;

مفهوم لیپوماتیک چیست؟لیپوماتیک، یکی از شایع ترین جراحی های لاغری در سراسر جهان

مفهوم لیپوماتیک چیست؟لیپوماتیک، یکی از شایع ترین جراحی های لاغری در سراسر جهان

مفهوم لیپوماتیک چیست؟,عملکرد دستگاه لیپوماتیک برای لاغری,معایب لیپوماتیک
فاین فیس FineFace فاین فیس FineFace
مجله پزشکی، پوست، مو و زیبایی فاین فیس
Valiasr
Tehran, Tehran, 31356-854785 Iran
https://fineface.ir/
  • 8/5/1397 8/5/1397

در حقیقت می توان عمل لیپوماتیک را عملی نامید که جهت تخلیه ی چربی های موضعی به روی بدن اشخاص صورت می گیرد. این عمل به وسیله ی یک نوع دستگاه ساکشن پیشرفته صورت می گیرد. تفاوت این دستگاه با لیپوساکشن تکنولوژی به کار رفته در آن می باشد. این تکنولوژی تا حد بسیار زیادی دقیق می باشد. به طوری که برتری این دستگاه به طور واضحی در حین عمل برای جراح مشهود خواهد بود. همچنین نتایج حاصل از عمل لیپوساکشن برای بیمار گواه برتری این دستگاه در برابر سایر دستگاه ها می باشد.

لیپوماتیک، از شایع ترین جراحی های لاغری در سراسر جهان است

از آنجایی که چاقی و اضافه وزن به یکی از معضلات جهانی تبدیل شده است؛ روش های لاغری نیز در سراسر جهان روبه گسترش می باشند. 
به دلیل سبک زندگی پشت میز نشینی؛ چاقی موضعی به خصوص در نواحی شکم و پهلوها به مشکلی همه گیر تبدیل شده است . 
با استفاده از لیپوماتیک می توان این مشکل را حل کرد.
لیپوماتیک، از شایع ترین جراحی های لاغری در سراسر جهان است.
گاهی اوقات افراد پس از ورزش های سنگین و رژیم های سخت، همچنان با چاقی روبه رو هستند و نمی توانند از چربی های ماندگار رهایی یابند. در این گونه مواقع؛ می توان از لیپوماتیک کمک گرفت.
وقتی رژیم ها وورزش ها نتیجه نمی دهد؛ گزینه ی جراحی باقی می ماند. 
لیپوماتیک، روشی جدید برای کاهش سایز است. 
 

مفهوم لیپوماتیک چیست؟

در حقیقت می توان عمل لیپوماتیک را عملی نامید که جهت تخلیه ی چربی های موضعی به روی بدن اشخاص صورت می گیرد. این عمل به وسیله ی یک نوع دستگاه ساکشن پیشرفته صورت می گیرد. تفاوت این دستگاه با لیپوساکشن تکنولوژی به کار رفته در آن می باشد. این تکنولوژی تا حد بسیار زیادی دقیق می باشد. به طوری که برتری این دستگاه به طور واضحی در حین عمل برای جراح مشهود خواهد بود. همچنین نتایج حاصل از عمل لیپوساکشن برای بیمار گواه برتری این دستگاه در برابر سایر دستگاه ها می باشد.

روش عملکرد دستگاه لیپوماتیک

دستگاه لیپوماتیک به وسیله ی امواج اینفراسونیک و ارتعاش (Vibration) و نوسان ثابت حول محوری (Nutation) به راحتی قادر است سلول های چربی را از جاهایی که به آن ها وصل شده اند جدا کند.لازم به تذکر است که این جداسازی بدون کوچک ترین آسیب و تخریب سلول های چربی صورت می گیرد. نتیجه ی این عمل خروج سالم چربی ها از زیر پوست می باشد.
در تکنینک لیپوماتیک به دلیل خروج سالم این سلول های چربی ، امکان استفاده ی دوباره از چربی ها جهت حجیم سازی گونه ها و صورت وجود دارد. عمل لیپوساکسن در برابر سایر روش ها مانند تزریق فیلر دارای دوام بیشتر و تورم کمتر می باشد همچنین نسبت به چربی های کشیده شده به وسیله ی ساکشن جهت حجیم سازی سالم تر می باشد. حال که با مفهوم کلی و روش کارکد لیپوماتیک بیشتر آشنا شدیم ، بهتر است به سراغ مقایسه ی این روش با سایر روش های مشابه برویم.

