;

راه های از بین بردن ضایعات رنگی پوست

ضایعات رنگی پوست,رفع ضایعات رنگی پوست,روش های از بین بردن ضایعات رنگی پوست
فاین فیس FineFace فاین فیس FineFace
مجله پزشکی، پوست، مو و زیبایی فاین فیس
Valiasr
Tehran, Tehran, 31356-854785 Iran
https://fineface.ir/
  • 26/4/1397 2/5/1397

رنگدانه های ملانین در تعیین رنگ پوست نقشی کلیدی و مهم دارند. ملانوسیت سلولی است که مسئولیت ساخت رنگدانه ها را بر عهده دارد. هایپرپیگمنتیشن (افزایش غیر عادی رنگدانه ها) ممکن است در اثر تغییر سرعت تولید ملانین یا توزیع و تجمع غیریکنواخت رنگدانه ها رخ دهد.

رفع ضایعات رنگی پوست

رنگدانه های ملانین در تعیین رنگ پوست نقشی کلیدی و مهم دارند. ملانوسیت سلولی است که مسئولیت ساخت رنگدانه ها را بر عهده دارد. هایپرپیگمنتیشن (افزایش غیر عادی رنگدانه ها) ممکن است در اثر تغییر سرعت تولید ملانین یا توزیع و تجمع غیریکنواخت رنگدانه ها رخ دهد. در پاره ای اوقات این دو عامل دست به دست هم می‌دهند و فرد به عارضه هایپرپیگمنتیشن مبتلا می‌شود. منشأ بیماری های مربوط به اختلال رنگدانه ای پوست ژنتیکی است مگر در مواردی بسیار نادر. عواملی از قبیل اشعه ماوراء بنفش، آسیب دیدگی پوست، بارداری، مشکلات هورمونی، ترکیبات شیمیایی و دارویی منجر به شکل گیری ضایعه های رنگدانه ای در پوست می‌شوند. ممکن است این ضایعه سطحی بوده و در لایه اپیدرم واقع شده باشد (همچون کک و مک، لکه های پیری و لکه های شیر قهوه ای) یا در لایه های عمیق تری (درم) قرار گرفته باشد که از آن جمله می‌توان به تاتو و خال اوتا اشاره داشت. در برخی مواقع این ضایعه در قسمتی میان این دو لایه (درم-اپیدرم) جا خوش کرده، لک صورت (ملاسما)، هایپرپیگمنتیشن پس از التهاب و ورم پوست، خال اسپیلوس و خال بکر از این دسته اند.

برای درمان ضایعه های رنگدانه ای پوست چه گزینه هایی در پیش رو دارید؟ آیا این روش ها بی خطرند؟

کرم های ضدآفتاب

شما بیش از آنچه که تصورش را می کنید در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش قرار دارید چون این اشعه تنها در نور خورشید یافت نمی شود و حتی لامپ های فلورسنت(لامپ های کم مصرف و مهتابی ها) هم منبعی از اشعه ماوراء بنفش به شمار می روند. قرارگرفتن در معرض تابش نور خورشید باعث افزایش رنگدانه های پوست می شود، بنابراین باید در همه حال از کرم های ضدآفتاب و محصولاتی نظیر آن استفاده کنید تا از گزند نور خوشید و اشعه ماوراء بنفش مصون بمانید، فرقی نمی کند که شما بیشتر در محیط های داخلی به سر می برید یا فضاهای بیرونی.

روشن کننده ها

مواد روشن کننده راه را بر تولید رنگدانه های ملانین سد می کنند، از این رو می توان با کمک موادی از قبیل هیدروکینون، آربوتین، شیرین بیان یا اسید کوجیک رنگدانه ها را از بین برد و لک های تیره پوست را برطرف کرد. متأسفانه مشتقات هیدروکینون تنها در درمان ضایعه های سطحی پوست (واقع در لایه اپیدرم) مؤثرند و باید برای مدت زمانی طولانی این داروها را مصرف کرد. خاصیت روشن کنندگی و رنگ بری این مواد تنها به ضایعه پوستی محدود نمی شود و ممکن است رنگ قسمت های اطراف آن را هم روشن کند.

لایه بردارها

برای کاهش جمعیت ملانین های موجود در پوست می توان از اسید گلیکولیک، ترتینوئین، اسید سالسیک یا مخلوطی از این مواد به همراه محصولات مراقبت پوستی بهره برد. با ترکیب مواد روشن کننده و لایه بردار می توان نتایج خوبی را در درمان ضایعه های پوستی، همچون لک صورت (ملاسما)، هایپرپیگمنتیشن پس از التهاب و ورم پوست و یا کک و مک تجربه کرد.

مزوتراپی

برای لک های عمیقتر و مقاوم به درمان روش مناسبی است.در مزوتراپی داروی ضد لک مستقیما در لک تزریق می شود.

