;

پاک کردن تاتو | پاک کردن تاتو ابرو | پاک کردن تاتو با لیزر | بهترین روش پاک کردن تاتوی ابرو و بدن

پاک کردن تاتو خط چشم | پاک کردن تاتو با پلاسما | پاک کردن خالکوبی | پاک کردن خالکوبی با لیزر

پاک کردن تاتو,پاک کردن خالکوبی,پاک کردن تاتو ابرو,بهترین روش پاک کردن تاتو,پاک کردن تاتو با لیزر
فاین فیس FineFace فاین فیس FineFace
مجله پزشکی، پوست، مو و زیبایی فاین فیس
Valiasr
Tehran, Tehran, 31356-854785 Iran
https://fineface.ir/
  • 17/1/1400 17/1/1400

در گذشته‌های نه چندان دور، تاتو و خالکوبی دائمی تلقی می‌شدند ولی امروز به لطف پیشرفت‌های تکنولوژی لیزر می‌توان به شکلی موثر و ایمن آن‌ها را پاک کرد.

پاک کردن تاتو

در حال حاضر انجام خالکوبی و تاتو طرفداران فراوانی را به خود جلب نموده بطوریکه این امر تبدیل به امری متداول (مد) شده است .

انگیزه های انجام خالکوبی و تاتو متفاوت است از اهداف ایجاد زیبایی بیشتر در خانمها و آقایان و دلایل هیجانی و ابراز قدرت و اعلام تبعیت از فرهنگ خاص تا دلایلی مانند توهم معافیت از سربازی در پسران میتواند از دلایل و انگیزه های خالکوبی و تاتو باشد . در مورد اخیر توجه پسران و خانواده ها را به این نکته جلب مینمایم که حتی اگر خالکوبی وسیع باعث ارجاع شخص به کمیسیون نظام وظیفه جهت تشخیص علت عصبی باشد .در صورتیکه پزشک اعصاب و روان رای به بیماری روانی شخص بدهد ولی معافیت پزشکی شامل حال ایشان نمیشود و با اطلاعاتی که هست در صدورگواهینامه و گذرنامه و استخدام در ادارات یا سازمانها و ارگانها و حتی شرکتهای خصوصی وابسته و موارد مشابه دچار مشکل خواهند شد.گاهی میشنویم دربعضی استخرها به افرادی که خالکوبی دارند اجازه ورود نمیدهند یا گاهی فردیبا سن بالا جهت پاک کردن خالکوبی مراجعه میکند و اظهار میدارد نوه اش بدلیل خالکوبی روی بدن ایشان از وی میترسد  .

در اکثر مواقع دیده شده شخص در کوتاهترین زمان حتی همان روز خالکوبی از انجام اینکار پشیمان شده و در صدد پاک کردن آن بر میاید و وجود خالکوبی بصورت معضلی روحی و روانی برای شخص تبدیل میگردد.

