;

دستگاه لاغری کرایو لیپولیز

دستگاه لاغری کرایو لیپولیز

راههای لاغر شدن,لاغر شدن با دستگاه,دستگاه کرایو لیپولیز
فاین فیس FineFace فاین فیس FineFace
مجله پزشکی، پوست، مو و زیبایی فاین فیس
Valiasr
Tehran, Tehran, 31356-854785 Iran
https://fineface.ir/
  • 25/5/1397 31/5/1397

وقتی اسم لاغری موضعی به گوش میرسه خانم ها سریع شروع به سرچ کردن درباره دستگاه های لاغری میکنند. کدوم دستگاه زودتر لاغر میکنه؟کدوم دستگاه ارزونتره؟کدوم دستگاه بهتر جواب میده؟ یکی از این دستگاه های لاغری کرایولیپولیز یا انجماد است که برای لاغری های موضعی بکار میرود.

کرایولیپولیز چیست؟

وقتی اسم لاغری موضعی به گوش میرسه خانم ها سریع شروع به سرچ کردن درباره دستگاه های لاغری میکنند. کدوم دستگاه زودتر لاغر میکنه؟کدوم دستگاه ارزونتره؟کدوم دستگاه بهتر جواب میده؟ یکی از این دستگاه های لاغری کرایولیپولیز یا انجماد است که برای لاغری های موضعی بکار میرود. در روش کرایولیپولیز آن دسته از سلولهای چربی که سطحی تر هستند در اثر سرما دچار مرگ سلولی شده و به آهستگی در طی یک تا چهار ماه از بدن دفع می شوندو به همین علت اثر سوئی روی کبد و آنزیمهای کبدی ندارد. در کرایولیپولیز به طور موثر چربی و سلولهای چربی را در منطقه تحت درمان حذف شده و نتایج برجسته و قابل توجهی از کاهش بافت چربی و سلولهای چربی را در منطقه تحت درمان نشان می دهد . آنچه کرایولیپولیز را از روش های درمان دیگر متمایز می سازد استفاده از تکنولوژی سرما همراه با خلا و فشار منفی ، وکیوم چربی جهت کاهش سایز منطقه مورد نظر ,حذف سلولهای چربی , تعداد جلسه کم (یک جلسه) , برگشت ناپذیری و غیر تهاجمی بودن آن است. در این عمل سلول های چربی زیر پوست خنک می شوند که باعث ایجاد لیپولیز و تجزیه سلول های چربی بدون آسیب رساندن به بافت های اطراف یا پوست می شود.  کرایولیپولیز به منظور کاهش چربی در مناطق خاص بدن بخصوص سر معده و پشت (زیرسوتین)  استفاده می شود. کرایولیپولیز راه حل دائمی برای کاهش چربی نیست؛ اما می تواند سلولهای چربی را که در حال حاضر وجود دارد تا حدی کاهش دهد و می تواند مانع از افزایش تعداد باقی مانده سلول های چربی در بدن شود، به طوری که فرد باید از طریق ترکیبی از رژیم غذایی و ورزش و یا سایر روش های کرایولیپولیز، میزان چربی خود را ثابت نگه دارد. تقریبا هیچ زمان بهبود یا عوارض جانبی همراه با کرایولیپولیز وجود ندارد. به دنبال این روش، چربی طی یک دوره دو تا چهار ماه کاهش می یابد و باعث کاهش وزن کاملا طبیعی می شود. هزینه های کرایولیپولیز به دستگاه مورد استفاده و تعداد مناطق تحت درمان بستگی دارد.

کرایولیپولیز چگونه کار می کند؟

کرایولیپولیز بر اساس این امر عمل می کند که سلول های چربی به استخراج انرژی بیشتر از خنک کردن بافت های اطراف آسیب پذیر هستند. این بدان معنی است که کرایولیپولیز سلول های چربی را تجزیه می کند، اما بافت اطراف آن را تجزیه نمی کند. پس از خنک کاری، سلول های چربی تحت آپوپتوز قرار می گیرند که مرگ سلولی را کنترل می کند. هنگامی که آپوپتوز اتفاق می افتد، دیواره سلولی چربی تجزیه شده و باعث می شود که لیپیدها (چربی ها) از سلول ها آزاد شوند. این لیپیدها توسط سیستم تخلیه لنفاوی حمل می شود تا از طریق بدن شما به همان شیوه ای که چربی از غذای شما حذف می شود، از طریق بدن دفع شود. این فرایند بسیار تدریجی است، به این معنی که خطری برای سیستم لنفاوی شما وجود ندارد.

