;

جراحی چال گونه | هزینه ی دیمپل پلاستی | مراحل جراحی زیبایی چال گونه | عوارض جراحی چال گونه

همه چیز درباره ی جراحی چال گونه

دیمپل پلاستی,چال گونه,جراحی چال گونه,هزینه جراحی ,هزینه جراحی چال گونه,عوارض جراحی چال گونه,هزینه عمل دیمپل پلاستی
فاین فیس FineFace فاین فیس FineFace
مجله پزشکی، پوست، مو و زیبایی فاین فیس
Valiasr
Tehran, Tehran, 31356-854785 Iran
https://fineface.ir/
  • 26/9/1398 20/7/1399

چال گونه (چال خنده) به‌طور عادی می‌تواند در هر دو سوی صورت وجود داشته باشد و معمولاً زمانی آشکار می‌شود که عضلات صورت در حال حرکت هستند. یک چال گونه طبیعی معمولاً زمانی تشکیل می‌شود که یک نقص کوچک در عضلات گونه وجود داشته باشد...

جراحی چال گونه چیست؟

جراحی چال گونه یا دیمپل‌پلاستی نوعی جراحی پلاستیک و زیبایی است مثل کاشت مو ، پروتز لب ، جراحی بینی ، برداشتن خال و  .... که برای ایجاد چال گونه انجام می گیرد. چال گونه در موقع لبخند در پایین گونه پدیدار می شود. بعضی افراد نیز چال چانه دارند. همه افراد با این ویژگی به دنیا نمی آیند.براساس اعتقادات سنتی مردم آسیا، وجود یک زنخدان یا چال خنده در صورت فرد نشان دهنده طالع و بخت و اقبال زیاد فرد است، در حالی که در فرهنگ غرب، به این موضوع به عنوان زیبایی و یک ویژگی منحصر به فرد نگاه می شود. چال گونه یا زنخدان به طور عادی می تواند در هر دو سوی صورت وجود داشته باشد و معمولا زمانی آشکار می شود که عضلات صورت در حال حرکت است.گاهی اوقات اندازه چال گونه ممکن است به صورت غیرطبیعی بزرگ شود. یک چال گونه طبیعی معمولا زمانی تشکیل می شود که یک نقص کوچک در عضلات گونه وجود داشته باشد (در اکثر مواقع این نقص در ماهیچه شیپوری مشاهده می شود). در این حالت معمولا در هنگام لبخندزدن پوست موجود روی این نقص کوچک به سمت داخل کشیده می شود و با جدا کردن این بخش از سایر بخش های صورت، باعث ایجاد تورفتگی یا چال روی گونه خواهدشد.

انواع چال­ها

چال گونه 

این شایع ترین و شناخته شده ترین چال است. در قسمت­های مختلف گونه پیدا می شود و لزوما در دو گونه نیست بلکه ممکن است فقط در یک گونه وجود داشته باشد. چال گونه می­تواند باعث لاغری صورت شود و اغلب فردی که تحت عمل جراحی قرار گرفته دچار کاهش وزن می شود. در هنگام مشاوره با پزشک، شما باید در مورد عمق و محل چال گونه مورد نظر خود صحبت کنید.

چال چانه

این نوع چال اغلب “شکاف چانه” نامیده می شود. نسبت به چال گونه شیوع کمتری دارد و از اتصال به ساختار فک به وجود می آید (به عنوان مثال جان تراولتا). از آنجایی که این ویژگی غالب است، در صورتی که یکی از والدین دارای چال چانه باشد، احتمال به ارث بردن آن زیاد است.

چال کمر

این نوع چال که از روی اسم ونوس خدای زیبایی، به عنوان ” چال ونوس” نیز شناخته می شود، نسبت به دو نوع چال دیگر شیوع کمتری دارد. در قسمت پایین کمر قرار داشته و در بین زنان بیشتر شایع است.

عمل چال گونه (چال لپ) چگونه انجام می شود؟

 

نحوه ی انجام عمل چال گونه

عمل چال لپ یک عمل زیبایی سرپایی است که در 20 دقیقه و تنها با استفاده از داروی بی حسی موضعی انجام می شود و اغلب در این مورد نیازی به بیهوشی عمومی نیست. این عمل معمولا به افرادی که چاق هستند توصیه نمی شود. پس از بی حس شدن ناحیه گونه، بدون استفاده از هیچ نوع پروتزی و تنها با استفاده از یک ابزار مخصوص نمونه برداری  به ناحیه مورد نظر برای ایجاد چال وارد شده و با حرکتی چرخشی مقداری از عضله و بافت چربی موجو در گونه را تراشیده و آن را خارج می سازد و به همین دلیل سوراخی کم عمق در آن ناحیه ایجاد می شود. پس از آن یک سمت این سوراخ (درون دهان و یا روی پوست گونه) را با استفاده از بخیه قابل جذب به هم می دوزند. در حین بهبودی سوراخ بازسازی شده و پوست جوش می خورد. پس از آن حدود 2 هفته تا 1 ماه  طول می کشد تا سطح درمان هموار شده و حالت طبیعی تری به خود بگیرد. در روشی دیگر که البته زیاد توصیه نمی شود، از درون دهان قسمتی را که قرار است چال بیفتد را در نظر گرفته و با استفاده از نخ بخیه جمع می کنیم و از این طریق پوست آن بخش جمع شده و چال ایجاد می شود لازم به ذکر است که نتایج این گونه عمل پیش بینی ناپذیر است. معمولا چال ایجاد شده حتی بدون لبخند زدن نیز قابل مشاهده است. یکی از مزیت های جراحی چال گونه این است که می توان بلافاصله پس از عمل به فعالیت های عادی و روزانه خود بازگشت.

