;

هایفو چیست؟

هایفو چیست؟,موارد استفاده از هایفو,لاغری با هایفو
فاین فیس FineFace فاین فیس FineFace
مجله پزشکی، پوست، مو و زیبایی فاین فیس
Valiasr
Tehran, Tehran, 31356-854785 Iran
https://fineface.ir/
  • 31/4/1397 4/8/1397

پیری فرآیندی گریز ناپذیر است ، با گذشت سن و بروز یکسری عوامل محیطی پوست طراوت ، شادابی و شفافیت خود را از دست می دهد . داشتن پوستی جوان و شاداب اعتماد به نفس فرد را افزایش داده و حضور وی در فعالیت های اجتماعی را موثر تر می کند . امروزه با وجود روش هایی برای جوانسازی دیگر جای نگرانی در این مورد وجود ندارد . لیفت صورت جز روش های جوانسازی پوست صورت است . عمل لیفت صورت نیز با روش های مختلفی قابل انجام است . هایفو جز پیشرفته ترین تکنولوژی های قرن برای لیفتینگ صورت است.

هایفو چیست؟

هایفو تراپی پوست صورت

پیری فرآیندی گریز ناپذیر است ، با گذشت سن و بروز یکسری عوامل محیطی پوست طراوت ، شادابی و شفافیت خود را از دست می دهد . داشتن پوستی جوان و شاداب اعتماد به نفس فرد را افزایش داده و حضور وی در فعالیت های اجتماعی را موثر تر می کند . امروزه با وجود روش هایی برای جوانسازی دیگر جای نگرانی در این مورد وجود ندارد . لیفت صورت جز روش های جوانسازی پوست صورت است . عمل لیفت صورت نیز با روش های مختلفی قابل انجام است . هایفو جز پیشرفته ترین تکنولوژی های قرن برای لیفتینگ صورت است .

هایفو (HIFU) روشی است برای لیفتینگ صورت بدون جراحی. هایفو (HIFU) عمل لیفتینگ را در یک جلسه انجام می دهد. همچنین برای لاغر کردن سایر اندام های بدن هم مورد کاربرد قرار گرفته است.

هایفو و مکانیزم انجام آن

هایفو جز آخرین تکنولوژی های لیفتینگ صورت می باشد . در هایفوتراپیاز دستگاه هایفو در طی یک جلسه برای ، وبدون نیاز به عمل جراحی و بدون درد پوست صورت و گردن کشیده می شود ، و عمل کلاژن سازی در پوست انجام می شود . و همین امر منجر به جوانسازی پوست صورت خواهد شد . در واقع در هایفوتراپی از امواج اولتراسوند(مافوق صوت) استفاده می شود، این امواج با استفاده از تکنولوژی بسیار پیشرفته (توسط وسایلی شبیه به عدسی که می توانند صوت را در نقطه ای کانونی مجتمع نماید) در نقطه ای از عمق دلخواه متمرکز شده و تابانده می شود . با تابانیدن این امواج ، در نقط مورد هدف گرمای موضعی ایجاد می شود ، و با نفوذ این امواج به بافت زیرین کلاژن های قدیمی تخریب شده ، کلاژن های جدیدی تولید می شود . و همین امر جوانسازی پوست را درپی خواهد داشت .

این طول‌ موج، دارای حرارت است ؛ و این حرارت را با انرژی معینی را به SMAS وارد می کند . عمل هایفو در‌طی مراحل زیر، باعث جوانسازی (Rajeunissement) و کشید‌گی و لیفت پوست (No Surgical Lifting) می‌شود.

الف ـ جوانسازی (Rajeunissement) پوست:

اگر تشعشعات ناشی‌ از اولتراسون بتوانند در عمق ۳ میلی‌متری پوست، یعنی در لایه‌ درم رتیکولر، حرارتی معادل ۶۰ درجه‌ی سانتی‌گراد را ایجاد نمایند، این درجه از حرارت باعث بازیابی حیات یا نئوسنتز در تبدیل کلاژن‌ها و الاستین‌های کهنه و بی‌کیفیت و فاقد اثرات جوانسازی، به عناصری فعال در جوان‌ نمودن پوست می‌گردد.
روند این بازیابی حیات کلاژن‌ها و الاستین‌ها (Collagen Remodelling)، باعث کم عمق‌ شدن چین‌ و‌ چروک‌ های صورت و ایجاد طراوت و جوانی در پوست می‌گردد. روند جوانسازی و بهبودی در کلاژن سازی تا ۳ ماه بعد از پروسه هایفو ادامه میابد.

