;

جراحی زیبایی چانه | کوچک یا بزرگ کردن چانه | بهترین روش اصلاح چانه | عمل منتوپلاستی | عمل ژینوپلاستی

جراحی اصلاح چانه | بهترین روش اصلاح چانه | انواع جراحی زیبایی چانه

جراحی ژینوپلاستی,عمل جینوپلاستی,هزینه ژینوپلاستی,عوارض جراحی چانه,جراحی چانه
فاین فیس FineFace فاین فیس FineFace
مجله پزشکی، پوست، مو و زیبایی فاین فیس
Valiasr
Tehran, Tehran, 31356-854785 Iran
https://fineface.ir/
  • 17/4/1399 20/7/1399

یکی از بخش های صورت که می تواند باعث به هم خوردن توازن و تعادل کل ظاهر صورت شود چانه است. یک چانه کوتاه یا کوچک روی زیبایی فرم صورت تأثیر منفی گذاشته و باعث می شود بینی بزرگتر به نظر برسد.

اصلاح چانه

یکی از بخش های صورت که می تواند باعث به هم خوردن توازن و تعادل کل ظاهر صورت شود چانه است. یک چانه کوتاه یا کوچک روی زیبایی فرم صورت تأثیر منفی گذاشته و باعث می شود بینی بزرگتر به نظر برسد. در مقابل، یک چانه بیش از حد برجسته یا بلند می تواند باعث شود قسمت بالای صورت فرورفته و بینی کوچکتر از آنچه هست به نظر برسند. حتی تغییرات ناچیز در اندازه چانه نیز می تواند توازن و تعادل کل صورت را به حد قابل توجهی بهبود دهد. 

انواع جراحی زیبایی چانه

 

انواع جراحی زیبایی چانه

جراحی زیبایی چانه معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود (یعنی بیمار بیدار بوده و تنها تحت آرام‌بخشی و بی‌حسی موضعی قرار دارد). برای موارد پیچیده‌تر از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. عموماً، بیماران ظرف چند ساعت بعد از عمل مرخص می‌شوند. بسته به گستردگی هر مورد، معمولاً جراحی زیبایی چانه یک ساعت یا کمتر طول می‌کشد.

منتوپلاستی: کوچک کردن چانه
 

عمل زیبایی چانه با روش منتوپلاستی، پزشک در هر یک از دو محل زیر که امکان داشته باشد، یک برش ایجاد می‌کند:

داخل دهان بین لثه و لب پایین
 

در جایی از زیر چانه که دیده نشود
 

سپس، پزشک با استفاده از یک وسیله الکتریکی استخوان چانه را کوچک کرده و به آن فرم می‌دهد تا ظاهر چانه طبیعی‌تر شود.

ژنیوپلاستی: بزرگ کردن چانه
 

عمل بزرگ کردن چانه را می‌توان با استفاده از یک پروتز چانه که باعث جلو آمدن و برجسته شدن چانه می‌شود، یا با جلو آوردن خود استخوان چانه از طریق جراحی انجام داد. پزشک، بسته به مقدار برجستگی مورد نیاز برای اصلاح، تصمیم خواهد گرفت که از یک پروتز چانه سیلیکونی استفاده کند یا خود استخوان چانه را جلو بیاورد.

اگر پروتز چانه را انتخاب کنید برش در داخل دهان، بین لثه و لب پایین، ایجاد می‌شود. پروتز در شکافی با اندازه متناسب خود قرار می‌گیرد. برای دستیابی به بهترین نتیجه از سایزر[۱](نوعی پروتز اندازه‌گیری که می‌توان آن را تا هر سایزی که بخواهیم باد کرد) استفاده می‌شود؛ سپس پروتز اصلی با دقت در جایش قرار گرفته و شکاف‌ها بسته می‌شوند.

