توضیح کامل در مورد جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی، پرسش های قبل از عمل بینی، تصاویر + فیلم عمل بینی پزشکان معروف

تبلیغات در مجله پزشکی

جراحی بینی جز جراحی های زیبایی و هم درمانی محسوب می شود. چرا که پس از جراحی بینی هم در ظاهر فرد تغییر به وجود می آید و هم اگر مشکلاتی از قبیل انحراف، پلیپ و غیره داشته باشد رفع می گردد. عمل جراحی بینی در ایران بسیار مرسوم می باشد به همین دلیل جراحان بینی در ایران به دلیل تجربه زیاد در این زمینه جز بهترین جراحان بینی دنیا محسوب شده و گاهی شاهد هستیم که افراد از خارج از کشور برای انجام جراحی بینی به ایران سفر می کنند. اگر شما هم قصد انجام این جراحی را دارید باید اطلاعات کاملی در این زمینه داشته باشید و سپس با آگاهی کامل تصمیم قطعی خود را برای این عمل بگیرید. ما در این مجله راجع به تمامی سوالاتی که در ذهن شما شکل گرفته و یا حتی موضوعاتی که شما هیچ اطلاعی از آنها ندارید و نیاز به دانستن آنها دارید صحبت می کنیم. در واقع در یک زمان کوتاه و مطالعه مقالات موجود در این مجله همه نکات مربوط به این جراحی را یاد می گیرید. موضوعاتی که در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد شامل موارد زیر می باشد.

 • فعالیت های قبل از عمل جراحی بینی
 • فعالیت های بعد از عمل جراحی بینی
 • سوالاتی که باید در جلسه مشاوره از جراح بینی خود بپرسید
 • معیارهای عمل بینی (جراحی بینی) خوب و موفق
 • تفاوت عمل جراحی بینی باز و بسته

افرادی که برای انجام جراحی بینی اقدام میکنند با فکر زیباتر شدن و تغییر واضح در چهره شان زیر تیغ جراحی می روند واگر نتیجه عکس انتظارشان باشد به طبع حال خوبی نخواهند داشت.
از طرفی بینی یکی از مهم ترین اعضای بدن است که عملکرد آن نقش حیاتی برای انسان دارد و کوچک ترین اختلال برای این عضو می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد پس برای آنکه به زیبایی برسیم نباید سلامتی را نادیده بگیریم و در مرحله اول با مراجعه به پزشک متخصص سلامتی خود را تضمین کنیم سپس به زیبایی دست بیابیم. 
گاهی در کنار مشکلات ظاهری، اختلال داخلی از جمله پولیپ،  انحراف تیغه بینی و بزرگی شاخک بینی وجود خواهد داشت و علاوه بر رفع مشکل به زیبایی هم می توان فکر کرد.
تصمیم گیری برای جراحی بینی باید با درک انتظارات خود از جراحی بینی آغاز شود.
مشاوره با یک جراح با تجربه اولین قدم در راستای درک فرآیند جراحی بینی است. این کار می تواند به شما کمک کند که ظاهر بینی خود را بهتر بررسی کنید و به دکتر خود بگویید که دقیقا چه انتظاری از جراحی بینی دارید.

جراحی بینی برای چه کسانی مناسب است؟

 

جراحی بینی برای چه کسانی مناسب است

 • افرادی که از بینی فعلی خود ناراضی هستند
 • افرادی که احساس می کنند بینی شان با افزایش سن در حال تغییر است و از این تغییر ناراضی هستند
 • افرادی که یک قسمت از بینی شان بدشکل است و می خواهند آن را اصلاح کنند
 • کسانی که سن مناسبی برای جراحی بینی دارند. با این که جراحی بینی بین جوانان و نوجوانان محبوب تر است اما نوجوانان بهتر است حداقل تا ۱۷ یا ۱۸ سالگی صبر کنند رشد و تغییر بینی آن ها کامل شود.