ب‌ـ لیفتینگ صورت، گردن و غبغب:

معمولاً لایه‌ عضلانی SMAS، همانگونه که اشاره گشت به‌ مثابه‌ی فونداسیون و پایه‌ ای که تمامی لایه‌های پوست روی آن قرار‌گرفته، در عمق ۴/۵‌میلی‌متری پوست استقرار یافته است.امواج اولتراسونی که برای هدف قرار‌دادن SMAS تولید و به داخل پوست هدایت می‌شوند، در‌این عمق و در داخل لایه‌ SMAS، نقاط دایره‌ای متحدالمرکزی را به‌وجود می‌آورند که در مرکز این دایره حرارتی معادل‌۷۰ درجه‌ی سانتی‌گراد را ایجاد می‌نمایند.در‌این درجه حرارت، فعل و انفعالات پیچیده‌ای در ارگان‌های SMAS، از‌جمله فیبریل‌های عضلانی اتفاق می‌افتد که درنهایت باعث ایجاد انقباض، سفتی و افزایش حجم عضلات صورت، گردن و دکولته‌ می‌گردد که حاصل آن بر‌طرف‌ شدن افتادگی، شلی و لاغری عضلات و جوانسازی چهره می‌باشد. پایداری این لیفتینگ بدون جراحی و غیرتهاجمی، نسبتاً طولانی بوده و قوام آن تا دو‌سال می‌باشد.

موارد استفاده از هایفوتراپی

•    رفع چین و چروک اطراف چشم
•    بالا کشیدن ابروها
•    لیفت چانه
•    درمان تیرگی و سیاهی دور چشم
•    لیفت گونه ها
•    رفع افتادگی پلک
•    رفع خط خنده
•    از بین بردن خط اخم
•    رفع غبغب
•    لاغری
•    لیفت گردن
•    لیفت پیشانی
•    لیفت صورت
•    زاویه دار کردن فک و مشخص شدن آن
•    درمان منافذ باز پوست

مزیت روش هایفو نسبت به سایر روش های لیفتینگ صورت:

1) هایفو روشی کاملا موثر، ایمن و تایید شده حتی توسط سازمان غذا- داروی آمریکا (FDA) در درمان افتادگی پوست هست اما کاملا غیرتهاجمی بوده و کوچکترین آسیبی به سطح پوست نمی زند. برخلاف روشهای جراحی و لیزر، بعد از انجام هایفو شواهدی از برش، بخیه، کبودی، قرمزی، زخم و التهاب بر روی پوست دیده نمی شود و فرد به راحتی می تواند کارهای معمول روزمره خود را ادامه دهد و نیاز به استراحت و نقاهت خاصی نیست.

2) دومین نکته این که انجام تنها یک جلسه هایفو باعث بروز بهبودی به مدت یک تا سه سال می گردد و برخلاف روشهای لیزری نیاز به تکرار ماهانه چندین جلسه نیست. ناگفته نماند چون پوست بافتی زنده و پویا هست بعد از هر روش جوانسازی، روند تغییرات سنی ادامه می یابد و عملا هیچ روشی اثری دایمی ندارد اما اثر هایفو با یک جلسه درمان تا مدتی طولانی به ویژه در صورت رعایت اصول نگهداری پوست باقی می ماند.

3) * از نظر اقتصادی در مقایسه با روشهای جراحی انجام هایفو کم هزینه تر می باشد.

لاغری با هایفو چیست؟

لاغری با هایفو

لاغری با هایفوتراپی : هایفوتراپی درمانی غیرتهاجمی برای لاغری موضعی صورت و بدن است که از اولتراسوند متمرکز با شدت بالا (هایفو) برای از بین بردن دائمی چربی‌هایی استفاده می‌کند که معمولاً در جلوی شکم و پهلوها انباشته می‌شوند. این روش غیرجراحی بیمار را از اندامی متناسب‌تر و لاغرتر برخوردار می‌سازد.

چگونه با هایفو لاغر می‌شویم؟

هایفوتراپی بر این اصل استوار است که اگر سلول در دمای بالاتر از ۵۶ سانتی گراد در حدود یک ثانیه قرار گیرند، مرگ سلول حتمی است. گرمای اولتراسوند واکنش بافتی دوگانه‌ای را در ناحیه درمان ایجاد می‌کند. از یک طرف سلول‌های چربی ناحیه مورد نظر برای همیشه از بین می‌رود و از طرف دیگر کلاژن پیرامون ناحیه درمان منقبض می‌شود و به این ترتیب از شل شدن بافت پس از درمان جلوگیری می‌شود.

