;

تزریق چربی | کاربرد تزریق چربی | مزایا و معایب تزریق چربی | بهترین استفاده از تزریق چربی

همه چیز درباره ی تزریق چربی

تزریق چربی,موارد استفاده از تزریق چربی,هزینه تزریق چربی,مزایای تزریق چربی,معایب تزریق چربی
فاین فیس FineFace فاین فیس FineFace
مجله پزشکی، پوست، مو و زیبایی فاین فیس
Valiasr
Tehran, Tehran, 31356-854785 Iran
https://fineface.ir/
  • 17/3/1399 10/10/1399

تزریق چربی عمل جدید فوق‌العاده‌ای است که در سال‌های اخیر در قالب یک استاندارد به یکی از ابزارهای موفق جراحی پلاستیک تبدیل شده است. کاربردهای تزریق چربی به طور مداوم در حال افزایش است

تزریق چربی چیست؟

روشهای تزریقی یکی از شایعترین روش ها و چربی یکی از شایعترین موادی است که برای جوانسازی پوست استفاده می شود. مانند سایر روش های تزریق چربی باعث کاهش یا برطرف شدن چین و چروک ها می شود. تزریق چربی را می توان در حجم بیشتر در مقایسه با سایر فیلرها استفاده کرد، این به معناست که تزریق چربی می تواند علاوه بر برطرف کردن خطوط ناشی از پیری ، خطوط اطراف چشمها، صورتی پرتر و جوانتر و نمای بهتر و پوست صافتر را ایجاد کند. تزریق چربی به لایه های عمقی بافت صورت، ظاهر لاغر و استخوانی صورت را که اغلب در اثر افزایش سن ایجاد می شود از بین می برد.

کاربردهای تزریق چربی

 

کاربرد تزریق چربی

قسمت هایی از پوست صورت که دچار کاهش حجم می شود مثل گونه ها جهت گونه گذاری، گودی زیر چشم، اطراف چشم، پشت چشم، زیر چشم، پلک، خط خنده، شقیقه ها، نازک شدن لبها، چانه و حتی قسمت هایی از بدن مانند پشت دستها، سینه، واژن و... را می توان با تزریق چربی که از خود فرد گرفته می شود به ناحیه مورد نظر تزریق می گردد پر نمود و کاهش حجم را اصلاح کرد. معمولا بسیاری از افرادی که علاقه مند به این تزریق چربی جهت جوانسازی صورت هستند، تزریق چربی در صورت را بیشتر از سایر نقاط پوست بدن می پسندند بخصوص خانمها و یا افرادی که ناگهانی در یک دوره زمانی خاص وزن خود را از دست داده اند.

موارد درمان با استفاده از تزريق چربي

 آتروفی چربی ناشی از افزایش سن در نواحی خطوط  خنده  خط اخم، پلک و اطراف چشم و…

 برجسته سازی اجزای صورت مثل گونه و چانه

 تروماهای صورت و اندامها ، پرکردن بعضی از انواع اسکار و بهبودی ظاهر آنها

 صدمات بافت نرم

 برجسته سازی باسن (که به آن ‪Brazilian  bult lift‬ می گویند)

 برای پشت دست به منظور ایجاد ظاهری پرتر و جوان تر برای دست

. برجسته سازی سینه ( جراحی بزرگ کردن سینه )

 درمان نواقص مادرزادی نظیر آتروفی همی فاسیال (نیمه صورت)

کاندید ایده آل برای تزریق چربی چه کسی می باشد؟

بطور کلی بهترین کاندید ها برای تزریق چربی عبارتند از:

 افرادی که دچار چین و چروک، افتادگی یا اسکار در ناحیه صورت هستند.
 

  فرد درجاتی از پری و برجستگی و نمای جوان صورت خود را از دست داده باشد
 

  فرد از نظر جسمانی سالم باشد
 

  فرد از نظر روانی یا ثبات(stable) باشد
 

 درخواست بهبود در ظاهر خود را داشته باشد

  انتظارات واقع گرایانه داشته باشد

   از سایر روشهای درمانی آگاهی داشته باشد.