جراحی بینی برای چه کسانی توصیه نمی شود؟

 • کسانی که انتظارات واقع بینانه ندارند.
 • کسانی که پوست یا غضروف بینی آنها خیلی ضعیف بوده و از نظر ساختاری کامل نیست
 • کسانی که به اجبار دیگری می خواهند جراحی بینی انجام دهند
 • کسانی که سنشان برای جراحی بینی مناسب نیست (جراحی بینی بهتر است بین محدوده ی سنی ۱۸ تا ۴۰ سال انجام شود)
 • کسانی که به دنبال یک بینی بی نقص هستند
 • کسانی که دچار اختلال بدشکلی بدن ( یک اختلال روانی است که فرد مرتبا از اعضای بدن خود ایراد می گیرد) یا هر گونه اختلال روانی دیگری هستند
 • کسانی که می خواهند بینی خود را شبیه یک هنرپیشه یا فرد دیگر در بیاورند
 • کسانی که در یک مرحله ی بحرانی زندگی هستند ( به عنوان مثال مرگ کسی که دوستش دارند)

انواع عمل جراحی بینی

 

عمل بینی طبیعی

 عمل بینی طبیعی

اکثریت آقایان و نیز بسیاری از خانم ها این مدل بینی را می پسندند. منظور از بینی طبیعی این است که اشکالات ظاهری بینی مانند قوز بینی، افتادگی نوک بینی، انحراف ظاهری، پهنای نوک بینی به نحوی وضع شوندکه بینی در عین حال که زیبا تر و شکیل تر می شود، ظاهری به اصطلاح “عملی” و  “مصنوعی” پیدا نکند.
به عبارت دیگر  اگر شخصی بعد از عمل بینی شخص را ببیند متوجه عمل جراحی زیبایی در وی نخواهد شد.
البته طبیعی بودن به معنای باقی ماندن مقداری از اشکالات اولیه و بزرگی بینی نیست بلکه به معنی تناسب کامل بینی با سایر اجزای صورت و باقی نماندن عوارض ظاهری جراحی مانند جای بخیه، فرو رفتگی زیاد در ناحیه پشت و پره های بینی و کوچک تر از حد شدن سوراخ های بینی می باشد.
بینی های طبیعی علاوه بر حفظ تناسب اجزای صورت عموما از عملکرد بهتری برخوردار هستند و سلامتی شخص بعد از عمل جراحی حفظ خواهد شد. 

عمل بینی نیمه فانتزی

 

عمل بینی نیمه فانتزی

تقریبا نیمی از خانم های متقاضی عمل جراحی زیبایی بینی خواهان بینی نیمه فانتزی هستند.
منظور از بینی نیمه فانتزی مدلی است که ضمن حفظ تناسب سایز و شکل بینی با سایر اجزای صورت نوک بینی کمی از حالت طبیعی سربالاتر و قوس پشت بینی نیز کمی بیشتر باشد.
در این مدل پهنای بینی از روبرو و سایز سوراخ ها نیز کمی از حالت طبیعی باریکتر خواهد بود.
در این مدل نیز بینی ظاهر غیر طبیعی و “عملی” ندارد نوک بینی بیش از حد بالا نرفته و ظاهر به اصطلاح “خوکی” پیدا نمی شود و همچنین قوس پشت بینی به حالت “سرسره ای” تبدیل نمی شود.
مدل نیمه فانتزی هر چند مقداری کوچکتر و ظریف تر از مدل طبیعی است اما باید به خاطر داشت که عملکرد تنفسی بینی ممکن است به اندازه مدل طبیعی، کاملا مطلوب نباشد. در این رابطه باید حتما قبل از جراحی بینی از سلامتی کامل پس از عمل اطمینان کسب کنید.

مدل های غیر طبیعی بینی

برخی از متقاضیان عمل جراحی زیبایی بینی خواهان مدل های غیر طبیعی بینی هستند. از مشخصات این مدل ها بالا رفتن زیاد نوک بینی، قوس بیش از اندازه در پشت بینی فرو رفتگی زیاد ناحیه پره های بینی و کوچک شدن زیاد سایز بینی است.
نتیجه این عمل ها این است که بعد از عمل در نگاه اول ظاهر غیر طبیعی و به اصطلاح “عملی” بینی مشهود و نمایان است.
این موضوع شاید در کوتاه مدت و به خصوص در سنین کمتر برای برخی مطلوب  باشد ولی در دراز مدت موجب  نارضایتی و گاهی انگشت نما شدن شخص شده و بعد از چند سال این افراد به دنبال عمل ترمیم و اصلاح شکل “غیر طبیعی” بینی خود خواهند بود.
به علاوه اکثر این افراد دچار مشکل تنفسی و بویایی خواهند شدکه عوارض ناشی از این عمل “غیر اصولی” را مضاعف خواهد کرد.

