;

میکرونیدلینگ | میکرونیدلینگ مو | میکرونیدلینگ ابرو | میکرونیدلینگ صورت | درمان قطعی جای جوش | هزینه میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ چیست؟ | همه چیز در مورد میکرونیدلینگ | مزایا و معایب میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ,میکرونیدلینگ پوست صورت,هزینه میکرونیدلینگ,عوارض میکرونیدلینگ,درمان جای جوش
فاین فیس FineFace فاین فیس FineFace
مجله پزشکی، پوست، مو و زیبایی فاین فیس
Valiasr
Tehran, Tehran, 31356-854785 Iran
https://fineface.ir/
  • 20/3/1399 20/7/1399

میکرونیدلینگ روشی موثر برای درمان انواع جوش، آکنه و اسکار آکنه است که در آن یک لایه سطحی از پوست برداشته می‌شود...

میکرونیدلینگ چیست؟

رؤیای داشتن پوستی صاف، جوان و زیبا، متعلق به امروز یا دیروز نیست. از دستورهای «ابوعلی‌سینا» در کتاب «قانون» برای داشتن پوستی زیبا و باطراوت گرفته تا نسخه‌های رنگارنگ مصریان، هندی‌ها و رومیان باستان برای جوان ماندن پوست همه نشان می‌دهند که آرزوی داشتن پوستی جوان و زیبا و عاری از هر‌گونه لک و نقص از همان ابتدا دغدغه‌ی بشر بوده است. در سال‌های اخیر، روش‌هایی مثل «میکرونیدلینگ» برای جوان‌سازی پوست حسابی محبوب شده‌اند. به‌نظر می‌رسد «میکرونیدلینگ» با الهام از روش مصریان باستان که با خراشاندن پوست از طریق ماسک‌های خشن، مثل پودر سنگ مرمر که در حقیقت نوعی لایه برداری پوست یا همان «ابریژين» بود، طراحی شده و تا حدودی دستیابی به آرزوی جوانی پوست را آسان‌تر کرده است.

میکرونیدلینگ روشی موثر برای درمان انواع جوش، آکنه و اسکار آکنه است که در آن  یک لایه سطحی از پوست برداشته می‌شود؛ همچنین در این لایه برداری سطحی، لایه مرده پوست نیز از بین می‌رود که پوست را شفاف و روشن می‌کند زیرا این دستگاه  میکروکانال و حفره‌های متعددی را در پوست ایجاد می‌کند و از این حفره‌ها ترشحات خون، سرم و پلاسما خارج می‌شود، خروج  این ترشحات جوان‌سازی پوست را درپی دارد.

میکرونیدلینگ چگونه انجام می شود؟

 

بهترین روش جوانسازی پوست صورت

میکرونیدلینگ که به آن Collagen Induction Therapy هم گفته می شود توسط یک قلم که در سر آن سوزن های ریزی تعبیه شده و باعث ایجاد صدها حفره های نازک روی قشای خارجی پوست می شود .

این روش دو هدف را دنبال می کند :

۱ – با ایجاد سوراخ های میکرونی روی پوست شرایطی را ایجاد می کند تا سرم های مخصوص بتواند جذب قشای داخلی پوست شده تا نتایج بهتری را جهت ترمیم و بازسازی پوست ایجاد کند .

۲ – سوراخ های کوچک ایجاد شده توسط دستگاه میکروپن ، باعث می شود پوست با تولید کلاژن و الاستین شروع به بازسازی خود نماید . این فرایند باعث بهبودی چین و چروک ، خطوط ریز ، جای جوش ، زخم ها و منافذ می شود.

در بعضی از دستگاه های درماپن ، سرم و مواد مغذی همزمان با ایجاد حفره های میکرونی در پوست تزریق می شوند . ولی عموما ابتدا سرم یا مزو روی پوست مالیده شده بعد جهت نفوظ این مواد ، با درماپن روی پوست حفره های ریز ایجاد می گردد.

به صورت دستی

در این روش از دستگاهی که درمارولر نام دارد و از یک سری غلتکی همراه با تعداد زیادی سوزن کوچک و نازک که از جنس تیتانیوم هستند تشکیل شده است برای ایجاد حفره هایی با عمق مشخص استفاده می شود. در حال حاضر امکان استفاده از دستگاه های نیدلینگ با جنس های مختلف مانند سیلیکونی، شیشه ای، فلزی و پلیمری و ... در ایران وجود ندارد.

