;

عوارض کاشت مو | بعد از کاشت مو دچار چه مشکلاتی می شویم؟ | مهم ترین عارضه بعد از کاشت مو

10 عارضه بعد از کاشت مو

عوارض کاشت مو,عوارض پیوند مو,معایب کاشت مو,خطرات کاشت مو
فاین فیس FineFace فاین فیس FineFace
مجله پزشکی، پوست، مو و زیبایی فاین فیس
Valiasr
Tehran, Tehran, 31356-854785 Iran
https://fineface.ir/
  • 27/7/1399 27/7/1399

انجام جراحی کاشت مو می‌تواند زندگی افراد را از جهات مختلفی متحول نماید. اما قبل از انجام این عمل لازم است حتماً بیماران در مورد عوارض جانبی احتمالی که ممکن است بعد از جراحی به روش‌های SUT،FUE یا FUT برای آنها اتفاق بیفتد، آگاه شوند.

عوارض کاشت مو 

کاشت مو، تحولی عظیم در حوزه بهداشت و درمان است که با ورود به بستر جامعه پزشکی، بسیاری از مشکلات و دغدغه‌های مرتبط با ریزش مو و کم پشت بودن آن را برطرف نموده است. این روش برای نخستین بار در سال 1939 به عنوان یک ایده از سوی پزشکی ژاپنی مطرح گردید و در سال 1959 به واسطه تلاش پزشکی آلمانی به مرحله عمل رسید. کاشت مو روشی است که امروزه می‌توان از آن به عنوان یکی از پرطرفدارترین محورهای درمانی در میان مراجعین یاد کرد.

کاشت مو همانگونه که در میان اقشار بسیار پر طرفدار است ، دارای عوارضی نیز می باشد.

منظور از عوارض کاشت مو چیست؟

 

مهم ترین عارضه کاشت مو

عوارض به دسته‌ای از رخدادها گفته می‌شود که نمی‌توان آن‌ها را اتفاقی طبیعی یا معمول به حساب آورد. زمانی که عارضه‌ای رخ می‌دهد، به این معنی است که روش درمانی استفاده شده، روش خوبی نیست یا حداقل با فرد تحت درمان سازگاری ندارد. در این جا باید ذکر کنیم که دسته‌ای از عوارض کاشت مو، به عنوان عوارض طبیعی شناخته می‌شوند؛ مواردی مانند تورم و قرمزی محل کاشت یا برداشت گرافت‌ها. عوارض طبیعی جزئی از روند بهبودی بدن بوده و نگران کننده نیستند.

عوارض کاشت مو بسیار مهم هستند و نباید نگاه سهل‌انگارانه‌ای به آن‌ها داشت. چرا که کاشت مو یک عمل زیبایی است و هر عارضه‌ای در جراحی‌های زیبایی، می‌تواند تاثیرات بسیار مخربی بر نتیجه‌ی عمل (که زیباسازی است) داشته باشد. به همین علت، پزشک جراح و کادر درمانی باید به خوبی با عوارض و راه‌های پیشگیری از آن‌ها آشنا باشند.

چرا عوارض کاشت مو رخ می‌دهند؟

کاشت مو یک جراحی زیبایی نسبتاً نوین و به سرعت در حال رشد است. هرچه جلوتر می‌رویم، روش‌ها و تکنیک‌های کاشت مو کم‌تهاجمی‌تر، کم‌عارضه‌تر و نتایج‌شان طبیعی‌تر و زیباتر می‌شود. با این حال کاشت مو همانند هر عمل جراحی دیگر، ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد. گاهی این مسئله جراح و متقاضی کاشت مو را با چالش‌های سختی مواجه می‌کند. در بسیاری از موارد، عوارض جانبی به خوبی مدیریت و درمان می‌شوند؛ اما در برخی شرایط، عواقب ناگواری به همراه دارند.

با افزایش محبوبیت در میان مردم، شاهد رشد چشمگیر متقاضیان کاشت مو هستیم و تعداد جراحی‌های کاشت مو روز به روز افزایش می‌یابد. نکته‌ی مهم‌تر این است که با پیشرفت تکنیک‌های کاشت، پزشکان زیادی با تخصص‌های مختلف و بدون گذراندن دوره‌های مربوطه و مهارت کافی، روی به کاشت مو آورده‌اند. رواج کاشت مو و ورود پزشکان با تخصص‌های غیرمرتبط به این حیطه، باعث شده که بیشتر شاهد بروز عوارض کاشت مو باشیم.( بهترین کلینیک های کاشت مو )

عوارض کاشت مو به چند دسته تقسیم می شود؟

 

معایب کاشت مو

به طور معمول عوارض کاشت مو بسیار کم است. به طوری که پس از گذشت مدت کوتاهی برطرف می شوند. با این حال گاهی نیز اتفاقاتی می افتند که ماندگار هستند. به همین جهت در این قسمت عوارض کاشت مو را به دو دسته کلی عوارض کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می کنیم.