ترس از عمل بینی

 

ترس از عمل بینی

هر بیمار متقاضی جراحی بینی با دیگری متفاوت است. هیچ‌گاه نمی‌توان دو بیمار متقاضی جراحی بینی را پیدا کرد که نگرانی و درخواست‌های کاملاً یکسانی داشته باشند. اگرچه بر اساس مشاوره‌های انجام‌شده با بیماران می‌توان گفت برخی مسائل و نگرانی‌ها برای همه اتفاق می‌افتد. گاهی در بین بیمارانی که جراحی بینی پیش رو دارند نگرانی‌های مشخص و یکسانی دیده می‌شود.

اگر شما فکر می‌کنید که نمی‌توانید درد ناشی از جراحی را تحمل‌ کنید، در طول مشاوره این موضوع را با پزشک جراح خود در میان بگذارید تا جراح بتواند در این خصوص به شما مشاوره داده و نگرانی‌های شما را برطرف سازد. جراح همچنین می‌تواند در خصوص استراحت در منزل با شما مشورت کند تا اطمینان حاصل شود که شما زمان کافی برای استراحت و بهبودی کامل را در مراحل درمان دارا هستید.

چند راهکار برای کاهش ترس از جراحی بینی

در خصوص انتظارات خود واقع‌گرا باشید

اولین و مهم‌ترین مسئله این است که تمامی امکانات و محدودیت‌های یک جراحی را درک کنید. جراح چندین بار قبل از عمل جراحی فرایند جراحی را با شما بررسی می‌کند و در خصوص تکنیک‌هایی که استفاده می‌کند و همچنین نتیجه جراحی  برای شما توضیحاتی ارائه می‌دهد. موفق‌ترین نتایج زمانی رخ می‌دهند که بیماران رفتاری مناسب و انتظاراتی هم‌ردیف با تفکرات پزشک داشته باشند. اگر در خصوص تغییراتی که می‌تواند در جراحی باعث زیباتر شدن شما شود، خوش‌بین‌تر باشید شانس رضایت شما از نتیجه جراحی بیشتر می‌شود و از ترس شما قبل از جراحی می‌کاهد.

بدنی سالم داشته باشید

قبل از انجام جراحی بدن باید در سالم‌ترین و بهترین حالت خود باشد تا بتواند بعد از جراحی به‌صورت کامل درمان شود. به‌شدت توصیه می‌شود که قبل از جراحی زمانی را برای پیدا کردن آرامش و کاهش دادن استرس‌های غیرضروری اختصاص دهید. تهیه کردن زودهنگام مواردی که در طول دوران بهبودی به آن احتیاج دارید مانند داروهای مسکن و غذاهای سالم می‌تواند به شما این اطمینان را بدهد که در مدت زمان مرخصی فقط بر روی استراحت تمرکز خواهید کرد.

باید از نیازهای خود حمایت کنید

در طول دوران بهبودی حضور دوستان و خانواده می‌تواند یک کمک بزرگ باشد. آن‌ها نه‌تنها می‌توانند در خصوص کمک‌های فیزیکی به شما کمک کنند بلکه می‌توانند با حضور خود در زمانی که شما تغییرات ظاهری را تجربه می‌کنید از شما حمایت کنند. یک رفتار صبورانه و به دور از قضاوت از سوی کسانی که دوستشان دارید می‌تواند به شما کمک کند تا در طول تمامی مراحل درمان دید بهتری داشته باشید و در حالی که ورم ناشی از جراحی بهبود می‌یابد بر روی کوچک‌ترین تغییرات روزانه حساس نشوید.