بهبودی بعد از عمل چال گونه

معمولا بیمار پس از عمل جراحی با کمترین مقدار ورم در ناحیه صورت مواجه می شود و مراقبت های پس از این عمل جراحی شمابه خود عمل، ساده و غیرپیچیده است. در این حالت مراقبت های لازم معمولا شامل شستن دهان بهص ورت منظم با محلول ضدعفونی و استفاد از آنتی بیوتیک است. شما می توانید فردای روز عمل به محل کار خود بازگردید، اما از انجام فعالیت های شدید همچون ورزش و تمارین سخت که می تواند به صورت شما آسیب برساند، خودداری کنید. دوره درمان در این حالت بین 7 تا 10 روز خواهدبود.

پس از چند هفته کوتاه، شما متوجه می شوید که ناحیه گونه، ظاهر موردنظر شما را پیدا کرده است و چال یا شکاف گونه شما در زمان لبخند زدن بیشتر پیدا می شود (در هنگام حرکت عضلات صورت). همچنین احساس خواهید کرد که شما با این ویژگی متولد شده اید. به هرحال نتایج نهایی حاصل از این عمل جراحی پس از یک ماه قابل مشاهده خواهدبود.

اقدامات و مراقبت های پس از جراحی چال گونه

تا زمان که بی حسی ناشی از داروی بی حسی به طور کامل رفع نشده است و حس لامسه دهان قادر به درک گرمی بیش از حد و یا سرمای زیاد نیست از مصرف غذا و نوشیدنی های گرم و یا سرد بپرهیزید چرا که در غیر اینصورت ممکن است ناخواسته به خود آسیب بزنید.

در 24 ساعت اول می توان به منظور تسکین درد و کاهش ورم  از کمپرس یخ استفاده کرد.

تا 4 روز از خوردن غذاهای سفتی که نیاز به جویدن دارد اجتناب نمایید.

در زمان خواب از 2 بالش برای زیر سر خود استفاده نمایید تا سر کمی بالاتر قرار بگیرد و مانع ورم چال شود.

حداقل تا 2 هفته پس از گذاشتن چال لپ بیش از پیش به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهید تا مانع بروز عفونت در ناحیه برش شوید.

حداکثر 10 روز پس از عمل چال لپ به متخصص مراجعه نمایید تا علاوه بر کشیدن بخیه ها (در صورت وجود) معاینات پس از عمل را نیز انجام دهد تا مطمئن شود مشکلی پیش نیامده است.

به مدت 14 روز پس از صرف غذا با استفاده از دهانشویه کلر هگزیدین ، دهان خود را ضد عفونی کنید.

تا 8 هفته پس از جراحی چال لپ از ورزش و فعالیت های سنگین جدا پرهیز نمایید. اما می تواند  72 ساعت بعد از عمل سبک ورزش نمایید.

تا چند هفته پس از عمل چال گونه از ضریه زدن به ناحیه گونه جدا خودداری کنید.

داروهای آنتی بیوتیک را که پزشک تجویز کرده است به طور مرتب مصرف نمایید.

اگر دچار درد شدید ، پاراستامول مصرف نمایید اگر درد کاهش نیافت، با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورتی که پس از جراحی چال شاهد علائمی نامطلوب نظیر درد، تورم و کبودی بیش از حد بودید پزشک را در جریان قرار دهید و از او راهنمایی بخواهید.

عوارض جراحی چال گونه ( دیمپل پلاستی )

مشابه همه انواع جراحی های دیگر، در این عمل جراحی نیز احتمال ابتلای فرد به عفونت، خون ریزی، جراحت، ترمیم کمتر یا بیشتر از حد لازم، عمل جراحی ترمیمی و ضعیف شدن عضلات صورت وجود دارد، هرچند احتمال مشاهده این عوارض به شدت کم و ناچیز است. در عمل جراحی چال گونه عوارض در سطح حداقل مشاهده می شود و بیمار ممکن است با کمی ورم و کبودی در صورت خود مواجه شود. شما باید بتوانید به فعالیت های عادی خود در روز بعد از عمل باز گردید. به هر حال، برخی از عوارضی که ممکن است هنگام انجام عمل جراحی چال گونه مشاهده شود به شرح زیر است:

    وجود چال ناخواسته بر روی گونه، بدون حرکت عضلات صورت.

   تاثیرات بلندمدت در این رابطه هنوز شناسایی نشده؛ زیرا ایجاد چال بر روی گونه، یک عمل جراحی به نسبت جدید است.

