;

کاشت مو به روش FUT | راهنمای کامل کاشت به روش اف یو تی

مراحل کاشت مو به روش FUT | مزایا و معایب کاشت مو به روش FUT

کاشت مو به روش اف یو تی,FUT,کاشت مو FUT,هزینه کاشت مو به روش اف یو تی
فاین فیس FineFace فاین فیس FineFace
مجله پزشکی، پوست، مو و زیبایی فاین فیس
Valiasr
Tehran, Tehran, 31356-854785 Iran
https://fineface.ir/
  • 19/7/1399 20/7/1399

یکی از مهم ترین گزینه ها در افزایش جذابیت و زیبایی در افراد، داشتن موهایی پرپشت بوده اما بسیاری از افراد به دلایل مختلف دچار ریزش مو شده و از وضعیت به وجود آمده ناراضی خواهند بود، که می توان با انجام کاشت مو طبیعی به نگرانی این افراد پایان داد.

کاشت مو به روش FUT 

یکی از مهم ترین گزینه ها در افزایش جذابیت و زیبایی در افراد، داشتن موهایی پرپشت بوده اما بسیاری از افراد به دلایل مختلف دچار ریزش مو شده و از وضعیت به وجود آمده ناراضی خواهند بود، که می توان با انجام کاشت مو طبیعی به نگرانی این افراد پایان داد. دلایلی مانند استفاده از وسایل گرمایشی و خشک کننده مو مانند انواع سشوارها و اتو مو، استفاده از شامپوهای نامناسب با توجه به جنس موها، بکار بردن رنگ های شیمیایی برای زیباسازی مو، بیماری های ژنتیکی و هورمونی و غیره باعث شده تا فولیکول های مو ضعیف شوند  و نیاز به   پیوند مو ( کاشت مو ) داشته باشید.

تا پیش از ابداع شدن روش FUT، برای کاشت مو از روشی به نام «پیوند دسته‌ای» استفاده می‌شد. این روش که در سال ۱۹۵۲ ابداع شده بود، تا حدود ۵۰ سال بعد اصلی‌ترین روش کاشت مو به حساب می‌آمد. در روش پیوند دسته‌ای، گرافت‌هایی به قطر چهار میلی‌متر (قطر ته یک مداد) برداشت و پیوند زده می‌شدند. هر گرافت شامل ۱۰ تا ۱۵ عدد تار مو بود که در ناحیه‌ی گیرنده با فواصل نسبتاً زیادی از هم قرار می‌گرفتند.

نتایج کاشت موی دسته‌ای غیرطبیعی بود. به همین دلیل جراحان به دنبال روشی بودند که بتوان گرافت‌هایی با قطر کمتر از سر برداشت کرد و کاشت. در نهایت در سال ۱۹۹۴ روش FUT ابداع شد. اولین روشی که از انتقال واحدی فولیکول‌های مو (فولیکولار یونیت) بهره می‌برد. گرافت‌های حاصل از روش FUT، حاوی یک فولیکول و ۱ تا ۳ عدد تار مو بودند، لذا نتایج کاشت بسیار طبیعی به نظر می‌رسید.

تکنیک پیوند واحد فولیکولی مو یا کاشت مو به روش FUT (که با نام جراحی “نواری” نیز شناخته می‌شود) یکی از روش‌های کاشت مو است که در آن یک نوار باریک از پوست ناحیه “اهدا کننده” سر بصورت دائمی برداشته می‌شود. ناحیه اهدا کننده ناحیه‌ای است که موهای آن ناحیه بصورت ژنتیکی تا آخر عمر به رشد ادامه می‌دهند. فولیکول‌های سالم مو با استفاده از میکروسکوپ از این قسمت بافت برداشت شده و سپس در ناحیه “دریافت کننده” کاشته می‌شود، ناحیه‌ای که بیمار در آن دچار ریزش مو شده است.

مزایای کاشت مو به روش FUT

 

مزایای کاشت مو به روش اف یو تی

روش FUT را می‌توان به خاطر مزایای زیر، به عنوان بهترین گزینه در مقایسه با سایر روش‌های کاشت مو دانست:

تعداد حداکثری گرافت‌های مو

در هر جلسه کاشت مو به روش FUT می‌توان حداکثر تا 3500 گرافت مو را برداشت کرد  و در جایگاه جدید کاشت.