 

مزایا و فواید تزریق چربی

 

مزایای تزریق چربی

 به دلیل گرفته شدن چربی از بدن خود فرد و هم بافت بودن آن با بدن نسبت به تزریق ژل و یا بوتاکس که ممکن است ایجاد حساسیت نمایند ، این روش حساسیت و یا هیچ گونه آلرژی ایجاد نمی کند.

 هزینه تزریق چربی نسبت به بوتاکس و یا ژل های تزریقی بسیار کمتر می باشد.

 پس از انجام عمل نیازی به استراحت در منزل نمی باشد.

 شما می توانید پس از یک هفته به فعالیت های روزانه خود برسید و دوره نقاهت کوتاه تری را بگذرانید.

 با وجود چربی طبیعی خود بدن و تزریق آن ، نتیجه این کار بسیار طبیعی می باشد و تمامی حالات و فرم قسمت تزریق شده طبیعی به نظر می رسد.

 این روش ماندگاری زیادی خواهد داشت.

 قوام طبیعی چربی باعث می شود بسیار طبیعی تر از ژل و یا پروتز ها باشد.ژل ها و یا پروتز ها با لمس کردن پوست مشخص هستند که چیزی غیر طبیعی در زیر پوست وجود دارد اما با تزریق چربی این اتفاق نخواهد افتاد.

 چنانچه میزان تزریق بیشتر از اندازه مورد نیاز باشد توسط بدن جذب خواهد شد.

 نتیجه ی این عمل پس از تزریق به سرعت مشخص می شود.

 می توان به چربی تزریق شده شکل و فرم دلخواه را داد.

 عدم نیاز به بخیه و یا پانسمان در محلی که تزریق صورت گرفته است.


 

عوارض تزریق چربی چیست؟

با وجود اینکه این روش در میان سایر روش هایی که برای جوانسازی استفاده می شوند، خطرات و عوارض کمتری دارد، نمی توان گفت که کاملاً بدون خطر است. البته اگر شما دکتر خوب و کلینیک خوبی را برای این عمل زیبایی انتخاب کنید، قطعا هیچ خطری شما را تهدید نمی کند، در غیر اینصورت با مراجعه به مراکز غیر مجاز که بعضا هزینه کمتری را دریافت میکند ممکن است دچار برخی از مشکلات بشوید.برخی از رایج ترین عوارض تزریق چربی عبارت است از :

عفونت

جمع شدن مایع یا خون زیر پوست

واکنش به مواد بی حسی

آسیب به لایه های زیرین پوست

از بین بردن بافت اصلی پوست

از بین بردن عصب پوست

تغییر دائمی رنگ پوست

آمبولی

لخته شدن خون

کم بودن تأثیر تزریق

عدم تقارن در محلی که تزریق انجام شده است.