کرایولیپولیز در چه مناطقی از بدن قابل استفاده است؟

کرایولیپولیز یک دستگاه است که از طرف FDA برای از بین بردن چربی در افرادی که دارای شاخص توده بدنی 30 یا کمتر هستند استفاده می شود. این دستگاه برای قسمت های زیر استفاده می شود:

اطراف بند سوتین و زیر سوتین
•     شکم
•     پهلو
•     زیر باسن 
•    باسن
•    داخل ران
•    سرمعده
•    بازو
همچنین از کرایولیپولیز برای مناطق دیگر مانند کمر (پشت کمر)، ران، زانوهای داخلی، بازوها و مچ پا استفاده کرده اند.

ایمنی و عوارض جانبی کرایولیپولیز

تحقیقات اخیر نشان داده است که کرایولیپولیز عوارض جانبي مهمی مانند زخم و یا اختلال ایجاد نمیکند.  عوارض شناخته شده این روش عبارتند از:

1-  قرمزی و کبودی:

•    التهاب پوست، کبودی و بی حسی موضعی در محل هدف، معمولا بعد از درمان مشاهده می شود، اما به سرعت برطرف می شود.

2-  درد زودهنگام:

•    درد زودهنگام ممکن است چند هفته بعد از درمان رخ دهد، اما نادر است و معمولا بدون مداخله حل می شود. 

3- دگرگونی حسی:

•    تغییرات کوتاه مدت در عملکرد اعصاب حسی محیط ممکن است اتفاق بیفتد، اما در عرض چند هفته برطرف می شود.

4-  هیپرپلازی آدفوسیت پارادوکسیک (PAH):

•    در موارد نادر، چربی اضافی در محل درمان می تواند افزایش یابد.

علاوه بر عوارض جانبی کوتاه مدت، این درمان عوارض جانبی جدی تر اما نادر به همراه دارد:

1-  سوختگی انجمادی:

سوختگیهای انجمادی درجه ی اول و دوم درجه بسیار نادر است و اگر در حقیقت اتفاق بیفتد باید خودشان بهبود یابند. این مشکل بسیار نادر است و به علت خطای انسانی رخ می دهد و بدون آسیب دائمی به پوست بیمار بهبود می یابد.

2- علائم واسواژال:

 این موارد عبارتند از سرگیجه، عرق کردن، تهوع و حتی خستگی. این علائم باعث کاهش ناگهانی ضربان قلب و فشار خون می شود. هر یک از این علائم در طول درمان یا بلافاصله پس از درمان اتفاق می افتد.

3-  تزریق زیر پوستی:

 در برخی موارد، منطقه درمان شده سخت می شود و گاهی اوقات متورم می شود. این اتفاق مدت کوتاهی پس از درمان رخ می دهد و گاهی اوقات با درد خفیف و یا ناراحتی همراه است.

4-  Hyperpigmentation:

 این علائم همیشه بی ضرر و موقتی است و قسمت های کوچکی از پوست در محل درمان تیره تر از پوست اطراف آن می شود. در اغلب موارد این تغییر رنگ خود به خود برطرف می شود.

5-  فتق:

اگر فتق شکم دارید ممکنه با این کار  فتق موجود را بدتر کند.

در نظر داشته باشید که این عوارض بسیار بسیار نادر هستند.