عوارض کوتاه مدت

این دسته از عوارض با اینکه ناراحت کننده هستند اما بسرعت و با انجام درمان های مختصر و کوتاه مدت یا حتی بدون انجام درمان خاص و با گذشت زمان به طور کامل برطرف می شوند. خوشبختانه اغلب افراد نیز چند نمونه خفیف از همین موارد را احساس خواهندکرد.

خون ریزی و تورم پوست سر

این مورد یکی از شایع ترین عوارض کاشت مو به شمار می رود و تقریبا اجتناب ناپذیر است. به این دلیل که حتی اگر شما به دلیل جلوگیری از خونریزی از روش FUE به جای FUT (که در آن نواری از بخش پشتی سر که دارای فولیکول های سالم و قابل رشد است برداشته می شود.) استفاده کنید، باز هم مقدار کمی خونریزی یا تورم را مشاهده می کنید.به طور معمول تورمی که پس از عمل جراحی ایجاد می شود؛ با گذشت زمان برطرف خواهد شد و مشکل نگران کننده ای نیست. میزان خونریزی نیز تا حد کمی قابل قبول است؛ اما اگر مقدار خونریزی زیاد باشد؛ احتمال دارد که اشتباهی در روند انجام عمل جراحی صورت گرفته باشد و بهتر است با جراح خود مشاوره کنید.

 خارش

پس از انجام هر عمل جراحی که در بدن انجام می گیرد؛ پوست و جای زخم شروع به بهبود و ترمیم خود می کند. این عمل به طور معمول با خارش پوست همراه خواهد بود. مسئله مهم در هنگام مواجهه با احساس خارش این است که نباید جای زخم را بخارانید. به این دلیل که این کار ممکن است که موجب جابه جایی فولیکول هایی که به تازگی کاشته شده اند، شود. در ضمن حین خاراندن احتمال دارد که میکروب به زخم وارد شود و عفونت ایجاد کند.

درصورتی که خارش تا مدت های طولانی پس از انجام کاشت ادامه پیدا کند؛ ممکن است که به دلیل شامپویی باشد که از آن استفاده می کنید. بنابراین با پزشک خود در این خصوص مشورت کنید و او را در جریان بگذارید.

عفونت

عفونت و تورم ناشی از عفونت نیز از جمله عوارض کاشت مو از نوع کوتاه مدت است. این مشکل با یک کرم یا ژل آنتی بیوتیک ملایم برطرف خواهدشد. با این حال اگر با این درمان ها وضعیت عفونت بهبود پیدا نکرد؛ توصیه می شود که با پزشک خود جهت انجام درمان های جدی تر مشورت کنید.

 ریزش شوک

منظور از ریزش شوک، پدیده ای است که در آن موهای کاشت شده به شکل ناگهانی شروع به ریزش می کنند. البته این حالت تنها پس از گذشت مدت کوتاهی از کاشت مو اتفاق می افتد. با این وجود بیماران نباید نگران این نوع از عوارض کاشت مو باشند. در حقیقت، بعد از چند ماه پس از ریزش شوک، به این دلیل که فولیکول های مو هنوز داخل پوست سر هستند؛ رویش مو شروع خواهدشد.

بی حسی پوست سر

طبق تحقیقات انجام شده، درصد کمی از افراد پس از انجام عمل جراحی دچار بی حسی موضعی می شوند. این مشکل با گذشت چند هفته و زمانی که بدن خودش را با کاشت تطبیق داد؛ از بین می رود.

ایجاد کیست بعد از کاشت مو

ممکن است در بین افرادی که به کلینیک برای کاشت مو یا کاشت ابرو مراجعه می‌کنند یک یا چند کیست در منطقه گیرنده مو به وجود آید. طی بررسی و تحقیقات صورت گرفته در بین شمار زیادی از بیماران و مراجعان به کلینیک کاشت مو مشخص شده که این کیست‌ها معمولاً خود به خودی و بعد از گذشت چند هفته و بعضا بلافاصله پس از جراحی با درمان‌های مختلف، ساده و راحت ناپدید می‌شوند. کیست های مورد بحث معمولاً به قطری حدود ۲ الی ۳ میلی‌متر و در اندازه‌ی یک جوش کوچک در ناحیه پیوند خورده پدیدار میشوند که جای نگرانی را برای بیماران پدید نمی‌آورد چرا که به راحتی این کیست ها قابل رفع هستند.