ناحیه‌های قابل لاغر شدن با هایفوتراپی


•    شکم
•    ناحیه ران مانند سمت داخلی ران
•    پشت بدن
•    غبغب
•    باسن
•    بازوها
•    طریقه هایفو لاغری
•    پهلوها

متخصص ترانسدیوسر اولتراسوند را روی ناحیه مورد نظر قرار می‌دهد و آن را تا زمان اتمام درمان حرکت می‌دهد. دستگاه هایفو پرتو متمرکزی از انرژی اولتراسوند با شدت بالا را به ناحیه چربی اضافی زیرپوستی می‌تاباند. اولتراسوند از پوست عبور می‌کند، سلول‌های چربی زیرپوستی را از بین می‌برد و زخمی حرارتی را در چربی ایجاد می‌کند. چربی به موازات بهبود یافتن زخم منقبض می‌شود. نتایج هایفو لاغری پس از یک تا سه جلسه درمان مشخص می‌شود. هایفوتراپی درمان ساده‌ای است که در آن دستگاه دو یا سه بار، هر بار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، روی ناحیه درمان قرار داده می‌شود. کل درمان ۴۵ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد. واکنش بالینی معمولاً ظرف دو هفته بروز می‌یابد و در مدت سه ماه کامل می‌شود.

عمق‌ های مختلف نفوذ هایفو:

عمق ۱٫۵ میلی‌متر :

درمان در این سطح به منظور روشن کردن پیگمانتاسیون (تجمع رنگدانه‌ها) و روشن کردن پوست انجام می‌شود. میزان ملانین پوست پس از چهار جلسه درمان‌ هفتگی هایفو در عمق ۱٫۵ میلی‌متر کاهش محسوسی می‌یابد.

 عمق ۳ میلی‌متر :

گرم کردن بافت در عمق ۳ میلی‌متر عموماً به منظور کشیدن و سفت کردن پوست انجام می‌شود. هایفو در این عمق ناحیه‌ای را هدف قرار می‌دهد که کلاژن ساختاری در آنجا قرار دارد و تولید کلاژن را با تحویل انرژی دقیق تحریک می‌کند.

 عمق ۴٫۵ میلی‌متر :

در این عمق اثر لیفتینگ به دست می‌آید. سیستم آپونوروز عضلانی سطحی (SMAS) معمولاً در این عمق قرار دارد. لایه SMAS لایه‌ای است که جراح آن را در عمل لیفت صورت محکم می‌کند. بنابراین بیمار در اثر تحریک و کشیدن لایه SMAS در عمق ۴٫۵ میلی‌متری از همان نتایج لیفتینگ برخوردار می‌شود.

هایفو مناسب چه افرادی نمی باشد؟

1.    وجود عفونت فعال در ناحیه درمان
2.    در افرادی که دارای دیابت پیشرفته هستند
3.    وجود پروتز فلزی در ناحیه درمان
4.    افراد زیر ۳۰ سال
5.    خانم باردار

مزایای هایفو تراپی چیست؟

•    نتيجه خوب درماني
•    سرپائی ( بدون دسترسی)
•    بدون جراحی ( بدون عوارض جراحی و بیهوشی)
•    بدون خطر ( کاملاً ایمن)
•    فقط در یک جلسه ( بدون نیاز به جلسات مکرر)
•    عدم نياز به داشتن محيط استريل براي انجام هايفو
•    بدون خون ريزی
•    روشی بی‌خطر و ایمن برای انسان می‌باشد چون هیچ نوع اشعه‌ای ندارد
•    عوارض بسيار كم
•    نتایج ماندگار (بدون بازگشت)
•    روش كار ساده
•    نداشتن محدوديت سني
•    درد ندارد (چون درد غیر تحملی ندارد پس حتی نیاز به بی حسی موضعی هم ندارد).
•    قابليت تكرار

مراقبت های قبل و بعد از هایفو :

قبل از هایفو تراپی نیاز به کار خاصی نیست (جز در موارد خاص مختصری بی حسی موضعی کفایت می کند) اما پس از هایفو تراپی فرد نبایستی پوست را گرم کند و بهتر است از ترکیبات خوراکی فعال کننده کلاژن سازی استفاده کند.

ماندگاری اثر هایفو (HIFU) چقدر است؟

حدود دو سال باقی می ماند ولی به عواملی مانند میزان شلی و نوع رژیم غذایی ، سن،ژنتیک و… لیفت ناشی از هایفو( HIFU) بستگی دارد اما بعضی از افراد می خواهند همیشه ژوستی جوان داشته باشند که در این صورت می توانند هر۱- ۲ سال یکبار این روش را تکرار کنند.