با استفاده از دستگاه

در این روش، برای ایجاد منافذ با فاصله معین از یک دستگاهی استفاده می شود که سرعت حرکت آن قابل تنظیم است. بنابراین تعداد منافذی که در این روش بر سطح پوست ایجاد می شوند، به نسبت روش دستی بسیار زیادتر بوده و نتیجه بهتری می دهد.

انواع دستگاه‌های میکرونیدلینگ

 دستگاه درمارولر

 

دستگاه انجام میکرونیدلینگ

در نگاه اول ظاهر دستگاه «درمارولر» شبیه قلم‌موهای غلتکی کوچک رنگ‌آمیزی زوایایی از ساختمان است که دسترسی به آنها مشکل است. در سر این ابزارها یک سیلندر گرد وجود دارد که حول یک محور افقی می‌چرخد و روی سطح دوار آن حداقل ۲۰۰ سوزن بسیار ریز قرار داده شده است. در قسمت بالای درمارولر هم یک دستگیره وجود دارد که از آن برای حرکت‌دادن غلتک بر روی سطح پوست صورت استفاده می‌شود.

پزشک این وسیله غلتک‌مانند را با فشار مختصری روی پوست صورت می‌غلتاند و در نتیجه، در مسیر حرکت، درمارولر صدها سوراخ ریز روی پوست ایجاد می‌کند. اگر چه برخی افراد از این دستگاه به‌عنوان یک دستگاه میکرونیدلینگ خانگی هم استفاده می‌کنند، توصیه‌ی پزشکان این است که بهتر است این کار در مطب پزشک و مراکز تخصصی انجام شود.

دستگاه درماپن

 

نحوه انجام میکرونیدلینگ

ظاهر «درماپن» دقیقا شبیه خودکاری با نوک گرد و مدور است که سوزن‌های ریزی روی نوک آن تعبیه شده است. نوک این وسیله و سوزن‌های آن به‌وسیله یک موتور الکتریکی کوچک حرکت داده می‌شود. وقتی که سوزن‌های درماپن به حرکت در می‌آیند، شبیه به حرکت مُهر زدن، به داخل پوست فرو می‌روند و خارج می‌شوند و به این ترتیب تعداد زیادی سوراخ بسیار ریز در پوست ایجاد می‌کنند. برخی افراد از این دستگاه در منزل هم استفاده می کنند که به‌نظر می رسد، ایده‌ی جالب و ایمنی نباشد. در مجموع، از هر دو دستگاه درمارولر و درماپن برای تحریک پوست برای ساخت طبیعی کلاژن استفاده می‌شود.

 دستگاه درما‌استامپ

 

بهترین روش انجام میکرونیدلینگ

«درما‌استامپ» از نظر ظاهری بسیار شبیه به درماپن است؛ با این تفاوت که اندازه‌ی نوک آن بزرگ‌تر و تعداد سوزن‌های آن بیشتر است. این وسیله می‌تواند به‌وسیله‌ی دست و یا موتور الکتریکی حرکت کند. عملکرد درمااستاپ هم شبیه به درماپن به‌صورت مهرزدن است. به این ترتیب که روی پوست نمی‌غلتد، بلکه سوزن‌های ریز در حرکتی شبیه به مُهرزدن در پوست فرو می‌روند. روش کار درما‌استامپ شبیه دستگاه تاتوست، اما تفاوتش این است که به‌جای یک سوزن، تعداد زیادی سوزن ریز به‌صورت هم‌زمان در سطح پوست فرو می‌روند و البته از رنگ یا جوهر تاتو هم خبری نیست.

 دستگاه میکرونیدلینگ با سیستم دیود و نور (LED)

در این دستگاه میکرونیدلینگ از سیستم دیود و نور LED برای جوان‌سازی پوست استفاده می‌شود. با این همه، هنوز نتیجه‌ی تحقیقات قطعی در مورد عملکرد بهتر این دستگاه نسبت به مواردی که در بالا ذکر شد، گزارش نشده است.

 دستگاه میکرونیدلینگ با سیستم امواج رادیویی

روش کار جدیدترین دستگاه میکرونیدلینگ به این صورت است که سوزن‌های ظریفی که در میان آنها امواج رادیویی رد‌و‌بدل می‌شود وارد پوست می‌شوند و انتقال امواج رادیویی از این طریق، سبب ایجاد گرما در زیر پوست و در نتیجه کلاژن‌سازی می‌شود. در این مورد هم هنوز نتایج معتبری مبنی بر تأثیر بیشتر این دستگاه‌ها در جوان‌سازی پوست نسبت به دستگاه‌های قدیمی‌تر گزارش نشده است.