 دلایل  پاک کردن تاتو و خالکوبی 

پشیمانی از طرح و شکل و رنگ تاتو و تغییر تفکر شخص با بالا رفت سن

بدلیل استخدام در ادارات و ارگانها

از شرایط ورود به خدمت سربازی و نیروهای مسلح

از شرایط دریافت گواهینامه

 در زمان ازدواج و ایراد خانواده مقابل

ایراد فرزندان و نوه های شخص که  طرز تفکر متفاوت دارند

 ممانعت از ورود اشخاص دارای خالک.بی به اماکن عمومی خاص مانند بعضی استخرها

پاک کردن تاتو و خالکوبی با لیزر

پاک کردن تاتو با لیزر

 با ورود لیزر به حوزه پوست و زیبایی درمان قطعی تاتو نیز تحقق یافت بطوریکه در حال حاضر ، در کمتر مرکز درمانی ، پزشکان پوست و جراح زیبایی تمایل به استفاده از روش های قدیمی وحتی جراحی جهت پاک کردن خالکوبی و تاتو داشته و به لحاظ نتایج مطلوب لیزر این شیوه درمانی را به فرد پیشنهاد می نمایند .لیزر تاتو جزء گران‌ترین روش‌های پاک کردن تاتو است. تعداد جلسات لازم برای انجام آن کاملا بستگی به وسعت، عمق، سن و مواد استفاده شده در تاتو دارد. به طور میانگین، معمولا بین ۳ تا ۱۵ جلسه طول خواهد کشید.
خوب است بدانید در این روش نور تابانده شده از دستگاه لیزر، موجب شکستن و تجزیه شدن رنگدانه‌های زیر پوستی شده و رنگدانه‌هایی که توسط نور لیزر تجزیه می‌شوند به مروز زمان، توسط سیستم ایمنی بدن هضم شده و از درون پوست محو می‌شوند.

اکثر کسانی که خالکوبی میکنند و بلافاصله پس از انجام آن و یا مدتی بعد پشیمان میشوند و دنبال راهی برای پاک کردن آن میگردند .

معمولا جهت پاک کردن خالکوبی و تاتو در ابتدا به همان کسی که تاتو را زده مراجعه مینمایند و آرایشگران و تاتو کاران روشهای مختلفی برای رفع این مشکل پیشنهاد مینمایند :

1- زدن ماده همرنگی یا ریمو با کاور که اظهار میدارند به این وسیله میتوانند تاتو اولیه را پوشش داده و برنگ پوست درآورند فارغ از اینکه این ماده همرنگی خود یک تاتو سفید یا کرم رنگ جداگانه بوده و حتی اگر در ابتدا برنگ پوست شخص باشد بعد از مدتی در معرض نور و لایه سازی  پوست تغییر رنگ داده و بصورت یک تاتو جداگانه دیده میشود که با رنگ پوست شخص تفاوت دارد و این خود مشکلی است که با لیزرهای معمولی پاک نمیشود و هزینه پاک کردن را با دستگاههای پیشرفته تر بالا میبرد .

2-راه دومی که آرایشگران و بعضی پزشکان کم تجربه پیشنهاد میکنند کاربرد تاتو ریمووریا رژووی یا همان حل کردن و خارج کردن رنگ بوسیله نوعی اسید یا ماده شیمیایی است که اظهار میدارند رنگ تاتو را حل و خارج میسازد و از این موارد زیاد دیده ایم که حتی بیش از 4-5 بار ریموور بکار برده اند و بجای پاک شدن   متاسفانه  مقداری حل شده و در بافتهای اطراف هم در سطح و هم در بافتهای عمقی نفوذ کرده و پاک کردن آن مشکل تر و اسکار گذار میشود و حتی سوختگی شیمیایی ایجاد میکند. یعنی هر کدام از روشهای فوق علاوه بر مضرات و عوارض بیشتر باعث بالا رفتن هزینه پاک کردن تاتو و خرج زیادی میشود .

3- بعضی افراد غیر مطلع پیشنهادهای عجیبی مینمایند مثل  گذاشتن سیر روی تاتو یا سوزاندن با سیگار یا حتی بعضی پزشکان بی تجربه با جسارت بوسیله کوتر اقدام به سوزاندن تاتو و خالکوبی میکنند که حاصلی جز کلویید و آثار سوختگی چیزی حاصل نمیشود .

4- بعضی آرایشگران با زدن سوزن خالی بدون رنگ با ایجاد زخم قصد پاک کردن تاتو را میکنند که بجز زخم کردن و ایجاد بافت کلویید و پخش کردن رنگ در زیر پوست کاری از پیش نمیرود .

یکی از عوارض دستکاری تاتو ابرو توسط افراد غیر مطلع ایجاد فیبروز وسیع در اثر واکنش گرانولوماتوز پوست در ناحیه تتو ابرو میباشد که نمونه آن جهت تجربه خانمها و همکاران گذاشته میشود :

همانگونه که مشاهده میشود سراسر ناحیه تاتو شده برجسته شده است و شکل ناهنجاری پیدا کرده است .