   شکست در عمل جراحی به این معنی که چال ایجاد شده بر روی گونه ممکن است به طور کامل از بین برود و در این حالت ممکن است نیاز به انجام عمل های جراحی ترمیمی وجود داشته باشد.

    هرچند این موضوع به ندرت و در کمتر از 5 درصد موارد عمل اتفاق می افتد اگر چال ایجاد شده بر روی گونه کم عمق شده یا کاملا برطرف شود، آنگاه می توان این عمل جراحی را مجددا بر روی فرد انجام داد.

آیا می توان بدون جراحی چال گونه ایجاد کرد؟

 

آیا می توان بدون جراحی چال گونه ایجاد کرد؟

اگر شما از بدو تولد روی صورت خود چال گونه نداشته‌اید، غیر ممکن است که بتوانید با روش­هایی مانند ورزش صورت، چال گونه­ای که به مدت طولانی روی صورت باقی بماند ایجاد کنید. برخی افراد سعی می کنند بدون عمل جراحی فرورفتگی در گونه ایجاد کنند. متاسفانه نتایج این روش­ها محدود و متغیر است.

ایجاد چال لپ با حرکات  ملایم ورزشی

لب خود را شبیه به حالتی که هنگام ترشی خوردن لبها و لپتون جمع می شود در آورید، حال لپ هاتون را از به داخل مکیده و بین دوندان های بالا و پایین گرفته و آن را نگه دارید تا شکلی چال مانند بر روی گونه شما ایجاد شود. حال همان قسمت فر رفته را با انگشت خود فشار دهید و همزمان لبهایتان را نیز حرکت دهید..بهتر است بخندید تا مطمئن شوید انگشتتان جای درستی (جایی که قرار است چال لپ ایجاد شود) قرار گرفته است. این کار را حداقل به مدت چند هقته و به صورت روزانه 30 دقیقه انجام دهید تا ماهیچه های آن قسمت برای ایجاد چال لپ به حد کافی تقویت شوند و چال مدت زمان بیشتری باقی بماند.

11 نکته جالب درباره چال لپ

چال لپ یک نقص در عضلات صورت می باشد که در واقع کوتاه شدگی عضلات صورت دلیل آن است.

تنها 20 درصد افراد کل جهان به صورت طبیعی دچار این نقص (چال لپ) هستند.

نواحی دیگری از بدن نظیر کمر نیز می تواند دچار این نقص عضلات شود و چال در آن ایجاد شود.

بی شک چال لپ یکی از نمادهای زیبایی در بین ملل مختلف می باشد.

از آنجایی که چال گونه ژن غالب را دارد پس تنها یک ژن کافیست تا این علامت جذابیت را به ارث بگذارد.

این ژن ممکن است نه از پدر و مادر بلکه با یک جهش ژنتیکی و از اجداد او به فرد منتقل شده باشد.

در صورتی که پدر و مادر هر دو چال داشته باشند این احتمال وجود دارد که فرزند آنها نیز چال لپ داشته باشد.

چال گونه معمولا در جوانی بیشتر دیده می شوند.

چال ها در دو صورت احتمال دارد ناپدید شوند: هنگام انقباض عضلات صورت و در زمان پیری

احتمال دارد چال گونه نتیجه عملکرد ژن نباشد و فقط به دلیل شکل به خصوص صورت فرد ایجاد شده باشد.

گاهی عدم رزش و یا تغذیه نا مناسب در تشکیل چال لپ می تواند یکی از عوامل موثر به شمار آید.

آیا شما داوطلب جراحی چال گونه هستید؟

اکثر افراد سالم می­توانند جراحی چال گونه داشته باشند. در طی مشاوره جراحی، بررسی سابقه پزشکی و معاینه تعیین می کند که آیا میتوانید تحت این عمل قرار بگیرید یا خیر.

برگشت جراحی چال گونه

اگرچه ایجاد چال گونه یک روش طولانی مدت است، اما به این معنی نیست که کاملاً برگشت ناپذیر است. ایجاد چال ممکن است تا حدی قابل بازگشت باشد.

در حالت برشگت پذیر، ممکن است بافت گونه آزاد و در نتیجه پوست از عضله زیرین جدا شود. مانند تمام عمل­های زیبایی استثناهایی وجود دارد.

پزشک قبل از عمل با شما در مورد خطرات، مزایا و گزینه­های پیش رو صحبت خواهد کرد. در برخی موارد نادر ممکن است پس از جراحی عضلات گونه به طور موقت ضعیف شوند که بعد از گذشت چند هفته برطرف می­شوند.

هزینه  و قیمت عمل چال گونه

هزینه این عمل متناسب با سطح موردنیاز به جراحی و عمق چاله ی  موردنظر فرد و همچنین کلینیک و پزشک متغیر است.

 

هایفو چیست؟,موارد استفاده از هایفو,لاغری با هایفو

هایفو چیست؟

  • 31/4/1397
  • 40859
چکاوک موزیک بلد چی آکادمی مو به مو آخرین مطالب