چگونه باید برای درمان کرایولیپولیز آماده شوم؟

کرایو  یک روش بسیار امن و کاملا غیر تهاجمی است. با این حال، چند کار می توانید انجام دهید تا قبل از درمان راحت تر باشید:

1.اگر کاندیدای خوبی هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

کرایولیپولیز  یک ابزار کاهش وزن نیست. سازنده کرایولیپولیز توصیه می کند قبل از انجام این عمل، باید حدود 25 پوند وزن مطلوب داشته باشید. در حالت ایده آل، پوست شما باید سالم و منعطف باشد. اگر عفونت فعال دارید یا پوست شما در ناحیه هدف مشکل دارد، باید درمان را به تعویق بیندازید. در نهایت، باید در وضعیت سلامت عمومی باشید

2.  ببینید چند درمان نیاز دارید.

اکثر بیماران به منظور دستیابی به اهداف زیباشناختی، سه بار درمان می شوند و دو تا چهار ماه بین هر درمان فاصله می باشد. در طول مشاوره با پزشک می توانید بهترین تعداد دفعات درمان را تعیین کنید.

3. از مصرف داروهای ضد التهاب اجتناب کنید.

به جز داروهای Advil یا Ibuprofen برای درمان بیماری های خاص، بهتر است از داروهای ضد التهابی قبل از درمان اجتناب کنید. کرایولیپولیز گاهی اوقات باعث کبودی می شود. داروهای ضد التهاب می تواند احتمال وقوع این اتفاق را افزایش دهد و همچنین شدت کبودی را افزایش می دهد. همیشه قبل از قطع هر گونه دارو با پزشک خود مشورت کنید.

4. خود را برای برخی از دردهای جزئی آماده کنید.

شواهد حاکی از آن است که تقریبا 9 مورد از 10 بیمار کرایولیپولیز هیچ دردی را تجربه نمی کنند. با این حال، تقریبا 10٪ از بیماران برخی از دردها را معمولا چند روز پس از درمان تجربه می کنند. بر اساس این آمار، بعید است که احساس درد زیادی داشته باشید. اما همیشه یک ایده خوب برای آماده شدن برای آن است. شما می توانید به کنترل درد با داروهایی مانند ایبوپروفن و اسپانکس یا لباس های تنگ بپردازید. در موارد شدید، ممکن است داروهای مسکن تجویز شود.

5. قبل از درمان آرام باشید.

آرامش بخشیدن به ذهن و بدن قبل از هر عمل و حصول اطمینان از پوشیدن لباس مناسب یکی از ساده ترین راه برای راحت بودن است. در روز درمان باید لباس های مناسب بپوشید.  همچنین باید لباس های ارزان بپوشید و در نظر بگیرید که یک ست اضافی نیز همراه داشته باشید. ژل بین اپلیکاتور کرایو و پوست شما اعمال می شود، بنابراین لباس هایتان ممکن است خیس شوند.

6. فراموش نکنید با خود سرگرمی هایی همراه داشته باشید.

بسته به خصوصیات درمانی، هر جلسه ممکن است چندین ساعت طول بکشد. چند ساعت بیکاری باعث کسالت شما می شود بنابراین سعی کنید یک کتاب خوب، ایمیل یا نمایش تلویزیونی مورد علاقه خود را همراه داشته باشید. بسیاری از بیماران نیز کمی می خوابند. به طور کلی، کارهای کمی در مقایسه با جراحی تهاجمی باید انجام دهید. سعی کنید تا جایی که میتوانید راحت باشید.

چه کسی نامزد انجام کرایولیپولیز است؟

کرایولیپولیز برای همه مناسب نیست. این روش برای افرادی طراحی شده است که فقط به دنبال از بین بردن چربی استریل هستند که نمی توانند با ورزش یا رژیم درمان شوند: قطعا جایگزینی برای کاهش وزن وجود ندارد. بهترین نامزدها برای این روش:

