جلسه را به یک امر ضروری برای رسیدن به حداکثر اثر گذاری تبدیل می‌کند، بحث هورمون‌های بدن است. به طور مثال بالای لب‌ها یا چانه و بیکینی بیشتر از بخش‌های دیگر بدن مانند پاها یا زیر بغل تحت فرمان هومون‌های بدن هستند.این بدان معنی است که این نواحی ممکن است نیازمند انجام جلسات بیشتر باشد. چرا که به دلیل فعالیت‌های هورمونی در زمان انجام درمان فعالیت موهای آن نواحی ممکن است بیشتر یا کمتر از بخش‌های دیگر بدن باشد.

 چه موقع باید قبل از لیزر موهای زائد از شیو کردن اجتناب کرد؟

 بهترین کار این است که یک روز قبل از لیزر یا روزی که قرار است موهای زائد شما لیزر شود شیو کنید. برای این کار از یک تیغ تازه و تیز به همراه کرم مخصوص اصلاح استفاده کنید تا از سوختگی پوست ناشی از تیغ کشیدن جلوگیری شود. در برخی از مراکز لیزر در صورتی که فرد شیو نکرده باشد موهای زائد او شیو می‌شود که به علت خشک بودن پوست احتمال بروز التهاب و بریدگی پوست وجود دارد به همین دلیل بهتر است که در منزل شیو کنید.

کدام داروها را باید قبل از لیزر متوقف کنید؟

هر گونه داروئی که حساسیت به نور داشته باشد باید حداقل یک هفته قبل از درمان متوقف شود و همچنین راکوتان و اکثر آنتی‌بیوتیک‌هایی که حساسیت به نور دارند. بیماران نباید از مراقبت‌های پوستی با فعالان قوی مانند رتینوئید و اسیدهای هیدروکسیل (لایه بردار) استفاده کنند، این ترکیبات باعث آسیب‌پذیر شدن پوست در برابر خورشید و تحریک در طول دوره درمان می‌شوند. اگر مطمئن نیستید که داروی شما می‌تواند با لیزر تداخل داشته باشد، با دکتر خود مشورت کنید.

نتایج لیزر موهای زائد از چه زمانی دیده می‌شود؟

از بین بردن موهای زائد

چرخه رشد و مرگ مو ممکن است طی چند هفته اتفاق بیفتد. پس از آن مو به دوره استراحت وارد می‌شود که این دوره خود می‌تواند تا ۲۴ هفته به طول انجامد. طول مدت این دوره در بخش‌های مختلف بدن متفاوت است.

 آیا لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی باعث قرمزی، تورم، خارش و جوش می‌شود؟ 

 پاسخ این سوال مثبت است ممکن است شما در چند جلسه اول درمان با لیزر دچار تورم و خارش پوست شوید و بروز قرمزی پوست عنوان یکی از عوارض جانبی لیزر بسیار شایع است. شما می‌توانید از ژل آلوئه ورا برای تسکین پوست و کاهش التهاب استفاده کنید. شیو کردن می‌‌تواند پس از لیزر باعث التهاب موضع مورد نظر شود.

 آیا فقط پزشک متخصص پوست باید این کار را انجام دهد؟

پزشک متخصص برای انجام لیزر موهای زائد

بله. بهتر است متخصص پوست لیزر موهای زائد انجام دهد زیرا دستگاه‌ها و پوست‌های مختلف را می‌شناسد و کار را صحیح انجام می‌دهد.( بهترین کلینیک لیزر موهای زائد )

آیا ممکن است این لیزر باعث تیرگی پوست شود؟

اگر باعث سوختگی شود ممکن است پوست را تیره کند اما در حالت عادی پوست را تیره نمی کند.

آیا  لیزر موهای زائد روی باروری و غدد لنفاوی تاثیر می گذارد؟

خیر. لیزری که در ناحیه بیکینی یا زیر بغل انجام می‌شود هیچ ارتباطی با اجزای داخلی بدن مثل تخمدان یا بافت سینه ندارد و هیچ آثار بدی نمی‌گذارد. این مسئله در جهان مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شده است که میزان نفوذ لیزر در پوست خیلی کم و شاید در حد چند میلی‌متر است بنابراین اصلا به بافت‌های زیری نمی‌رسد که بخواهد مشکلی ایجاد کند. انرژی لیزر به صورت گرما آزاد می‌شود و گرما در عمق بافت نفوذ نمی‌کند بلکه فقط تا قسمت‌های سطحی از پوست نفوذ می‌کند.