راه حل نهایی و قطعی پاک کردن خالکوبی و تاتو در هر جای بدن استفاده از لیزر میباشد که مورد تایید تمام مراجع پزشکی و علمی دنیا میباشد .

فواید پاک کردن تاتو با لیزر

 

فواید پاک کردن تاتو و خالکوبی با لیزر

به شکلی موثر و ایمن تاتوها را پاک کنند.

برای پاک کردن تاتو به تعداد جلسات کمتری نیاز دارند.

می‌توانند رنگ‌هایی را پاک کنند که در گذشته پاک کردنشان ممکن نبود.

با وجود پیشرفت‌های فنی و تکنولوژی، این که لیزردرمانی چقدر برای شما موثر باشد، تا حد فراوانی به اپراتور لیزر بستگی دارد. اگر پزشک منتخب شما تجربه و مهارت کافی نداشته باشد، نه تنها پیشرفته‌ترین دستگاه لیزر موثر نخواهد بود، بلکه خطرات زیادی هم خواهد داشت. در طرف مقابل اگر پزشک تخصص و تبحر کافی داشته باشد، پاک کردن تاتو با لیزر به موثرترین و ایمن‌ترین روش تبدیل می‌شود.

 انواع لیزرهایی که برای پاک کردن تتو یا تاتو یا خالکوبی بکار گرفته می شوند عبارت اند از :

   لیزر  کیوسوییچ ان دیاگ برای پاک کردن تاتو های قرمزQ-Switched ND:YAG

    لیزر فرکشنال CO2

  لیزر کیوسویچ روبی Q-Switched Rubby  که به خاطر هدف قراردادن دقیق رنگدانه ها نتایج بسیار جالبی را ارائه کرده است .

 دستگاههای آر اف جراحی یا پلاسما برای موارد کوچک

 دستگاه لیزر اربیوم یاگ هم در پاک کردن تاتو نقش کاربردی دارد

دستگاه لیزر پیکوشورکه جدیدترین لیزر برای پاک کردن تاتو و خالکوبی میباشد و در واقع نوع پیشرفته دستگاه کیوسویچ میباشد

تفاوت سیستم پیکوشور یا پیکوسکند با کیوسویچ در مدت زمان کمتر تابش نور به پوست است و به همین دلیل با حرارت بالا در کسر یک پیکوثانیه در مقایسه با کیوسویچ که میکروثانیه است هم کارایی بیشتر و هم عوارض کمتر خواهد داشت .

البته استفاده از لیزرهای تهاجمی حتما تبحر زیاد لازم داره و در صورت عدم تجربه و تبحر احتمال عوارض بالاست.

چه افرادی تاتوی آنان را باید با احتیاط و با در نظر گرفتن جنبه های خاص توسط لیزر درمان کرد ؟

 

بهترین روش پاک کردن تاتو و خالکوبی

  اگر فرد تحت درمان با قرص راکوتان باشد

  کسانی که خود را برنزه کرده باشند .

  افراد دارای تیپ پوستی پنج و شش (خیلی تیره و سیاه پوست )

  افراد دارای رنگدانه های مشکوک مانند وجود خال های مشکوک سرطان در بدن

  افراد دچار بیماری لوپوس اریتماتو

  افراد دچار بیماری روحی ، روانی ( سایکوز )

   افرادیکه نسبت به فلزات همچون آهن حساسیت داشته قبل از درمان توسط لیزر باید تست حساسیت از آنان به عمل آید .

  کسانی که بیماریهای قلبی یا ریوی پیشرفته دارند.

  کسانی که حساسیت به فلزات خاص دارند .

لازم به ذکر است این موارد بطور قطعی مانع انجام لیزر نیستند و فقط جنبه احتیاط میبایست رعایت گردد .