اگر جلو کشیدن استخوان چانه را انتخاب کنید، جراح در داخل دهان، بین لثه و لب پایین، یک برش ایجاد کرده و لبه استخوان چانه را جدا می‌کند. سپس نوک استخوان چانه جدا شده را جلو کشیده و با سیم یا پیچ و تسمه‌های فلزی مخصوص استخوان آن را در جای جدیدش محکم می‌کند. در پایان، جراح برش را بخیه زده و روی ناحیه چانه نوار چسب می‌زند.

جراحی غبغب
 

در عمل جراحی غبغب ،غیغب یا همان پوست اضافی زیر چانه که با انباشته شدن چربی اضافی شل شده است برداشته می‌شود.

در عمل جراحی غبغب، که به آن لیپوساکشن چانه نیز گفته می‌شود، چربی اضافی از چانه خارج می‌شود. این یک عمل سریع است که می‌توان آن را به صورت سرپایی هم انجام داد. بعد از جراحی، بیمار صاحب چهره‌ای جدید با فکی برجسته‌تر و چانه‌ای عاری از چربی و پوست اضافی خواهد شد.

ژنیوپلاستی لغزشی
 

ژنیوپلاستی لغزشی برای اصلاح ناهنجاری‌ها و بدشکلی‌های چانه و همچنین برای بزرگ کردن چانه انجام می‌شود. در این نوع جراحی، جراح استخوان چانه را بریده و جابجا می‌کند. این نوع جراحی به صورت سرپایی نیز قابل انجام است، که بنابراین بیمار می‌تواند همان روز جراحی مرخص شود. به علاوه در اینجا نیز، مانند کوچک و بزرگ کردن چانه، زمان بهبودی از عمل بسیار کوتاه است.

 

توصیه های قبل از عمل زیبایی چانه

 

ژینوپلاستی

در اولین قرار ملاقات با جراح، باید به طور واضح انتظارات خود را از عمل جراحی و اینکه دوست دارید پس از عمل جراحی چطور دیده شوید را توضیح دهید.بحث های دقیق در مورد دلایل شما برای جراحی ژنیوپلاستی در این مرحله بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که شما به اندازه کافی اطلاعات لازم را دریافت می کنید تا بتوانید تصمیم گیری کاملا آگاهانه ای در مورد انجام این جراحی داشته باشید.جراح باید سابقه پزشکی فرد را نیز بررسی کند تا اطمینان حاصل شود که هیچ دلیلی برای منع انجام جراحی ژنیوپلاستی وجود ندارد. در این مرحله معمولا از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید که نشان دهنده آگاهی کامل شما از مزایا و خطرات احتمالی مربوط به این جراحی است. ممکن است برای مقایسه، جراح عکسی از قبل و بعد درمان از چانه شما بیاندازد.

جراحی اصلاح فرم چانه چگونه انجام میشود؟

همانطور که قبلاً توضیح داده شد، جراحی ژنتیوپلاستی به دو روش کوچک و یا بزرگ کردن چانه تقسیم می شود. برای جراحی ژنیوپلاستی جراح معمولا برشی در لثه ایجاد می کند. سپس استخوان چانه بریده می شود تا جراح بتواند آن را به روشی کنترل شده بشکند. سپس او استخوان را به موقعیت جدید خود منتقل می کند و با پیچ های ریز آن را در جای خود ثابت می کند. سپس برش را با بخیه های قابل جذب می دوزد. 

بزرگ کردن چانه

عمل بزرگ کردن چانه یک عمل جراحی پلاستیک صورت است که هدف از انجام آن اصلاح شکل یا ترمیم چانه جهت مشخص تر ساختن این بخش از صورت و هماهنگ کردن آن با فرم صورت و سایر اجزاء آن است. این عمل به صورت سرپایی انجام شده، قیمت آن گران نیست و دوره بهبود نسبتاً کوتاهی دارد. بزرگ کردن چانه به دلایل مختلفی انجام می شود. عمل بزرگ کردن چانه را می توان یا با استفاده از پروتز و یا ژنیوپلاستی اسلایدینگ انجام داد.