کاهش آسیب‌دیدگی گرافت‌های مو

برداشت فولیکول‌ها در روش FUT به نحوی انجام می‌شود که کمترین آسیب به گرافت‌های فولیکولی وارد می‌شود و به این ترتیب، احتمال زنده ماندن و رشد آنها بعد از کاشته شدن بسیار بیشتر خواهد بود.

آسیب کمتر به پوست سر

در روش FUT میزان صدمات وارد بر پوست سر شما به حداقل ممکن می‌رسد، زیرا در این روش به طور مکرر از پانچ گرافت استفاده نمی‌شود.

سرعت بالا

از آنجایی که روش FUT در عمل به صورت یک کار تیمی است و با همکاری جراح و تیم متخصصین کاشت مو انجام می‌شود، بنابراین با سرعت خیلی بیشتری می‌توان آن را اجرا کرد.

مقرون به صرفه از نظر اقتصادی

قیمت پیوند مو به روش FUT نسبت به سایر روش‌های کاشت مو، کمتر است. زیرا اجرای این روش ماهیتاً به کار و دقت کمتری نیاز دارد. 

 مراقبت بعد از کاشت مو به روش FUT

 

معایب کاشت مو به روش اف یو تی

پس از کاشت مو، شما مدت کوتاهی در اتاق ریکاوری می‌مانید. پزشک کنترل کیفی را انجام داده و نتایج عمل را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و سر و موهای شما را به منظور محافظت از موهای کاشته شده پانسمان می‌کند. به شما دستورالعمل دقیق در مورد نحوه مراقبت از موهای کاشته شده داده می‌شود که شامل اطلاعات مهمی در مورد آنچه در روزهای آتی تجربه خواهید کرد و یا مواردی که باید در این مدت مورد توجه قرار دهید نیز می‌باشد. به علاوه، پزشک یک وقت برای اولین ویزیت پس از کاشت مو برای شما در نظر می‌گیرد. از آنجا که عمل کاشت مو تحت بیحسی موضعی یا آرام بخشی انجام می‌شود، شما می‌توانید مدت کوتاهی پس از انجام عمل و پس از ارزیابی و کنترل کیفیت نتایج حاصل از عمل جراحی به منزل خود مراجعت کنید.
پس از انجام عمل جراحی شما باید از شنا کردن، استحمام در وان آب گرم و حتی رفتن در وان خودداری کنید. شما باید مدتی از ورزش کردن پرهیز کرده و موهای خود را نیز به مدت کوتاهی نباید بشورید. تا زمانی که به طور کامل بهبود نیافته‌اید نباید زخم‌های بسیار ریز روی سر خود را در معرض باکتری‌های مضر قرار دهید و به همین دلیل باید محدودیت‌ها را به دقت و با جدیت رعایت کنید. خوشبختانهٔ این دردسرها را باید فقط به مدت 5 تا 10 روز تحمل کنید.
پوست قسمت اهداکننده و دریافت‌کننده ممکن است در دوران پس از جراحی به طور موقتی صورتی رنگ شود و پوسته‌های کوچکی اطراف گرافت‌های مویی کاشته شده ایجاد شوند. با این که این علائم به سرعت از بین می‌روند اما ممکن است پزشک برای افزایش راحتی شما در دوران بهبودی، مصرف برخی پمادهای موضعی یا محصولات دیگر را برای التیام و تغذیه پوشت سر به شما پیشنهاد دهد.

مسکن‌ها

جراح ممکن است مصرف داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک مانند تایلنول را به شما پیشنهاد دهد. شما ممکن است در روز اول، خونریزی‌های جزئی و کمی بیحسی در ناحیه درمان شده داشته باشید. در صورت تمایل، می‌توانید برای مدت کوتاهی، یخ یا بسته یخ را روی سر خود قرار دهید.

آنتی‌بیوتیک‌ها

• همه آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده را مصرف کنید
• با استفاده از روش‌های میکروسرجری، احتمال بروز عفونت بسیار کم است اما با این حال برای احتیاط ممکن است برای شما آنتی بیوتیک تجویز شود.

از سر خود در برابر نور خورشید محافظت کنید.