 

موارد کاربرد میکرونیدلینگ

درمان راسکار جوش، جراحی و سوختگی

درمان چروک و خطوط ریز پوستی

جوانسازی پوست

درمان استریا

 درمان خطوط اطراف لب در افراد سیگاری

رفع   جاى زخم (جای آبله مرغان، سوختگی و …)

درمان ترک هاى پوستى (stretch marks) ناشی از بارداری و لاغری و …

جوانسازى پوست، رفع چین و چروک و منافذ باز پوست

مزونیدلینگ (ترکیب میکرونیدلینگ ومزوتراپی) که رساندن ویتامین ها و دارو به لایه های عمقی پوست است.

افزایش استحکام وقوام پوست( Skin Tightening)

درمان ریزش مو وکمک به  رشد مجدد موها

درمان چین وچروک دورچشم

درمان اسکار آکنه (جاى جوش) با استفاده از میکرونیدلینگ

 

درمان اسکار آکنه با میکرونیدلینگ

روشهاى درمان جاى جوش درحال حاضر، با محدودیت بین دو عامل اثربخشى و عوارض روبروست، روشهاى درمانى مؤثرتر، عوارض و دوره نقاهت طولانى ترى دارند و روشهاى کم عارضه تر، چندان مؤثر نیستند. میکرونیدلینگ پاسخ مناسبى براى رفع این محدودیت هاست، زیرا علاوه بر اثر بخشی بالا در درمان اسکار آکنه، نسبت به روشهای مشابه، غیرتهاجمی و بدون عارضه محسوب می‌شود و در ضمن ارزان تر هم هست.

مزایای استفاده از میکرونیدلینگ در جوان سازی پوست

•  یکی از مهم ترین مزایای میکرونیدلینگ (جوانسازی پوست) این است که در این روش از فرآیند ترمیم طبیعی خود بدن جهت درمان عملکرد و ساختار پوست استفاده می گردد.


• پس از انجام میکرونیدلینگ، ظاهر پوست به سرعت ترمیم شده و فرد به راحتی می تواند به فعالیت های روزمره خود بپردازد.

• در روش میکرونیدلینگ بر خلاف اکثر روشهای درمانی اپیدرم پوست تنها بازسازی و ترمیم شده و به هیچ وجه تخریب نمی گردد.


•  میکرونیدلینگ بدون درد و خونریزی بوده و هیچگونه عوارض جانبی در پی ندارد.


• میکرونیدلینگ نسبت به سایر روش های درمانی مقرون به صرفه تر می باشد.


• به دلیل بسته شدن سریع منافذ پوست، امکان عفونت در روش میکرونیدلینگ بسیار نادر می باشد.


• بهبود پوست در مدت زمان کمی پس از درمان با میکرونیدلینگ کاملاً قابل مشاهده بوده و با گذشت زمان به علت کامل تر شدن فرآیند کلاژن سازی،متقاضی حتی نتایج بهتری را نیز مشاهده خواهد نمود.

معایب استفاده از میکرونیدلینگ در جوان سازی پوست

 

معایب میکرونیدلینگ

قرمزی و تورم در محل انجام میکرونیدلینگ

روند کاری میکرونیدلینگ به این  صورت است که با سوزن های بسیار ریز لایه دوم پوست شما را تحریک می کنند و در واقع  به لایه رویی پوست شما آسیب می رسانند تا لایه زیرین  سعی در بازسازی این لایه بکند. پس با وجود این  روند درمانی قرمزی و تورم مشکل خاصی نیست که بخواهید از آن بترسید. از طرفی متخصصان این  کار بعد از انجام میکرونیدلینگ برای شما کرم های مخصوصی تجویز می کنند تا حتی این  عوارض ناچیز را نیز تحمل نکنید. از طرفی شما سه ساعت بعد از میکرونیدلینگ می توانید به  راحتی  آرایش کنید.

 

ایجاد آلرژی در افرادی که دارای حساسیت به فلز ها هستند.