•     افرادی که سالم هستند
•     افرادی که شاخص توده بدنی  بین 20 تا 30 دارند.
•     دارای پوست سالم بدون سوختگی
تعدادی از بیماری ها وجود دارد که می تواند مانع از انجام روش کرایولیپولیز شود. این بیماری ها می تواند خطرات بیشتری را درمان کند:
 - Cryoglobulinemia بیماری است که خون حاوی ذراتی است که هنگامی که دمای بدن پایین می آید، توده می شود. این توده ها باعث لخته شدن خون       می شود و به شرایط بسیار شدیدتری مانند سکته مغزی منجر شوند.
- هموگلوبینوری سرد می تواند باعث کم خونی متوسط تا شدید شود. 
- بیمارانی که حساسیت به سرما دارند، مانند بیماری ریودین، پرون یا سرمازدگی، باید از کرایولیپولیز اجتناب کنند.
- اگر از هر یک از بیماری های فوق رنج می برید یا هرگونه نگرانی دیگر در مورد سلامتی دارید، قبل از درمان به پزشك خود اطلاع دهید.

25 سوالات رایج درباره لاغری با کرایولیپولیز

1- چه مدت طول می کشد تا بعد از کرایو تغییرات را ببینیم؟

ممکن است سه هفته پس از درمان تغییرات را ملاحظه کنید، اما بیشتر تغییرات را بین یک تا سه ماه پس از درمان مشاهده می کنید. بدن شما هنوز از طریق متابولیسم سلول های چربی را از بین می برد و همچنان این کار به مدت چهار تا شش ماه بعد از درمان ادامه می یابد.

2- آیا محدودیت زمانی در انجام کرایو در سال است؟

بطور کلی باید بین انجام کرایو در یک منطقه حداقل 40 روز فاصله وجود داشته باشه و بطور کلی در سال بیش از 3 بار توصیه به انجام کرایو نمیشه. 

3- آیا از کرایولیپولیز برای کوچک کردن سینه و از بین بردن سلولیت استفاده میشه؟

این عمل را نمی توان در سینه استفاده کرد و نمی تواند برای کاهش سلولیت استفاده شود.

4-آیا کرایو باعث کاهش وزن هم میشه؟

کرایولیپولیز برای کاهش وزن یا به عنوان یک درمان چاقی در نظر گرفته نمی شود و جایگزین روش های دیگر تهاجمی و بزرگتر چربی مانند لیپوساکشن نیست. دستگاه های لاغری موضعی برای تغییرات سایز خواهند داشت.

5- چه مدت طول می کشد تا پس از درمان کرایولیپولیز بهبودی اتفاق بیفتد؟

این عمل کاملا غیر تهاجمی است و بنابراین در اکثر موارد بیماران در همان روز عمل به حالت طبیعی خود بازمی گردند، اگر چه در صورت تجربه هر گونه قرمزی، ممکن است بخواهید یک یا دو روز قبل از بازگشت به حالت عادی خود منتظر بمانید. 

6- خطرات و عوارض احتمالی درمان کرایولیپولیز چیست؟

عوارض جانبی زیادی در رابطه با کرایولیپولیز وجود ندارد. از آنجا که این عمل غیر تهاجمی است، هیچ زخم بازی وجود ندارد و بنابراین خطر عفونت نیز وجود ندارد. با این حال، برخی از بیماران ممکن است قرمزی، بی حسی، درد، کبودی، سوزن، تورم یا ناراحتی در ناحیه تحت درمان را تجربه کنند - این مسئله به این دلیل است که بافت بین دو لوله خنک کننده در طول فرایند قرار می گیرد. هرگونه عوارض جانبی مانند موارد ذکر شده موقت است و ظرف چند ساعت یا چند روز ناپدید می شود.

7- بعد از درمان کرایولیپولیز چه باید کرد؟

مشاوره پس از درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد: 1-  استفاده از داروهای مسکن برای درمان درد در ناحیه تحت درمان توصیه می شود. 2- استفاده از کمپرس های سرد برای درمان تورم در منطقه تحت درمان توصیه می شود.

8- چه کسی نباید درمان کرایولیپولیز را استفاده کند؟

برای درمان کرایولیپولیز، بايد به طور کلی سالم باشيد و انتظارات واقع بينانه داشته باشيد. اکثر افراد می توانند کرایولیپولیز را انجام دهند.  کرایولیپولیز برای افرادی که چاق هستند توصیه نمی شود، زیرا این روش نتایج قابل توجهی نخواهد داشت.