آیا انجام این لیزر در بارداری ممنوع است؟

در بارداری بهتر است از لیزر استفاده نشود اما در شیردهی مشکلی ندارد.( لیزر و ناباروری )

آیا ممکن است بیماری های واگیردار پوستی مثل زگیل از طریق دستگاه لیزر منتقل شوند؟

بله، ممکن است. در این زمینه گزارش‌هایی بوده است. اگر دستگاه لیزر آلوده به ویروس زگیل یا ویروس‌های دیگر باشد ممکن است این ویروس به فرد دیگر منتقل شود بنابراین کسی که به این بیماری‌ها مبتلاست باید حتما پزشک را از آن آگاه کند و استفاده از لیزر را تا زمان رفع ویروس و درمان بیماری به تعویق بیندازد.

چه کسانی نباید از این لیزر استفاده کنند؟

کسانی که باردار هستند، کسانی که بیماری‌های عصبی دارند و ممکن است جای لیزرشان را بکنند و دستکاری کنند و کسانی که به خاطر شغل‌شان مجبورند ساعات طولانی در آفتاب باشند و همچنین کسانی که در محل مورد نظر، عفونت فعال یا زخم دارند باید تا زمان بهبود عفونت و زخم‌شان صبر کنند و از لیزر موهای زائد استفاده نکنند.

 تا چه مدت پس از لیزر باید از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید خودداری کرد؟ 

 معمولا پس از لیزر به مراجعه کنندگان خود توصیه می‌کنیم که حداقل به مدت ۷ تا ۱۰ روز از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید خودداری کنند تا ریسک بروز عوارض احتمالی لیزر به حداقل برسد. به طور کلی اجتناب از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید و استفاده از کرم ضد آفتاب و کلاه و لباس پوشیده در طول درمان با لیزر می‌تواند ریسک بروز عوارض جانبی از قبیل سوختگی پوست و تغییر رنگدانه‌های پوستی را کاهش دهد زیرا معمولاً پوست که برنزه شده است بیشتر مستعد بروز عوارض جانبی حاصل از لیزر موهای زائد است.

 آیا لیزر موهای زائد نوجوانان خطرناک است؟ 

 لیزر موهای زائد نوجوانان به اندازه لیزر بدن بزرگسالانی که ۱۸ سال به بالا سن دارند خطرناک است و با عوارض جانبی همراه است. نوجوانان می‌توانند در صورت رضایت پدر و مادر تحت درمان با لیزر قرار بگیرند و موهای زائد آنها با فناوری لیزر برطرف شود. نوجوانان نیز باید همانند بزرگسالان از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید اجتناب کنند تا ریسک تغییر رنگ پوست پس از لیزر و بعد از آن به صفر برسد.

 آیا لیزر می‌تواند باعث بسته شدن منافذ پوست شود؟ 

شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که منافذ پوست آنها بسیار بزرگ است و از این وضعیت ناراحت هستید باید خدمت شما عرض کنیم که لیزر می‌تواند با از بین بردن فولیکول‌های مو به کاهش اندازه منافذ پوست کمک کند.

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟

در حال حاضر هیچ تحقیقی، ایجاد سرطان در اثر لیزر را نشان نداده است. اما برخی از خطرات مانند قرمزی، زخم و تغییر رنگ در منطقه تحت درمان وجود دارد.

 قیمت لیزر موهای زائد چقدر است

قیمت لیزر موهای زائد

عوامل متعددی در تعیین قیمت لیزر موهای زائد نقش دارند که این موارد عبارت هستند از تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر، نوع دستگاه لیزر مورد استفاده، رنگ مو و اصول قیمت گذاری لیزر در کلینیک لیزر. مسئله مهمی که باید به آن توجه کنید این است که شما بدون شک به چند جلسه درمان با لیزر نیاز خواهید داشت که به طور معمول بر اساس موضعی که تحت درمان قرار می‌‌گیرد و طول چرخه رشد موها حدودا به ۵ تا ۸ جلسه درمان با لیزر نیاز خواهید داشت. قیمت لیزر موهای زائد نقاط کوچک از قبیل چانه و زیر بغل بسیار کمتر است و سایر نقاط بدن مانند لیزر کامل پا گران قیمت است. دوباره خاطرنشان می‌کنیم که به علت استفاده از نوع دستگاه لیزر، مرکز لیزر مورد نظر و متخصص و تجربه اپراتور لیزر بهتر است درباره قیمت لیزر اطلاعات کافی را به دست بیاورید تا بدانید که قرار است چه مبلغی را پرداخت نمایید. همه افراد نتایج یکسانی را از لیزر بدست نمی‌آورند و همه آنها به یک برنامه مشخص برای لیزر نیاز ندارند.

آیا پوست پس از لیزر تیره می شود؟

غالبا هر سوختگی با تیرگی پوست همراه است. ولی تیرگی پوست به وسیله لیزر موهای زائد تاکنون گزارش نشده است.

منبع : مجله پزشکی فاین فیس