انواع روش های بزرگ کردن چانه

پروتز چانه

جراح، برای وارد کردن پروتز به چانه می تواند برش لازم را زیر چانه یا در درون دهان ایجاد کند. در هر دو حالت، جراح باید چند لایه از بافت را بریده و در عین حال مراقب باشد به عصب اصلی چانه آسیب نرساند. جراح در بافت همبند درون چانه یک فضای خالی ایجاد کرده و آن را با یک محلول گندزدا می شوید. سپس، پروتز استریل در وضعیت صحیح خود در چانه قرار می گیرد. بعد از آن، برش بسته شده و زخم با چسب های استری استریپ پوشانده می شود. کاشت پروتز 30 تا 60 دقیقه زمان می برد.

ژنیوپلاستی اسلایدینگ

در مواردی که چانه بیمار خیلی کوچکتر از آن است که با تزریق یا پروتز بزرگ شود، یا اینکه بدشکلی چانه پیچیده تر از حد معمول است، از ژنیوپلاستی اسلایدینگ استفاده می شود. در این نوع عمل، جراح استخوان چانه را با یک ارهی دارای حالت نوسانی بریده و بخشی از آن را خارج می کند. سپس، وی بخش باقیمانده فک را به جلو حرکت داده و با استفاده از صفحات و پیچ های فلزی مخصوص آن را ثابت نگه می دارد. پس از آنکه استخوان در جای خود ثابت شد برش بسته شده و دور سر بیمار بانداژ فشاری پیچیده می شود. ژنیوپلاستی اسلایدینگ کمی بیشتر از عمل پروتز زمان می برد، یعنی حدوداً 45 تا 90 دقیقه.

چه کسانی باید تحت عمل بزرگ کردن چانه قرار بگیرند؟

 

عوارض جراحی ژینوپلاستی

بزرگ کردن چانه اغلب به عنوان راهی برای اصلاح اثرات پیری بر چانه و گردن انجام می شود. با از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست، چانه نیز کمی عقب تر به نظر می رسد. به علاوه، چانه ممکن است به دلیل تحلیل استخوان یا بازسازی ساختار دهان جهت رفع مشکلات ناشی از آسیب دیدگی، بیماری یا حتی استفاده از دندان مصنوعی، نیز پسروی داشته باشد. اغلب، کسانی که قبلاً استخوان های فک یا بینی خود را عمل کرده اند، برای متعادل ترکردن ظاهر صورتشان به عمل بزرگ کردن چانه نیز نیاز پیدا می کنند.
چانه های عقب رفته به چانه هایی گفته می شود که کوچکتر یا کوتاه تر بوده یا پسروی داشته اند. این چانه ها نسبت به چانه های طبیعی برجستگی کمتری داشته و باعث می شوند فرم صورتشخص غیرطبیعی به نظر برسد. به علاوه، در این حالت معمولاً به نظر می رسد که دهان (خصوصاً لب بالا) جلو آمده که این باعث می شود صورت شخص شادابی و زیبایی ظاهری خود را از دست بدهد. در موارد شدید، کوتاهی چانه باعث می شود بستن دهان دشوار شود.

انواع روش های عمل چانه چیست؟

ژینوپلاستی استخوانی یا اسلایدینگ

ژنیوپلاستی استخوانی یکی از رایج ترین انواع ژنیوپلاستی است، زیرا می تواند بعنوان جراحی کوچک کردن چانه یا بزرگ کردن آن استفاده شود. در ژنیوپلاستی استخوانی، قسمتی از استخوان که می تواند به سمت جلو حرکت کند تا چانه را برجسته کند، یا برای کاهش اندازه چانه به عقب حرکت کند، شکسته می شود. همچنین می توان استخوان را برای کاهش طول صورت بالا برد، یا برای افزایش طول صورت پایین آورد.