سایر تکنیک های جراحی

به کارگیری روش های تهاجمی و تخریبی نظیر کرایوسرجری یا جراحی سرد (Cryosurgery) یا تلفیق لایه بردارهای شیمیایی و TCA می تواند در درمان عارضه های مربوط به رنگدانه های اپیدرم مؤثر باشد. اما چنین روش هایی مشکلات عدیده ای به همراه دارند که از آن میان می توان به موارد زیر اشاره داشت؛
هایپرپیگمنتیشن، هایپوپیگمنتیشن، تحلیل رفتن پوست (Atrophy)، پیدایش زخم و اسکار بر روی پوست و بازگشت هر چند وقت یکبار عارضه پوستی.
برای درمان عارضه های مربوط به رنگدانه های لایه درم نمی توان روی روش های تهاجمی و تخریبی حساب کرد چرا که سبب می گردد در محل ضایعه زخم و اسکار ایجاد شود.

لیزر 

عارضه های مربوط به رنگدانه های پوست سلامت فرد را تهدید نمی کند و آنها اغلب برای زیباتر شدن وضعیت ظاهری خود در صدد درمان بیماریشان بر می آیند، پس باید از روش هایی استفاده کرد که از یکسو در درمان عارضه پوستی مؤثر و مفیدند، از سوی دیگر احتمال بروز واکنش های مضر را به صفر می رسانند. با این اوصاف می بایست سلول های حاوی رنگدانه را مستقیماً هدف گرفت و نابود کرد، فرقی نمی کند که این سلول ها در لایه درم قرار دارند یا اپیدرم. به علاوه روش درمانی باید به گونه ای باشد که به بافت های اطراف آن ضایعه آسیبی وارد نشود.
دستگاه های لیزر تمامی این ویژگی ها را دارند و در درمان عارضه های پوستی بسیار منحصر به فرد و بی نظیر عمل می کنند. اگر پارامترهای مناسبی از لیزر به کار گرفته شود، پرتو نوری ساطع شده از آن همچون چوب جادو عمل می کند و در نهایت دقت هزاران سلول مملو از رنگدانه (همچون ملانوسیت، کراتینوسیت، خال و تاتو) را هدف گرفته، از بین می برد و هیچ تأثیری نامطلوبی بر روی بافت های اطراف آن نخواهد داشت. دستگاه های لیزر نشان داده اند که می توانند مشکلات مربوط به رنگدانه های لایه درم را در یک جلسه درمان کنند و هیچ گونه زخمی از خود به جا نگذارند.

مزایای درمان ضایعات رنگدانه ای با لیزر چیست؟

    درمان غیر تهاجمی و بدون درد
   سریع و آسان
    عوارض جانبی کم
   بازگشت فوری به فعالیت های روزانه

لیزر درمانی را می توان به سه مرحله تقسیم کرد:

•    آماده سازی پیش از درمان
•    درمان
•    التیام پس از درمان

انواع مختلف عارضه های رنگدانه ای پوست و واکنش آنها به لیزر درمانی

عارضه های مربوط به رنگدانه های واقع در اپیدرم (سطحی) کک و مک

کک و مک به شکل خال هایی به رنگ قهوه ای روشن بر روی پوست های روشن و رنگ پریده ای ظاهر می شوند که بیش از حد در معرض تابش نور خورشید قرار گرفته اند. قطر این خال ها در ابتدا ٣ میلی متر است اما در فصل تابستان تعداد، سایز و عمق قرارگیری رنگدانه ها بیشتر و بیشتر می شود. افراد دارای موهای قرمز و بلوند و چشمان آبی رنگ بیشتر با این عارضه دست و پنجه نرم می کنند.

لکه های پیری (لکه های کبدی)

خال ها و لکه های کوچک دایره ای یا بیضی شکل که رنگ آنها از کک و مک تیره تر بوده و با افزایش سن در پوست فرد پدیدار می شود و قرار گرفتن در معرض آفتاب تأثیر چندانی بر این لکه ها نخواهد داشت.

خال لب پایین (LMM)

این خال غالباً بر روی لب پایینی خانم های جوان ظاهر می شود.

لکه شیر قهوه ای

١۴ درصد از انسان ها به این عارضه مبتلایند و قطر این لکه بین ٢ تا ٢٠ سانتی متر متغیر است. این لکه ممکن است در بدو تولد یا اندکی پس از آن بر روی پوست ظاهر شود و در دو دهه نخست زندگی فرد تعداد آنها افزایش می یابد. در برخی از سندروم های ژنتیکی نظیر Von Recklinghausen شاهد بروز چنین عارضه ای هستیم.

هایفو چیست؟,موارد استفاده از هایفو,لاغری با هایفو

هایفو چیست؟

  • 31/4/1397
  • 40864
چکاوک موزیک بلد چی آکادمی مو به مو آخرین مطالب