اگر دوران بهبودی شما در تابستان بود یا اگر در یک منطقه گرم زندگی می‌کنید باید توجه مضاعفی نسبت به محافظت از سر خود در برابر نور آفتاب داشته باشید. پزشکان توصیه می‌کنند که در دو هفته اول پس از کاشت مو در زمان‌هایی که بیرون از منزل هستید از کلاه‌های گشاد و راحت استفاده کنید و پس از آن در طول سال از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.

موهای کاشته شده را دستکاری نکنید

جراحان کاشت مو معمولاً یک اسپری یا شامپو به شما می‌دهند که تا چند روز پس از عمل باید از آن استفاده کنید تا از فشار آب و شامپو روی گرافت‌های ظریف خودداری شود. بیماران می‌توانند پس از چند روز موهای خود را به آرامی بشورند. به هر حال این کار باید با آب تمیز انجام شود و حین شستشو نباید موهای خود را ماساژ دهند. غالباً برای تغذیه پوست سر با مواد تمیزکننده مطمئن، شامپوهای مخصوص رشد مو تجویز می‌شوند.

تا 6 الی 8 هفته پس از کاشت مو نباید موهای خود را رنگ کنید.

اگر موهای خود را رنگ می‌کنید توصیه می‌شود که از یک تا دو هفته قبل از انجام عمل و تا 6 الی 8 هفته پس از کاشت مو از رنگ کردن موهای خود پرهیز کنید. به افرادی که مو کاشته‌اند توصیه می‌شود که از رنگ‌های مو با عوامل ملاسم و مطمئن استفاده کرده و فقط پس از این که جراح اجازه داد اقدام به رنگ کردن موهای خود کنند.

مراحل کاشت مو به روش FUT

 

مراحل کاشت مو به روش اف یو تی

روش پیوند واحد فولیکولی یا روش نواری پیوند مو شامل موارد زیر است:

پزشک پوست سر را به صورت سطحی بی حس می کند.

یک نوار از بافت موی خودتان را از آنجا که ناحیه اهدا کننده نامیده می شود یا منطقه ای که موهایتان مقاوم است (به این معنی که احتمال طاسی یا ریزش کمتری دارد) برمی دارند.

سپس پزشک بافت منطقه ایی را که مو را از آنجا برداشته بخیه می زند. این یک زخم سطحی و کوچک است که به راحتی توسط موهای باقی مانده شما پوشیده می شود.

نوار اهدا کننده به وسیله یک فرآیند جداسازی دقیق میکروسکوپی به واحدهای فولیکولی منحصربه فرد برش داده می شود.

سپس پزشک با مته حفره های ریزی را روی سر شما جایی که ریزش مو اتفاق افتاده است، ایجاد می کند و واحدهای پیوند فولیکولی را وارد می کند.

محلول ضدعفونی کننده به آرامی به پوست سرتان اعمال می شود.

منطقه کمک کننده شما با یک باند پوشیده می شود.

مقایسه روشهای کاشت مو FUT و FUE

 