حساسیت به فلزات یکی از مواردی است که باعث می شود افرادی که دارای این نوع آلرژی هستند نتوانند از این روش استفاده کنند که این موضوع به شکل های مختلفی خود را نشان می دهد، به عنوان مثال ممکن است بعضی افراد با این  روش دچار آسیب های زیادی شوند و یا شاید هم این موضوع به  راحتی قابل حل باشد. اما نکته ای که در این میان است این می باشد که شما قبل از این که میکرونیدلینگ را انجام دهید به  صورت کامل معاینه می شوید.

 

پیگمانتاسیون

این مشکل زمانی برای شما اتفاق می افتد که سوزن های ریز استفاده شده در این  روش فشار زیادی روی پوست شما وارد کنند و بعد از آن شما در معرض آفتاب قرار بگیرید و باعث تیرگی پوست شما شود. ولی همانطور که می بینید در این حالت  باید عوامل زیادی دست به  دست هم بدهند تا این اتفاق برای شما بیوفتد. شما می توانید احتمال این مورد را با استفاده از کرم های ضد آفتاب دارای SPF بالای 30 به صفر برسانید.

عوارض احتمالی دیگر از میکرونیدلینگ

کبود شدن محلی که عمل جواسازی انجام شده است.

تبخال زدن

احساس سوزش و خارش در محل درمان

جوش زدن

ورم خفیف و التهاب موقت

میکرونیدلینگ درچه افرادى نباید انجام شود؟

کسانى که ترکیبات رتینویید خوراکى یا موضعى مثل قرص روآکوتان و کرم ایزوترتینویین (کترل،لوکاسید و….) درسه ماه گذشته مصرف کرده‌اند و یا سایر روش های درمانى اسکار مثل لیزر یا درم ابریژن در ۶ هفته گذشته انجام داده اند.

 هر نوع عفونت فعال در هر قسمت از بدن.

 آکنه فعال در صورت

سابقه ایجاد گوشت اضافه (keloid) در محل زخم

مراقبت های قبل از عمل میکرو نیدلینگ

پاکسازی کامل پوست

 برای افزایش تاثیر این شیوه درمانی از سرم و ویتامین های خاص استفاده می شود. پس اگر می خواهید این مواد به خوبی جذب پوستتان شود، حتما قبل از انجام این کار با استفاده از پاک کننده های مناسب پوست خود را تمیز کنید.

اعلام وضعیت پزشکی خود به دکتر

در صورتی که قبلا دچار ضایعه پوستی خاصی شده اید و یا به ماده خاصی حساسیت دارید، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

عدم استفاده از لایه بردار

با توجه به اینکه حساسیت پوست در هنگام انجام این کار بسیار زیاد است، بهتر است که دو الی 3 هفته قبل ازاین عمل زیبایی، مصرف هرگونه لایه برداری را قطع کنید تا پوست استحکام خود را حفظ کند.

مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ

به دلیل سوزن هایی که به صورت عمقی وارد پوست شده اند، التهاب و کبودی یکی از اولین نتایج این عمل زیبایی است که موجب ترس و وحشت بسیاری از افراد می شود. پس اگر می خواهید نشانه های انجام این عمل زیبایی در سریع ترین زمان ممکن بهبود پیدا کند، موارد زیر را بعد از انجام این عمل زیبایی رعایت کنید:

مصرف میوه هایی که خاصیت ترمیم کنندگی و بهبود جای زخم و التهاب دارند.

عدم استفاده از داروهای ضد التهاب مانند ادویل و بروفن. (چرا که این داروها در روند بهبود اختلال وارد کرده و اجازه نمی دهند که روند بهبود به صورت طبیعی طی شود.)

عدم انجام فعالیت هایی که باعث تعریق پوست می شوند.

عدم حضور در در معرض آفتاب مستقیم در طولانی مدت

استفاده از کرم های ضد آفتاب حاوی زینک

دست کاری نکردن پوست در روزهای اول

عدم استفاده از محصولاتی که خاصیت اسیدی دارند.

میکرونیدلینگ موی سر

 

میکرونیدلینگ موی سر

درمان ریزش مو با میکرونیدلینگ یک روش جدید است که بسیاری از عارضه های پوستی را از بین می برد. این روش کاملا ایمن بوده و هیچ گونه عوارضی ندارد. میکرونیدلینگ با استفاده از وسیله ای به نام درمارولر ریزش مو را در صورتی که فولیکول های مو از بین نرفته باشد، درمان می کند. تا به امروز میکرونیدلینگ بیشتر از روش های درمانی دیگر در درمان ریزش مو تاثیرگذار بوده است.