 عوارض بلند مدت

در برخی از موارد، عوارضی وجود دارند که با گذشت زمان از بین نمی روند و فرد را دچار مشکل خواهندکرد. این مشکلات با وجود اینکه چندان رایج نیستند؛ اما امکان دارد که برای درصد اندکی از بیماران اتفاق بیافتد.

 سستی پوست سر

 

سستی پوست سر یکی از عوارض جانبی بلند مدتی است که امکان دارد که پس از کاشت مو به دلیل آسیبی که در زمان  جراحی به اسکالپ یا پوست سر وارد شده است؛ ایجاد شود. این مشکل اغلب اوقات پس از انجام کاشت مو به روش FUT بروز می کند. در صورت بروز این مشکل پوست سر میزان قابل ملاحظه ای از انسجام خود را تا شش الی هشت ماه پس از عمل جراحی به دست می آورد؛ اما پس از آن شروع به از دست دادن آن خواهدکرد. اگر بیمار پوست سر سست و شلی داشته باشد؛ پس از انجام عمل این مشکل حادتر خواهدشد. درحالی که در بیمارانی با پوست سر سفت، پس از انجام کاشت نتایج بهبودی مشهود خواهدبود.

 عدم موفقیت عمل جراحی
 

با وجود اینکه در بسیاری از مواقع عمل جراحی با موفقیت روبه رو می شود؛ اما شرایطی نیز وجود دارد که در آن نیاز است که عمل کاشت تکرار شود. در چنین حالتی حفظ خونسردی و عدم استرس به بیمار کمک خواهدکرد که قادر باشد که ادامه روند درمان خود را تحت نظر پزشک معالج خود طی کند.

 رویش موهای زیرپوستی

از جمله عوارض کاشت مو که موجب نتیجه نهایی غیرطبیعی و زشت کار می شود؛ همین رویش موهای زیر پوستی هستند. رویش این موها سبب شکل گیری کیست های بنفش رنگی در زیر پوست خواهند شد. این حالت به معنی آن است که فولیکول های مو در پوست شروع به رشد می کنند. این اتفاق برای شخص بسیار آزاردهنده است و منجر به عفونت نیز خواهدشد. ضمن اینکه ظاهر نازیبایی برای فرد ایجاد می کند.

نازکی موها در بخش اهدا کننده

در برخی موارد موها در بخشی که جهت برداشت فولیکول از آن استفاده شده است؛ طی عمل دچار آسیب می شود. نازکی موها در این بخش نیز از جمله موارد شایع عوارض کاشت مو به شمار می رود که نگرانی زیادی را برای بیماران در پی خواهدداشت. البته این مشکل در خیلی از موارد ادامه دار نیست و شاید قادر باشیم که آن را در دسته عوارض کوتاه مدت نیز قرار دهیم.

 اسکار یا جای زخم

ماندگاری جای زخم در بخش اهداکننده در روش کاشتی که قسمتی از پوست برداشته می شود؛ حالت نازیبایی به سر می دهد. البته در اکثر مواقع رشد موهای اطراف مانع از نمایش جای زخم می شود؛ اما مواردی نیز وجود دارد که خود اسکار، مانع از رشد مجدد موها شده است و جای زخم به طور کامل و آشکار باقی می ماند.

چه کسانی نباید مو بکارند؟

 

چه کسانی نباید مو بکارند

کاشت مو یک عمل جراحی نسبتاً بی خطر است و عوارض جانبی آن غالباً موقتی است اما اگر یکی از موارد زیر در مورد شما صدق می‌کند، باید بی خیال کاشت مو شوید؛

اگر قسمت اهدا کننده مو پر پشت نیست.

خانم هایی که از ریزش شدید و گسترده موهایشان رنج می‌برند.( کاشت مو در خانمها )

افرادی که سابقه ابتلا به زخم های کلوئیدی دارند. زخم کلوئیدی زخمی است بزرگ و برآمده که پس از انجام جراحی در موضع تحت درمان ظاهر می‌شود.

اگر دارویی مصرف می‌کنید که باعث ریزش مو می‌شود، به عنوان مثال داروهایی که در شیمی درمانی تجویز می‌شوند.

افرادی که شاخه مویشان غیر طبیعی و بدمنظر است.

 

چکاوک موزیک بلد چی آکادمی مو به مو آخرین مطالب