جراحی نقطه نامتقارن چانه

جراحی نقطه نامتقارن چانه یک شکل پیچیده از ژنیوپلاستی است که نیاز به مهارت های جراح زیبایی صورت بسیار آموزش دیده دارد که می تواند عمل جراحی ظریفی را انجام دهد، همچنین کسی که بتواند عارضه ای که باعث ایجاد مشکل زیبایی شده است را در وهله ی اول تشخیص دهد. این عارضه ها می توانند از مشکلات مختلف دندانی باشند، که اگر تشخیص داده نشوند می توانند به جراحی غیر ضروری فک منجر شود.

عوارض جراحی چانه چیست؟ ( عوارض جراحی ژینوپلاستی )

همانند هر عمل جراحی که از بیهوشی عمومی استفاده می شود، خطراتی در ارتباط با بیهوشی وجود دارد. سایر عوارض جانبی و خطرات جراحی ژنیوپلاستی عبارتند از:

عمل زیبایی چانه و فک برخلاف انتظار دردناک نیست، اما باعث ایجاد ناراحتی بخصوص دو تا سه روز پس از جراحی می شود. هر ناراحتی معمولا ظرف دو هفته برطرف می شود.

جراحی ژنیوپلاستی ورم معمولا شبیه به کبودی دارد، اما این عوارض معمولا طی دو هفته برطرف می شوند.

خطر وجود عفونت در هر عمل جراحی وجود دارد و در عمل جراحی ژنیوپلاستی، معمولا زمانی که در بیمارستان هستید به شما آنتی بیوتیک های وریدی برای جلوگیری از عفونت و همچنین ممکن است آنتی بیوتیک هایی برای مصرف در خانه نیز به شما داده شود. با عمل جراحی ژنیوپلاستی، پیچ ها و صفحات فلزی که برای متصل کردن استخوان در موقعیت جدید خود استفاده می شود، می توانند عفونی شوند، به این معنی که آنها باید جایگزین شوند. با این حال، اگر پیچ ها و صفحات فلزی عفونی شوند، معمولا این حالت تا چند ماه پس از جراحی بروز نمی کند.

خونریزی از طریق برش انجام شده برای جراحی نسبتا شایع است و تراوش از برش در روز جراحی انتظار می رود. خونریزیِ زیاد غیرمعمول است، اما معمولا با فشار آوردن ملایم محل با دستمال به مدت 10 دقیقه، می توان آن را برطرف کرد. اگر خونریزی علیرغم تلاش برای جلوگیری از آن ادامه یابد، شما باید به مراقبت فوری پزشکی مراجعه کنید.

بیحسی یکی از عوارض جانبی رایج در عمل جراحی ژنیوپلاستی است و بیشتر در لب پایین و داخل دهان شایع است، هرچند ممکن است در محل های مختلف چانه و لب مشاهده شود. معمولا در طی چند هفته بی حسی از بین می رود، اما در موارد نادر، بی حسی می تواند برای هفته ها یا ماهها ادامه یابد و همچنین می تواند دائمی باشد. با این حال، اگر بیحسی دائمی باشد، مغز معمولا با بیحسی سازگار می شود، به این معنی که بیمار بعد از چند ماه متوجه مشکل خود نمی شود.

برجسته و بزرگ کردن چانه با جراحی پروتز

پروتز فک و چانه محدودیت‌های خاص خودش را دارد که برخی از آنها عبارتند از:

پروتز تنها می‌تواند یک افزایش حجم به چانه بدهد، بدون اینکه ارتفاع عمودی یا عرضی چانه را تغییر دهد.

پروتز معمولاً برای تقویت حجم چانه‌های کوچک‌تر استفاده می‌شود.

پروتز در معرض خطر آلوده شدن قرار دارد و اگر این اتفاق بیفتد باید پروتز را از جایش برداشت. سپس یا باید پروتز جدیدی که عفونت ندارد را جایگذاری کرد یا یک عمل ژینوپلاستی انجام داد.