مهم ترین مزایای لیپوماتیک

اگر بخواهیم به مهم ترین مزایای لیپوماتیک در مقایسه با سایر روش های مشابه اشاره کنیم باید موارد زیر را بیان کنیم:

1.    پخش یکنواخت لایه چربی در زیر پوست بسیار عالی می باشد. در روش لیپوماتیک شما نمی توانید هیچ گ.نه چربی گلوله شده در زیر پوست پیدا کنید. در صورتی که در سایر روش های ساکشن ممکن است در برخی نقاط پوستی چربی ها به صورت گلوله انباشته شوند.
2.    لیپوماتیک در مقایسه با روش های سنتی ساکشن که نیاز به شش ماه و همچنین روش لیزر لیپولیز که نیاز به دو تا چهار ماه بستن گن دارد ، اصلا نیازی به بستن گن ندارد. اما برای جمع شدن بهتر پوست توصیه می شود تنها مدت ۳۰ الی ۴۰ روز گن بسته شود.
3.    در روش لیپوماتیک به دلیل صدمه کمتر به ترابکولاهای پوستی فرآیند جمع شدن پوست در مقایسه با سایر روش ها بهتر صورت می گیرد.
4.     مزیت دیگر لیپوماتیک نسبت به سایر روش های مشابه بیهوش نشدن بیمار می باشد. در روش لیپوماتیک ، بی حسی موضعی کافی می باشد. بیمار هیچ گونه دردی حس نخواهد کرد و نیازی به دارو های خواب آور نیز ندارد.
5.    تورم و ترشحات بعد از لیپوماتیک خیلی کم می باشد. در بیترین حالت تا ۳۶ ساعت ممکن است به طول بیانجامد در صورتی که در سایر روش ها بسیار بیشتر خواهد بود.
6.    مزیت دیگر لیپوماتیک ریسک کم آن در برابر سایر روش ها می باشد.
7.    شاید مهم ترین مزیت لیپوماتیک عدم احتمال آمبولی چربی می باشد.
8.    عمل لیپوماتیک هیچ نیازی به بستری شدن ندارد و شما می توانید بلافاصله بعد از عمل به فعالیت های عادی و روزمره ی خود بپردازید. بیمار پس از عمل خستگی و کوفتگی زیادی نیز ندارد

معایب لاغری به روش لیپوماتیک چیست؟

1. متورم و کبود شدن قسمتی که چربی های آن خارج شده اند، از جمله معایب این روش می باشد. البته این تورم و کبودی مدت دار نیست و پس از چند روز      برطرف می شود.
2.  بازگشت به کار در روش لیپوماتیک سریع انجام می شود. اما به این معنا نیست که بیمار می تواند هر فعالیتی که بخواهد را انجام دهد. بلکه باید از فعالیت        های سنگین خودداری کند.
3. پس از عمل لیپوماتیک ، پوشیدن گن ضرورت دارد. این کار به مدت 9 هفته انجام می شود که گاهی برای بیماران سخت و دشوار است.
4. این روش قابل استفاده برای قسمت هایی همچون زانو و غبغب نیست و تنها برای نواحی بزرگ از قبیل شکم، سینه و ران کاربرد دارد.
5.خطر آمبولی یکی از مواردی است که به تخصص و مهارت پزشک بستگی دارد. در صورتی که پزشک در کار خود مهارت نداشته باشد، احتمال این عارضه افزایش می یابد. بنابراین در زمان انتخاب پزشک باید به کارهای قبلی و تجربه او توجه شود. 
1. اگر چه جراحتی که برای خارج کردن چربی های اضافه ایجاد می شود، کوچک است، اما باید توجه داشت که این جراحت نیز می تواند مکانی برای رشد  باکتری ها و ورود میکروب به داخل بدن باشد. بنابراین مراقبت طولانی از جراحت ضرورت پیدا می کند.
2. روش لیپوماتیک برای افرادی که سابقه بیماری قلبی دارند، گزینه مناسبی نیست. ارتعاشات حاصل از دستگاه تاثیرات نامطلوبی بر روی قلب دارد که سلامت بیمار را به خطر می اندازد.
3. خونریزی از دیگر مشکلاتی است که ممکن است در برخی از بیماران رخ دهد. علت آن مصرف برخی داروها قبل از انجام لیپوماتیک است. اما اگر پزشک به کار خود مسلط باشد به راحتی می تواند خونریزی را متوقف کند.
4. کوفتگی بیمار به دلیل ضربات و ارتعاشات حاصل از دستگاه از دیگر معایب دستگاه لیپوماتیک می باشد. در صورتی که استفاده از دستگاه به آرامی و با  صبر و حوصله باشد، این عارضه رخ نمی دهد.
5. با وجودی که تلاش می شود تا پس از درمان پوست صاف و یکدست باشد، اما نمی توان فیبروبلاستها و کلاژن سازی را تحریک کرد. به همین دلیل  تضمینی برای از بین بردن چروک ها وجود ندارد. یکی از اشتباهات رایج برخی از بیماران اینست که تصور می کنند با لیپوماتیک می توانند فرآیند   کلاژنسازی را تحریک کرده و در نتیجه پوست صاف و یکدست داشته باشند. اما چنین چیزی وجود ندارد. اگر پس از لیپوماتیک و خروج چربی ها، پوست  افتاده و شل شد می توان از روش لیفتینگ استفاده کرد.
6.  هیچ روش لاغری موضعی دائمی نیست. بلکه به حذف چربی های فعلی کمک می کند. در صورتی که رژیم های غذایی مناسب و برنامه ورزشی در پیش  گرفته نشود، احتمال بازگشت چربی ها زیاد است.
7.  درد پس از لیپوماتیک امری طبیعی است. البته درد زیاد نیست و  با استفاده از داروهای مسکن می توان به درد غلبه کرد. 