هزینه هایفوتراپی چقدر است؟

هزینه هایفو تراپی برای هر شخص متفاوت است و به عواملی مانند تعداد جلسات و ناحیه تحت درمان بستگی دارد.

زمان لازم برای انجام هایفو چقدر است؟

انجام هایفوتراپی در ۱ جلسه کوتاه ۱ ساعته انجام می‌شود.     

بلافاصله می‌توان در محیط کار خود حاضر شد.
همه خانم ها که می‌خواهند (همیشه جوان ) بمانند.
 کسانی که قصد کاهش وزن دارند ( نگران شل شدن پوست ) خود هستند.
 همه خانم‌ها در همه سنین جهت رفع چروک و شلی پوست
مهم ترین ویژگی هایفو تراپی این است که سطح پوست کاملاً سالم و بدون آسیب (دست نخورده) باقی می ماند. پس نیازی به استراحت نداشته و بلافاصله شخص می تواند به ادامه فعالیت و کارهای روزانه اش بپردازد. جوانسازی پوست با هایفو یکی از رایج ترین و توسعه یافته ترین سیستم های درمانی امروزی است. با تقبل هزینه هایفوتراپی میتوان پوستت خورد را زیبا کنید.


عوارض هایفو چیست؟

بیمار ممکن است پس از درمان افتادگی پوست صورت با مقداری قرمزی و یا ورم مواجه شود و ممکن است مقداری حس سوزش داشته باشد. این علائم طی مدت چند ساعت از بین می روند. با وجودی که نتایج این روش درمانی به میزان عمل جراحی لیفت صورت برای رفع افتادگی پوست صورت واضح و آشکار نیست، هایفوتراپی می تواند ظاهر پوست شما را  بدونعوارض هایفوتراپی و طبیعی سفت کرده و به تدریج آن را شاداب و جوان سازد.

موارد منع هایفوتراپی کدامند؟

آکنه کیستیک ،صرع ، مصرف داروهای  ضد انعقاد خون ،ترومبوز یا ترومبوفلبیت، پیس میکر قلبی ، وجود پروتز فلزی بزرگ در بدن،کاردیوپاتی، عفونت فعال در موضع ، بارداری و جراحت در پوست از موارد منع مطلق انجام هایفوتراپی می باشند و موارد منع نسبی این عمل دوران شیردهی ، دیابت کنترل نشده ، مصرف داروهایی که ترمیم زخم را به تاخیر می اندازند و کلا هر عاملی که موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی باشد بعلاوه توقع انتظارات غیر واقعی از درمان از موارد منع عمل هایفوتراپی می باشد چرا که بر اساس تحقیقات منتشر شده کمتر از ۲۰% بیماران بویژه در کهنسالی و افراد شدیدا چاق به این روش درمانی پاسخ نمی دهند.

سوالات رایج درباره ی درمان با اولتراپی ( هایفوتراپی )

آیا هایفوتراپی یک عمل جراحی است؟

خیر.  روش هایفوتراپی ، برخلاف لیفت صورت، یک عمل غیرتهاجمی است که پوست و لایه‌های پشتیبان زیر آن را هدف قرار داده و مستلزم بریدن یا به جا گذاشتن تأثیر منفی بر سطح پوست نیست.

آیا می‌توان از هایفوتراپی به جای لیفت صورت استفاده کرد؟

این روش اگر چه جایگزین جراحی نیست، اما تقبل هزینه هایفوتراپی برای کسانی که برای لیفت صورت آماده نیستند یا آن‌هایی که به دنبال طولانی‌تر کردن تأثیرات عمل‌های زیبایی هستند گزینه مناسبی است.

آیا هایفوتراپی بی‌خطر است؟

این روش بعد از اثبات بی‌خطر بودنش در مطالعات بالینی، مورد تأیید قرار گرفته است؛ همچنین ده‌ها هزار مورد از آن در سراسر جهان بدون هیچ خطری انجام شده است. به علاوه، انرژی اولتراسوند بیش از 50 سال در حوزه پزشکی مورد استفاده قرار گرفته و سوابق موفقیت آمیزی در این حوزه داشته است.

چه زمانی نتایج قابل ملاحظه هستند و چه مدت باقی می‌مانند؟

بعد از درمان با اولتراپی اثراتی در ابتدای امر قابل ملاحظه‌ است (حدودا 30%) اما نتایج نهایی با رشد تدریجی کلاژن بین 2 تا 3 ماه بعد از درمان قابل مشاهده است. از آنجایی که روند تحریک  و تولید کلاژن در افراد مختلف متفاوت است  مدت زمان باقی ماندن اثر نیز به  سیستم بیولوژیکی هر فرد بستگی دارد.