چگونگی انجام تزریق چربی

تزریق چربی که به آن لیپو اینجکشن گفته می شود، با تعابیری مانند لیپو لیفتینگ همراه بوده است. این عمل در زمانی اتفاق می افتد که بخواهیم چربی را از نقطه ای گرفته و به نقطه ای دیگر انتقال دهیم. چگونگی آن هم به این صورت است که در ابتدای کار در محلهایی که باید خطوط بدن مشخص شود، آماده عمل می گردد که طبیعتاً با این کار یا مقداری از چربی گرفته شده و به جای دیگری انتقال داده شده و تزریق چربی می گردد تا بدن فرم شکل خود را بازیابد. کاهش میزان ضعیفی چربیهای صورت در اثر کهولت سن و حجیم کردن آنها از جمله این عمل است. با افتادگی بافتها و بروز چین و چروکهای ناخواسته و عمیق شدن آنها، نه تنها با کشیده شدن پوست صورت می تواند درمان شوند، با تزریق چربی به آن نواحی نیز می توان از حالت پیری ظاهر کاست و صورت را حجیم تر و جوانتر ساخت. تزریق چربی توسط متخصص پوست باید انجام شود و پزشک متخصص باید هنگام این عمل بدلیل حساسیت آن، بسیار دقت کند و در مورد مقدار چربی و محل برداشت آن توجه زیادی داشته باشد چون این تزریق اگر برای بعضی از نقاط بدن انجام شود، بسیار مهم و حساس خواهد بود (برای مثال تزریق چربی در لب). در حالت کلی این عمل غالباً در کنار کشیده شدن پوست صورت به حالت ترکیبی انجام می گیرد. در این شرایط علاوه از اینکه چربی از بین نمی رود بلکه جایی برای مصرف پیدا می کند. در این روش چربی به وسیله عمل لیپوساکشن گرفته شده و در هر جایی که چربی زیاد است، برداشته می شود. مقدار گرفته شده به وسیله سیستم تزریق به جاهایی که لازم است تزریق می شود. البته میزان گرفتن چربی با میزان مصرف تزریقی آن ارتباط دارد. این عمل نسبت به حجم عملیاتی می تواند به صورت بیهوشی موضعی و یا کامل انجام گیرد. بعد از عمل ناراحتی چندانی مشهود نیست که فرد شکایتی از آن داشته باشد. در محلهای تزریق شده تورم و کبودی ظاهر خواهد شد که این نشانه ها در عرض 7 تا 10 روز برطرف می شوند. بعد از عمل تزریق حدود 6 ماه طول می کشد که نیمی از چربی از سوی بدن جذب شود و نیم دیگر آن ماندگار خواهد بود. در جریان عمل تزریق میزان جذب چربی از سوی بدن بسیار اندک بوده و فرد می تواند 3 تا 5 روز بعد از تحقق یافتن عمل با هواپیما سفر نماید و مابین 4 تا 7 روز می تواند به کارهای روزمره و عادی خود بپردازد.

مزیت این روش گرفتن چربی از خود فرد که به وفور به دست می آید و حتی می توان مقداری از چربی را در فریزر به مدت 6 ماه نگهداری نمود و در صورت نیاز مجدداً تزریق نمود. مزیت مهم دیگر آن نسبت به تزریق ژل، بی خطر و بدون عارضه بودن آن است ( حتی در آینده ) تزریق چربی یا فیلر با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی انجام می گیرد. پوست در این روش بخیه زده نمی شود و چربی به وسیله سوزن مخصوص برداشت شده و در محل مورد نظر تزریق می گردد.
تزریق چربی بر خلاف تزریق ژل خطر جابجایی و یا آلرژی ندارد چون چربی سلول زنده است و فقط از یک جای بدن فرد برداشته شده و به جای دیگر منتقل شده است. در شرایط استریل خطر عفونت یا انتقال بیماری ندارد زیرا از خود فرد گرفته می شود. بر خلاف ژل و یا پروتز در لمس قوام بسیار طبیعی دارد چون از جنس چربی خود فرد است.
تزریق چربی از سالها پیش مورد توجه بوده است اما بدلیل تکنیک های خاصی که اخیرا در نحوه انجام این عمل بکار گرفته شده است و در نتیجه ماندگاری بسیار طولانی و همچنین به دلیل اینکه تزریق ژل و جراحی کشیدن پوست از عوارض نسبتا زیادی برخوردار است، جدیدا نزد پزشکان و بیماران از محبوبیتی چند برابر برخوردار شده است.
نتایج تزریق چربی تماما بستگی به تکنیک انجام و مهارت پزشک دارد و اگر درست انجام نشود چربی فقط برای مدت 2 تا 3 هفته بیشتر دوام ندارد و جذب می شود. همچنین اگر پزشک مهارت کافی در انجام این عمل را داشته باشد فقط طی یک جلسه تزریق شخص می تواند به نتیجه مطلوب برسد. البته این که تزریق در کدام بخش از بدن انجام می شود، هم خود مسئله بسیار مهمی است چه بسا در برخی از نقاط بدن مراقبت های بعد از تزریق چربی نیاز باشد .
تا 10 روز پس از تزریق چربی باید از حرارت بالا (سونا ، جکوزی ، بخور) و فشار و ضربه به ناحیه تزریق شده پرهیز کرد.