شاید این تفکر برای بسیاری از افراد پیش آمده باشد که این روش های نوین خطرناک هستند. در نتیجه در این مقاله وظیفه خود می دانیم که پشت پرده این عمل را به طور دقیق شرح دهیم زیرا دانستن این موضوع حق طبیعی هر بیمار می باشد.

نادانستنی های لیپوماتیک

همه ی ما می دانیم که مناسب ترین راه جهت کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده آل مصرف غذا های سالم و کم کالری و همچنین نخوردن خوراکی های چرب و از همه مهم تر بیشتر کردن فعالیت بدنی می باشد.

اما روش هایی به غیر از این روش ها وجود دارد که ما در این مطلب قصد داریم یکی از مناسب ترین آن ها را شرح دهیم. لیپوماتیک را عده ای به نام پیکر تراشی می شناسند. اگر برای کاهش وزنتان به دنبال یک میان بر هستید تا بدون رژیم های سخت و برنامه های ورزشی طاقت فرسا به کاهش وزن برسید یکی از گزینه ها بی شک لیپوماتیک می باشد.
حال که تصمیم دارید وزن خود را کاهش دهید در قدم نخست می بایست وزن ایده آل خود را مشخص کنید.

ابتدا مهم ترین سوال را مطرح می کنیم:

اضافه وزن شما چه میزان است؟

جهت محاسبه ی اضافه وزن هر شخص راه های متفاوتی وجود دارد. اما در این قسمت تنها یکی از آسان ترین های آن ها را بررسی خواهیم کرد. این روش اندازه گیری شاخص توده بدن (BMI) نام دارد. این روش جهت تشخیص اختلالات وزنی نیز به کار می رود.

روش محاسبه وزن ایده آل (BMI)

ابتدا وزن خود را (کیلوگرم) اندازه گیری کنید.
سپس قد خود را بر حسب متر اندازه گیری کنید و عدد به دست آمده را به توان دو برسانید.
حال وزن را تقسیم بر مجذور قد کنید.
حال عدد به دست آمده را با حالت های زیر مقایسه کنید:

1.    کم تر از ۱۸٫۵ : کم وزن
2.     ۱۸٫۵ تا ۲۵ : وزن طبیعی
3.     ۲۵ تا ۳۰ : اضافه وزن
4.     ۳۰ تا ۳۵: چاقی متوسط
5.     ۳۵ تا ۴۰ : چاقی زیاد
6.    بیشتر از ۴۰ : فوق العاده چاق

حال می توانید به راحتی متوجه بشوید در چه وضعیتی قرار دهید. اگر تعادل دارید که خب خوش به حالتان! اما اگر چاق تر از حد متوسط هستید ، باید بدانید که مناسب ترین روش برای شما رژیم و ورزش است.