آیا بعد از درمان با اولتراپی نیاز به استراحت است؟

بعد از طی فرایند اولتراپی می‌توانید بلافاصله فعالیت‌های روزانه خود را بدون هیچ دوره نقاهت و یا مراقبت خاصی ادامه دهید.

هایفوتراپی برای چه کسانی مناسب است؟

هایفوتراپی برای کسانی مناسب است که پوستشان تا حدی شل شده که دیگر استحکام سابق را ندارد. برای مثال، غالباً پایین آمدن خطر ابرو یا کیسه‌ای شدن پوست اطراف پلک‌ها، اولین نشانه‌های پیر شدن پوست هستند. عموماً، این روش برای آن‌هایی که دهه سوم عمرشان را سپری می‌کنند و افراد مسن‌تری که پوستشان در حد نسبتاً کم تا متوسطی شل شده است مناسب می‌باشد.
هرچند که نمی‌توان از هایفوتراپی به جای یک عمل جراحی لیفت صورت استفاده کرد، اما افراد بسیاری هستند که از نظر روانی، مالی یا امکانات برای جراحی آمادگی ندارند و تنها خواستار یک لیفتینگ صورت جزئی هستند. این روش، همچنین، برای افرادی که می‌خواهند کوچکترین نقایص چهره‌شان را به سرعت رفع کنند و آن‌هایی که به دنبال طولانی‌تر کردن تأثیرات عمل‌های زیبایی هستند نیز مناسب است.

نتایج درمان چقدر دوام دارند؟

بیمارانی که با هایفوتراپی درمان می‌شوند یک سال بعد از درمان هم همچنان کلاژن تازه و جوان خواهند داشت و بسته به وضعیت پوستشان وجود این کلاژن‌ها تا سال بعدی هم می‌تواند ادامه داشته باشد. با انجام درمان‌های تکمیلی (روتوش) می‌توان نشانه‌های فرایند پیری، که نحوه بروزشان در هر شخص متفاوت است، به سرعت از بین برد.

آیا هایفوتراپی درد دارد؟

ممکن است در حین انتقال انرژی اولتراسوند کمی ناراحتی احساس شود، که البته احساس کردن یا نکردن آن به آستانه راحتی  بیمار بستگی دارد. به هر حال، این وضعیت موقتی بوده و در عین حال نشانه مثبتی هم هست، چرا که نشان می‌دهد فرایند تولید آغاز شده است.
درمانگر پیش از درمان با شما مشورت می‌کند تا تجربه‌تان از درمان تا حد ممکن خوشایند باشد. عموماً بیماران در زمان ترک مطب احساس راحتی داشته و از بابت نتایجی که قرار است به دست بیاید هیجان‌زده‌اند.

تفاوت اولتراپی با سایر روشهای جوانسازی:

بر خلاف لیزر، دستگاه‌های رادیو فرکانسی (RF) و سایرتکنولوژی ها، انرژی متمرکز اولتراسوند در اولتراپی از سطح پوست عبور کرده و انرژی را با دما و دقت مطلوب به عمق دلخواه می‌رساند. از این گذشته، ویژگی منحصر به فرد اولتراپی استفاده از سیستم سونوگرافی جهت مشاهده لایه های پوست در حین درمان می‌باشد که علاوه بر اینکه پزشک را قادر به مشاهده‌ لایه‌های تحت درمان می‌سازد, این اطمینان را نیز به او می‌دهد که انرژی را به صورت ایمن و دقیق به ناحیه‌ای ارسال کند که بیشترین بازدهی را به همراه داشته باشد.
اگرچه نتایج اولتراپی قابل قیاس با جراحی لیفتینگ پوست نیست ولی جایگزینی بی ‌نظیر برای روشهای تهاجمی می باشد به خصوص برای کسانی که آمادگی جراحی ندارند یا بیمارانی که مایلند اثرات  جراحی انجام شده‌ خود را افزایش دهند.
اولتراپی انرژی متمرکز اولتراسوند را دقیقا به همان لایه های‌ عمقی پوست ارسال میکند که درطی جراحی زیبایی لیفت پوست مورد درمان قرار می‌گیرد, با این تفاوت که دیگر نیاز به برش و زخمی کردن لایه‌ سطحی پوست نمیباشد.
این انرژی واکنش طبیعی بدن را در جهت رشد کلاژن جدید و همچنین تقویت کلاژن‌های ضعیف برانگیخته مینماید.

هایفو چیست؟,موارد استفاده از هایفو,لاغری با هایفو

هایفو چیست؟

  • 31/4/1397
  • 40864
چکاوک موزیک بلد چی آکادمی مو به مو آخرین مطالب