سوالات  متداول  در مورد پاک کردن تاتو

پاک کردن تاتو با لیزر چند جلسه زمان می‌برد؟

پاک کردن تاتو بسته به رنگ، محل، زمان انجام تاتو و عوامل دیگر می‌تواند بین ۲ تا ۱۱ جلسه زمان ببرد. بین جلسات درمانی فواصل منظمی وجود دارد تا پوست فرصت التیام و پاکسازی رنگدانه‌های تاتو را داشته باشد. معمولاً ۴۰ تا ۴۵ روز بین هر جلسه درمانی فاصله هست. در تصاویر زیر تاثیر لیزر Q-switched بر روی تاتوی ابرو را پیش از درمان، بعد از اولین جلسه و بعد از چهارمین جلسه می‌بینید. هر جلسه‌ی درمان تاتو شما را کمرنگ‌تر می‌کند.

آیا پاک کردن تاتو با لیزر دردناک است؟

لیزر کردن تاتو می‌تواند دردناک باشد. برای جلوگیری از این اتفاق از بی‌حسی موضعی به شکل کرم یا تزریق استفاده می‌کنیم.

آیا لیزر کردن تاتو برای همه ممکن است؟

بله تقریباً همه افراد می‌توانند از این روش استفاده کنند. برای کسانی که شرایط سلامت کلی مساعدی ندارند، از مشکلات سیستم ایمنی رنج می‌برند و باردار یا شیرده هستند، نمی‌توانیم لیزر درمانی انجام بدهیم.

آیا لیزرهای Q-switched عوارض دارند؟

هر روش درمانی عوارض محتملی دارد که ممکن است رخ بدهند یا ندهند. رخ دادن عوارض بستگی به این دارند که:

بدن شما چقدر مستعد دچار شدن به عوارض جانبی است؟

از چه فناوری لیزری استفاده می‌شود؟

پزشک چقدر در امر پاک کردن تاتو با لیزر مهارت و تجربه دارد؟

لیزرهای Q-switched بسیار ایمن و کم عارضه‌اند. از جمله عوارض موقت این لیزرها می‌توان به ایجاد شدن لکه‌های روشن یا تیره روی پوست اشاره کرد که ظرف ۶ تا ۱۲ ماه ناپدید می‌شوند. اگر لیزر توسط شخصی انجام شود که تجربه یا مهارت کافی نداشته باشد، خطر ایجاد زخم، تغییر در بافت پوست، سوختگی و صدمه دیدن پوست وجود دارد.

آیا بعد از پاک کردن تاتو جای آن می ماند؟

در پاک کردن تاتو با لیزر، چنانچه از پروتکل های مناسب لیزر استفاده شود و مراقبت های بعد از درمان توسط بیمار رعایت شود، جای زخم باقی نخواهد ماند. مگر این که خال کوبی از قبل با زخم همراه بوده باشد.

تاثیر رنگ پوست برای پاک کردن تاتو

میزان موفقیت در پاک کردن خال کوبی یا تاتو ابرو با لیزر به عواملی از جمله رنگ پوست بستگی دارد.

به طور معمول، جوهرهای سیاه و رنگ های تیره با استفاده از لیزرهای کیوسوئیچ کاملاً از بین می روند در حالی که از بین بردن رنگهای سبک تر مانند زرد و سبز بسیار دشوار است.

رنگدانه خال کوبی به رنگ تیره که توسط کربن و جوهر سیاه ایجاد شده اند، تمام طول موج های ارسالی از لیزر را جذب می کند و نتایج بهتری را در حذف خال کوبی نشان می دهند؛

رنگ های دیگر فقط با استفاده از لیزرهای انتخاب شده بر اساس رنگدانه ها، قابل درمان هستند و به جلسات درمانی بیشتر نیاز دارند و البته کمتر به نتایج مطلوب در روند محو کردن تاتو منجر می شوند.