عوامل تاثیر گذار در تزریق چربی

 

عوامل تاثیر گذار در تزریق چربی

1- انتخاب محلی که مناسب برای دریافت چربی است

2- میزان عروق و تحرک محل گیرنده چربی

3- میزان تماس بافت چربی با هوا، خون و لیدوکایین

4- تکنیک گرفتن و تزریق چربی

5- میزان چربی تزریق شده

قبل از انجام تزریق چربی رعایت چه نکاتی توسط بیمار لازم است؟
   

 لازم است بیمار از وجود هر گونه آلرژِی (اعم از غذایی ، دارویی ، یا سایر عوامل محیطی) پزشک را مطلع سازد.

  درمورد کلیه داروهایی که مصرف می کند(اعم از آنهائیکه طبق تجویز پزشک مصرف می کند و یا بدون نسخه مصرف می کند) پزشک خود  را مطلع سازد.

  از مصرف داروها یا ترکیبات گیاهی یا غذاهایی که باعث رقیق شدن خون می شوند خودداری نمائید.
 

 از 2 هفته قبل از تزریق چربی ، از مصرف آسپیرین یا داروهای حاوی آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهاب مانند بروفن ، ژلوفن ، ایندومتامین و دیکلوفناک و ... خودداری نماید.

آیا در تزریق چربی نیازبه بیهوشی هست؟

خیر، تزریق چربی تحت بی حصی موضعی یا تزریق داخل وریدی داروی خواب آور و آرام بخش انجام می شود و نیازی به بیهوشی کامل ندارد.

محلهای شایع برای برداشت چربی کدامند؟

قسمت تحتانی شکم ، پهلوها ، ران، باسن قسمت داخلی زانو

 طول مدت عمل چقدر می باشد؟

بسته به میزان تزریق، ممکن است 1تا3 ساعت طول بکشد.

 آیا برای تزریق چربی نیاز به بستری می باشد؟

خیر این عمل به صورت سرپایی انجام می شود.

چرا این روش جزو پرطرفدارترین روش پرکنندگی است؟

چون این چربی از بدن خود فرد گرفته می شود، احتمال بروز واکنش آلرژیک وجود ندارد و بروز مشکل پس زدگی بسیار کم می باشد. همچنین دوام و ماندگاری این روش از سایر فیلرهای دیگر بیشتر است. همچنین امکان جابجایی ویا حرکت در زیر پوست ندارد. 

آیا تزریق چربی دردناک است؟

شدت درد هر عمل جراحی زیبایی در بیماران مختلف متفاوت است. بااین حال ناراحتی ناشی از تزریق چربی معمولاً بسیار خفیف است و این عمل عموماً نیازی به بیهوشی ندارد. میزان درد به محل تزریق نیز بستگی دارد و تزریق در بعضی نقاط حساس، مانند اطراف لب، دردناک‌تر است.

تزریق چربی به کدام نواحی بدن رایج است؟

تزریق چربی به سینه

تزریق چربی به باسن

تزریق چربی به صورت

تزریق چربی به زیر چشم

تزریق چربی به گونه

تزریق چربی به لب

تزریق چربی به واژن (تزریق چربی به لابیا)

تزریق چربی به دست
 

قیمت تزریق چربی

قیمت تزریق چربی بر اساس اینکه در کدام ناحیه از بدن انجام می شود و چند سی سی باید تزریق شود توسط پزشک متخصص انجام می شود.

منبع : مجله پوست ، مو و زیبایی فاین فیس

 

هایفو چیست؟,موارد استفاده از هایفو,لاغری با هایفو

هایفو چیست؟

  • 31/4/1397
  • 40863
چکاوک موزیک بلد چی آکادمی مو به مو آخرین مطالب