اما افرادی که چاقی زیاد دارند می بایست علاوه بر رژیم و ورزش به پزشک نیز مراجعه نمایند. زیرا ممکن است رژیم و ورزش به اندازه کافی بر روی این افراد تاثیر گذار نباشد. اکنون این پرسش مطرح می شود که کدام یک از جراحی ها را برای کاهش وزن خودمان انتخاب کنیم …
از نمونه های این جراحی ها می توانیم به گذاشتن بالون درون معده ، کوچک کردن معده مثل پلیسه و اسلیو معده ، کوتاه کردن روده مانند بای پس معده و یا روش های آسنا تر مانند لیپوماتیک و لیپوساکشن

تعریف دیگر لیپوماتیک

عبارت است از جدا کردن سلول های چربی و به حالت مایع در آوردن آن ها به کمک امواج اینفراسونیک و در نتیجه خروج آن ها از بدن به وسیله ی لوله های باریک.

تفاوت لیپوماتیک با سایر روش ها

اگر بخواهیم این روش را با سایر روش های مشابه مورد مقایسه قرار دهیم در اولین قدم می بایست به سراغ لیزر لیپولیز برویم. در روش لیزر لیپولیز پس از ذوب شدن چربی ها ، جراح آن ها را از بدن بیمار بیرون می آورد. اما تفاوت آن با روش لیپوماتیک این است که چربی های خارج شده از بدن بر خلاف روش لیپوماتیک دیگر قابل استفاده نیستند.
تفاوت دیگر لیپوماتیک که مزیت نیز محسوب می شود این موضوع می باشد ایمنی این جراحی به دلیل خون ریزی کم تر بالا تر از سایر جراحی ها می باشد. همچنین به دلیل عدم اسنفاده از حرارت احتمال سوختگی پوست بیمار نیز دیگر وجود نخواهد داشت.
اما مهم ترین مزیت لیپوماتیک همان طور که در قبل نیز گفته شد همان قابلیت استفاده ی مجدد چربی ها می باشد. برای مثال در روش هایی مانند پروتز های صورت ، لیفت صورت و یا تزریق بوتاکس و ژل می توان از این چربی ها در جهت تزریق به صورت یا بدن بیمار در جهت پر کردن خطوط اخم یا خنده استفاده شود. همچنین تفاوت دیگر لیپوساکشن با این روش به روز نبودن لیپوساکشن است. در روش لیپوساکشن مقدار چربی خارج شده از بدن به مراتب کم تر از لیپوماتیک است و احتمال افتادگی پوست به دلیل تخلیه بافت چربی ها بسیار بالا می باشد. در صورتی که در جراحی لیپوماتیک علاوه بر این که هیچ نوع عارضه ای بیمار را تهدید نمی کند.

هزینه ی لیپوماتیک:

به تعداد قسمت‌هایی که باید تحت درمان قرار گیرند، نوع لیپوماتیک، زمان بیهوشی و نوع بیهوشی، مانیتورینگ بیمار در خلال انجام عمل، میزان پیچیدگی فرایند (ممکن است یک بیمار برای مرتبه دوم یا حتی سوم تحت این فرایند قرار گیرد) و بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد. حجم یک عامل تأثیرگذار در هزینه‌های لیپوماتیک محسوب نمی‌شود. هزینه انجام لیپوماتیک معمولاً بر اساس وزن چربی که برداشته می‌شود تعیین می‌شود. قسمت فوقانی و تحتانی شکم گران‌ترین و قسمت داخلی ران‌ها ارزان‌ترین قسمت است. به هر حال، حتی این نیز نمی‌تواند در تخمین دقیق قیمت‌ها کمک کند زیرا هزینه‌های عمل بسیار متغیر بوده و حتی برای یک قسمت مشابه از بدن برای هر فردی متفاوت است. برای تخمین دقیق هزینه‌ها، باید با پزشک مشورت کرده و پیشنهاد قیمت وی را به صورت مکتوب دریافت کنید.

چکاوک موزیک بلد چی آکادمی مو به مو آخرین مطالب