مراقبت های قبل از پاک کردن تاتو

2 تا 4 هفته قبل از اقدام به پاک کردن تاتو، از قرار گرفتن در معرض آفتاب و برنزه کردن و مصرف محصولات برنزه کننده اجتناب کنید. زیرا اثر بخشی لیزر درمانی را کاهش داده و عوارض بعد از درمان را افزایش می دهد.

پوستی که قرار است تحت درمان قرار گیرند، باید تمیز و عاری از هرگونه لوسیون، آرایش و ضد آفتاب باشد. اینها باید قبل از شروع درمان کاملاً شسته شوند.

مصرف داروی آکوتان و سایر داروهای حساس کننده پوست، برای مدت حداقل 6 ماه پیش از شروع درمان باید قطع شود. در طول دوره درمانی نیز نیابد از این دارو ها استفاده شود.

قبل از اقدام به خدمات زیبایی پوست مانند حذف تاتو و لیزر موهای زائد، باید از اپیلاسیون به مدت 2 هفته قبل و بعد از درمان برای جلوگیری از حساسیت پوستی خودداری شود، اما تراشیدن مو قبل از شروع درمان بلامانع است.

عوارض پاك كردن تاتو

پاک کردن تاتو با عوارض جانبی زیر همراه است:

پوست درمان شده با قرمزی، حساسیت، ورم، تاول، زخم یا کبودی همراه خواهد بود.

جای خال کوبی پاک شده در معرض خطر عفونت است.

بعید است که خال کوبی به طور کامل برداشته شود. البته رنگهای خاصی نسبت به سایر رنگها به طور مؤثرتر حذف می شوند. به عنوان مثال خال کوبی های آبی و سیاه به خوبی به درمان با لیزر پاسخ می دهند.

ممکن است دچار هیپوپیگمانتاسیون (Hypopigmentation) بشوید؛ به این معنی که پوستی که معالجه می شود نسبت به پوستی که اطراف آن قرار دارد، کمرنگ تر است. شما همچنین می توانید دچار هایپرپیگمانتاسیون (Hyperpigmentation) بشوید؛ که باعث می شود پوست درمان شده تیره تر از سایر نقاط باشد. خال کوبی زیبایی مانند لب، خط چشم و ابرو ممکن است بعد از درمان تیره تر شوند، اما با جلسات درمانی اضافی محو می شوند.

مراقبت هاي بعد از پاك كردن تاتو با ليزر

برای کاهش التهاب و ناراحتی از کمپرس سرد استفاده کنید.

تا بهبودی کامل روزانه از کرم ترمیم کننده که ممکن است پزشک متخصص برای شما تجویز کرده باشد، روی ناحیه زخم بمالید و سپس با یک گاز استریل روی آن را بپوشانید.

اگر ناحیه درمان شده پوسته پوسته شد، پوسته ها را جدا نکنید.

روزانه ناحیه درمان شده را شسته و خشک کنید. تا زمانی که زخم بهبود نیافته است، از شنا یا استفاده از وان خودداری کنید.

حداقل 2 تا 7 روز بعد از درمان، از تمرینات بدنی که باعث ایجاد تعریق می شود بپرهیزید.

از قرارگرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید. یا هنگامی که ناحیه درمان در معرض آفتاب است از لایه ای ضخیم کرم ضدآفتاب SPF30 با زینک اکسید استفاده کنید.

خواب و استراحت کافی داشته باشید و میزان مصرف آب را دوبرابر کنید برای اینکه سیستم ایمنی بدن شما قوی بماند و بدن شما بتواند سموم را دفع و با عفونت مبارزه کند.

هزینه پاک کردن تاتو و خالکوبی

هزینه پاک کردن تاتو به تعداد جلسات و نوع و اندازه بستگی دارد .

منبع : مجله پوست ، مو و زیبایی فاین فیس

هایفو چیست؟,موارد استفاده از هایفو,لاغری با هایفو

هایفو چیست؟

  • 31/4/1397
  • 40050
چکاوک موزیک بلد چی آکادمی مو به مو آخرین مطالب