9- آیا کرایولیپولیز پوست شل شده را سفت می کند و به درمان سلولیت می پردازد؟

انجام کرایو باعث سفت شدن پوست آن منطقه میشود اما نمیتوان از این دستگاه تنها به منظور سفت کردن پوست استفاده کرد .درمان به گونه ای انجام می شود که به منظور هدف قرار دادن سلول های چربی باشد و به بافت های اطراف آن آسیبی نرساند. کرایولیپولیز برای درمان سلولیت طراحی نشده است، اگر چه سایر روش های مبتنی بر انرژی نیز می تواند برای تحریک تولید کلاژن و بهبود ظاهر سلولیت استفاده شود. به عنوان مثال، دستگاه های فرکانس رادیویی می توانند به راحتی با کرایولیپولیز همراه شوند تا به هدف برسید.

10- بعد از کرایو چربی کجا می رود؟

چربی در سلول های کیسه مانند می ماند و با افزایش و کاهش وزن شما، منبسط و منقبض می شود. در طول کرایولیپولیز حدود 25% این سلول ها کشته می شوند و چربی ذخیره شده را آزاد می کنند. این چربی در طول هفته های بعد دوباره جذب می شود. هنگامی که بدن شما سلولهای بلورین را متابولیز می کند، چربی ها از بین می روند. سلول های چربی دوباره باز نمی گردند. با این حال، مهم است بدانید که کرایولیپولیز روشی برای کاهش وزن نیست. انجماد سلولهای چربی به سادگی باعث می شود که محتوای آنها آزاد شود. وزن شما فقط در اثر کرایولیپولیز تغییر نمی کند  بلکه باید رژیم غذایی درست داشته باشید و ورزش کنید تا به نتایج مطلوب برسید. همچنین در نظر داشته باشید، سلول های باقی مانده چربی در منطقه تحت درمان، و همچنین در سراسر بدن، هنوز هم قادر به رشد با انباشت چربی های جدید می باشد. افزایش وزن بسیار زیاد باعث می شود سلول های چربی به دو قسمت تقسیم شوند.

11- آیا می توانم کرایولیپولیز را در حین بارداری انجام دهم؟

بعید است روش انجماد چربی کرایولیپولیز باعث بروز مشکل در بارداری شود اما این روش در زنان باردار مورد بررسی قرار نگرفته است. به همین دلیل توصیه نمی کنیم این روش را در بارداری انجام دهید.  این روش درمانی هیچ تاثیری در ابتدای بارداری ندارد. البته شما نمیتوانید نتایج آن را ببینید، زیرا در طول بارداری افزایش وزن دارید. کرایولیپولیز برای مادران پس از زایمان مناسب می باشد. 

12- یک جلسه درمان چقدر طول می کشد؟

کرایو برای از بین بردن چربی در پهلوها، شکم، ران ها و بازوها استفاده می شود. هر منطقه نیاز به حدود 60-80 دقیقه درمان دارد. اگر بیش از یک منطقه را تحت درمان قرار دهید، کل عمل چندین ساعت طول می کشد یا ممکن است نیاز به برنامه ریزی چندین عمل داشته باشید. بعضی از کلینیک ها دستگاه دو سری را ارائه می دهند که به شما امکان می دهد در یک زمان دو ناحیه بدن را هدف قرار دهید.

13- به چند جلسه درمان با کرایو نیاز است؟

تعداد جلسات درمان با کرایو بستگی به حجم چربی شما دارد. اگر فرد لاغری هستید و تنها وضعی شکم و پهلو دارید اغلب یک جلسه پاسخگو خواهد بود اما اگر فرد تپلی هستید ممکنه به تعداد جلسات بیشتری نیاز باشه.

14- آیا کرایولیپولیز همراه درد است؟

در ابتدا برخی افراد درد کوتاهی را به دلیل مکش چربی به داخل پروب احساس می کنند که هرچه آن منطقه سفت تر باشه درد بیشتری را باید تحمل کنید. این درد خیلی کوتاهه و ممکنه به دو دقیفه هم نرسد.