مقایسه بین روشهای کاشت مو اف یو تی و اف یو ای

روش اف یو ای یک روش جایگزین اف یو تی است و زمانی که نتوان نوار مویی را از پشت سر برداشت انجام می‌شود همچنین جراح در این روش موهای نازک‌تری از پشت گردن شما برمی‌دارد تا برای کاشت در خط رویش مو یا ابرو به کار ببرد.
در روش FUE در مقایسه با روش اف یو تی، فولیکول‌ها از قسمت بزرگ‌تری از سر در ناحیه اهداکننده که تخمین زده می‌شود 8 برابر روش اف یو تی است برداشته می‌شوند به همین دلیل بیمارانی که با این روش مو کاشته‌اند باید موهای پشت سر خود را بلندتر آرایش کنند تا جای نوار برداشته شده در پشت سر مشخص نشود.
در نتیجه، موهای قسمت بالا و پایین ناحیه اهداکننده که گرافت ها از آنجا برداشته شده‌اند ممکن است نازک‌تر شوند و این باعث مشهود شدن اسکار در ناحیه اهداکننده می‌شود. این احتمال نیز وجود دارد که فولیکول‌های برداشته شده از کناره‌های قسمت اهداکننده، موهای دائمی نباشند بنابراین به مرور زمان موهای کاشته شده دچار ریزش خواهند شد.
حداکثر گرافت واحد فولیکولار کمتر از روش اف یو تی است و احتمال آسیب‌دیدگی فولیکولارها نیز بیشتر باشد. به دلیل ایجاد اسکار و تخریب پوست اهداکننده در روش اف یو ای، درمان در جلسات بعدی با مشکل مواجه می‌شود و گرافت ها شکننده‌تر بوده و حین جایگذاری ممکن است به آنها ضربه وارد شود. از آنجا که غالباً این گرافت ها پوست و چربی محافظ ندار‌ند در نهایت ممکن است رشد ضعیفی پیدا کنند.
یک مشکل موهای کاشته شده ممکن است در مرحله نازک شدن در روش سه مرحله‌ای اتفاق بیفتد؛ زمانی که گرافت در چربی قرار داده می‌شود و باید از طرق یک شکاف کوچک برداشته شوند. روش اف یو ای ممکن است سنگین‌تر نیز باشد و انجام آن مدت طولانی‌تری طول بکشد بنابراین گرافت ها معمولاً مدت بیشتری بیرون از بدن خود هستند و احتمال رشد کمتر از انتظار آنها وجود دارد.

توصیه های لازم قبل از انجام کاشت مو FUT

 در صورتی که به لحاظ جسمی آمادگی انجام عمل FUT را داشته باشید، رهنمودها و توصیه هایی وجود دارد که باید آنها را دنبال کنید:

اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، فوراً این موضوع را به پزشکتان اطلاع دهید، چرا که ممکن است مصرف آن را منع کند.

اگر از بتابلوکرها استفاده می کنید، فوراً به پزشکتان اطلاع دهید.

اگر از اسپری تنفسی استفاده می کنید، روز انجام عمل، اسپری را همراه خود داشته باشید.

موهای خود را به مدت دو هفته قبل از عمل کوتاه نکنید و سعی کنید موهای پشت سر و دو طرف سرتان بلند بماند تا بتوانید رد باقی مانده از نوار برداشته شده از پشت سرتان، توسط موها پوشانده شود.

مراقب باشید پوست سرتان قبل از کاشت مو دچار آفتاب سوختگی نشود.

از مصرف داروهای ضدالتهاب به مدت یک هفته قبل از عمل بپرهیزید.

از مصرف ویتامین های B یا E به مدت یک هفته قبل از عمل بپرهیزید، زیرا این گونه مولتی ویتامین ها باعث افزایش خونریزی می شوند.

به مدت دو هته قبل از عمل، از کشیدن سیگار و مصرف الکل خودداری کنید چرا که روند بهبود را مختل می سازد.

اگر موهایتان را به طور مرتب رنگ می کنید، لطفاً سه روز قبل از انجام کاشت مو، آنها را رنگ نمایید.

نکته: در مورد شستن موهایتان در روز عمل کاشت مو، با پزشکتان مشورت کنید.

ناحیه اهدای مو را که توسط پزشکتان تعیین شده است، روزی 10 دقیقه ماساژ دهید تا موجب افزایش انعطاف پذیری و میزان شل بودن پوست سرتان بشوید.

ممکن است پزشکتان از شما بخواهد پیش از انجام عمل، صبحانه یا ناهار صرف کنید و یا اینکه از شما بخواهد به مدت 12 ساعت قبل از کاشت مو، از خوردن و آشامیدن اجتناب کنید. در هر صورت، توصیه پزشکتان را جدی بگیرید.

برخی از پزشکان از بیمارانشان می خواهند تا روز عمل، موهایشان را بشویند و برخی بالعکس. توصیه های پزشکتان را جدی بگیرید.

در روز عمل کاشت مو، از اسپری یا هر گونه محصول دیگری استفاده ننمایید.

در روز عمل، از مصرف نوشیدنی های کافئین دار بپرهیزید.

هزینه‌ی کاشت مو  روش FUT

هزینه‌ی کاشت مو با روش FUT به تعداد گرافت‌ها، زمانی که جراحی طول می‌کشد و سایر موارد بستگی دارد. به طور کلی روش FUT از سایر روش‌ها ارزان‌تر است.

 

چکاوک موزیک بلد چی آکادمی مو به مو آخرین مطالب