دیگر راهکارها

راهکارهای زیادی وجود دارند که می‌توانند به شما در جلوگیری از عوارض ناشی و ترس از عمل بینی کمک کنند. جراح زیبایی متخصص و باتجربه انتخاب کنید. خود را کاملاً آماده کنید. اگر سیگار می‌کشید برای بهبود جراحی سیگار را ترک کنید چراکه کشیدن سیگار برای جراحی بینی مناسب نیست. تمامی دستوراتی را که جراح قبل و بعد از جراحی به شما می‌دهد را رعایت کنید. همچنین از مواردی برای جلوگیری از عوارض ناشی از جراحی دوری ‌کنید. عواملی مانند سیگار کشیدن، آفتاب گرفتن و دوری از هر چیزی که بعد از جراحی باعث آسیب به بینی می‌شود.

فعالیت های قبل از عمل جراحی بینی

 

نکات قبل از جراحی بینی

حتماً از ۸ ساعت قبل از جراحی ( شب قبل از عمل بینی ) ناشتا باشید. یعنی هیچ چیز حتی آب نباید در طول این مدت مصرف شود .به عنوان مثال اگر شما ساعت ۸ صبح روز دوشنبه وقت جراحی بینی دارید باید از ساعت ۱۲ شب یکشنبه چیزی نخورید و ناشتا باشید. زیرا در هنگام بیهوشی اگر چیزی داخل معده باشد، ممکن است محتویات معده برگشت کرده و وارد  مجرای تنفسی گردد. هرچند که وجود یک لوله پلاستیکی در نای شما در هنگام جراحی خطر این حادثه را پائین می آورد، اما اگر معده خالی نباشد باز هم احتمال خطر وجود دارد.

شب قبل از عمل، حتما دوش بگیرید و چانچه مضطرب هستید از یک آرام‌بخش ضعیف برای کمک به خوابتان استفاده کنید.

شب قبل از عمل بهتر است نیم ساعت پیاده روى کنید.

صبح روز عمل حتما صورت خود را با صابون ملایمی بشوید و از مصرف هرگونه ماده آرایشی حتی کرم بروی پوستتان خودداری کنید.

بهتر است در روز جراحی بینی لباسی بپوشید که از جلو دکمه داشته باشد و نیازی نباشد که آن را از سرتان خارج کنید.

آقایان بهتر است در صورت امکان صورت خود را اصلاح کنند.

خانم ها باید لاک ناخن و یا ناخن مصنوعی نداشته باشند این کار به دلیل مسائل بهداشتی است. و کنترل کردن تغییر رنگ ناخن ها بعد از عمل بینی مهم می باشد که داشتن لاک یا ناخن مصنوعی مانع از این کار می شود.

حداقل یک نفر همراه داشته باشید.

شب قبل، ساعت عمل خود را با خانم منشی قطعى فرمایید.

دفترچه بیمه خود را همراه داشته باشید.

نکات بعد از جراحی بینی

رعایت نکات بعد از جراحی بینی ،باعث می شود که عمل بینی شما زودتر به نتیجه برسد.

روز اول بعد از عمل بینی استراحت کامل داشته باشید و از رژیم غذایی مایعات سرد استفاده کنید.

کمپرس سرد تا ۴۸ ساعت اول (قبل از در آوردن تامپون ها) هر دو ساعت یکبار به مدت ۲۰ دقیقه روی کبودیها و کمپرس گرم ۴۸ ساعت دوم (بعد از در آوردن تامپونها) برای کم کردن کبودی و تورم به همان صورت استفاده گردد.

در هفته های اول از خندیدن و حرف زدن زیاد خودداری نمایید.

بعد از عمل بینی تا یک هفته استراحت نسبی داشته باشید ، از فعالیتهای جسمی زیاد ،ورزش کردن ،بلند کردن اجسام سنگین خوداری و بیشتر استراحت کنید.

تا زمانی که بینی شما شکل نگرفته است از قرار گرفتن در محیط های شلوغ مانند مترو و اتوبوس که احتمال برخورد شما با افراد زیاد است خود داری نمایید.

بعد از عمل بینی از خوردن غذاهای سفت که به جویدن زیاد نیاز دارد خودداری و از غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید.

 به حالت نیمه نشسته استراحت کنید واز دو عدد بالشت درزیر سر استفاده گردد و از پایین نگه داشتن سر به مدت طولانی خودداری شود.

در روزهای اول هنگامی که می خواهید از خواب بیدار شوید از افراد دیگر کمک بگیرید چون ممکن است سرگیجه داشته باشید .