15- آیا کرایو برای بازو و ران پا و خارج ران جواب میده؟

کرایو برای بازو یا جواب میده و یا اصلا جواب نمیده، توصیه به انجام آن نمیشه. در مورد خارج ران هم اگر به اندازه ای باشه که داخل پروب کشیده شود قابل انجامه. داخل ران نیز قابل انجام است.

16- برای جلوگیری از سوختگی با دمای بالا در کرایو چیکار می کنند؟

این هنر پزشک شماست البته برخی پوست های حساس نسبت به تغییرات دمایی واکنش نشون میدن. اما پزشک قبل از آغاز آنتی فریز را باز میکنه و این پد ضد سرما را گذاشته و بعد کرایو نصب میشود. باید در طول انجام پوست شما چک شود.

17- قیمت کرایو چگونه است و آیا به زمان انجام آن بستگی داره؟

قیمت در هر کلینیک و منطقه متفاوت خواهد بود از حدود 100 تا 300 تومان برای هر منطقه انجام میشه. بهتره زمان انجام کار بالای 60 دقیقه باشه مگر اینکه پوست خیل حساسه باشه و در زمان کوتاه کار شود.

18- مزایای روش کرایولیپولیز چیست؟  

1- در کرایولیپولیز تعداد سلولهای چربی کم می شود نه حجم آنها

2- با یک بار کرایولیپولیز بین 4 تا 12 سانتی متر سایز کم خواهیم کرد.

3- حتی در کبد های چرب با گرید پایین می توان کرایولیپولیز کرد.

4- کرایولیپولیز روشی بی خطر و بدون عارضه است.

19- آیا کرایو با بیهوشی همراه است؟چه مدت استراحت نیاز داره؟

خیر کرایو روش بسیار آسان است و نیاز به هیچ گونه بیهوشی و بی حسی نداره. شما بلافاصله بعد از انجتم میتونید به کارهای روزمره بپردازید. حتی براحی میتونید بعدش رانندگی کنید.

20- آیا لازمه همراه انجام کرایو اب زیاد بخورم یا ورزش کنم؟

خیر مانند روش های کویتیشن و آراف و ... نیازی به مصرف آب و ورزش  زیاد نیست اما اگر مصرف شود سرعت کاهش سایز شما را قعطا بیشتر خواهد شد.

21- آیا کرایو برای ناهمواری های بعد از لیپوماتیک مناسب است؟

خیر برای از بین بردن این ناهمواری ها باید ال پی جی یا آراف انجام دهید.

22- بهترین منطقه جوابدهی در کرایولیپولیز کدام منطقه است؟

بهترین منطقه شکم و پهلو و در درجه بعد زیر سوتین است. داخل ران و بالای باسن و بازو جوابدهی خوبی نخواهد داشت.

23- آیا کرایو برگشت پذیر است؟

کل سلول های چربی آن منطقه از بین نمیره و تعدادی از سلول های چرب اطراف بافی می مانند. بنابراین اگر بطور ناگهانی یهو مثلا 7 کیلو اضافه کردی، ممکنه که برگرده، توصیه به حفظ وزن میشه.

24- آیا کرایو برای BMI های خیلی بالا هم جواب میده؟

در افراد خیلی چاق هم جواب میده اما اینکه حجم چربی زیاده و تغییرات با یکی دو جلسه براشون محسوس نیست توصیه به عدم انجام در این افراد میشه. چون باید چند جلسه انجام دهند که از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه نیست.

25- آیا کرایو رژیم غذایی خاصی داره؟

خیر نیاز به رژیم غذایی خاصی نیست اما اگر رژیم غذایی  بگیرید ورزش کنید زودتر به نتیجه می رسید و امکان اینکه یک جلسه برای شما کافی باشد، وجود داره.

هزینه کرایو لیپولیز چه قدر است؟

بستگی به مرکز یا پزشک متغیر است ولی به طور معمول 4 میلیون تومان جهت شکم, 2 میلیون تومان پهلو ها و 4 میلیون تومان ران ها می باشد.

 

چکاوک موزیک بلد چی آکادمی مو به مو آخرین مطالب