گاهی اوقات پروتز می‌تواند باعث تحریک استخوان فک و در نتیجه باعث وارد شدن آسیب به ریشه‌های دندان‌ها شود.

گاهی اوقات ممکن است پروتز پس از جایگذاری به اطراف حرکت کند، مگر اینکه با پیچ در جای خود ثابت شده باشد.

گاهی اوقات لبه‌های پروتز ملموس و واضح است.

دوره بهبودی پس از جراحی چانه به چه صورت است ؟

پس از جراحی چانه لازم است بیمار به مدت یک هفته الی ده روز از غذای نرم استفاده کند . تورم جراحی بطور عمده پس از چند هفته و بطور کامل پس از چند ماه برطرف میشود .بی حسی لب پایین و دندانهای جلو ممکن است تا چند ماه باقی بماند . بطور کلی عوارض خاصی در جراحی چانه وجود ندارد و موارد مذکور بالا تماماً پس مدتی برطرف میشوند . در چند روز اول کمی تورم و کبودی ایجاد می‌شود و ۷ تا ۱۴ روز طول می‌کشد فرد به فعالیت‌های طبیعی زندگی بازگردد. ممکن است تا چند ماه بعد از عمل و تا زمانی که ورم چانه فروکش نکرده ، شکل نهایی چانه معلوم نشود. اگر از روش برش داخل دهانی استفاده شد ، توصیه می‌شود تا چند روز بعد از عمل یک رژیم غذایی نرم انتخاب کنید تا زخم دهان سریع‌تر بهبود یابد. معمولا آنتی‌ بیوتیک‌ها و دهان‌ شویه‌ها تجویز می‌شوند ؛ رعایت بهداشت دهان و دندان در طول دوره بهبودی بسیار مهم است. بعد از گذشت ۶ تا ۷ روز از عمل ، بخیه‌ها باید برداشته شوند.

تفاوت ژینوپلاستی و پروتز چانه

پروتز چانه نیز از دیگر راهکارهای ایجاد توازن در صورت با استفاده از بزرگ کردن چانه است. در عمل پروتز چانه پس از ایجاد برش در دهان یا زیر فک، چند لایه از بافت پوست بریده می‌شود و پس از ایجاد کردن یک ناحیه خالی در بافت زیر چانه، پروتز در آن ناحیه قرار داده می‌شود. عمل پروتز چانه به طور کلی 30 تا 60 دقیقه زمان می‌برد. این عمل جراحی برای کوچک یا بزرگ کردن و همچنین اصلاح انحراف در چانه صورت می‌گیرد؛ در صورتی که پروتز چانه می‌تواند تنها برای بزرگ کردن چانه استفاده شود.

همچنین، اگر اندازه یا پسرفت چانه بیش از حد باشد، استفاده از عمل پروتز مناسب نیست و ژینوپلاستی جایگزین بهتری برای آن است. بهتر است به این مورد نیز توجه شود که محل پروتز چانه در طول زمان می‌تواند دچار تغییر شود. با گذشت زمان، جاذبه زمین می‌تواند پروتز را به سمت پایین کشیده و فرم صورت را بهم بزند.

هزینه جراحی چانه چقدر است؟

 

هزینه ژینوپلاستی

هزینه جراحی چانه می تواند به طور گسترده ای متفاوت باشد. هزینه معمولاً بر حسب  بیهوشی، امکانات اتاق عمل یا سایر هزینه ها محاسبه می شود. هزینه جراح بر اساس تجربه او، نوع روش استفاده شده خواهد بود.
هزینه های جراحی چانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

هزینه بیهوشی

هزینه مرکز جراحی

آزمایش های پزشکی

داروهای تجویز شده توسط پزشک

هزینه جراح

منبع : مجله پوست ، مو و زیبایی فاین فیس

هایفو چیست؟,موارد استفاده از هایفو,لاغری با هایفو

هایفو چیست؟

  • 31/4/1397
  • 40050
چکاوک موزیک بلد چی آکادمی مو به مو آخرین مطالب