از مسواک نرم استفاده کنید و سعی کنید  لباس های دکمه دار بپوشیدکه هنگام پوشیدن با بینی شما تماس نداشته باشد .

داروهای تجویز شده توسط پزشک مرتب مصرف شود و از مصرف داروهای اضافی خودداری نماید.

از فین کردن خودداری نمائید و در صورت داشتن ترشح یا خونابه با دستمال کاغذی نرم بینی را خشک نمائید.

در هفته های اول به علت جمع شدن ترشحات بینی و خشک شدن آن ممکن است تنفس برای شما مشکل شود برای حل این مساله شما می توانید روزانه چند نوبت از محلول سرم نمکی با استفاده از یک سرنگ ۲۰ سی سی در حالی که در دستشویی ایستاده اید بینی خود را تمیز کنید در حین شستشو مراقب باشید چسب های بینی خیس نشود .

از صحبت کردن طولانی و مکالمات تلفنی و فعالیتهای اجتماعی زیاد حداکثر به مدت دو هفته اجتناب کنید. ازکشیدن سیگار به مدت دو ماه اجتناب و از مجاورت با افراد سیگاری بپرهیزید.

به مدت ۲ ماه از عینک آفتابی یا طبی استفاده نکنید در صورت نیاز می توانید از لنز طبی استفاده کنید .

در ماه های اول از قرار گرفتن در زیر نور آفتاب و محیط های خیلی گرم مثل سونا خود داری نمایید زیرا حرارت موجب تورم بافت ها می شود ، در صورت نیاز می توانید هنگام قرار گرفتن در زیر نور آفتاب از کلاه های لبه دار و ضد آفتاب استفاده کنید.

قبل از برداشتن گچ در صورت نیاز به استحمام ، از وان یا ریختن آب با ظرف روی بدن استفاده کنید. از دوش گرفتن جدا خودداری و زمان حمام کوتاه باشد و از گرمای زیاد و بخار اجتناب کنید زیرا موجب تورم بیشتر بینی خیس شدن پانسمانها خواهد شد.

بعد از کشیدن تامپونها ، به مدت ۶ ماه بینی را با سرم سدیم کلراید روزی ۳ بار به نحوی که به شما آموزش داده خواهدشد شستشو دهید.

تا۶ماه از ضربه زدن به بینی جدا خودداری کنید .

و در نهایت هر مساله که به نظرتان می رسد را در کاغذی یادداشت کنید و در هنگام ملاقات با دکتر خود  بپرسید .

انواع جراحی پلاستیک بینی

 

تفاوت جراحی بینی باز و بسته

جراحی بینی باز

جراحی بینی باز روشی است که محدودیت های روش اولیه جراحی بینی به صورت بسته را رفع کرده و برای بینی هایی که مشکلات جدی تری دارند و دلیل جراحی فقط زیباتر شدن بینی نیست نتیجه بهتری خواهد داشت.

جراحی زیبایی بینی ( عمل بینی گوشتی ، عمل بینی استخوانی ، عمل بینی طبیعی ) امروزه متقاضیان زیادی دارد و جزء پر طرفدارترین عمل های زیبایی است ، عمل زیبایی بینی از طریق جراحی بینی باز یا جراحی بینی بسته انجام می شود.

تکنیک های جراحی بینی با توجه به نوع ایراد بینی و نظر فرد توسط بهترین جراح بینی تعیین می شود.

در رینوپلاستی بینی به روش باز ، برشی بر روی کلوملا ایجاد می شود و پوست را از ساختار بینی جدا کرده سپس تغییرات را اعمال می کند و در آخر پوست بدون تغییر روی استخوان بینی قرار می گیرد.

جراحی بینی بسته

در این روش تمامی برش های جراحی داخل بینی ایجاد می شود و پوست بینی به میزان بسیار کمی از اسکلت بینی جدا شده و توسط ابزار مخصوصی بالا نگه داشته می شود و جراح بینی اقدام به اعمال تغییرات روی بینی می نماید.

لیست بهترین جراحان بینی

 

منبع: مجله پزشکی فاین فیس

مطالب مفید و خواندنی در رابطه با جراحی بینی

اپراتک آکادمی مو به مو مجله پزشکی فاین فیس آخرین مطالب