امروزه تحقیقات بسیار زیادی برای شناسایی فاکتورهای مهم در رشد مو انجام شده است. پروتئین ها و دیگر مواد ضروری نقش بسیاری مهمی در سرعت رشد موها دارند. این فاکتورها برآمدگی کوچک پوستی را تحریک کرده و باعث رشد مو می شوند. میکرونیدلینگ ساقه سلولی مو و برآمدگی کوچک پوستی که مکانی برای رشد انواع موها می باشد را تحریک می کند و فاکتورهای موثر در رشد مو را به آن القا می کند و موجب رشد موها می شود. 

فواید میکرونیدلینگ موی سر چیست؟

همانطور که می دانید به میکرونیدلینگ، درمان از طریق کلاژن سازی نیز می گویند. در میکرونیدلینگ از سوزن های کوچک استفاده می کنند و پوست را تحریک به کلاژن سازی و سلول سازی جدید می کنند. برای موی سر هم همین عمل انجام می شود و با ایجاد اختلال در اپیدرم، رشد مو افزایش پیدا می کند و از ریزش مو جلوگیری می شود.

مطالعات پزشکی نشان داده است میکرونیدلینگ تاثیرات بسیار موفقی در درمان ریزش مو و آلوپسیا داشته است. استفاده از درمارولر باعث تغییرات مهمی در قسمت پوست سر می شود و با افزایش آزادسازی اندوتلیالی که از فاکتورهای افزایش رشد مو است، ریزش مو کاهش می یابد.

آیا میکرونیدلینگ موی سر عوارض دارد؟

در ابتدای مطلب در مورد عوارض میکرونیدلینگ پوست صورت صحبت کردیم. عوارض میکرونیدلینگ برای سر هم مشابه صورت است. در روش میکرونیدلینگ برای تحریک پوست و درمان عارضه های پوستی از دستگاهی به نام درمارولر در منزل که دارای سوزن فولادی پزشکی می باشد، استفاده می شود. به همین دلیل این روش درمانی عوارض جانبی مختصری دارد.

شایع‌ ترین عوارض جانبی آن قرمزی، خارش، سوزش، کبودی و حتی ترشحات زخم‌هاست. التهاب و ورم نیز در برخی موارد شایع است که تمامی این علائم و عوارض بعد از چند روز از بین می روند.

میکرونیدلینگ ابرو

 

میکرونیدلینگ ابرو

همانطور که در تعریف میکرونیدلینگ خواندید این روش می توان یک راهکار مناسب و عالی برای برطرف کردن ریزش ابرو و زیبایی ابرو شود . بدین صورت که وقتی ابرو تحت تاثیر عوامل مختلفی دچار ریزش و از دست دادن حالت اولیه خود می شود . وقتی پزشک متخصص دستگاه میکرونیدلینگ را بر روی پوست ابروی شما حرکت می دهد سوزن های ریز آن سوراخ های ظریفی را در عمق تنظیم شده روی پوست ابرو ایجاد می کند . این سوراخ ها باعث می شود دستگاه ایمنی پوست ابرو فعال شود و فاکتورهای رشد سلول های پوستی ؛ کلاژن و رشد مو را تحریک کند . که درنهایت باعث ترمیم بافت پوست ابرو می شود و سرعت رشد موی ابرو را بالا می برد و ابروها پرپشت و کشیده می شوند.

 

هزنیه میکرونیدلینگ چقدر است؟

 

چند عامل مهم قیمت میکرونیدلینگ را تعیین می کند .

۱ – میکرونیدلینگ اگر به همراه مزوتراپی جهت اثربخش بودن بیشتر انجام شود طبیعتا قیمت بالاتری خواهد داشت .

۲ – ناحیه درمان . هر چه نواحی درمان بیشتر باشد ، قیمت بیشتر خواهد شد .

۳ – دستمزد پزشک و منطقه محل کلینیک یا مطب .

۴ – به تعداد جلسات درمان بستگی دارد . تعداد جلسات را پزشک معالج تشخیص می دهد . عموما برای نتیجه گیری بهتر توصیه می شود حداقل ۴ جلسه درمان به فاصله هر ماه یکبار انجام گیرید.

منبع : مجله پوست ، مو و زیبایی فاین فیس

هایفو چیست؟,موارد استفاده از هایفو,لاغری با هایفو

هایفو چیست؟

  • 31/4/1397
  • 40864
چکاوک موزیک بلد چی آکادمی مو به مو آخرین مطالب